Въпрос относно спининг.

Всичко за сладководния риболов.

Модератор: bobopeli

карабалък
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Юни 21, 2018 7:20 pm

Въпрос относно спининг.

Мнение от карабалък »

Здравейте. От скоро се запалих по спининговия риболов и може да се каже, че все още съм гола вода. Та имам някой въпроси на които нямам отговори и се надявам да ги получа тук. Та вчера си взех спининг пръчка "Filstar finess spin" с дължина 2,10 и акция 4-15гр. Строят на пръчката е бърз. Та въпросната пръчка ще я ползвам по Марица за кефал. Но ме притеснява нещо свързано с пръчката. Върхът и е много тънък и не е гъвкав и се чудя тази пръчка ще издържи ли по-големи кефали. Може да ви се стори глупав въпроса ми, но до сега съм ловил само на плувка и съм свикнал хамалската да засичам и да вадя рибите ако няма нужда без аванси без да се притеснявам от счупване на прът и.т.н. Но тези спинингови пръчки ми изглеждат доста твърди и крехки та се чудя дали съм направил правилен избор като за първи спининг или ще го потроша още при първата по сериозна риба.
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2266
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Въпрос относно спининг.

Мнение от bobopeli »

Ще внимаваш повече,няма да вдигаш едри риби с пръчката :D някъде по нея трябва да е написано с какво влакно е оптимално да се ползва,не е лошо да се спазва тази препоръка.


Успехи със спининга!
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Аватар
mrenka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 483
Регистриран на: Чет Апр 09, 2015 12:09 am

Re: Въпрос относно спининг.

Мнение от mrenka »

И аз като повечето ми познати преди години започнах с акция 10 - 40, пък постепенно се приводних до 1-2 долна граница. Вземи си още една пръчка, точно с акция 10 - 40, сложи й плетено от 1.2 нагоре и си свиркай. И щука да се закачи, директно излита. Сигурност преди всичко, удоволствието - на заден план :wink:
angel81
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 381
Регистриран на: Съб Май 26, 2007 3:18 pm
Местоположение: Пловдив, Паничерeц

Re: Въпрос относно спининг.

Мнение от angel81 »

Умерени засечки.. той кефала му е мека джуката. Вземи си някоя евтина пръчка с хубава макара.. аз в началото изхвърлих 3 преди да свикна да се оглеждам зад мен :) Сега случих на едно евтино Осако 5-25г, вече трета година немога да го счупя, но съм вадил от язовир риби до 2кг с него .. но кефа е налице, не знам какво ще е ако купя маркова пръчка.
късмет работа . .
ТТ лови по реки
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 583
Регистриран на: Чет Окт 08, 2015 3:44 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос относно спининг.

Мнение от ТТ лови по реки »

Колега лови си спокойно,няма кефал или друга риба в Марица,който да ти счупи пръчката.Ако хванеш наистина нещо едро(щука,сом),би трябвало да скъсаш първо влакното,а не да счупиш пръчката.Ако си построил правилно линията де.Виж съвета на Бобо.И наистина,не вдигай рибата над водата само с пръчката.
Knpol
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Юни 27, 2018 7:33 pm

Молба за съвет.

Мнение от Knpol »

Здравейте колеги. Може би въпроса ми не е на правилното място, но днес се ригистрирах и от активните теми тази ми се струва най-близо до това, което ме интересува.
Най-после смогнах да си купя спининг въдица, че до сега за тази цел използвах една мачова, но хванах та се запалих по този риболов, т.е. съм още прохождащ в занаята. Спинингът е Daiwa BG с дължина 2.74 м. и акция 7-35 гр. След дълго ровене и четене за избор на макара първо се спрях на Daiwa Exceler lt 3000d-c, после реших да се бръкна по-дълбоко и се спрях на Daiwa Fuego lt 3000d-c и а да я поръчам попаднах на много добри мнения за Daiwa BG новия модел от 2016г. Твърдо съм решил вече да е BG-то нищо, че е по тежка от lt сериите. Та въпросът ми е следния кой размер да избера 2500 или 3000 за закупената от мен вече въдица. Ще гоня щука на затворени водоеми. Четох, че модел 3000 по вмесгимост на шпулата по-скоро е съотносима към модел 4000 на други марки. Ще я поръчвам от Amazon като гледам цените и искам да съм сигурен какво да поръчам. Благодаря предварително, а ако на това питане не му е тук мястото го изтрийте.
Публикувай отговор

Обратно към “Сладководен Риболов”