Зарган ?

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Advokat
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 108
Регистриран на: Вто Окт 12, 2004 6:52 pm
Местоположение: София

Зарган ?

Мнение от Advokat »

Без да се подигравате, бихте ли ме осведомили за тази риба. До миналата година нищо не бях чувал за нея, сега стана нещо много актуална и много пишете (и се хвалите) за нея. Определено е вкусна (опитах я в "Капитан Кук" в София). Продават я и по магазините, но не смеех да купя, защото не знаех как се готви. С какво и на какво се лови (чета по списанията за "бомбарди", дълги прътове и пр.). Моля за сериозно отношение. Благодаря.
баща на рибарче
Аватар
batmilen
учете се от него
учете се от него
Мнения: 4888
Регистриран на: Чет Яну 06, 2005 8:56 am
Обратна връзка:

Мнение от batmilen »

Адвокате,за инфо по лова на заргана потърси във форума Дурума/durumov/ той има"черен пояс по лова на зарган"... :P Аре на слука... :twisted:
Аватар
spook
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 383
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 5:15 pm
Местоположение: несебър-влас и обратно....

Мнение от spook »

проста работа :lol: трябват ти дълъг прът с мек връх , бомбарда 18гр. която не потъва и блатни или морски червеи. влакно 0.18 или 0.20.
нанизваш бомбардата,слагаш вирбел да я държи и под него 1.20 повод с една кукичка за зарган.нанизваш червея,като го оставаш да виси повече от половината. замята се навътре и се обира бавно. на слука! :lol: :lol: :lol:
Аватар
batmilen
учете се от него
учете се от него
Мнения: 4888
Регистриран на: Чет Яну 06, 2005 8:56 am
Обратна връзка:

Мнение от batmilen »

Що бе Споко бомбардата да не е потъваща,миналата година пробвах някаква италянска, а като се скъса и "замина" една нашенска потъваща на 0.70 см - 1,5 м.Добре работи и чернакопчета взива и някоя платерина.Понякога и по-едри лефери сколасвах."Пасяха" куките като за последно.Пробвах да слагам силиконови маркучета,ама по-слабо пипаше рибата. А"бомбетата"да е 20,25 или 30 гр.може друг ргамаж ома тия ми паснаха най-добре на пръчката.Миналата година ги морих с една китайска пръчка 4м. - 15-20 гр.екшън,сега си взех 4 м.СПРО 40-80гр. на принципа и "хасан човек" като Новогодишен подарък.
hozi
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 11:09 am
Местоположение: plovdiv

Мнение от hozi »

Адвокате,що се отнася до риболова на зарган,мисла че мога да ти сподела и моя опит/който не от нашето черноморие,а от Гърция/.Пръчка с акция 40-80гр.бомбарда не потъваща/аз използвам голямо булдо/и повод-1.20-1.50м.с кука№10/след 4-5 риби сменям повода защото се наранява от зъбите на заргана/.За стръв съм ползвал морски червей и миди,но най-добър резолтат имах на парченце от сардина.Наблюдавал съм го,че е винаги около някой пасаж с малки сардини и се храни с нея.От там ми дойде идеята да пробвам на парче от тази риба. На слука.
Аватар
batmilen
учете се от него
учете се от него
Мнения: 4888
Регистриран на: Чет Яну 06, 2005 8:56 am
Обратна връзка:

Мнение от batmilen »

Абе то навремето като нямаше тия глезотии ловяхме зарган на червен вълнен конец.Пробвал съм на блесна,обикновена АЛБА,налита и на воблерче - ЙОЗУРИ 9-11 см.червена главичка и сребристо тяло,а недай Боже дати се лепне за чепарето - рибата ще вземеш,но чепарето ще хвърлиш. :P
Аватар
spook
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 383
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 5:15 pm
Местоположение: несебър-влас и обратно....

Мнение от spook »

и аз на времето като нямаше бомбарди хващах доста зарган на плувка.
по-голяма да се замята на вътре и на метър под нея филенце от копърка на куката. :lol:
Аватар
batmilen
учете се от него
учете се от него
Мнения: 4888
Регистриран на: Чет Яну 06, 2005 8:56 am
Обратна връзка:

Мнение от batmilen »

То на плувка си е кеф,но друго е дати задърпа бомбардата.Лятос в Поморие слагах на червея по една-две капки от тия американските феромонни примамки-ултра байт,имаги по магазините и миришат отрътително на умряло куче.Та седя на кея в Поморие и като мъкна ред зарган,ред чернокоп,ред платерина.Край мен месните дремят,нищо не им пипа . Като се събра една тълпа зяпачи,кой ми подава кофата,кой кърпата ... и т.н.После местните зевзеци Ачо Попа и Щерю Бръснаря разправяха,че съм лепил черъва с конокулит за куката.Аре т,ва е друга тема... :P
durumov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2346
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 8:13 pm
Местоположение: Варна,морето, сините вълни
Обратна връзка:

Мнение от durumov »

Изчаквах ви да се наприказвате, не искам да взимам отношение по методите на всички - по-стари или по-нови. ОБАЧЕ ... моите методи за зарган се промениха преди 4-5 год. по линията на звуковата връзка с рибата - тя улавя със страничните си линейни сензори трептенията във водата. Така че започнах да експериментирам докато налучках комбинацията от "замятане на далечно разтояние + звуков дразнител + прецизно водене (повърхност, среден слой, нисък слой, дъно-с изчакване - засича се при потегляне - 90% сигурен метод - уловен е така 79 см. екемпляр- 930 гр). Основата на такъма не е променяна - бомбардите си ги преработвам или използвам булдо(!!! не го пълня с вода обаче!!!) - Цвета има значение - Бат'М е прав - с комбинацията от конец и червей направо съм я побърквал - а около мен колегите понякога спират да хвърлят и гледат лекция.
били сме предупредени. Трябвало да слушкаме, Батка! Да имат много здраве от 12тата миля. GSMа ми го знаят който трябва!
Аватар
pet55
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 125
Регистриран на: Вто Юли 20, 2004 11:19 am
Местоположение: Sofia

Мнение от pet55 »

"замятане на далечно разтояние + звуков дразнител + прецизно водене (повърхност, среден слой, нисък слой, дъно-с изчакване -

колега би ли обяснил по-подробно за този звуков дразнител за който споменаваш , а също така и за "дъно с изчакване " :shock: аз колкото съм ловил заргана все отгоре съм я търсил
Благодаря
Аватар
pet55
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 125
Регистриран на: Вто Юли 20, 2004 11:19 am
Местоположение: Sofia

Мнение от pet55 »

и още нещо да попитам и двамата МОРСКИ :D конеца е червен и се слага заедно с морския червей - правилно ли съм разбрал :roll:
Аватар
batmilen
учете се от него
учете се от него
Мнения: 4888
Регистриран на: Чет Яну 06, 2005 8:56 am
Обратна връзка:

Мнение от batmilen »

Здравей Дуруме,къде се губиш :) вече си мислех,че си минал в нелегалност,пазейки се от тия твои"приятели" с търмъците... :lol: .Ходиш ли за калкан... :P или за някоя друга рибка?
Аватар
spook
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 383
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 5:15 pm
Местоположение: несебър-влас и обратно....

Мнение от spook »

общо взето заргана удря много добре когато го дразниш. води бомбардата като от време на вревме правиш вълнички с нея :lol: :lol:
после бавното навиване имитира естественото плуване на червея :lol:
комбинацията между двете дава прекрасни резултати :lol: :lol: :lol:
durumov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2346
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 8:13 pm
Местоположение: Варна,морето, сините вълни
Обратна връзка:

Мнение от durumov »

ей PET55 - за воденето - ще си усетиш сам. Конеца не е задължително да е червен! - зависи от мястото - наблюдавай водата, дъното-камъни ли е, пясък ли е - цвета на околната среда - едрите заргани-хаймани гонят и по-нетрадиционна стръв. Опитвал съм с жива рибка например, но за 4,5 часа - 1,2 риби - докато обърна на червей и ги смилам - и то само с 1 кука на бидема , а не комбайн от 2 куки една зад друга.Някои си мислят , че рибата им е сигурна за вадене така, но това не вярно. карбоновата оригинална кука влиза и в костта чак - късам я, връзвам нова на бидема и така.
Дънното водене иска пясъчно дъно - това по повод въпроса ти.
за звука обаче пада голяма играчка, толкова труд хвърлям, че като скъсам от бързане да не изтърва пасажа, НАПРАВО МИ СЕ КЪСА СЪРЦЕТО.
били сме предупредени. Трябвало да слушкаме, Батка! Да имат много здраве от 12тата миля. GSMа ми го знаят който трябва!
durumov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2346
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 8:13 pm
Местоположение: Варна,морето, сините вълни
Обратна връзка:

Мнение от durumov »

А това съм аз. Много яка е картинката. Такава е и на телефона ми. Чакам да пуснат GSMи и с повече и по-качествено видео-да си овековечаваме страстите рибарски !
били сме предупредени. Трябвало да слушкаме, Батка! Да имат много здраве от 12тата миля. GSMа ми го знаят който трябва!
Публикувай отговор

Обратно към “Рибите, навици, особености и как да ги ловим.”