Атмосферно налягане

Всичко за времето, и доколко то помага или пречи на риболова.

Модератор: Кърцата

bat Zlatko
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Чет Апр 10, 2008 6:50 pm

Атмосферно налягане

Мнение от bat Zlatko »

Някой може ли да развие малко темата.Скоро бях на язовир "цонево" и за денонощие и половина почти нищо не хванахме /справка-неуспешни излети /.Като се върнах в неделя по телевизията видях,че атмосферното налягане във варна към 15 ч. е 1015 hpa.Аз знам,че налягането влияе много на кълването,но такова безрибие не очаквах.
Аватар
dekata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1428
Регистриран на: Сря Мар 01, 2006 6:53 pm
Местоположение: Карлово

Re: АТМОСФЕРНО НАЛЯГАНЕ

Мнение от dekata »

До колкото съм запознат атмосферното налягане влияе зле на рибите когато рязко се променя.Тоест-бързо пада или се покачва.Ако е стабилно няма проблем.
„Големият проблем с тъпите копелета е, че те са толкова тъпи, че не могат да повярват, че човек може да бъде умен”. Вонегът!
Аватар
HarryCarp
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Вто Яну 09, 2007 8:51 pm

Re: АТМОСФЕРНО НАЛЯГАНЕ

Мнение от HarryCarp »

в кои граници е нормално да бъде атмосферното налягане.И кога рибата е по-активна, при ниско или при високо.
Аватар
Pedro
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 904
Регистриран на: Вто Мар 20, 2007 5:27 pm
Местоположение: Русе

Re: АТМОСФЕРНО НАЛЯГАНЕ

Мнение от Pedro »

HARRY77
Атмосферното налягане ( нормалното ) зависи от надморската височина - т.е. къде е
разположено населеното място или реката, язовира и т.н.
На брега на морето е най-високо, горе в планината е по-ниско.
Например нормалното за София е едно, за Русе друго -1005 Хектопаскала или 753.8 мм живачен стълб при 0 градуса Целзий..И вече според атмосферните условия се променя.
-------------------------------------------------------------
А това кога рибата кълве..при ниско или високо, и баба Ванга не може да ти каже.
bat Zlatko
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Чет Апр 10, 2008 6:50 pm

Re: АТМОСФЕРНО НАЛЯГАНЕ

Мнение от bat Zlatko »

За две денонощия на язовир цонево събрах доста инфо,в смисъл че рибата не е вървяла по целия язовир.Дори и на морето е бил ялов ден за кефаловите риби.Направи ми впечатление,че активност на платиката имаше през ноща-от 2 до 4 ч.В това време един колега упорстваше на щека и направи добра серия от платики.Явно в тия часове налягането е по ниско и условията са по-добри.Все пак си мисля,че освен налягането и други фактори оказват влияние,но кои? Е,то добре,че не сме наясно със всичко, та да не се губи тръпката,но все пак е добре да отчитаме някои фактори и се съобразяваме с тях.Наслука!!!
boki speca
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1136
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 1:03 pm
Местоположение: Пловдив и Ямбол
Обратна връзка:

Re: АТМОСФЕРНО НАЛЯГАНЕ

Мнение от boki speca »

Колеги и на мен ми се иска да споделя нещо за атмосферното налягане.Миналия септември си купих часовник с барометър и много внимателно започнах да следя за промени в поведението на рибата свързани с атм. налягане.Ето какво установих ,но с уговорката за еднакви други странични фактори.При падане на налягането се активизират едрите хищници ,но само в самото начало на промените и то много за кратко.Мирната риба се "покрива".При покачване колкото е по-рязко толкова по-активна става мирната риба,в това число и едрите трофейни екземпляри,и може би точно затова се казва че след дъжд кълве повече.Макар че там влияят и други фактори,като внасяне на кислород във водата удавени насекоми изровени червей от стичащата се по брега вода и т.н.Нека не забравяме обаче че става въпрос не за някакво изследване с гарантирано точен резултат,а просто за наблюдения.В края на краищата винаги можем да се извиним и с недоизследвания фактор атм. налягане. :D :D :D
:D
Късмета е резултат от много добро планиране !!!
babushka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 6:45 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Атмосферно налягане

Мнение от babushka »

Здравейте рибари!
Доколкото съм запозната с понятието - атмосферно налягане, ще го спомена тук.
Въздухът, който ни заобикаля отвсякъде има своя собствена маса/обем/. Тази маса оказва натиск върху земната и морската повърхност, тя се променя непрекъснато, което се дължи на движението на вятъра, това движение пък зависи от надморската височина, температурата на изпарение на водата, от валежите и метеорологичните условия.
Пример:
При надморска височина 7200м/ при Еверест/, човек попада в "зоната на смъртта". Колкото по-високо се изкачва, толкова по-малко кислород ще диша. Атмосферното налягане при височините е по- ниско, затова кислородът там е по-малко. Тогава настъпва кислороден глад и трябва да се слезе по-ниско, за да може човек да диша свободно.
В морето е обратното, колкото по-надълбоко слиза човек, толкова по-малко кислород ще диша. Затова водолазите слизат в големите дълбочини само с кислородна бутилка на гърба си.
Колкото по-надълбоко, толкова атмосферното налягане е по-ниско и кислородът е по-малко.
При рибите, които живеят на дълбокото, често се изкачват на повърхността за да поемат необходимият им кислород,защото на повърхността, кислородът е в повече. Както казва boki speca, когато вали дъжд, водата се обогатява с кислород и тогава рибите изкачат на по-плиткото за да вдишат пресен кислород. На повърхността кислорода е в повече, отколкото в дълбочините.
Колкото по-ниско е атмосферното налягане, толкова кислорода е по-малко.
Най-добрият начин да запазиш своите приятели е да не ги предаваш!
/Мизнер/
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: Атмосферно налягане

Мнение от GODzillata »

Я да съживим малко тази тема...изчетох една камара материали и се сблъсках с общо взето две различни мнения - едни казват, че при ниско налягане е супер да се лови:

"Налягане от 1000 хектопаскала и надолу се смята за ниско, а от 1100 хектопаскала нагоре се смята за високо. От гледна точка на условията ниското налягане предполага висока облачност и дъжд. Водата се обогатява с кислород и рибата започва да се храни. Аз винаги с удоволствие тръгвам за риба, когато се задава фронт от ниско атмосферно налягане."

Друга школа пък препоръчва високото налягане:

"Признаци за устойчиво и ясно време – перфектно за риболов.
1. Атмосферното налягане в продължение на няколко дни се повишава или остава неизменно високо.

Признаците за смяна от ясно към облачно време – неподходящо за риболов.
1. Атмосферното налягане пада и колкото по-бързо пада, толкова по-верен е този признак.

Признаци за устойчиво ненаситено време – неподходящо за риболов
1. Атмосферното налягане е ниско и в продължение на денонощия не се променя.

Признаци за промяна от ненаситено време към ясно – подходящо за риболов.
1. Атмосферното налягане се повишава."


Та къде е истината...? :roll:
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
Аватар
Pedro
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 904
Регистриран на: Вто Мар 20, 2007 5:27 pm
Местоположение: Русе

Re: Атмосферно налягане

Мнение от Pedro »

Somewhere there !
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: Атмосферно налягане

Мнение от GODzillata »

Pedro написа:Somewhere there !
To май и целия риболов напоследък си е X-files. :lol:
Педро, гледам, че си парче метеоролог. :wink: Снощи пушека на комина на теца се стелеше водоравно....това к'во ще рече - какво е налягането? :roll:

"Силното" налягане, което пресира земята - ниско или високо е?
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
Аватар
alcora
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1699
Регистриран на: Вто Юли 24, 2007 12:49 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Атмосферно налягане

Мнение от alcora »

GODzillata написа:Я да съживим малко тази тема...изчетох една камара материали и се сблъсках с общо взето две различни мнения - едни казват, че при ниско налягане е супер да се лови:

"Налягане от 1000 хектопаскала и надолу се смята за ниско, а от 1100 хектопаскала нагоре се смята за високо. От гледна точка на условията ниското налягане предполага висока облачност и дъжд. Водата се обогатява с кислород и рибата започва да се храни. Аз винаги с удоволствие тръгвам за риба, когато се задава фронт от ниско атмосферно налягане."

Друга школа пък препоръчва високото налягане:

"Признаци за устойчиво и ясно време – перфектно за риболов.
1. Атмосферното налягане в продължение на няколко дни се повишава или остава неизменно високо.

Признаците за смяна от ясно към облачно време – неподходящо за риболов.
1. Атмосферното налягане пада и колкото по-бързо пада, толкова по-верен е този признак.

Признаци за устойчиво ненаситено време – неподходящо за риболов
1. Атмосферното налягане е ниско и в продължение на денонощия не се променя.

Признаци за промяна от ненаситено време към ясно – подходящо за риболов.
1. Атмосферното налягане се повишава."


Та къде е истината...? :roll:

Кире май имаш предвид 1010 хектопаскала !
1100 май може да ги има само в барокамера ..........
Аватар
carpsliven2
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1746
Регистриран на: Нед Окт 05, 2008 9:52 pm
Местоположение: Васил Николов - Сливен

Re: Атмосферно налягане

Мнение от carpsliven2 »

От дългогодишния си опит установих че, атмосверното налягане невлияе на рибата въобще, влияе единствено за оправдание че, несме хванали риба.
п.п. Земетресения и луната също невлияе на рибата. .. казвам и се подписвам над думите си.. всичко е свързано с факти и доказателства.
Изображение
Колата да върви и рибата да кълве - друго неме интересува
muse
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 12:59 pm

Re: Атмосферно налягане

Мнение от muse »

Здравейте,

Моля ви дайте един линк където може да се проверява атмосерното налягане за деня или седмицата. Рових в google ама може би защото съм жена и никаква не я свърших. :axe: :mrgreen:

БлагодАрим.
Аватар
alcora
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1699
Регистриран на: Вто Юли 24, 2007 12:49 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Атмосферно налягане

Мнение от alcora »

muse написа:Здравейте,

Моля ви дайте един линк където може да се проверява атмосерното налягане за деня или седмицата. Рових в google ама може би защото съм жена и никаква не я свърших. :axe: :mrgreen:

БлагодАрим.
Ето ти за Пловдив защото не знам от каде си :)
http://dichev.com/weather/plovdiv/
muse
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 12:59 pm

Re: Атмосферно налягане

Мнение от muse »

Благодаря, :smt023

Интересувах се за района на Видин и Лом. но мисля че и Пловдив ще ми свърши работа.
Публикувай отговор

Обратно към “Времето и риболова”