Есетра

Всичко за сладководния риболов.

Модератор: bobopeli

kashalota
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Чет Май 19, 2005 3:23 pm

Есетра

Мнение от kashalota »

Изображение

Колеги вчера гледах по Discovery, как ловят в Канада есетра с въдица. Пълна лудница :) направо се влюбих. Дайте инфо ако знаете в България някъде да се отглежда изкуствено. Определено искам да опитам :)


Немска есетра
(Acipenser sturio)
Тялото на немската есетра е вретеновидно с пет реда костни плочки:един разположен гръбно, два-странично и два- коремно. Под страничните щитчета се намират малки зърновидни или ромбовидни плочици. Рилото е удължено, почти с триъгълна форма, а на върха закръглено или тъпо. Устата е на долната страна на главата. Мустачките са без реснички, разположени на средата между устата и рилото. Ако се опънат, те не достигат върха на рилото. Опашият плавник е неасиметричен. Гърбът е жълтокафяв, сивокафяв или тъмнокафяв, коремът-сребристобял. На дължина достига до 3,5 м, а на тегло-над 300 кг.
Немската есетра е проходна риба. Среща се поеденично или на малки групи във водите на Атлантически океан, Средиземно море и Черно море. За размножаван естрите от Черно море навлизат в долното течение на р. Дунав, а есетрите от Егейско море-в р. Марица. В миналото те са стигали до гр. Харманли и даже до гр. Пловдив. Мъжките от Черно море съзряват на възраст 7-9 години, а женските -8-14 години. Размножаването започва към края на май и началото на юни. Хайверът се отлага по каменистите дъна на реките, на места с бързи течения на водата. В зависимост от температурата й хайверните зърна се излюпват за 3-13 денонощия. След изхвърлянето на хайвера възрастните се оттеглят обратно в морето, а до края на лятото се връщат и малките. Немската есетра се храни главно с ларви на насекоми и червеи в реките, а в моретата поема още дребни рибки, мекотели и др.

Руска есетра
(Acipenser guldenstadti)
Тялото на руската есетра е източено вретеновидно с пет реда костни плочки:един гръбен, два странични и два коремни. Между тях се наблюдават безредно разположени малки, различни по големина плочици със зърнеста или звездовидна форма. Рилото е късо и широко. Устата е на долната страна на главата. Мустачките са обли и гладки; напред достигат до края на рилото, а обтегнати назад-не достигат устата. Опашният плавник е несиметричен. Мъжките екземпляри имат маслиненозеленикав гръб, а женските-синкавопепеляв. Коремът е бял. На дължина достигат до 2,5 м, а на тегло-12-24 кг, рядко 80 кг.
Руската есетра се среща в Черно, Азовско и Каспийско море, откъдето по време на размножаване навлиза в големите реки, вливащи се в тях. Половата зрелост настъпва на 9-10-годишна възраст при дължина на тялото 100-110 см. Размножителният период е през април-май и рядко се удължава до юни. В р. Дунав хайверът се хвърля в района на Железните врати по пясъчни или чакълести дъна. В зависимост от температурата на водата той се излюпва за 2,5-12 денонощия. Понякога отделни екземпляри навлизат в р. Дунав година-две преди размножаването. Те прекарват периода до хвърлянето на хайвера в сладката вода, а след това се връщат в морето. Малките след излюпването си също се отправят по течнието на реката към морето, където се изхранват. Руската есетра се храни с мекотели и ракообразни и по-рядко с ларви на насекоми, които снасят яйцата си във водата.

СМОЛЯН
Ивайло ИВАНОВ
Рекордните 110 лева за уловена есетра броят вманиачени въдичари, които упражняват любимото си хоби край рибарника за спортен риболов близо до смолянското село Смилян. Родопското селище, прочуто с фасула си, посреща десетки заможни риболовци от цялата страна всеки уикенд. Въпреки минусовите температури и дебелата снежна покривка, край изкуствения водоем такъми ежедневно разпъват известни бизнесмени, спортисти и дори политици. Топла минерална вода от карстов минерален извор в местността Аламуш захранва рибарника, в който плуват повече от 5000 есетри, шарани и пъстърви. За нормалното отглеждане на рибата се поддържа постоянна температура между 12 и 14 градуса и съдържание на кислород 67 на сто, обяснява собственикът на рибарника Ангел Кичуков.
Дълги над метър есетри са най-търсеният улов за въдичарите, пробващи слуката си във водоема край Смилян. За всяка уловена есетра рибарите плащат такса 110 лв. Част от отглежданата риба се пласира за елитните хотели в Пампорово. Растящият край рибарника силивряк се сочи като доказателство, че районът е екологично чист, уточнява г-н Кичуков.…

БОЛЯРЦИ. Първа по рода си ферма в страната за отглеждане на есетра се откри вчера в с. Болярци с благословията на Националната инспекция по рибовъдство. Люпилнята, където 80-килограмовата моруна хвърли вчера 15 килограма хайвер, рибарниците и супермодерните лаборатории върху 2.5 декара са собственост на българина Атанас Чобанов. От 29 години той живее във Франция. Частното стопанство е създадено в съответствие с Международната конвенция за опазване на флората и фауната, подписана и от българската страна. С част от есетровия “материал” ще бъде зарибен Дунав, а останалата деликатесна стока ще се продава по магазините. Инспекцията е обещала да заплати 20 милиона лева на Атанас Чобанов за зарибяването на Дунава.
Смятам, че в България ще има пазар за есетрови риби и черен хайвер, каза оптимистично топрибовъдът.
По 1000 долара върви в Европа кило черен хайвер.
Автор: "Марица днес"
Изображение
"Ако криеш невежеството си, никой няма да ти се присмее, но и никога нищо няма да научиш."
Рей Бредбъри "451 градуса по Фаренхайт"
Изображение
Аватар
Stefko
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1526
Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 12:58 pm
Местоположение: Sofia

Мнение от Stefko »

Драга Видинска огрома рибке,........Кашалотче,
Кашалоте, само не ми казвай, че си от Видин, а досега си мълчал като г..!?
Жоре, нямаше ли и до Видин някакъв развъдник за моруна?? Мисля, че такова нещо бях чувал тази зима :roll:
Аватар
Local
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6874
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 1:31 pm
Местоположение: Асеновград/Пловдив

Мнение от Local »

За с. Болярци - то е на 7 км от родня ми град Асеновград - миналата година зимата бяха изпсуснали гьола , неще преливника се запушил и един канал целия беше в есетра , за жалост с баща ми хванахме само една , защото разбрахме последни за тази случка. И по-добре само една , защото този човек е хвърлил толкова усилия да я гледа . И аз съм гледал такиви репортажи как хващат есетра в Канада по Chasse & Pecshe - френския рибарски канал. :D
Клавиатура риба не лови!!!
Аватар
Local
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6874
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 1:31 pm
Местоположение: Асеновград/Пловдив

Мнение от Local »

Chapara - прав си . Виждал съм , но е за хора с доста дебел джоб , а и да ти кажа е на цената на 3 кила пържолки :D :D :D
Клавиатура риба не лови!!!
Аватар
Cougar
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 468
Регистриран на: Сря Сеп 01, 2004 2:44 am
Местоположение: the tree tops

Re: Есетра

Мнение от Cougar »

кашалота написа:[имг]http://sp.skycode.com/e107_files/images/esetra.gif[/имг]

Колеги вчера гледах по Discovery, как ловят в Канада есетра с въдица. Пълна лудница :) направо се влюбих.
Кашалоте, ти си голям пич, а аз закъснявам да се включа в тази тема защото днес за първи път я отварям.

Да ловят есетра главно във Бритвнска Колумбия. Тук в Онтарио също я има чат път, но е основно в Сейнт Лорънс под езерото Онтарио.

На един от форумите които следя за риболов на американска пъстърва на плувка току що един пич пусна тема за риболова си на есетра от река Фрейзър. Питах го какви въдици и макари ползва да снеса малко индорманция на Жоро, но той май повечех не е влизал във форума и нямам отговор.

Етон някои от неговите снимки.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

А за повече снимки и информация търсете сайта

http://www.floatfishing.net

i otidete na "Floatboard" i posle tyrsete nadolu temata "Back from BC"
Аватар
shefa
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1171
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 7:01 pm
Местоположение: Свищов

Мнение от shefa »

По Дискавърито даваха точно река Фрейзър :D
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Мнение от GODzillata »

Stefko написа:
Драга Видинска огрома рибке,........Кашалотче,
Кашалоте, само не ми казвай, че си от Видин, а досега си мълчал като г..!?
Жоре, нямаше ли и до Видин някакъв развъдник за моруна?? Мисля, че такова нещо бях чувал тази зима :roll:
Дам...във Видин има развъдник за моруни - Белуга ЕООД или нещо от сорта е фирмата.
И аз съм от Видин, btw.
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
docenta
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1066
Регистриран на: Съб Фев 11, 2006 6:35 pm
Местоположение: София

Мнение от docenta »

Ако на Кашалота му е удобна София за лов на есетра - да се разходи до платения водоем между Мало Бучино и Иваняне - перпендикулярно на Околовръстното шосе при Суходол, след това пет-шест километра след митницата и прословутото сметище - рязък завой вдясно в самото Мало Бучино и си на гьола. Там есетрите са от пет до петнадесет кила, ловят се на цаца най-вече, но може и на грозд червеи, или царевица. Задължително се връщат обратно във водата, освен ако не се спазариш по магазински цени на килограм. Таксата-вход е 8 лева на пръчка и 6 за още една. Наслука!
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!


Риболовна академия "Негован"
Публикувай отговор

Обратно към “Сладководен Риболов”