моля за съвет относно спининг прът

Модератор: sapuna

hrupanki
новобранец
новобранец
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 2:12 pm

моля за съвет относно спининг прът

Мнение от hrupanki »

Моля кажете мнения за спининг въдица,за съжаление имам само името на пръчката и то е,X-Star Spirit Light Spin.Въдицата е 2,70м,акция 10-30,на две секции е и тежи 230гр.Въпроса ми е става ли да я използвам за река Дунав,и дали някои има впечатления от нея.Ако някои може да покаже и снимка!Благодаря ви!
Речния човек
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 348
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 6:41 pm

Re: моля за съвет относно спининг прът

Мнение от Речния човек »

hrupanki написа:Моля кажете мнения за спининг въдица,за съжаление имам само името на пръчката и то е,X-Star Spirit Light Spin.Въдицата е 2,70м,акция 10-30,на две секции е и тежи 230гр.Въпроса ми е става ли да я използвам за река Дунав,и дали някои има впечатления от нея.Ако някои може да покаже и снимка!Благодаря ви!

Колега, принципно всичко става :) ,но аз бих те посъветвал да си по-внимателен с избора на спинингова въдица.
Този модел не съм го чувал,което,разбира се,не е показателно за качествата му.
Прави ми впечатление,че е сравнително тежък- 230 грама при дължина 2,70м. и тест 10-30.. :roll:
Събрани заедно,горните две забележки ме навеждат на мисълта,че вероятно става въпрос за някой по-..непопулярен модел.. :) :wink:
Спининговата въдица е твърде важен инструмент за да бъде избирана ,,на сляпо,,! Не се изкушавай по въдици,които не можеш да опиташ в ръка или ,за които нямаш определено положителни отзиви в ,,достатъчно,, количество..

Наслука!
hrupanki
новобранец
новобранец
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 2:12 pm

Re: моля за съвет относно спининг прът

Мнение от hrupanki »

Благодаря за съветите,колега.Явно ще трябва да отскоча до някои друг град понеже в моя има много малък избор, а и като гледам цените са доста завишени,спрямо това което виждам в нета.Мога да отделя максимум 100 лв.(пръчка,макара и влакно),и за това се набивам в по евтините предложения.
Речния човек
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 348
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 6:41 pm

Re: моля за съвет относно спининг прът

Мнение от Речния човек »

hrupanki написа:Благодаря за съветите,колега.Явно ще трябва да отскоча до някои друг град понеже в моя има много малък избор, а и като гледам цените са доста завишени,спрямо това което виждам в нета.Мога да отделя максимум 100 лв.(пръчка,макара и влакно),и за това се набивам в по евтините предложения.

Да влезеш в 100 лева за трите е задача с повишена трудност.. :roll:
Ще си принуден да направиш някакъв компромис.Нека това не е компромис с въдицата.. Разходи се до някой по-голям град,отдели време и обиколи магазините за да опиташ в ръка ,колкото се може повече въдици..
Също така ,следи внимателно обявите в местните форуми,понякога,макар и рядко,изпадат добри предложения..
Ако знаеш как да си купиш въдица през Ибей,изборът ти значително ще се опрости..
Все пак ще е добре,ако намериш възможност да добавиш още стотина лева.Така ще ти е значително по-лесно..

Успех!

п.с.Ако не бързаш,опитай се да определиш максимално точно какви рибки ще търсиш и с какви примамки..?
Вече разбрах,че говориш за Дунав.Мисълта ми е,че бих могъл да съм ти по-полезен така..
tomik
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 281
Регистриран на: Пон Юли 30, 2007 4:10 pm
Местоположение: Пловдив

Re: моля за съвет относно спининг прът

Мнение от tomik »

hrupanki написа:Моля кажете мнения за спининг въдица,за съжаление имам само името на пръчката и то е,X-Star Spirit Light Spin.Въдицата е 2,70м,акция 10-30,на две секции е и тежи 230гр.Въпроса ми е става ли да я използвам за река Дунав,и дали някои има впечатления от нея.Ако някои може да покаже и снимка!Благодаря ви!
Пръчката е марка "EXORI", което не е чак толкова зле да ти кажа. Поне аз мисля така, имам такава пръчка но е по-късичка и се представя доста добре. На мен лично ми допада.
hrupanki
новобранец
новобранец
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 2:12 pm

Re: моля за съвет относно спининг прът

Мнение от hrupanki »

Пръчката ми трябва предимно за блесни и воблери,на Дунав около Козлодуй най-много да излъжа някоя щука(което тази година се случва рядко)или распер.
Иначе колега tomik,прав си пръчката е на EXORI,но ме притеснява акцията и от 10-30гр,да не би да е мъничка,за това което мисля да ловя!?
sht
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 125
Регистриран на: Нед Ное 20, 2005 7:08 pm
Местоположение: България

Re: моля за съвет относно спининг прът

Мнение от sht »

.......
Ако знаеш как да си купиш въдица през Ибей,изборът ти значително ще се опрости..
Не знам дали е тука мястото, ама наема ли се някой който да обясни подробно, стъпка по стъпка как точно става пазаруването през Ибей, мисля, че ще бъде много полезно на всички.
Аватар
dalgia
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 265
Регистриран на: Чет Апр 10, 2008 9:35 pm
Местоположение: ВИДИН

Re: моля за съвет относно спининг прът

Мнение от dalgia »

hrupanki написа:Пръчката ми трябва предимно за блесни и воблери,на Дунав около Козлодуй най-много да излъжа някоя щука(което тази година се случва рядко)или распер.
Иначе колега tomik,прав си пръчката е на EXORI,но ме притеснява акцията и от 10-30гр,да не би да е мъничка,за това което мисля да ловя!?
За Дунав си вземи нещо 3м.и акция поне 40-80.С тази акция 10-30 направо ще се измъчиш,каквото и да вземеш ти пожелавам да извадиш зъбките на Дунавските щуки-УСПЕХ :D
hrupanki
новобранец
новобранец
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 2:12 pm

Re: моля за съвет относно спининг прът

Мнение от hrupanki »

Мерси за съвета'' dalgia'',и на мен ми се струва че към по-голяма акция трябва да се насоча.Ще трябва да се поразрова тук-там преди да поръчвам нещо което незнам дали ще ми свърши работа.
А и между другото ''dalgia'',страховит рибок имаш в галерията си :D
Речния човек
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 348
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 6:41 pm

Re: моля за съвет относно спининг прът

Мнение от Речния човек »

hrupanki написа:Пръчката ми трябва предимно за блесни и воблери,на Дунав около Козлодуй най-много да излъжа някоя щука(което тази година се случва рядко)или распер.
Иначе колега tomik,прав си пръчката е на EXORI,но ме притеснява акцията и от 10-30гр,да не би да е мъничка,за това което мисля да ловя!?

Щом става въпрос за Козлодуй,аз бих те посъветвал да отделиш малко време и да пиеш по бира с колегата-съфорумец Стефко.. :) Той ще разсее някои неправилни схващания,които имаш за теста на спининговите въдици,а и в доста други отношения би могъл да ти бъде полезен..Ако пожелае,разбира се.. :) :wink:

Иначе,от Ибей се пазарува лесно.Искат се няколко дребни неща..
- регистрация в http://www.ebay.com /или някой от другите Ибей-сайтове/
-налична кредитна/дебитна карта и регистрация в системата http://www.paypal.com
-минимално владеене на английски език/може и приятел с тази способност,комуто да досаждате регулярно..поне това е моята рецепта.. :lol: /

Успех и Умната! :wink:
Аватар
dalgia
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 265
Регистриран на: Чет Апр 10, 2008 9:35 pm
Местоположение: ВИДИН

Re: моля за съвет относно спининг прът

Мнение от dalgia »

Човека много добре си се ориентира към теста на спининговите въдици,а и колегата Стефко ще бъде на същото мнение щото има достатъчно опит по Дунав
Речния човек
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 348
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 6:41 pm

Re: моля за съвет относно спининг прът

Мнение от Речния човек »

hrupanki написа:Пръчката ми трябва предимно за блесни и воблери,на Дунав около Козлодуй най-много да излъжа някоя щука(което тази година се случва рядко)или распер.
Иначе колега tomik,прав си пръчката е на EXORI,но ме притеснява акцията и от 10-30гр,да не би да е мъничка,за това което мисля да ловя!?

Позволявам си да те цитирам още веднъж за да отговоря аргументирано,защо нямаш нужда от ,,3 метра прът с тест 40-80 грама,,.. :)

Въдицата е инструмент.Като всеки такъв,няма универсални въдици и за да изпиташ най-голямо удоволствие от спининговия риболов,трябва да подбереш внимателно нужната ти въдица, в зависимост от ,,условията,,- тип водоем,използвани примамки ,търсени риби.. Условията са определени: река Дунав, ,,блесни и воблери,, ,щука и распер. ,,Правилата на изкуството,, ни учат,че за ловим оптимално,е нужно теглото на най-често използваните примамки да съвпада с тегловият диапазон на въдицата.Има и изключения,но те са малко на брой и трябва да се допускат осъзнато,а не поради незнание.Такива изключения са например,примамките с елементи на повече или по-малко придърпване/джъркбайти,воблери ,,миноу,,../Дори и там, разликата в отношенията е разумна..Например,
при воблери ,,миноу,, с тегло до 15 грама, е добре пръта ни да е ресурс до 20..25 грама..
В големият брой случаи,теглото на примамките е ,,препоръчително,, да влиза в диапазона на пръта.
Кои са тези примамки за распер /и за редки щуки,според думите ти/ ,които тежат между 40 и 80 грама..?! :)
Също така,въдица с 3м. дължина и тест 40-80 грама ще тежи повече от нужното ни за комфортен спинингов излет с продължителност няколко часа.Имам триметров прът с тест 30-60 и определено го намирам за тежък,а аз съм ,,добре сложен,,.. Да,такава въдица има своето място- облавяне на дълбоки ями с бързо течение от брега в търсене на редки и едри хищници,но това са твърде специфични условия..Това не е спинингова въдица за ,,всеки ден,,. После,един спинингов прът трябва да има и нужният строй-много важен параметър на всяка въдица.
Какъв би бил строят на 3 метрова въдица с тест 40-80..? Бърз..? И на цената на какво тегло на въдицата..?! :)

Параметрите на ,,твоята,, въдица ги виждам такива: Дължина 2,70 ,тест 10-30/ 15-40/ със строй бърз или полупараболичен,но достатъчно ,,стегнат,, и тегло до към 200 грама.Дължина 2,70 я намирам като приемливо ,,универсална,, в този случай,защото тя ти дава достаъчна дистанция за голяма река,а в същото време може на сравително ниска цена да се постигне ,,бърз,, строй в порядъка 10-30 грама.Също така с дължина 2,70 е възможно,с малко повече внимание,да ловиш и на по-малки водоеми и такива,с обрасли брегове,докато 3 метровия прът ,ще е определено ,,в повече,,. Тест от порядъка 10-30 /15-40 грама/ покрива много широк спектър от видове и размери примамки.В същото време,не забравяй,че едрите риби не се вадят/само и единствено/ с ресурса на въдицата,а преди всички с мислене,отработена техника на изваждане/важен елемент/,умела работа с макарата/аванса/! От друга страна, въдицата с подходящо подбрани параметри/дължина ,тегло,тестов диапазон,строй/ ще ти донесе много емоции и радост при борбата с едри риби и въобще,при работата с нея,което е същината на нашият,спинингов или друг тип,любителски риболов.. :) ,,Бързият,, или ,,достатъчно стегнат,, строй ти позволява контрол над примамките и рибите в условията,при които ловим ние с теб.. :wink: Не казвам,че е ,,по-добрият,, строй,просто аз го предпочитам..

Надявам се,че с този си дълъг пост,не те хвърлил в смут и съм ти донесъл повече полза,отколкото колебания.. :)
Спининговият риболов е изкуство.Поне аз предпочитам да гледам на него така.. И ,както във всяко изкуство,
и тук важни са ,,малките,, неща!

Повече усърдие,търпение и успех пожелавам! :)
hrupanki
новобранец
новобранец
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 2:12 pm

Re: моля за съвет относно спининг прът

Мнение от hrupanki »

''Речния човек''-ти си енциклопедист братле :) ,по-добро и по-съдържателно обяснение за спининг не бях чел никаде другаде.Благодарение на теб,вече знам какво трябва да си търся!Благодаря и на другите съфорумци за изказаните мнения!
А за колегата,Stefko,мисля че вече имах удоволствието да се срещна с него случайно при един излет по река Дунав,и останах с добри впечатления относно познанията му за този вид риболов!
Дано да се засечем пак,за да открадна малко от майсторлъка му в тази област. :)
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици и макари”