Чудовищна щука и съвети

Всичко за сладководния риболов.

Модератор: bobopeli

Adrean
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Окт 10, 2016 11:06 am

Чудовищна щука и съвети

Мнение от Adrean »

Здравейте на всички.

Първо искам да Ви поздравя за чудесният форум, след което бих желал да потърся съвети и мнения относно щуката, която хванах и такъмите, които използвам.

Това е малкото зверче, което хванах вчера привечер.
image.jpeg

Използвах 40 грамов чупещ воблер, 3 метров-трисекционен Dunlop прът с макара с ratio 5:1, които закупих като комплект и предвид нищожният опит при риболова на хищници търся съвет и препоръки за нова макара и прът, които да са подходящи за подобни размери щуки, тъй като изпитах не малко затруднения при ваденето и моренето на този екземпляр. Също така не мога да хвърля изцяло "вината" върху такъмите, сигурен съм, че и липса на опит със спининг риболова е изиграла сериозна роля и поради тази причина търся съвети, които ще ми помогнат за изграждането на добри навици и умения при риболова на щуки. Благодаря предварително!
palerider
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Мар 14, 2016 12:54 pm

Re: Чудовищна щука и съвети

Мнение от palerider »

Колега - явно живееш/учиш в цивилизования свят/ като гледам това е Холандия или някоя от скандинавските държави/. Имаш гугъл - намираш най-близкия по-оборудван дилър за спининг в твоя регион. Трябва ти корава сопа - поне 10-30 тест по примамка, дължина 2.40-2.70 карбонова бланка 2 двуделна , макара минимум 3000 размер , плетено влакно 30 lb, стоманени повод + 5,6 клатушки за начало.Сложи макарата на пръчката и гледай да се балансират едно с друго. Марки нарочно не съм писал - ти ценово най-добре ще си напаснеш нещата. Земи си и хубав грипер/кеп.
П.С. Тоя комплект от дето го имаш е правен за отбий номер - нито пръчката нито макарата са ок.
Зор си видял щото щуката не е малка и наистина за аджамия не е никак ниска летва.
П.П.С. Радвай се че имаш толкова и такива риби наблизо- не бързай да си подобряваш личния рекорд/ предполагам че ти е такъв/ на хищна риба. Тренирай си кастинга, експериментирай с проводки -демек наслаждавай се на риболова. Резултатите сами ще дойдат!
Hills
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 772
Регистриран на: Нед Окт 27, 2013 11:42 pm

Re: Чудовищна щука и съвети

Мнение от Hills »

Adrean написа:Здравейте на всички.

Първо искам да Ви поздравя за чудесният форум, след което бих желал да потърся съвети и мнения относно щуката, която хванах и такъмите, които използвам.

Това е малкото зверче, което хванах ...


Използвах 40 грамов чупещ воблер, 3 метров-трисекционен Dunlop прът с макара с ratio 5:1, които закупих като комплект и ...Благодаря предварително!
Ако може да видя воблера от 40 грама - снимки на риби меко казано не ме вълнуват !
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Чудовищна щука и съвети

Мнение от rikitikitavi »

Колегата е дал стандартния такъм. Като идея може да се оборудваш с къса 2.1м пръчка и средно голям мултипликатор. Навиваш едно хубаво дебело плетено влакно с 50кила тест и слагаш стоманен повод на 200килограма. Във вашите магазини ги има тези комбинации.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Adrean
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Окт 10, 2016 11:06 am

Re: Чудовищна щука и съвети

Мнение от Adrean »

Здравейте отново,

утре мисля да отскоча до един-два магазина за да разгледам какво имат в наличност и за да добия малко представа за цените, след което ще ви информирам в случай, че се спра на нещо конкретно. Относно рибето, да, личен рекорд ми е и ще продължа да търся подобни екземпляри, защото преживяването не може да се опише с думи!

Ето и снимка на воблера (този вляво)
image.jpeg
image.jpeg (127.76 KiB) Преглеждано 2039 пъти
Hills
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 772
Регистриран на: Нед Окт 27, 2013 11:42 pm

Re: Чудовищна щука и съвети

Мнение от Hills »

Мерси за снимката на воблера .
И на следващото чудовище му направи снимката заедно с воблера .
Не разбрахме в Англия ли си в Холандия ли си и какво следваш ? :lol:
Adrean
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Окт 10, 2016 11:06 am

Re: Чудовищна щука и съвети

Мнение от Adrean »

Здравейте отново,

малко позакъснях с отговора, но съм доста зает в последната седмица. Та, живея в северна Англия и към момента работя, но догодина ще започна да уча в Линкълн Юнивърсити, като ще следвам бизнес мениджмънт и администрация.

П.С. :

Бях по магазините да разгледам за нова пръчка и макара и това, което сега ме мъчи е motion ratio на макарите. Какво трябва да е числото на макара подходяща за риболов на воблер?

Поздрави!
ТТ лови по реки
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 583
Регистриран на: Чет Окт 08, 2015 3:44 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Чудовищна щука и съвети

Мнение от ТТ лови по реки »

От 4,8:1 до 5,5:1, в този диапазон всичко върши работа.Като мисля,че по-бързичка е по-добре. :D
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Чудовищна щука и съвети

Мнение от Slavi_82 »

Поне тва дето съм чувал от колега щукар , за последно си взе макара браунинг лонг каст и каза че принципно тва не е типичната щукарска
макара но пък значително подобрил кастинга с 15-20 метра и имало голямо значение :)
Аз пъстърва, костур и кефал съм хващал на блесна..... но пак никога не съм търсил щука,щото филма там е голям с тия воблери :D
kleniak
новобранец
новобранец
Мнения: 52
Регистриран на: Пет Апр 04, 2008 3:12 pm

Re: Чудовищна щука и съвети

Мнение от kleniak »

https://www.youtube.com/watch?v=MbuH3rwXfdo Гледай руснаците има уроци и се запознай с джерковете щом има такива щуки.Джеркова пръчка, мултипликатор, 70-80 либри конец и титаниев повод.Това е за там където се намираш. Не се плаши да си купуваш с дължина 15 -20 см и по- дълги,по 80-120 гр.
Аватар
chopara
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 511
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 6:57 pm

Re: Чудовищна щука и съвети

Мнение от chopara »

Първо, БРАВО за рибката, дано още такива по-големи да хванеш.

Ако нямаш опит с мултипликаторите или по-точно baitcaster, си вземи обикновенна макара. Байткастерите изискват повече майсторлък, ако си вземеш такава гледай видеа в youtube как се замята с нея и започни с по-ефтино монофилно влакно. При неправилно замятане се оплита цялата макара и после не е много лесно разплитането. Пример:
кьоркефали
Adrean
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Окт 10, 2016 11:06 am

Re: Чудовищна щука и съвети

Мнение от Adrean »

Благодаря за инфото,

Към момента още съм доста раздвоен между нормалните макари и мултипликаторите. Не мисля, че схващам много добре идеята на мултипликатора..? :rolleyes:
Публикувай отговор

Обратно към “Сладководен Риболов”