2004-03-28  Морският kефал се завърна в Бургаското езеро след 40 годишно отсъствие

До 1960 година Бургаското и Мандренското езеро са били основните места за риболов на кефалови риби. Те са давали над 50% от улова на кефал по цялото Черноморие, включително и от самото море След превръщането на Мандра в язовир и замърсяването на Вая, двете езера напълно губят своето значение за кефаловия риболов и формират съвсем различна сладководна ихтиофауна.
Тази година за пръв път от 40 г. насам във Вая навлезе морски кефал, е количество достатъчно дори за стопански улов. Неговото навлизане съвпадна с приемането на Закона за

рибарството и аквакултурите, който позволи на частни лица да извършват стопански риболов срещу лиценз, така
първите лицензирани рибари случиха на добър сезон и започнаха да търсят стари методи и мрежи за риболов на този вид.
Причините за навлизането на кефала са няколко, но основната е навлизането на морски води и известното
осоляване на езерните води, както и премахването на основните пречки за преминаването на рибите през канала, свързващ Вая с морето За да подобри условията за навлизането на морски видове риби. Проект "Бургаски влажни зони" финансира почистването на канала, свързващ езерото с морето, което беше извършено от нашия партньор "Сладководно рибовъдство" ЕАД, с помощта на Дирекция "Екология" - Община Бургас, която осигури транспортирането на тръстиката и отпадъците. Почистването започна в средата на месец юли. Въпреки скептицизма и големите усилия, които положиха работниците,косейки на ръка 6-7 метровите тръстики в канал, който не беше почистван от 25 години насам, резултатите се оказаха многократно по-големи от очакванията: по най-груби преценки а езерото са навлезли няколко десетки тона морски кефал. То-вл ара н тира добър , , o' за рибарите и веднага превърна кефала в предпочитаният риболовен обект. Въпреки, че специални изследвания не бяха проведени. има данни, че са навлезли и млади едногодишни екземпляри, което е знак, че догоди-
на отново може да се очаква добър улов. но само при условие, че се осигури безпрепятственото преминаване на рибата през канала.
В уловите от 2001 г. преобладаваха двегодишни риби със средно тегло 350 гр, и средна дължина 32,4 см (измерени в края на месец ноември). За сравнение през периода 1955 - 66 г. средните тегло и дължина са били съответно 448 гр. и 32.4см. Добре се вижда, че при една и съща дължина кефалът преди е бил с почти 100 грама по-тежьк. Проучването на тези факти тепърва предстои, но отсега може да се каже, че вероятната причина е липсата на подходяща хранителна база. Взети бяха проби за установяване на хранителния спектър на новия обитател. обработването им предстои.


Надяваме се да продължи сътрудничеството ни с Изпълнителната Агенция по рибарство и аквакултури (НАРА) -Бургас.Търсят се възможности за организиране на още едно почистване на канала през месец май следващата година, но не само на тръстиките и по-едрите отпадъци, а и удълбаване на канала и премахване на някои съоръжения. Този въпрос отново ще бъде дискутиран с партньорите ни при следващото провеждане на Регионалния Форум "Бургаски езера".
От лицензираните риболовци очакваме съдействие и партньорство, защото вярваме, че тази година те се убедиха, че действията на природозащитните организации не са тясно насочени към опазването на отделни видове, но и към опазване интересите на хората, които разумно ползват природните ресурси.

Оцени публикацията:

Рейтинг 5.0 от 2 гласували
Сподели публикацията:



Коментари:
Добави коментар:

ПОСЛЕДНИТЕ НОВИНИ
РЕКЛАМА
СЛЕДВАЙ НИ ВЪВ ФЕЙСБУК
СЛЕДВАЙ НИ В GOOGLE