Метод фидер

Модератор: Paublo_Eskobar

Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Метод фидер

Мнение от Бачо Илия »

От миналата година насам, ползвам ето тези стопери:

Изображение

Това са гумени маниста с калибровани по-широки отверстия и конусовидни пластмасови клинчета за фиксиране на стопера на основното влакно. Абсолютно ефикасен е за самозасичане, като от друга страна при късане на основното влакно и закачане на хранилката в някакво препятствие, влакното много лесно се изнизва от стопера :!:
Изображение
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Метод фидер

Мнение от Бачо Илия »

Малко снимки и обяснения от днес - яз. Домлян. Риболов с два фидера- 3.30 Н, тунинговани върхове с тест на кривата 4 унции и хранилки "метод", класически с тегло 40 гр и утежнение разположено в предния край, върху едната от трите плоскости.
Използвах двупластова захранка- в основата на хранилката и върху отверстията на трите плоскости първоначално набивам паста от пелети на Сензас, подсилена със прахообразно лепило на основата на яйчен белтък:

Изображение


Втората, по-бързо разпадаща се захранка е "Мундиал-Шаран Скопекс" с добавка от суров млян коноп на МВДЕ и "изпънати" шарени /бели червеи . Хранилката е за голяма дистанция и в тази връзка, захранката като цяло е точно по външния диаметър на хранилката - на снимката се виждат външните ръбове на плоскостите, а захранката и пастата са концентрирани приоритетно в предния край на хранилката. Повода е 12см, стръв- две царевици и четери бели червея.:idea: :!:

Изображение


Основата на втората хранилка е налепена по същия начин и от същия материал:

Изображение


Втория пласт е от същата захранка, но в по-голямо количество- това е за по-малка дистанция ( около 50 метра):

Изображение

Стръвта е осем шарени/бели червея, като повода е лепнат с паста между двете плоскости над тази с утежнението- не съм вкарал куката в хранилката, да не развалям външния вид и добрите обноски на стръвта :D 8)

Изображение


Хранилките + противоуплитащия шлаух са с обща дължина 15см. Поводите са с дължина 12см. Не ползвах " куивър"- функциите на фидерите; ползвах сигнализатори и обтегачи; основно- 0.28, поводи 0.20, номера куки 12 и 9. Това са "работите" в завършен вид и на изчакване за шаро :D :D 8) :

Изображение

8) 8) 8)
Изображение
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Метод фидер

Мнение от butnik »

Ниско са ти върховете,още трябва да ги напериш.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Метод фидер

Мнение от Бачо Илия »

...........................................................

п.п. понаучи някои работи първо, пък тогава тренирай с писането за щяло и за нещяло :idea:
Последно промяна от Бачо Илия на Нед Апр 26, 2009 6:26 am, променено общо 2 пъти.
Изображение
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Метод фидер

Мнение от butnik »

Гледай като изтрезнееш това за свирките да го няма,че тоя път банкирането ще е за дълго.И когато ти пиша нещо ,значи знам,ясно ли е федеросте.Язък ,където имаш толкова литература.Чувал ли си за странична линия при рибите,е като се оправи главата ще разбереш,защо надолу.Ако има с какво да мислиш.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Метод фидер

Мнение от Бачо Илия »

butnik написа:Гледай като изтрезнееш това за свирките да го няма,че тоя път банкирането ще е за дълго.И когато ти пиша нещо ,значи знам,ясно ли е федеросте.Язък ,където имаш толкова литература.Чувал ли си за странична линия при рибите,е като се оправи главата ще разбереш,защо надолу.Ако има с какво да мислиш.
Виж сега, КОЛЕГА. Аз нямам за изтрезняване в момента- пуснах тези снимки за общо ползване и честно да ти кажа не съм и предполагал че и това ще ...

п.п. Ма много си компетен - за странични линии и нормални влакна за риболов на шарани- аз съм на две стотни над долната граница (0.26) ; да не говорим че нормалното за този риболов е 0.32/0.35/0.38/0.40......Нещо си се объркал май с плувките и линиите за плувки и плувчинценца :idea:
Изображение
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Метод фидер

Мнение от butnik »

Много бързо изтри всичко,а с тая почти 0.30 ще хванеш на Марко чадъра.Сори,разбрах,че си много начетен.И при метод фидер, стръвта в хранилката ли се забива.А наперването влияе и на друго,но ти разчиташ на алармата да те събуди,ок.А още повече при лоши метереологични условия при които сте ловили.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Метод фидер

Мнение от Бачо Илия »

butnik написа:Много бързо изтри всичко,а с тая почти 0.30 ще хванеш на Марко чадъра.Сори,разбрах,че си много начетен.И при метод фидер, стръвта в хранилката ли се забива.А наперването влияе и на друго,но ти разчиташ на алармата да те събуди,ок.А още повече при лоши метереологични условия при които сте ловили.
Специално в случая, можеше и да не я забивам в хранилката поради наличието на много къс противоуплитащ шлаух, допълнително монтиран към хранилката. Ако няма някакъв допълнителен противоуплитащ вариант, повод 12см във всички случаи е по-дълъг от хранилката и е почти сигурно че ще се уплете в основното, ако куката със стръвта не е в захранката. В поста по-горе съм показал аз как си композирам захранката върху метода и какво и как ползвам като смеси и консистенция, а не как са ми разположени прътите спрямо повърхноста и защо в конкретния случай са точно по този начин. Само мога да добавя че по тази схема със сигнализаторите, върховете мога да ги вкарам и на 50см под повърхноста, а колкото до дебелината на влакното, на повода и на размера на стръвта- ако ми се ловяха бабушки нещата щяха да са доста по различни по тези параметри; зимни бабушки на фидер имам в "излети" колкото щеш... Изрично писах и че в случая не ползвам "куивър" функциите, нещо повече- специално тези два върха съм ги скъсил с по 7 сантиметра (от към върха), та да мятат нормално и на необходимите дистанции "стограмките" от картинките по-горе, пък ако смяташ че това се мята с 0.18/0.20.. това е отделно :wink: Може да се намали сечението до 0.25/0.26 или да се ползват плетени влакна и лидери- въпрос на предпочитания :idea: . Колкото до на "Марко чадъра", явно на Домлян все още не е дошъл Марков-ден, но със сигурност скоро ще дойде.... :D Иначе, това по-горе си работи перфектно и целогодишно по арендните водоеми, особено в тези със сериозна шаранонаситеност- има колеги които постоянно посещават такива водоеми и поста по-горе може да им е от някаква полза :idea: :|

п.п. пропуснах да добавя че в конкретния случай и двата монтажа бяха подвижни ( без стопери за самозасичане) а авансите сериозно разхлабени.
Изображение
Аватар
hristotihov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1512
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 10:30 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Метод фидер

Мнение от hristotihov »

IDA написа:... това по-горе си работи перфектно и целогодишно по арендните водоеми ...
Тази година имам един, а миналата поне 10 риболова на шаран, на платени и неплатени водоеми. Резултата винаги беше същия като при вас. Класическия фидер работи, а метод фидера не работи. Колегата Ван Шентов е имал риби на класическия фидер, а ти не си хванал на метода. Проблема не е в монтажа, монтажите ти са по учебник, аз ползвам точно същите със същите хранилки (рамки). Ето монтажи на сайта на Dynamite Baits: http://www.dynamitebaits.com/index.php? ... roup=match или на GoFishing.co.uk http://www.gofishing.co.uk/Advice/Rigs/ ... eeder-rig/
Извода за мен е, че метод фидера не работи толкова ефикасно, защото носи по-малко храна и не оформя петно, а класическия фидер разтоварва, оформя петно и с всяко презареждане поддържа петното активно.

Друга интересна ситуация:
Ловя дребни шарани с метод и класически фидер. На метода - капо. На фидера по една риба на един час. До мен колега с монтаж "плочки кюспе стегнати с ластик, между тях тесто, куки в тестото" за същия един час хваща примерно 10 риби.
От ситуацията си вадя два извода. Първо - по нашите водоеми миризмата на кюспе работи по-добре от повечето пакетирани вносни захранки. Второ - шараните най-често всмукват разтворената захранка и подминават, стръвта на куката. Не виждам друго обяснение на факта че монтажа "плочки кюспе с тесто" е няколко пъти по-ефикасен от фидера.

Връзката с темата е следната: Възможно е шараните да смучат разтворената храна от метод хранилката и умишлено да избягват куката със стръвта, за това през този сезон мисля да пробвам следния монтаж за метод фидер. Самоделна храна (паста) с основен компонет мляно кюспе и такъв вискозитет, че няколко минути след влизането във водата да се разтваря до степен гъста каша. Кука (може и без стръв) скрита в захранката, като целта е шарана да всмуква куката с храната. Неподвижна, отежнена хранилка, като се разчита на самозасичане с къс повод. Мощна пръчка без "куивер тип". Евентуално и някакво "дохранване" с прашка за да се оформи петно, но зависи от дистанцията.
нямам живарник
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Метод фидер

Мнение от chirusa_bg »

Христо,
аз имам различно мнение за случайа с кюспето и тн.
Според мен разликата е идвала не толкова от исползването на кюспе или друг аромат.
Мисля, че рибата е била наплашена и е реагирала на близостта на хранилкта.
Поне така си обяснявам разликата между пружината и фидер хранилката. Едната е твърде близо да стръвта и наплашената риба се е пазела. При фидер монтажа, по-дългият повод до някъде върши работа и имаш ефект, а при капана с кюспе целия такъм представлява купчинка храна.

Правя си този извод на база на това, 4е около Сф вече има язовири с толкова наплашена риба, че кълве много повече на екзотична стръв, от колкото на "опасната" царевица.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
hristotihov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1512
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 10:30 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Метод фидер

Мнение от hristotihov »

chirusa_bg написа:... по-дългият повод до някъде върши работа и имаш ефект ...
Да, има логика, при класическия фидер ползвам 50-60 см. поводи.
Днес обаче, един колега е качил тази снимка, след която не знам какво да си мисля за "страха от хранилката".

Изображение

:lol: :lol: :lol:
нямам живарник
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Метод фидер

Мнение от chirusa_bg »

Ами то е ясно, скрил се е от страх :lol: :lol: :lol:
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Re: Метод фидер

Мнение от Ivak »

Не, че практикувам често такъв риболов вече, но ми се струва, че ви бяга смисъла му.

С метод фидера не се ловят рибки по 200-300 грама. Идеята му е да се ловят едри риби по-възможно най-бърз начин.
Не се ползват шаранджийски сопи или ако се ползват такива са с акция максимум 2,5 либри.

Идеята на метод фидера просто обяснена е такава. Отивате на добре зарибен водоем и искате да ловите едри риби, но дребните ви вземат веднага при падането на хранилката или унищожават стръвта.
С метод фидера се ползват предимно стръви като царевица, пелети, топчета и ако се ползват бели червей се монтират доста на брой и това обикновенно се прави зимата когато няма дребосък.
Цялата идея е да се слага по-голяма стръв, като понякога се монтира и на косъм.

Петното за метод фидера е малко по различно от това за обикновенния за дребос. В смисъл, че трябва да има повече едри частици и то на малко по-голяма площ за да се задържи евентуалния пасаж едри риби. Пелети, семена, трошени топчета, царевица, жито и т. н.


Много важна е и захранката, в момента който хранилката падне на дъното всичко трябва да падне от нея. и да образува петно при преминаване на рибата те вдига захранката с перки и се получава облак. Без предварително захранване няма да има ефект риболова на метод фидер.

В повечето случай монтажа се състой от хранилка, вирбел който влиза в нея и къс ФЛУОРОКАРБОНОВ повод.


Още веднъж да кажа риболова с метод фидер е за бърз селективен риболов на едри риби с едра стръв.

Чирус едно показно да направим с метод фидер на Безден :lol: :?:
moholovka
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 162
Регистриран на: Нед Юни 29, 2008 10:13 am
Местоположение: София

Re: Метод фидер

Мнение от moholovka »

На Безден ми е интересно откъде ще намерите едрите риби :lol:
Аватар
dunedanetz
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 193
Регистриран на: Чет Мар 06, 2008 10:32 am
Местоположение: София

Re: Метод фидер

Мнение от dunedanetz »

Как бре, там има шарани-майки и амури по 15 кила, само дето никой не ги е виждал досега :lol:

По темата - има сигурно 50 вида хранилки за фидер, като метод хранилката е една от тях. Асоциациите с българската телена пружинка са неуместни. Функцията на БГ пружинката е качамака да остане в нея дълъг период от време, а на метода - да се закара голяма топка захранка в петното и да се освободи на дъното след няколко минути. Дали повода ще се лепне в тестото или ще виси при замятането според мен е решение на риболовеца, така или иначе повода при такъв монтаж е хубаво да е къс - до 15-ина санта. Гледал съм филми на Мат Хейес с метод хранилки, като забиваше повода в топката, сигурно за по-голяма сигурност, да не се оплете повода някъде.
Заключено

Обратно към “Риболов на фидер”