Риболов с бомбарда

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

tolio_pm
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 826
Регистриран на: Сря Мар 26, 2008 8:48 pm
Местоположение: Поморие

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от tolio_pm »

поканата важи ли и за други колеги :mrgreen: :mrgreen:
ЕЕЕЕЕ,иска ли питане???М-у другото ноември за закриването бяхме на КРЗ(перифектно место :wink: )Живи здрави мислим пак там да я почваме :wink: ма има време
Spear го каза в един друг форум:От вас зависи кога ще спрете и ще се задоволите с постигнатото, но едно е сигурно -
пътят е безкраен а бариерите си ги слагаме сами вървейки по него.
bokooll
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Ное 14, 2007 8:59 pm
Местоположение: Бургас

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от bokooll »

Само кажи кога и сме там :D
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от Бачо Илия »

Преди няколко дни се видях с един колега, който лови в 90% от излетите си само с чепарета с мухи и плуващи бомбарди. Той самия е сериозен производител на мухи, в индустриални количества :D Имаме заедно и няколко излета на яз. Копринка- там се ловят основни кефали ( вкл. и над кило) и уклеи. Ловят се и на Домлян и на Душанци. Та, човека си е направил следното приспособление ( аз също ще си направя няколко):
По дължина на бомбардата прекарва неръждаема тел, оставя я малко по-дълга и и прави кръгли уши в двата края- става нещо като "ос" през бомбардата. В едното ухо, от към основното влакно, предварително може да се монтира единичен вирбел, а тройните вирбели с карабинки се монтират на чепаретата ( за бърза смяна на чепарета с различни мухи). При късане на основното влакно, бомбардата и чепарето не се губят- тя си плува отгоре и чепарето заедно с нея, сакачено с карабинката на тройния вирбел за за ухото на оста. Слага се следващия комплект бомбарда и мухи и с него се закача и се вади скъсания такъм- комплект :idea: :idea: :idea: Иначе, в най-добрия случай, може да се извади само чепарето и то - "на късмет" :idea: :D Не знам, това приспособление, дали ще върши работа и при морския риболов с бомбарда, но защо пък да не върши...... :roll: :roll: :roll: :?:
Изображение
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от snegk »

А каква е идеята на тази тел.Аз прекарвам основното през бомбардата и слагам вирбела.От там нататък какъвто риболов си избереш такъв повод слагаш :wink:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от Бачо Илия »

snegk написа:А каква е идеята на тази тел.Аз прекарвам основното през бомбардата и слагам вирбела.От там нататък какъвто риболов си избереш такъв повод слагаш :wink:
Идеята е , че като скъсаш основното, не губиш нищо от такъма :idea: Иначе , ако въобще успееш да закачиш чепарето с друг такъм, то се изхлузва от предния край на бомбардата и тя не може да бъде извадена по никакъв начин от брега. А чрез тази тел- бомбардата държи чепарето горе на повърхноста, пък то държи нея- като се закачи с нещо, да бъде извадено всичко- комплект :idea: :idea: :D
Изображение
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от snegk »

За тази цел ги правят с по дебел монофил и с два вирбела,но според мен не е необходимо понеже основното влакно е по дебело от поводите и е логично да се скъса повода а не основното.Това е мое мнение,не карам никой да се съобразява с него :wink:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от Бачо Илия »

snegk написа:....... понеже основното влакно е по дебело от поводите и е логично да се скъса повода а не основното:
Бъркаш нещо :idea: Чепаретата с мухи се правят от значително по-дебели влакна от основното влакно- за да не се уплитат мухите и за да седят в страни от основното влакно на чепарето :idea: :idea: :idea: Отделно, късанията на основното влакно, много по-рядко са от закачки, от колкото от протриване, от амортизиране на влакното, от неправилна преценка на такъма като цяло и т.н. Отделно дето по тази схема се съчетават едновременно положителните страни на сбирулиното и на булдото :idea: :idea: :idea:

п.п. Адаш, не се чувствай задължен да пишеш по въпроси които не са ти много ясни :D :D 8)
Изображение
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от snegk »

Адаш гледаш,че седържа добре стеб,не почвай да се ебаваш.Написах ти го,че това си е мойто мнение,не се чувствай длъжен да ме обеждаваш в кавото и да е.Аз от бомбарди не разбирам,само дето цял живот ловяс тях,но не ми се навлизат в излишни спорове.Постаряй се поне да издържиш една седмица да не се заяждаш с никой :wink:
п.п.Прочети заглавието.
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
pacholev
новобранец
новобранец
Мнения: 30
Регистриран на: Нед Фев 04, 2007 3:33 pm
Местоположение: СОФИЯ

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от pacholev »

kолеги метода СБИРОЛИНО-лов с бомбарда-е измислен в италия единственно и само за лов на пъстърва.находчивите колеги са надушили че това е един страхотен начин да се хваща различна по големина и вид риба.уникално нещо е това бомбардата.от зарган,платерина,илария,чернокоп и др хищни риби без попчета и сафрид,по морето,до пъстърви,уклеи,кефали и др речни или язовирни обитатели.мятането на 80 -100метра на блесна 00 или 01 или воблер 4 см с друго просто не става.но това е една нищожна част от примерите които могат да се дадат за приложението на бомбардата.грешка е ако си мислиш че става само за морски риболов.относно твоя проблем колега-смени си въдицата с по голяма акция,качествено влакно минимум 025 и не на последно място до къде навиваш влакното на шпулата.запомни че с трици маймуни не се ловят.НАСЛУКА
ПЛАТИШ ПА СИ МЛАТИШ
executor
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 561
Регистриран на: Пет Юли 02, 2004 8:33 am
Местоположение: Varna

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от executor »

IDA написа:Преди няколко дни се видях с един колега, който лови в 90% от излетите си само с чепарета с мухи и плуващи бомбарди. Той самия е сериозен производител на мухи, в индустриални количества :D Имаме заедно и няколко излета на яз. Копринка- там се ловят основни кефали ( вкл. и над кило) и уклеи. Ловят се и на Домлян и на Душанци. Та, човека си е направил следното приспособление ( аз също ще си направя няколко):
По дължина на бомбардата прекарва неръждаема тел, оставя я малко по-дълга и и прави кръгли уши в двата края- става нещо като "ос" през бомбардата. В едното ухо, от към основното влакно, предварително може да се монтира единичен вирбел, а тройните вирбели с карабинки се монтират на чепаретата ( за бърза смяна на чепарета с различни мухи). При късане на основното влакно, бомбардата и чепарето не се губят- тя си плува отгоре и чепарето заедно с нея, сакачено с карабинката на тройния вирбел за за ухото на оста. Слага се следващия комплект бомбарда и мухи и с него се закача и се вади скъсания такъм- комплект :idea: :idea: :idea: Иначе, в най-добрия случай, може да се извади само чепарето и то - "на късмет" :idea: :D Не знам, това приспособление, дали ще върши работа и при морския риболов с бомбарда, но защо пък да не върши...... :roll: :roll: :roll: :?:
А при кълване при тоя метод рибата май ще трябва да дърпа и цялата бомбарда :roll: Губи се директния контакт с въдицата,а от там и едно от основните предимства на бомбардата.Не знам в сладководния,но при морския това няма да е добро решение :)
Stand and fight
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от Бачо Илия »

executor написа: А при кълване при тоя метод рибата май ще трябва да дърпа и цялата бомбарда :roll: Губи се директния контакт с въдицата,а от там и едно от основните предимства на бомбардата.Не знам в сладководния,но при морския това няма да е добро решение :)
Има резон в това :idea: Разликата между риболова със сбирулино със естествена стръв и със сухи мухи е огромна :idea: Във втория случай такъма работи на "самозасичане", като бомбардата замества булдото.
Изображение
onzinasi
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 527
Регистриран на: Сря Апр 12, 2006 8:46 pm
Местоположение: Бургас

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от onzinasi »

:D Според мен ИДА и Snegk говорят за едно и също , но немогат да се разберат.B eдиния случай тел,а в другия дебело 0,50 влакно.Т.нар.''готов монтаж''.Като така наистина се спасяват бомбарди ,че и бързо се сменят,но уплитанията и''гелетата'' са мн.повече.
Колкото до въпроса на 1000 n за уплитанията около шпулата,мисля,че става въпрос за т.нар.''брада'' и там проблема е в макарата,ако е при замятане.Ако е при обиране - недостатъчно изпъване на линията. :roll:
Изображение
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от 1000n »

Понеже съм започнал темата да напиша и докъде съм я докарал с разрешаването на проблема. Значи оплитането на бидема с бомбардата се оказа, че се дължи на факта, че слагах вирбел не само под, но и над бомбардата, за да заменям веднага целият монтаж с чепаре. Но явно така не става.
Заплитането пък на влакното на шпулата пък най-вероятно се е получавало, защото съм бил препълнил с влакно шпулата на макарата. Сега шпулата е запълнена до няколко милиметра от ръба и всичко е наред. Благодаря на всички за съветите, които са ми дали. Сега остава да си намеря подходяща сопа, защото все отлагам това закупуване.
Наслука! :D
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от Бачо Илия »

Замятай плавно и със "стоп" в крайната фаза, това са основните моменти за да няма уплитания :idea:
Изображение
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от butnik »

onzinasi написа::D Според мен ИДА и Snegk говорят за едно и също , но немогат да се разберат.B eдиния случай тел,а в другия дебело 0,50 влакно.Т.нар.''готов монтаж''.Като така наистина се спасяват бомбарди ,че и бързо се сменят,но уплитанията и''гелетата'' са мн.повече.
Колкото до въпроса на 1000 n за уплитанията около шпулата,мисля,че става въпрос за т.нар.''брада'' и там проблема е в макарата,ако е при замятане.Ако е при обиране - недостатъчно изпъване на линията. :roll:
При описания монтаж от Бачо,линията е блокирана,или ти не си разбрал нещо или аз бъркам, а Илийката говори за нормален монтаж, сподвижна бомбарда.Нямам опит в ловенето на море,защото съм в добрия случай 10 дена там,но пък съм ловил с бомбарда доста на водоеми с кефал и уклей.Повода с мухи наистина е с дебело влакно в повечето случаи 0.20-0.25 ,а за морския поне аз си ги правех с 0.14-о.16мм.Бачо,поздрави бате Георги от мен,то в Карлово няма друг по-голям майстор на мухи.Сори за спама. :oops:А относно оплитането при приводняване,ами слагам гумена перла 8мм пред бомбардата и държи повода встрани при полет.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”