ВОДЕНЕ НА ИСКУСТВЕННА СТРЪВ

Модератори: Павел Иванов, sestrata

snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

ВОДЕНЕ НА ИСКУСТВЕННА СТРЪВ

Мнение от snegk »

Отварям тази тема,защото отскоро се занимавам с искуственни примамки,а мисля,че и други хора се интерсуват,от начина на водене на различните модели.Например за сом,за бяла,за щука и други.Всеки има своя техника,но коя е най правилната.Ще съм благодарен ако споделите.Предварително благодаря :?: НАСЛУКА :) :)
zlak
новобранец
новобранец
Мнения: 78
Регистриран на: Пет Май 20, 2005 10:09 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от zlak »

Ако знаеш какъв въпрос задаваш .......... необхватен :!:
Нещата хич не са толкова еднозначни. Спининговите примамки са стотици видове и всеки вид се движи по няколко начина. Освен това всяка риба изисква специфичен начин на водене. Това пък водене е различно през различните сезони , а дори през някои сезони е различно сутрин и на обед.
Ако не конкретизираш малко въпроса си ще стане мазало от мнения и безсмислени спорове.
Поздрави!

п.с. А бе предполагам че те гложди за щуката на "Бабата" ама ... :wink:
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Мнение от snegk »

Добре,ще задам въпроса така,с какви примамки и къкъв начин на водене за бяла риба.После ще питам за другите. :?: :?: :?:
Аватар
lorda
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1412
Регистриран на: Пет Ное 24, 2006 9:05 pm
Местоположение: plovdiv

Мнение от lorda »

Съгласен сам с колегата zlak.
Нека да бъдат конкретизирани вапросите.
Защото самия тип на примамката също има основно значение. Дали е воблер и какъв, въртаща блесна и клатушка, силиконови примамки и т.н.
Сезона за мен е най-важната предпоставка. След това типа на водоема. Чак тогава може да се отговаря конкретно и точно без излишни празнодумия.
Аз мога най-вече да отговарям на въпроси свързани с щуката, кефала, костура и пъстървата. Бяла риба сам ловил предимно на влачене и не се чувствам компетентен в спининга от брега на тази риба. А сом хващам инцидентно при риболов на щука.
Надявам се да мога да помогна.
Изображение

Рибата не е толкова много, че да я разхищаваме.
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Мнение от snegk »

Към колегите: lorda :?: zlak примерно ето така.Щука се лови на блесна еди... какваси...водисе ето така.....и така нататък.Кже те за някой вървежен модел икак да работя снего,аз знам,че ще се науча с течение на времето,но за 6 месеца съм изгубил около 20 бр.искуственнипримамки :lol:
Аватар
li4ko
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 102
Регистриран на: Сря Ное 15, 2006 10:41 pm
Местоположение: София

Мнение от li4ko »

наблюдавай самата примамка тя ще ти покаже с каква скорост се движи най добре това е основното
Аватар
lorda
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1412
Регистриран на: Пет Ное 24, 2006 9:05 pm
Местоположение: plovdiv

Мнение от lorda »

Ето на какви примамки я ловя балата риба, но на влачене както споменах:

Изображение
Това ми е фаворита и за други риби.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Рибата не е толкова много, че да я разхищаваме.
zlak
новобранец
новобранец
Мнения: 78
Регистриран на: Пет Май 20, 2005 10:09 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от zlak »

snegk написа:Кже те за някой вървежен модел икак да работя снего,аз знам,че ще се науча с течение на времето,но за 6 месеца съм изгубил около 20 бр.искуственнипримамки :lol:
Ако си опитвал да ловиш на Сл. Бряг - нищо чудно. По дъното е пълно с коренища на тръстики , които бяха чистени с багер преди време. Отделно си има и по някое коренище бонус. На тази река ловя предимно със спинербайти. Закачките с тях са рядкост. Също удачен вариант за там е Мепс Лусокс , но без утежнението номер 2 или 3. Топваш пискюла на Лусокса в реката за да поеме вода и го мяташ към тръстиките отсреща. Естествено иска се кастинг , за да не го закачаш за тях. Плиткогазещи воблери са също добър вариант. Лятото може да ловиш и на попери. Препоръчвам ти на Рапала.
Личко е прав - гледай блесната да се върти приемливо добре , когато я движиш бавно.
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Мнение от snegk »

БЛАГОДАРЯ за търпението.Човек се учи докато е жив,а някой умират ненаучени :P :P :P :P :P
Аватар
lorda
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1412
Регистриран на: Пет Ное 24, 2006 9:05 pm
Местоположение: plovdiv

Мнение от lorda »

Та за щуката:
Сега през зимните месеци щуката слиза на дъното, поради мудноста и е нужно примамката да се води много бавно и не е задължително да има големи паузи. Ако е решила да атакува тя ще го направи и при монотонна игра.
През зимата са най-ефективни малки клатушки като тази на Моска от 7гр. с една ясно изразена дъга в задната част и лека извивка в предния край.
За съжаление нямам нейна снимка.
Подобни но в сребристо и златисто.
Изображение

През пролетта щуката постепенно започва да гони по едри примамки.
Тук всеки трябва сам да експериментира.
Аз рядко ловя на въртяща блесна но тази наистина е ефикасна.
Изображение
Атаки има както при монотонно водене така и при оставянето и да пропада в по-долни водни пластове.

Ще продължа коментара си по късно.
Надявам се да помагам.
Изображение

Рибата не е толкова много, че да я разхищаваме.
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Мнение от snegk »

Естественно,че помагаш,аз съм като попивателна уча се бързо.И с тренировки ще стане работата.НАСЛУКА :lol:
Аватар
lorda
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1412
Регистриран на: Пет Ное 24, 2006 9:05 pm
Местоположение: plovdiv

Мнение от lorda »

Използвам снимката на един колега от форума за да илюстрирам воблера на който съм имал най-големи успехи:
Изображение

Въпреки това, че гази доста дълбоко е подходящ за река с метър, метър и половина дълбочина както и за стояща вода. Много често сам имал удари когато спра да навивам влакно и оставя примамката на едно място или в момента на потеглянето и.
Друг универсален воблер е този:
Изображение

Дори и никакъв опит да няма риболовеца не вярвам да накара този модел да играе лошо.


Както и този:
Изображение


Мисля, че това са универсални примамки които работят както при неравномерно водене, така и при монотонно обиране на влакното.
Ето още един резултатен модел за щука въпреки скромния си размер от 6см.
Изображение

Идва ред и на:
Изображение

Той играе добре когато се води малко по-бързо но не прекалено.
Подходящ за плитки водоеми или за водене в горните пластове.

Този x-rap:
Изображение

Го ползвам от скоро но имам няколко риби на него.

Моето лично становище е че много пъти по-резултатни са блесните като тези от всякакви други измишльотини:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение


А ето кам този воблер имам особенни симпатии:
Изображение
Изображение

Рибата не е толкова много, че да я разхищаваме.
rikosheth
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 883
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 12:29 pm
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Мнение от rikosheth »

[/img]http://gallery.nariba.com/data/500/9459 ... ED.jpg[img]
Да тези и мен ме кефят, пробвал съм ги на различни водоеми като Шабла, Тича, Цонево, Жребчево, Овчарица и др и хващат добре костур, бяла и щука:smt023
В момента по мои наблюдения въпросните Ugly-та са много резултатни при бавно водене с неравномерни придърпвания.
Последно промяна от rikosheth на Чет Мар 08, 2007 7:21 am, променено общо 2 пъти.
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Мнение от Ivak »

Да пита е аз докато е отворено училището :lol: :lol:

Ловили ли сте бяла риба на блесна, и на каква .

Воденето предполагам, че е почти равномерно по дъното.

Предо гидини се ловеше на блесна, но в последните нямам успехи, не че залягам на спининга сериозно :oops:

А за Луксоса, е страшно ефикасна за щука, най-много успехи съм имал на златистата дори и при леко замътена вода.

И на грозно пате един воблер с черен гръб и златист отсрани 6 см, плуващ 6 BGI нещо такова му беше номерацията.
nikki
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Вто Мар 21, 2006 7:51 pm

Мнение от nikki »

Ivak написа:Ловили ли сте бяла риба на блесна, и на каква .

Воденето предполагам, че е почти равномерно по дъното.
На сребристи клатушки тип Тоби /Абу Гарсия,Алба номера 1,2/ и на въртящи блесни Мепс Аглиа Лонг 2,3 и Блу Фокс Супер Вибракс 3,4.
В 90 % от случаите кълве непосредствено до брега.
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”