Двигател за лодка!

Допълнителна екипировка, която ще направиви къмпингуването ви по-лесно и удобно.

Модератори: emo vasilev, Ачо ♣

Публикувай отговор
promarine
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 367
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 8:51 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Двигател за лодка!

Мнение от promarine »

simon написа:мои познат си купи д-л джонсън 2кс и ме ме пита за на4ина на охлаждане.ако някои знае да сподели.
Аз лично не съм чувал за джонсън с въздушно охлаждане. Ако съществува такъв, то ще е някой много стар модел.
Твоя приятел, като го е купувал, би трябвало да знае поне коя година е двигателя, двутактов ли е или четиритактов, пък и да го изпробва как и дали изобщо работи ако двигателя е стар. А това дали е с въздушно или водно охлаждане най-лесно се разбира.
Ако не хвърля от никъде струйка вода и има отвори (за проветряване) в капака (или изобщо няма капак) значи е с въздушно охлаждане.
Ако няма отвори в капака и от никъде не изхвърля струйка вода значи по всяка вероятност просто не му работи охлаждането :wink:
Нашите реформи са като да ви заменят якето за тениска и да ви кажат: честито ви палто!
simon
новобранец
новобранец
Мнения: 51
Регистриран на: Чет Дек 11, 2008 8:02 pm
Местоположение: добрич

Re: Двигател за лодка!

Мнение от simon »

може и да не работи охлаждането защото ми каза че от никъде не вижда струика вода
flying7777
новобранец
новобранец
Мнения: 79
Регистриран на: Сря Май 28, 2008 11:33 am
Местоположение: Бургас

Re: Двигател за лодка!

Мнение от flying7777 »

Привет колеги!
Имам следния въпрос. Намислил съм да си взема двигател за надувната си лодка. А тя е Промарин ЛБ 300. На фабричния етикет е дадена макс. маса на двигател 18кг. Как би повлияло на лодката евентуално двигател с по-голяма маса, да кажем 22-23кг най-много. Фатално ли ще е?
Благодаря!
promarine
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 367
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 8:51 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Двигател за лодка!

Мнение от promarine »

flying7777 написа:Привет колеги!
Имам следния въпрос. Намислил съм да си взема двигател за надувната си лодка. А тя е Промарин ЛБ 300. На фабричния етикет е дадена макс. маса на двигател 18кг. Как би повлияло на лодката евентуално двигател с по-голяма маса, да кажем 22-23кг най-много. Фатално ли ще е?
Благодаря!
Здравей колега,
Предполагам, че лодката ти е модел IB-300. При поставянето на по-тежък двигател на тази лодка има опасност да се откъснат ушите, които държат транеца. Моделите надуваеми лодки с този тип приставки за транец не са пригодени за мощни и тежки двигатели. Идеален вариант за тези лодки са бензинови двигатели до 3,5 к.с. или електрически двигатели. За по-голям двигател ти трябва лодка със стабилна транцева дъска от моделите PW, IF, AH или FG.
Нашите реформи са като да ви заменят якето за тениска и да ви кажат: честито ви палто!
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Двигател за лодка!

Мнение от Тедо »

simon написа:може и да не работи охлаждането защото ми каза че от никъде не вижда струика вода
твоя човек си е купил Johnson J2R4SU
Изображение
който е 1:1 със Сузуки 2.5кс и се прави в завода на Сузуки в Тайланд... Някои от разновидностите нямат контролна струя... Даже имаше тема, как да си изведем струята... Ако двигателят работи и не прегрява, значи си има охлаждане...
promarine
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 367
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 8:51 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Двигател за лодка!

Мнение от promarine »

Тедо написа: твоя човек си е купил Johnson J2R4SU, който е 1:1 със Сузуки 2.5кс и се прави в завода на Сузуки в Тайланд... Някои от разновидностите нямат контролна струя... Даже имаше тема, как да си изведем струята... Ако двигателят работи и не прегрява, значи си има охлаждане...
СУЗУКИ имат някои разработки с "уникални" решения за охлаждането, които обаче, за съжаление се оказаха не особено ефективни и надеждни...
Нашите реформи са като да ви заменят якето за тениска и да ви кажат: честито ви палто!
flying7777
новобранец
новобранец
Мнения: 79
Регистриран на: Сря Май 28, 2008 11:33 am
Местоположение: Бургас

Re: Двигател за лодка!

Мнение от flying7777 »

Благодаря за информацията и нов въпрос. Как влияе на извънбордов двигател престоя му в хоризонтално положение за около 1 денонощие. Фатално ли е или не. Ясно ми е че ограниченията за вертикално положение са свързани с маслото от картера, но ще се радвам да чуя мнения на хора с практика.
Благодаря отново!
promarine
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 367
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 8:51 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Двигател за лодка!

Мнение от promarine »

flying7777 написа:Как влияе на извънбордов двигател престоя му в хоризонтално положение за около 1 денонощие. Фатално ли е или не. Ясно ми е че ограниченията за вертикално положение са свързани с маслото от картера, ...
Ако е положен на правилната страна, то пристоя в хоризонтално положение не оказва никакво влияние. Ако е положен неправилно, маслото от картера изтича и освен, че ще направи локвичка, влиза и в запалителната система поради което, за да запали след това двигателя се налага да се отвори, да се почисти и да му се налее ново масло.
Няма нищо фатално и в това, освен загуба на време (ако си го отваряш и почистваш сам) или на някой-друг лев (ако го носиш на майстор). :wink:
Нашите реформи са като да ви заменят якето за тениска и да ви кажат: честито ви палто!
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Двигател за лодка!

Мнение от Тедо »

имах случай с 9.9кс 4Т Джонсън (=Сузуки), който беше натоварен в кола легнал на грешната страна - олях си жестоко панталона и обувките докато го сваляхме (маслото се беше стекло в капака на двигателя и нямаше нищо навън, докато не го изправихме)...
успяхме да го запалиме почти веднага и след 10-ина минути прекъсване и пушеци (бяли и сини кълбета) заработи нормално...
promarine
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 367
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 8:51 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Двигател за лодка!

Мнение от promarine »

Тедо написа:...
успяхме да го запалиме почти веднага и след 10-ина минути прекъсване и пушеци (бяли и сини кълбета) заработи нормално...
По-неприятно е като отидеш на язовира да не запали. Дай-боже в този случай да се размине само с почистване на свещите...
Нашите реформи са като да ви заменят якето за тениска и да ви кажат: честито ви палто!
flying7777
новобранец
новобранец
Мнения: 79
Регистриран на: Сря Май 28, 2008 11:33 am
Местоположение: Бургас

Re: Двигател за лодка!

Мнение от flying7777 »

А коя страна е "правилната" ...тази при която не се излива маслото предполагам. Това положение е конкретно за всеки модел или си има някакво общо правило.
promarine
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 367
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 8:51 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Двигател за лодка!

Мнение от promarine »

flying7777 написа:А коя страна е "правилната" ...тази при която не се излива маслото предполагам. Това положение е конкретно за всеки модел или си има някакво общо правило.
До сега съм виждал само Хонди които да се слагат легнали с дръжката нагоре, докато всички останали (Yamaha, Tohatsu, Mercury, Suzuki и Genovo/Parsun) се слагат да лягат върху дръжката.
Последно промяна от promarine на Вто Яну 11, 2011 10:31 pm, променено общо 1 път.
Нашите реформи са като да ви заменят якето за тениска и да ви кажат: честито ви палто!
flying7777
новобранец
новобранец
Мнения: 79
Регистриран на: Сря Май 28, 2008 11:33 am
Местоположение: Бургас

Re: Двигател за лодка!

Мнение от flying7777 »

promarine написа:
flying7777 написа:А коя страна е "правилната" ...тази при която не се излива маслото предполагам. Това положение е конкретно за всеки модел или си има някакво общо правило.
До сега съм виждал само Хонди които да се слагат лигнали с дръжката нагоре, докато всички останали (Yamaha, Tohatsu, Mercury, Suzuki и Genovo/Parsun) се слагат да лягат върху дръжката.
легнали на широката или на тясната част на двигателя?
promarine
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 367
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 8:51 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Двигател за лодка!

Мнение от promarine »

flying7777 написа: легнали на широката или на тясната част на двигателя?
Върху широката (по принцип въху всеки нов двигател има етикетче със схема как може да се транспортира двигателя).
Нашите реформи са като да ви заменят якето за тениска и да ви кажат: честито ви палто!
Аватар
s0me0ne
новобранец
новобранец
Мнения: 54
Регистриран на: Вто Окт 18, 2011 12:35 am
Местоположение: Плевен

Re: Двигател за лодка!

Мнение от s0me0ne »

Здравейте,
имам лодка Промарин ИБ 285. Ще слагам електрически двигател. Четох много (да не кажа всичко) и реших, че за моите нужди Osapian 30 е идеален, но ... Но попаднах и на YAMAHA M-12, като при него ме привлича името (от там и качеството надявам се).

Въпросът ми е : Кой от двата?

За първия намерих много инфо, но за втория нищо от практика и експлоатация.
Публикувай отговор

Обратно към “Екипировка”