Полиангастро

Модератори: Димо Михалев, dobria1

Аватар
ded
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 411
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:39 pm

Полиангастро

Мнение от ded »

Здравейте колеги имам едно питане за това нещо полиангастро.Четох във форумите но има малко инфо за него.Не разбрах как се закачат куките на стръвта колко олово и др.каква стръв се използва и за каква риба е.Искам да питам средата на юли каква риба може да се лови в Гърция говоря за морска.Предварително благодаря.
Тоз, който падне в бой той не умира.
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2580
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: ПОЛИАНГАСТРО

Мнение от Диканаров »

Колега, от това което съм прочел тук мисля, че е един риболовен уред за кефалови риби. В Либия е много разпространен! На повод от един метър се навързват 30 или повече куки от номер 4 до 2. Куките са една след друга и няма практически разстояние между тях. Взима се едно френско хлебче и се разрязва надълго от едната страна. Обръщат се корите една до друга и се започва да се навива поводът около така приготвената франзела. Куките се забиват в мекото на хлябчето. Няма тежест! Има тежка плувка или тапа. Хлебчето си плува до тапата. Замята се навътре в пристанище или лагуна или в петното на някой мръсен канал. Важното е да няма вълни и силно течение. Кефалите се събират около хранителното петно и смучат от хлебчето. Все някой се убожда на кука и повлича. Засича се веднага. И цялата операция се повтаря. Една франзела е за едно хвърляне. Хлебчетата не са по-дълги от 30см. Ако е по-дълга франзелата се реже на парчета от 20-30 см. Дано съм бил полезен. :lol: Не знам на гръцки как се казва този уред. :oops:
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Аватар
ceno cenov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 838
Регистриран на: Вто Юни 27, 2006 9:31 am

Re: Полиангастро

Мнение от ceno cenov »

В Гърция също съм виждал да се използва този метод, но резултати не видях. :roll:
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Re: Полиангастро

Мнение от Камбата »

Полиангастро,полиангистро,не съм сигурен,но е сигурно,че идва от гръцки език.Попринцип аз каквото съм чел за този монтаж е,че с него се овива мъртва сардела и се хвърля за лефер.Едва ли е по-успешно от спининга,но гърците си го тачат.
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Полиангастро

Мнение от chirusa_bg »

Ползвал съм го животното. Дебела филия хляб я намотаваш и чакаш рибоците да се хванат.
Гърците ловят всичко на него, даже и заргани :shock:
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
kirkata77
новобранец
новобранец
Мнения: 45
Регистриран на: Пет Май 16, 2008 9:58 am
Местоположение: sofia

Re: Полиангастро

Мнение от kirkata77 »

кефал- 12 куки 8-10,бели ,нормални-вразват се на повод далаг около 30-см.през равно разтояние,самите те да имат повод от сантиметар и половина,вирбел и олово над тях-подвижно.два начина на ловене.. 1-на наи долната слагаме топче хляб,около него увиваме коричка хляб /-колкото цигарена кутия/ с мекото отван,след това омотаваме повода с останалите куки околохляба и последната кука се законтря с влакното... получава се стегнато топче хляб,като таралеж с куки отвсякаде.за това не трябва олово,.топваш го малко да е по тежко и мятас.целта е да плува на повархноста.ако там има кефал след малко става страшно.можеш да провериш преди това като хварлиш малко хляб.ако играе около хляба ги спуквас.това става в заливчета,на брега на около 20-метра наватре.кадета не е много далбоко и е каменисто даното. потане ли хляба-го сменяс . На сащите тези 12 куки /гарците му викат-полиангестро/ само ,че с олово се замотава сардела-от окото/последната кука се забива там/ -кам опаската на която се законтря.над вирбела-подвижно олово.ложи се така на далбоки места-кеиове ,пристани за лодките или много наватре от скали. Грацкото полиангистро-/в превод-много куки/ е на около 35-40 см.повод са варзани 10-12 куки директно на повода,една след друга на равно разтояние .ефект има,особено на коричка хляб.

МОДЕРИРАНО!!! Намери си на клавиатурата къде са буквите Ч и Ш и не пиши повече с цифри,щото ще трия без предупреждение!
kirkata77
новобранец
новобранец
Мнения: 45
Регистриран на: Пет Май 16, 2008 9:58 am
Местоположение: sofia

Re: Полиангастро

Мнение от kirkata77 »

и куките са свободни-не се забиват в хляба или сарделата. НАСЛУКА.
kirkata77
новобранец
новобранец
Мнения: 45
Регистриран на: Пет Май 16, 2008 9:58 am
Местоположение: sofia

Re: Полиангастро

Мнение от kirkata77 »

kirkata77 написа:кефал- 12 куки 8-10,бели ,нормални-вразват се на повод далаг около 30-см.през равно разтояние,самите те да имат повод от сантиметар и половина,вирбел и олово над тях-подвижно.два начина на ловене.. 1-на наи долната слагаме топче хляб,около него увиваме коричка хляб /-колкото цигарена кутия/ с мекото отван,след това омотаваме повода с останалите куки околохляба и последната кука се законтря с влакното... получава се стегнато топче хляб,като таралеж с куки отвсякаде.за това не трябва олово,.топваш го малко да е по тежко и мятас.целта е да плува на повархноста.ако там има кефал след малко става страшно.можеш да провериш преди това като хварлиш малко хляб.ако играе около хляба ги спуквас.това става в заливчета,на брега на около 20-метра наватре.кадета не е много далбоко и е каменисто даното. потане ли хляба-го сменяс . На сащите тези 12 куки /гарците му викат-полиангестро/ само ,че с олово се замотава сардела-от окото/последната кука се забива там/ -кам опаската на която се законтря.над вирбела-подвижно олово.ложи се така на далбоки места-кеиове ,пристани за лодките или много наватре от скали. Грацкото полиангистро-/в превод-много куки/ е на около 35-40 см.повод са варзани 10-12 куки директно на повода,една след друга на равно разтояние .ефект има,особено на коричка хляб.

МОДЕРИРАНО!!! Намери си на клавиатурата къде са буквите Ч и Ш и не пиши повече с цифри,щото ще трия без предупреждение!
извинявам се но ми е малко трудно
петър василев

Re: Полиангастро

Мнение от петър василев »

Тази година бях на почивка :lol: на вила Артемис близо до Асеновград.Лових на полиангисро и почти колкото риби ми удариха ги изкарах :lol: .Само един предполагам (шаран) ми избяга , :butthead: понеже се закачи за някакви драки.Иначе хванах и шарани ,и каракуди ,и муронаж,един амур,кефал. :rolleyes: С две думи полиангистрото е трепач за нашите водоеми.Незнам,но ми се срува :roll: ,че сладководната риба е по глупава от морската.Ловил съм много с полиангистро на морето ,но там взима по трудно отколкото на сладководен водоем :wink:
rimohit
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1391
Регистриран на: Пет Май 13, 2005 9:04 pm
Местоположение: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Полиангастро

Мнение от rimohit »

само да вметна колега , че в България повече от 2 куки май е забранено :roll: тъй , че по добре за морето да го оставим
татовамомченценаучибезбройнещаотмоитерепортажидобисмелостоттяхвидячеивБългарияможедаселовирибаскаяккопираабсолютновсичкитемимаршрутиирепортажиипослегипредставикатосвоивМаниятаинаРиба
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Re: Полиангастро

Мнение от Камбата »

rimohit написа:само да вметна колега , че в България повече от 2 куки май е забранено :roll: тъй , че по добре за морето да го оставим
Тъй,тъй! :lol: Повече от две куки могат да се използват само на чепарета и то единични куки по предназначение.
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
петър василев

Re: Полиангастро

Мнение от петър василев »

rimohit написа:само да вметна колега , че в България повече от 2 куки май е забранено :roll: тъй , че по добре за морето да го оставим
Ми аз като гледах никой не я бръсне таз забрана в България :wink: .Ходих по язовири,на марица всичко като по старо му.Кой колкото въдици има ......Изображение..хвърлени във водата.Чак на втората седмица от престоя ми в България разбрах :idea: ,че има и нови правила и отидох да си изкарам риболовен билет.За три седмици престой ми издадоха 6 месечен :shock: билет.ААААА,,,,, И ДРУГО,;може ли някой да ми каже каква е разликата от чепарето и полиангистрото :lol: :lol:
rimohit
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1391
Регистриран на: Пет Май 13, 2005 9:04 pm
Местоположение: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Полиангастро

Мнение от rimohit »

чепарето в сладка вода не е разрешено :wink: също
Избора е твой дали ще спазваш закона.Аз само намекнах а пък кой как ще лови си е негова работа и не съвсем ама туй е друг въпрос :wink:
татовамомченценаучибезбройнещаотмоитерепортажидобисмелостоттяхвидячеивБългарияможедаселовирибаскаяккопираабсолютновсичкитемимаршрутиирепортажиипослегипредставикатосвоивМаниятаинаРиба
петър василев

Re: Полиангастро

Мнение от петър василев »

rimohit написа:чепарето в сладка вода не е разрешено :wink: също
Избора е твой дали ще спазваш закона.Аз само намекнах а пък кой как ще лови си е негова работа и не съвсем ама туй е друг въпрос :wink:
Съгласен съм с теб.Така или иначе аз замалко си идвам във България,защо да не спазвам законите,както ги спазвам в чужда държава.Само не ми се нрави , :evil: че трябва да ловиш само с една въдица ,когато си на река :wink:
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Полиангастро

Мнение от КИРО »

rimohit написа:само да вметна колега , че в България повече от 2 куки май е забранено :roll: тъй , че по добре за морето да го оставим
Ама май,не си сигурен нали ?
Та да ви светна за морето.Без билет е разрешено три въдици с по три куки,като на едната въдица може да се сложи чепаре.

Не са уточнени какви са куките/ номер на куката и т.н. /,не е уточнено с колко броя куки е чепарето.

Моля не се изказвайте неподготвени по тези въпроси,завличате в заблуждение колегите.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”