Тонове риба и хайвер измират в "Ивайловград", изпуснаха язов

Всичко за сладководния риболов.

Модератор: bobopeli

Аватар
максимов96
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 220
Регистриран на: Съб Мар 22, 2014 4:14 pm
Местоположение: Сандански

Тонове риба и хайвер измират в "Ивайловград", изпуснаха язов

Мнение от максимов96 »

Тонове риба и милиарди хайверни зърна измират в язовир "Ивайловград" заради изпускането на водата от ВЕЦ-овете, алармираха от ИАРА-Хасково.
"Сега хайвера си хвърлят шаранът и каракудата. Три дни трябват на хайверните зърна да се излюпят в личинки и 24 часа преди това да стане факт от централите изпуснаха водоема. По бреговете на водоема е абсолютна воня, измират тонове риба, има кучета и лисици, които се хранят с нея", описа ситуацията шефът на ИАРА-Хасково д-р Милчо Милчев.
По неговите думи изпускането на язовира в този период се извършва всяка година и никой не взима мерки.
"Няма нищо по-ценно от естественото зарибяване, когато се излюпват милиарди хайверни зърна. Сега целият ни труд отива на хаос", допълни д-р Милчо Милчев.
Последно промяна от максимов96 на Пет Апр 25, 2014 3:26 pm, променено общо 1 път.
Разкажи как го води попера?На каква дълбочина ти удари?
Аватар
krasimir n.
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 154
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 12:19 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Тонове риба и хайвер измират в "Ивайловград", изпуснаха

Мнение от krasimir n. »

максимов96 написа:Тонове риба и милиарди хайверни зърна измират в язовир "Ивайловград" заради изпускането на водата от ВЕЦ-овете, алармираха от ИАРА-Хасково.
"Сега хайвера си хвърлят шаранът и каракудата. Три дни трябват на хайверните зърна да се излюпят в личинки и 24 часа преди това да стане факт от централите изпуснаха водоема. По бреговете на водоема е абсолютна воня, измират тонове риба, има кучета и лисици, които се хранят с нея", описа ситуацията шефът на ИАРА-Хасково д-р Милчо Милчев.
По неговите думи изпускането на язовира в този период се извършва всяка година и никой не взима мерки.
"Няма нищо по-ценно от естественото зарибяване, когато се излюпват милиарди хайверни зърна. Сега целият ни труд отива на хаос", допълни д-р Милчо Милчев.

Поредната байганьовщина... :evil: :evil: :evil:
Колега,виждал ли си,как прелива Ивайловград? Знаеш ли колко са 1500 кубика в секунда?
Не е лошо,преди да се пише,да се съобрази,каква е обстановката и защо се изпуска водата.

Ивайловград и в момента вероятно прелива.
Аватар
максимов96
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 220
Регистриран на: Съб Мар 22, 2014 4:14 pm
Местоположение: Сандански

Re: Тонове риба и хайвер измират в "Ивайловград", изпуснаха

Мнение от максимов96 »

Информацията ми е от друг сайт просто я поствам тук за да я прочетат и колегите.
Разкажи как го води попера?На каква дълбочина ти удари?
spetsnaz_80
новобранец
новобранец
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Апр 12, 2013 7:48 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Тонове риба и хайвер измират в "Ивайловград", изпуснаха

Мнение от spetsnaz_80 »

Добре се движиш с трупането на мнения :lol:
Аватар
naskobo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2319
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 5:15 pm
Местоположение: София

Re: Тонове риба и хайвер измират в "Ивайловград", изпуснаха

Мнение от naskobo »

krasimir n. написа: Колега,виждал ли си,как прелива Ивайловград? Знаеш ли колко са 1500 кубика в секунда?
Не е лошо,преди да се пише,да се съобрази,каква е обстановката и защо се изпуска водата.

Ивайловград и в момента вероятно прелива.
Не знам дали е лош късмет или закономерност, но вземат ли ДПС управлението на язовирите- то не са наводнения, то не са брат'чедски аренди, то не е чудо?! Едва ли е толкова трудно да се предвиди, че през пролетта вали, та да се осигури ниво, което да не налага аварийно изпускане.Това е смърт за рибата.
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не и повече от това! - А. Айнщайн
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Тонове риба и хайвер измират в "Ивайловград", изпуснаха

Мнение от antivik »

Не знам от къде са сведенията, но си пише абсИлютни простотии, правил съм лично опит с чобанско псе докът съм на риба. Подмятал съм му сурови бабушаци и каракудяци /хем пресни, таман хванати/ само ги подушва и им обръща гъз, не ще да ги накуси, камо ли да ги яде.
Туй, че се отнасял хайвера...., а че изпускането върви от 2 места /хайде 3 да са/ през преливник, през тунел/и за аварийно изпускане, през централата за ток. Та двете места вървят из по-д`лбочко, а преливника от към повърхността, а сега апачик да поразмислим, как ще бъде отнесен хайвера, след като рибата се е набила по заливи и нули в плиткажа покрай треволяци и го мята там.
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: Тонове риба и хайвер измират в "Ивайловград", изпуснаха

Мнение от hshopov »

максимов,как не се спря бе братче??? По добре тонове риба отколкото човешки животи,не се коси! Това,че не го направиха навреме е друга работа и за друг форум! Сблъсквал съм се с човешкото страдание много пъти и не е приятна гледка(с. Бисер е едно от многото)! Пусни другия път една тема ама да се изкефим истински а?!
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
Аватар
krasimir n.
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 154
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 12:19 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Тонове риба и хайвер измират в "Ивайловград", изпуснаха

Мнение от krasimir n. »

naskobo написа:
krasimir n. написа: Колега,виждал ли си,как прелива Ивайловград? Знаеш ли колко са 1500 кубика в секунда?
Не е лошо,преди да се пише,да се съобрази,каква е обстановката и защо се изпуска водата.

Ивайловград и в момента вероятно прелива.
Не знам дали е лош късмет или закономерност, но вземат ли ДПС управлението на язовирите- то не са наводнения, то не са брат'чедски аренди, то не е чудо?! Едва ли е толкова трудно да се предвиди, че през пролетта вали, та да се осигури ниво, което да не налага аварийно изпускане.Това е смърт за рибата.


Има си система за предвиждане.При това,повече от добра.Самото управление на процеса на пускане и спиране на ВЕЦ овете(водата) е централизирано и се прави от Енергийния Системен Оператор(ЕСО).
ЕСО беше част от НЕК,вече не е.
Съществен проблем са фотоволтаиците.Скъпата(и частна) енергия от тях-нали трябва да се изкупува(от НЕК).В същото време големите държавни ВЕЦ -ове на НЕК(с производство на десетоктратно по-евтина енергия) трябва да не работят...Щом не работят,язовирите се пълнят.Тогава вече,при сериозни дъждове работата става трудна.
Всяко изпускане(преливане) е загуба на вода(енергия,пари).Стремят се да не го допускат...,ама...


"Управлението" и поддръжката на язовирните стени и съоръженията, на точно тия язовири е на НЕК и добре ,че е (все още се извършва, както трябва).
Вярвай ми, времето на размножаване на рибата (особено за Ивайловград), се е взимало в предвид и се е поддържало оптимално ниво(доколкото е било възможно).

Ивайловград е последния язовир на Арда,водосборния басейн е сериозен,обстановката с валежите в момента също не е мноо розова..
Holly
новобранец
новобранец
Мнения: 77
Регистриран на: Вто Юни 18, 2013 9:06 am

Re: Тонове риба и хайвер измират в "Ивайловград", изпуснаха

Мнение от Holly »

Не знам дали е лош късмет или закономерност, но вземат ли ДПС управлението на язовирите- то не са наводнения, то не са брат'чедски аренди, то не е чудо?! Едва ли е толкова трудно да се предвиди, че през пролетта вали, та да се осигури ниво, което да не налага аварийно изпускане.Това е смърт за рибата.
Ми и аз не знам дали е лош късмет, но знам че сегашния министър на екологията и водите и бивша библиотекарка, какво да очакваме от нея, като навсякъде се слагат хора без познания, само и само да са на хранилката.

П.П. Изтрил съм грешно име, редактирано :rolleyes:
Последно промяна от Holly на Пет Апр 25, 2014 9:07 pm, променено общо 1 път.
Такъмчето

KARPELA TEAM BULGARIA
Аватар
krasimir n.
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 154
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 12:19 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Тонове риба и хайвер измират в "Ивайловград", изпуснаха

Мнение от krasimir n. »

Holly написа:
krasimir n. написа: Не знам дали е лош късмет или закономерност, но вземат ли ДПС управлението на язовирите- то не са наводнения, то не са брат'чедски аренди, то не е чудо?! Едва ли е толкова трудно да се предвиди, че през пролетта вали, та да се осигури ниво, което да не налага аварийно изпускане.Това е смърт за рибата.
Ми и аз не знам дали е лош късмет, но знам че сегашния министър на екологията и водите и бивша библиотекарка, какво да очакваме от нея, като навсякъде се слагат хора без познания, само и само да са на хранилката.

Това не съм го писал аз - цитираш ме неточно.
Редактирай си поста, МОЛЯ ! :wink:

Прочети пак, какво съм написал по горе и се опитай да го осмислиш, ако можеш де .....
Аватар
naskobo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2319
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 5:15 pm
Местоположение: София

Re: Тонове риба и хайвер измират в "Ивайловград", изпуснаха

Мнение от naskobo »

antivik написа: а сега апачик да поразмислим, как ще бъде отнесен хайвера, след като рибата се е набила по заливи и нули в плиткажа покрай треволяци и го мята там.
И да мислим и да не мислим, рибата си хвърля хайвера в плиткажите, нивото спада рязко и хайвера остава на сухо... И после- репортажи без риба :idea:
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не и повече от това! - А. Айнщайн
Аватар
pacho109
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2440
Регистриран на: Вто Фев 09, 2010 6:52 pm
Местоположение: Кърджали

Re: Тонове риба и хайвер измират в "Ивайловград", изпуснаха

Мнение от pacho109 »

naskobo написа:
antivik написа: а сега апачик да поразмислим, как ще бъде отнесен хайвера, след като рибата се е набила по заливи и нули в плиткажа покрай треволяци и го мята там.
И да мислим и да не мислим, рибата си хвърля хайвера в плиткажите, нивото спада рязко и хайвера остава на сухо... И после- репортажи без риба :idea:
Има и голям приток на вода сега,та дано поне не спада рязко :(
Изображение
Чърчил: "Нима искате избори, които се решават от най-ненужните гласове, дадени за най-ненужните кандидати?"
Чърчил:" На Балканите има повече история,отколкото те могат да понесат!"
http://vremeto.v.bg/
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Тонове риба и хайвер измират в "Ивайловград", изпуснаха

Мнение от antivik »

naskobo написа:
antivik написа: а сега апачик да поразмислим, как ще бъде отнесен хайвера, след като рибата се е набила по заливи и нули в плиткажа покрай треволяци и го мята там.
И да мислим и да не мислим, рибата си хвърля хайвера в плиткажите, нивото спада рязко и хайвера остава на сухо... И после- репортажи без риба :idea:
Наборе, ако при нас /па може и не само/ се пусне рязко водата, бая села, а че и някой и друг град ще земе да плува. Местата и плиткажите де се сбира рибата тук са обикновено и устия на реки, така че /виж по-горе/ има добър вток /при нас още вали, не е спирало/.
Относно репортажите без риба - , а че вземи и се разрови на зад в годините и сам ще си отговориш. Да си видял някъде скоро питане за дашни места и някой да е отговорил точно?....Най-много на ЛС между приятели, да си видял някъде да се дават точните координати на място където е имало улов, освен на платените ...., тогава недей се чуди, че в темите рибата ще бъде все по-малко. Или па ако я има, темата ще е постна, нещо от рода "Излезнах, стигнах на мястото в..., хванах/следва някоя и друга снимка/ и край".
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
Аватар
Стонин МаХенд
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 480
Регистриран на: Сря Окт 23, 2013 2:52 pm
Местоположение: Орит
Обратна връзка:

Re: Тонове риба и хайвер измират в "Ивайловград", изпуснаха

Мнение от Стонин МаХенд »

naskobo написа:
krasimir n. написа: Колега,виждал ли си,как прелива Ивайловград? Знаеш ли колко са 1500 кубика в секунда?
Не е лошо,преди да се пише,да се съобрази,каква е обстановката и защо се изпуска водата.

Ивайловград и в момента вероятно прелива.
Не знам дали е лош късмет или закономерност, но вземат ли ДПС управлението на язовирите- то не са наводнения, то не са брат'чедски аренди, то не е чудо?! Едва ли е толкова трудно да се предвиди, че през пролетта вали, та да се осигури ниво, което да не налага аварийно изпускане.Това е смърт за рибата.
100%
Публикувай отговор

Обратно към “Сладководен Риболов”