Чертежи за лодка

Счупили сте любимия си такъм? Попитайте останалите как да се справите с проблема

Модератор: emo vasilev

Аватар
ceno cenov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 838
Регистриран на: Вто Юни 27, 2006 9:31 am

Re: Чертежи за лодка

Мнение от ceno cenov »

Изображение

Тази съм я проектирал с "carene" и от руския сайт motolodka.ru съм ползвал информация относно материали начин на използване и тн. Които има желание може и сам да си направи и яхта. Моята лодка с Тохацу 9.8 глисира без проблеми с двама човека плюс багаж. В галерията ми има още снимки на които може да се види как се държи на скорост. Спокойно си правя преходи от по 20км. из Дунава.
nas
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 437
Регистриран на: Вто Май 08, 2007 1:57 pm
Местоположение: Варна

Re: Чертежи за лодка

Мнение от nas »

Колега ей такава лодчица и аз искам да си направя. Като размери би ли споделил каква е?
Аватар
ceno cenov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 838
Регистриран на: Вто Юни 27, 2006 9:31 am

Re: Чертежи за лодка

Мнение от ceno cenov »

nas написа:... Като размери би ли споделил каква е?
3.15м на 1.53м. Височината на борда мисля че беше около 53см. Горе долу това мисля че бяха размерите. Правих я преди 2 години и несъм много сигурен. Да знаеш обаче че това е много трудоемка и сръткава работа а и доста скъпа. Работи се с епоксидна смола а сега килограма и е 22лв. Ако не си я намериш на по тънки пари по-добре си купи една лодка от магазина. :wink:
nas
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 437
Регистриран на: Вто Май 08, 2007 1:57 pm
Местоположение: Варна

Re: Чертежи за лодка

Мнение от nas »

По принцип, дървения материал и другите консумативи ще са ми безплатни, само смолата трябва да я купувам. Колко смола да отиде, да кажем 5кг., чак да си купувам лодка от магазина, бах маа му.
Не съм се интересувал като сума колко ще ми излезе, защото до сега търсих удачни моделчета и чертежи.
Благодаря ти за размерите! :)
Аватар
ceno cenov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 838
Регистриран на: Вто Юни 27, 2006 9:31 am

Re: Чертежи за лодка

Мнение от ceno cenov »

Ами аз съм използвал около 40кг. смола. Все пак от нея идва здравината и водоустойчивостта. Стъклоплатно също доста отиде.
nas
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 437
Регистриран на: Вто Май 08, 2007 1:57 pm
Местоположение: Варна

Re: Чертежи за лодка

Мнение от nas »

А да те питам, още едно въпросче :), за сглобката винтове ли си използвал или нещо друго.
Аватар
ceno cenov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 838
Регистриран на: Вто Юни 27, 2006 9:31 am

Re: Чертежи за лодка

Мнение от ceno cenov »

Първоначално се скрепят отделните разкроики от шпертплат една за друга с тел или както е по напред в темата показано с "свински опашки", след това всички ръбове (там дето е скрепеното с тел) се минават със стъклоплатно и епоксидна смола. Следващия етап е оребряване отвътре като детайлите се захващат с винтове при това повечко. После пак платно и смола по цялата лодка няколко пъти и си готов. :D
nas
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 437
Регистриран на: Вто Май 08, 2007 1:57 pm
Местоположение: Варна

Re: Чертежи за лодка

Мнение от nas »

Ей то какво лесно било, аз ако знаех досега 4-5 лодки щях да направя. :lol: :wink:
Благодаря ти колега, че ми отговаряш на въпросите.
Сега като дойде зимата, ще почна великото начинание. Лека полека, дано успея, да направя нещо до следващият сезон. Жив и здрав и наслука.
Аватар
ceno cenov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 838
Регистриран на: Вто Юни 27, 2006 9:31 am

Re: Чертежи за лодка

Мнение от ceno cenov »

Благодаря за пожеланията. Жив и здрав и ти. Ще се радвам да помогна с каквото мога. Едно допълнение само към технологията на работа - с епоксидна смола се работи задължително на открито или при много добра вентилация и задължително при температура на въздуха над 15 градуса и препоръчително да не е над 27, 28 градуса. Зимата кроиш, напролет лепиш.Идеален вариант и за 15 юни си на вода. :wink:
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Чертежи за лодка

Мнение от КИРО »

При нас често и през зимата има температури над 20 през деня,така че и през зимата може да се работи.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
ceno cenov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 838
Регистриран на: Вто Юни 27, 2006 9:31 am

Re: Чертежи за лодка

Мнение от ceno cenov »

Чак сега забелязвам че nas е от Варна. Да знаеш, че лодка като моята няма ти върши работа за морето. На вълни никаква я няма. Аз влизам в Дунава само при тихо време и осетя ли че времето се влошава мръсна газ към брега. По принцип при мен не е проблем щото при вятър и без това няма какво да правя в реката. Мисля, че ще е добре да направиш лодката поне 4м и борд около 70см и транец за дълъг ботуш или ако е за къс с отделение само за мотора, което да се самооточва. Тук акъл трябва да ти дадът морските съфорумци. Гледам и Киро и други има с доста опит в морето.
nas
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 437
Регистриран на: Вто Май 08, 2007 1:57 pm
Местоположение: Варна

Re: Чертежи за лодка

Мнение от nas »

Ceno, аз съм от Варна, ама съм израстнал по Марица и това море все още не може да ме привлече. Обичам зеленото и спокойствието, а на морето и с лодка и без лодка, това не мога да го видя.
Но смятам, че с лодка като твоята при тихо време, ще мога да вляза на 200-300 м. в морето да си хвана някое попче. Абе като направя нещо, ще пробвам и ще видя как се държи.
Jackomo
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 7:04 pm
Местоположение: Бургас

Re: Чертежи за лодка

Мнение от Jackomo »

Може ли и аз да попитам? Имам малка пластмасова лодка с която влизам в морето при хубаво време, но при честото возене в ремаркето и пускане, влачене по брега и т.н на няколко места пластмасата от външната страна се напука и отчупи. Та може ли някой да ми каже как да си я поправя и с какви материали? Благодаря предварително.
Иван Събев
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Чертежи за лодка

Мнение от КИРО »

Цено,с тази лодка / твоята /,спокойно ще си вляза в морето.Трябват ми само 2к.с мотор.Може и на гребла,ако е до 700-800м при спокойно море.
70 см борд,за такава е много.Толкова е на моята лодка,но и тя тежи сигурно над 500кг /не съм я теглил /
35-40см,са напълно достатъчни за мераците на NAS.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
bobsan
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Яну 27, 2009 8:01 pm

Re: Чертежи за лодка

Мнение от bobsan »

ako moje da mi izpratite tazi programa"carene" na email:batkata725@abv.bg mnogo vi se molq

Бобсън, понеже ти е първо мнение - само забележка...
Пиши на кирилица!
МР
Публикувай отговор

Обратно към “Как да си поправя или направя...?”