Въдица за речен риболов

Всичко за сладководния риболов.

Модератор: bobopeli

Bulgarianstar111
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Нед Яну 03, 2021 8:48 pm

Въдица за речен риболов

Мнение от Bulgarianstar111 »

Здравейте , наскоро започнах да се интересувам от риболов и започнах да гледам различни видеа и да чета по темата и искам да си взема една въдица като за начало искам да опитам риболов на малки/средни реки и някои язовири ,но не знам каква въдица да избера . Бюджета ми не е много около 50-75 лв за въдица ,тъй като не искам да се изхвърлям още в началото .
Благодаря ви предварително :fishing12:
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2266
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Въдица за речен риболов

Мнение от bobopeli »

Bulgarianstar111 написа:Здравейте ..............
На леко (плувка) или на тежко( на дъно, фидер) си решил да започнеш ? Обикновено всеки започва с плувката.
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Bulgarianstar111
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Нед Яну 03, 2021 8:48 pm

Re: Въдица за речен риболов

Мнение от Bulgarianstar111 »

Плувка
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2266
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Въдица за речен риболов

Мнение от bobopeli »

Bulgarianstar111 написа:Плувка
Вариантите са два според мен- директен телескоп 5-6 метра или болонеза да кажем 4- 5 метра, като за болонезата ще трябва и макара. С директния е по лесно, болото дава повече възможности.
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Bulgarianstar111
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Нед Яну 03, 2021 8:48 pm

Re: Въдица за речен риболов

Мнение от Bulgarianstar111 »

А защо трябва да е толкова дълга ?
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2266
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Въдица за речен риболов

Мнение от bobopeli »

Bulgarianstar111 написа:А защо трябва да е толкова дълга ?
По удобно е, облавя се по голям периметър, силата на болонезата е риболова на изтичне, където определено си трябва дължина. А ако ще се ползва по язовири, там дистанцията винаги е от значение.
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Gosheto
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 228
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 5:47 pm

Re: Въдица за речен риболов

Мнение от Gosheto »

Когато започвах с риболова, дядо ме учеше да ловя каракудки с една бамбукова пръчка. За седмия ми рожден ден заедно с риболовния билет получих за подарък и първата си въдица с макара. Баща ми върза едно олово и дни наред мятах на улицата, за да се науча :lol: . 30 години по-късно разполагам с фидери, мачове, директен, болонеза, спининг, въдици за морски риболов :D
Преди две години Дядо Коледа донесе на сина ми една въдичка. :wink: Хвана 2-3 слънчака и... Сега е на 9. Има 5м директен, слага си стръв сам, откача рибите сам, наскоро го учих да връзва куки. Пазари се вече за въдица с макара.

С всичко това искам да кажа, че независимо от възрастта не е лошо да започнеш от начало, постепенно. Един 5-6м директен. Да се научиш да си правиш линията. Да свикнеш дори кога и как се засича рибата. Да започнеш с уклейчета и костурчета.

Поздрави и наслука!
freeqwerty
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Съб Окт 30, 2010 4:02 pm

Re: Въдица за речен риболов

Мнение от freeqwerty »

За река, ще ти трябва всичко по-горе описано. Хубаво е и правилно да си подбереш и плувката. Ако е слабо до средно течението, задължително плувка тип "буре" 2-3-4 грама, ако е по-бързо течението, вече може да минеш и на 5-6 грама. Като, най-вероятно ще има и клен, е хубаво утежнението да е тип (верижка), или с оливетка.
Кука 12,14 номер и повод 0,12.
Bulgarianstar111
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Нед Яну 03, 2021 8:48 pm

Re: Въдица за речен риболов

Мнение от Bulgarianstar111 »

Добре до тук разбрах а от към макарите да ми кажете. За какво са се насоча
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2266
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Въдица за речен риболов

Мнение от bobopeli »

Bulgarianstar111 написа:Добре до тук разбрах а от към макарите да ми кажете. За какво са се насоча
В какъв ценови диапазон си се насочил?
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
ivoo56
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Юни 22, 2021 1:24 pm

Re: Въдица за речен риболов

Мнение от ivoo56 »

Код за потвърждение: Избери целия код

bobopeli написа:
Bulgarianstar111 написа:Плувка
Вариантите са два според мен- директен телескоп 5-6 метра или болонеза да кажем 4- 5 метра, като за болонезата ще трябва и макара. С директния е по лесно, болото дава повече възможности.
---------------
директен телескоп 5 метра според мен е най-удобно. Обикновено покрай рекаа има много растителност, дървета и вероятноста да се закачи влакното в някой клон е много голяма. Наскоро си начесах мерака на река Ропотамо с обикновен телескоп.
Публикувай отговор

Обратно към “Сладководен Риболов”