Как се лови зарган?

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Аватар
Mi7chell
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1645
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 8:26 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: Как се лови зарган?

Мнение от Mi7chell »

КИРО написа:Няма да споря Илиянски.
Знайш ма,пък и заргана не ми е тръпка - и туй го знаеш.
Така че,отговорете му на човека подобаващо. :D
Ку не въ избъзикам,ша си мълчите кът партизани останали без ракия.Изображение
Мисълта ми беше, че ментетата сега са повече,а за такъмите всеки сам си избира,аз лично предпочитам с един такъм да ловя 10 години,а не всеки сезон с различен..Все си мисля че колкото по-дълго ловиш с един такъм, толкова по добре го чустваш и опознаваш способнистите недостатъците и предимствата и това те прави малко по-подготвен и сигурен в действията.Мое мнение! :smt023
Зарганолог
Аватар
даката
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 369
Регистриран на: Съб Дек 17, 2005 7:36 pm
Местоположение: Балчик
Обратна връзка:

Re: Как се лови зарган?

Мнение от даката »

Освен двете калкански утре смятам да пробвам и една плувка на белена скарида за зарган.
риба къща няма-риба време няма
Аватар
Encho-master
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 251
Регистриран на: Съб Яну 26, 2008 12:23 pm
Местоположение: Кранево от 1-ва до 4-та буна и срещу тях

Re: Как се лови зарган?

Мнение от Encho-master »

А дано да хванеш и зарган щото иначе ще хвърляме само на пясъка. :lol: :drinkers: :drinkers: :drinkers:
str.hadjiev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 154
Регистриран на: Сря Май 27, 2009 8:43 pm
Местоположение: Варна

Re: Как се лови зарган?

Мнение от str.hadjiev »

Mi7chell написа:
Xa-uBaH написа:Ок, идеи разни, нека тогава принципно да определим каква е най-подходящата макара :) като се има предвид, че заплатите ни все още не са европейски.
Колега няма такова определение.Има сериозни рибари и рибари от дъжд на вятър.Ако си рибар и би искал да усещаш удоволствие от самото навиване с макарата за мене си сериозен рибар.Аз лично не мога да дам съвет, за макара под 100 лв,защото рискувам след това да ми кажеш че съм те изиграл с някакъв боклук...Един съвет..не си купувай Шимано за под 300 лв,другите марки предлагат много по-качествени машинки под тази сума и то много под тази сума,но е истински късмет да уцелиш на такава.По -добро предложение като цена и качество от това на колегата Румци,не мога да се сетя.
Мии не знам - аз от моя екзаж не мога да се оплача - па не струва 300 лв
str.hadjiev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 154
Регистриран на: Сря Май 27, 2009 8:43 pm
Местоположение: Варна

Re: Как се лови зарган?

Мнение от str.hadjiev »

Този сезон го ползвах с плетеняк - power pro - разкош , няма бради ,няма възли и уплитания.
Може и от задмакарното у-во да е
Аватар
Mi7chell
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1645
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 8:26 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: Как се лови зарган?

Мнение от Mi7chell »

str.hadjiev написа:Този сезон го ползвах с плетеняк - power pro - разкош , няма бради ,няма възли и уплитания.
Може и от задмакарното у-во да е
Колега и най-евтините Шимана като Hiperloop,Alivio и Catana редят влакното перфектно,било то плетено или монофилно..Аз почвам да въртя за зарган от Юни и спирам Февруари...това са 9 месеца,в които правя над 120 излета,да не говорим че макарите ги ползвам и за чепаре и за нощен риболов на плувка...За това казвам ,пак, че не мога да дам правилен съвет за макара.Риболова с бомбарда може да се причисли към среден или средно тежък спининг,в комбинация с това че е на море,мисля че трябв да се мисли за сериозна машина в моя случай.Никога не бих дал съвет за евтина макара,защото евтино качествено няма колкто и българина дасе опитва да мине тънко..
Зарганолог
Аватар
Encho-master
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 251
Регистриран на: Съб Яну 26, 2008 12:23 pm
Местоположение: Кранево от 1-ва до 4-та буна и срещу тях

Re: Как се лови зарган?

Мнение от Encho-master »

Mi7chell написа:
str.hadjiev написа:Този сезон го ползвах с плетеняк - power pro - разкош , няма бради ,няма възли и уплитания.
Може и от задмакарното у-во да е
Колега и най-евтините Шимана като Hiperloop,Alivio и Catana редят влакното перфектно,било то плетено или монофилно..Аз почвам да въртя за зарган от Юни и спирам Февруари...това са 9 месеца,в които правя над 120 излета,да не говорим че макарите ги ползвам и за чепаре и за нощен риболов на плувка...За това казвам ,пак, че не мога да дам правилен съвет за макара.Риболова с бомбарда може да се причисли към среден или средно тежък спининг,в комбинация с това че е на море,мисля че трябв да се мисли за сериозна машина в моя случай.Никога не бих дал съвет за евтина макара,защото евтино качествено няма колкто и българина дасе опитва да мине тънко..
:smt023 Много точно казано ! Аз имам една Вега колко пъти и сменях лагера на ролката не помня вече от две години съм с EXAGE ама и на него почна да му се разказва играта и се замислям за нещо по добро то да въртиш по 7-8 ч.на ден а колко дни? Трябва си корава макара ! :D
Аватар
ivalpetkov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 867
Регистриран на: Нед Ное 22, 2009 10:00 am
Местоположение: Бургас - Созопол

Re: Как се лови зарган?

Мнение от ivalpetkov »

извинете за спама ,продават ли се лагери за макарите и резервни ролки за бигела :?: да ,при риболова на зарган износването си е голямо.
Аватар
dobria1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1561
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 9:58 pm
Местоположение: Варна

Re: Как се лови зарган?

Мнение от dobria1 »

ivalpetkov написа:извинете за спама ,продават ли се лагери за макарите и резервни ролки за бигела :?: да ,при риболова на зарган износването си е голямо.
Гледам че не си от Варна,ако беше щях да те насоча но все пак ще споделя
ЛАГЕР ИНЖЕНЕРИНГ намира се на околовръсното почти срещу улица Роза ако искате тел. по късно може да го напиша :wink:
НАЙ МИ Е ДОБРЕ ЛЯТО КАТО Е!!!
Изображение
Аватар
dobria1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1561
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 9:58 pm
Местоположение: Варна

Re: Как се лови зарган?

Мнение от dobria1 »

Илиански гледам тази снимка и си мисля(макарата е много добра) че с тази дръжка няма да ти е много удобно

Изображение

Ако искаш някоя дръжка свирни разбити Шимана колкото щеш :evil: :evil: :evil: и 1-2 шпули се търкалят из багажника(то за таз няма да станат)ама за другата :wink: :wink:
НАЙ МИ Е ДОБРЕ ЛЯТО КАТО Е!!!
Изображение
Аватар
Mi7chell
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1645
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 8:26 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: Как се лови зарган?

Мнение от Mi7chell »

Хватката ли имаш в предвид Митак,верно е малко дървена особено както съм свикнал да въртя с 1-2 пръста за зарган.Аз вече я пробвах 4-5 пъти тая макара,и заргани хващах с нея даже :),и чепаре вартях ама нищо не извадих де...То и аз имам едно счупено Catano :) може и да се пробвам да му сложа хватката,ама ти ми даде идеята де, инъче нямаше да се сетя :) бях предприел да свиквам с тая дръжка :lol:
Зарганолог
abaro
новобранец
новобранец
Мнения: 26
Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 6:44 pm
Местоположение: Бургас

Re: Как се лови зарган?

Мнение от abaro »

ivalpetkov написа:извинете за спама ,продават ли се лагери за макарите и резервни ролки за бигела :?: да ,при риболова на зарган износването си е голямо.
Ето тук - http://teokom.eu/contact_bg.html в магазина на "Морска" съм питал и има малки лагери. Най-добре е да отидеш на място със сваления лагер и ще ти намерят подходящ.
balyk
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 543
Регистриран на: Съб Окт 10, 2009 10:26 am
Местоположение: Варна

Re: Как се лови зарган?

Мнение от balyk »

Малко извън темата но мисля че може да помогна за проблема.
свали си шпулата и я разглоби(в нея има авансаторни шайби) махни една от тях и така винта който стяга шпулата ще слезе малко по надолу и няма да ти прави тоз проблем.
Имам бегъл спомен че това Микадо има малко по особен аванс като на Рьобито но не пречи да пробваш

сори за спама но може да е от полза
Благодаря за съвета!Задължително ще опитам.Още малко остана... :drinkers:
erols
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Окт 03, 2010 12:09 am
Местоположение: Истанбул

Re: Зарган на конец

Мнение от erols »

justinian написа:
badvan написа:Аз пък тази есен смятам да усвоя метода как се хваща зарган на конец. В Турция предимно така го хващат - вместо червей слагат снопче копринен конец. Миналата седмица пробвах на нос Агалина и ми удари нещо едро на оранжев конец. За съжаление вятърът беше отвратителен и трябваше да прибера такъмите. Тия дни ще пробвам пак и ще докладвам
badvan,моля те дай малко повече информация относно този метод на риболов.Доколкото разбирам куката се оформя като за чепаре,но вместо перо се поставя разнищен конец.В Бургас продават ли някъде тази турска стока?
От своя страна и аз ще ви споделя,че пробвах с оранжев силиконов червей-купих го от Пловдив.Улових няколко чернокопчета.Зарган не успях да хвана,но го отдавам на това,че през този ден просто нямаше риба.Това доста ме обнадежди,защото ми омръзна да давам по лев и петдесет за 20 червея.
Наслука на всички!
С уважение:JUSTINIAN
Здравейте колега!
В Турция този метод за риболов на зарган със сноп копринени конци (с бял, жълт, червен или оранжев цвят) се практикува предимно от лодка, като по-вече се предпочитат конците с оранжев цвят.
От брега също се използва този метод за риболов на зарган, но от лична практика мога да ви кажа че не е толкова рентабилен колкото с естествената стръв. За колегите които все пак се интересуват от този метод искам да споделя накратко своята информация...
Тези копринени конци се продават в Турция почти във всички рибарски магазини във вид на кръгло снопче с диаметър на кръга около десетина сантиметри и снопчето е вързано от две противоположни места за да не се разнищи. Ето ги тези конци...

Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Искам да напомня, че при този метод за риболов на зарган не се използват никакви куки в монтажа, а за стръв се използва само този сноп от копринени конци... Тогава как се хваща рибата без куки? - Понеже зъбите на заргана са извити навътре и тя като захапе този сноп от копринени конци, конците се преплитат между зъбите и тя вече неможе да се откопчи от тях.
За съжаление в момента нямам готова снимка за да ви покажа начина на монтаж за да е по-ясна и нагледна информацията, затова ще се постарая да ви го нарисувам...

Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Надявам се тази информация да бъде полезна за интересуващите се колеги... Пожелавам на всички колеги здраве и наслука!
Erol
гр. Истанбул
«Несподелените знания нямат никаква стойност...»
erols
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Окт 03, 2010 12:09 am
Местоположение: Истанбул

Re: Как се лови зарган?

Мнение от erols »

Колеги, поразгледах темата и ми направи впечатление, че в България в монтажите за риболов на зарган се използват предимно потъващи или плаващи «сбиролино» или както го наричат някои «бомбарда»...
За да обогатим темата с по-вече информация искам накратко да споделя с вас методите за риболов на зарган, които използвам аз.
При риболов на зарган, вместо сбиролиното аз ползвам така наречените при нас в Турция «zargana topu», което на български означава буквално «топка за зарган»...

Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Тези топки не са подвижни като сбиролиното, плаващи са и са направени от различни материали специално за риболов на зарган, с различен цвят (бели, жълти, червени, оранжеви) за да бъдат забелязвани отдалеч. Аз предпочитам плаващите топки, понеже заргана не е дънна риба и обитава предимно средните или най-вече горните повърхностни слоеве на водата.
Монтажа е много прост: закачвам единия вирбел на топката (или халката на топката, която е без вирбел) към вирбела с карабинка, който е вързан към основната корда идваща от макарата, а на другия вирбел на топката връзвам 0,16 мм корда (повод) с дължина около 2,0-2,5 метра. И в края на тази корда (повод) връзвам куката и монтажът ми е готов...
В зависимост от това каква стръв ще използвам, аз връзвам в края на повода една, а понякога две куки на разстояние около 1 см една от друга.
При риболова на зарган аз използвам обикновенно куки Мустад 1522, номер 8, 9 или 10 – в зависимост от това колко е едра рибата.

Изображение

Uploaded with ImageShack.us

За съжаление нямам готова снимка на монтажа и затова, за да е по-разбрана и нагледна информацията, ще се опитам да ви нарисувам схематично монтажа...
Монтажът изглежда така:

Изображение

Uploaded with ImageShack.us

По отношение на стръвта; според мен най-добрата стръв за зарган е живата атерина (гюмюш) с дължина до 4-5 сантиметра. Тези рибки обитават във вид на стада бреговете на пристанищата, кейовете и скалистите места и могат да се хванат най-лесно оттам гребвайки с кепа.
Когато ще ползвам за стръв жива атерина, монтажа го правя с една кука като закачам куката през долната челюст на рибката и я изкарвам през горната челюст и по такъв начин рибката си остава жива. Заргана не може да остане никога равнодушна към живата атерина и веднага налита... (Виждал съм, че някои колеги закачат куката през едното око на рибката и я изкарват през другото...).
В монтажите с една кука често използвам за стръв и пресни белени скариди, а понякога и дребни живи скариди, които също дават много добър резултат.
Другата стръв, която използвам особенно в монтажите за зарган с две куки и която е също много ефективна - това е мидата (само кафявата ивица, която се намира по периферията на мидата). Тази част на мидата е по-жилава и не се разкъсва и разпада лесно...

Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Имал съм случаи, когато с една такава стръв съм хващал 3 заргани без да сменям стръвта.
(Тази стръв е идеална и при нощния риболов на сафрид)...
В монтажите за зарган с две куки понякога използвам за стръв и филе от опашната част на самия зарган, нарязан във вид на лентички с ширина 3-4 милиметра и дължина 4-5 сантиметра... Това също е много ефективна стръв за зарган.

При този метод използвам следната техниката за риболов: след като метна монтажа или такъма във водата изчаквам около 1-2 минути и навивам макарата 3-4 пъти, след което пак изчаквам 1-2 минути и пак навивам макарата 3-4 пъти... и така продължавам, като по този начин придавам движение на стръвта и това привлича заргана...

Другия метод за риболов на зарган който използвам аз е подобен на първия, но с тази разлика че тук използвам подвижна топка...

Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Монтажът изглежда така:

Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Този метод също е много ефективен и аз го практикувам обикновенно когато съм уморен и не ми се ще да клатя по цял ден въдицата... След като метна такъма във водата оставям въдицата настрана и изчаквам заргана сам да се хване на куката.
Спецификата на този метод се заключава в това, че след като метна такъма във водата, вирбела намиращ се от дясната страна на топката където е прикрепена и 5 грамовата оловна тежест се спуска надолу във водата при което подвижната топка се придвижва до стопера на противоположния вирбел от лявата страна. – (вижте на горната рисунка...)
След като клъвне рибата, тя издърпва кордата през средата топката и топката внезапно опира в стопера на десния вирбел с оловната тежест, което създава ефект на «засичане» и заргана е вече на куката!... т.е. при този метод не е необходимо непременно да се засече като клъвне рибата.

Надявам се тази информация да бъде полезна за интересуващите се колеги... Пожелавам на всички здраве и наслука!
Erol
гр. Истанбул
«Несподелените знания нямат никаква стойност...»
Публикувай отговор

Обратно към “Рибите, навици, особености и как да ги ловим.”