Удължаване на влакно на шпула

Всичко за сладководния риболов.

Модератор: bobopeli

Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Удължаване на влакно на шпула

Мнение от garfield_90 »

Здравейте колеги. Тези дни най-накрая се реших да си взема една пръчка за спининг, която ми е на сърце от доста време.Оборудването е следното:
Въдица - Баракуда джетспин 2.40 дължина 10-30 гр акция,
Макара - Ryobi Oasys 3000 Tubertini - 5 лагерa
Плетено влакно Дайва Шиноби 0.18 жълто
Въпроса ми е следния. Понеже макарата се предлагаше само с една шпула с вместимост 0.235 - 235 метра , а влакното което съм взел е 0.18 - 135 метра. Проблем ли ще бъде да си купя още една ролка и да съединя двете влакна? По мои изчесления ( до колко са верни не знам) или преценка от тази дебелина на влакното би трябвало да побира около 280-300 метра или е по - добре да използвам подложка? То така или иначе рядко ще се налага да се разпъва влакното след 135-тия метър и да стига до снадката - когато ходя на тролинг, което се случва рядко може би 2-3 пъти в годината. Но определено ще остане доста място на шпулата ако карам само с тези 135 м. , което ще ми пречи на замятането до някаква степен?
И бихте ли ми предложили някакъв възел за евентуално съединяване. Набелязъл съм този : http://www.ribibg.com/index.php?p=get_a ... _route=597 - Двоен Гринер. Струва ми се доста надежден и самото съединение е с малъл размер, което не мисля че ще попречи при преминаването на влакното презз водачите.
Благодаря ви!
emilradev
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Окт 29, 2015 7:04 pm

Re: Удължаване на влакно на шпула

Мнение от emilradev »

Няма да имаш проблеми колега , но - прецени си дали няма да е по-удачно да си вземеш някое евтино влакно което да навиеш първо и след това да навиеш отгоре му дайвата :) 100 метра каст .... си е трудна работа да не кажа невъзможна с пръчка 2.40 м .
Възли много , избираш един и съединяваш . Ползвай подложка (евтина) ;)
ТТ лови по реки
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 583
Регистриран на: Чет Окт 08, 2015 3:44 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Удължаване на влакно на шпула

Мнение от ТТ лови по реки »

Слагай евтина подложка,няма смисъл да купуваш от същото влакно и да удължаваш,само ще ти старее на шпулата без да го ползваш.
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Удължаване на влакно на шпула

Мнение от garfield_90 »

Благодаря ви колеги. Аз имам някакви стари монофили където мисля че ще свършат работа.А относно стареенето и аз съм си го мислил.А някое знае ли каква дебелина е по - добре да бъде подложката? Някъде бях чел, че около 0.30 - 0.35 е най - добре. Благодаря
Аватар
njoyz
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Апр 06, 2015 1:07 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: Удължаване на влакно на шпула

Мнение от njoyz »

Важно е дебелината на подложката да е близка до тази на плетеняка, иначе при опъване на плетеното влакно то се впива между намотките на дебелата подложка и при следващо хвърляне стават бради.
Hrabri je vodja narodu treb'o.
djavarnik
новобранец
новобранец
Мнения: 63
Регистриран на: Пет Май 04, 2012 5:54 pm
Местоположение: Варна

Re: Удължаване на влакно на шпула

Мнение от djavarnik »

Някои за подложка навиват лекопласт.
Мисля, че го има и с други имена, но е това от аптеките.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Удължаване на влакно на шпула

Мнение от Павел Иванов »

Не го мисли , няма да остане чак толкова много място на шпулата :wink: Ако приемем , че поне единият показател е верен , все пак говорим за линия произведена за европейският пазар и нищо чудно нито един от показателите да не отговаря на реалността , то ако наистина държи 12.3кг. ще е около 0.30мм реални . Виж ако наистина е около 0.18мм , то не очаквай да държи повече от 5кг , преко сили 6кг. :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Удължаване на влакно на шпула

Мнение от garfield_90 »

Проблема е решен колеги.Навих влакното на шпулата и едвам се събра до така степен, че да останът 2мм .Благодаря ви за отговорите :fishing12:
next788
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Сря Яну 25, 2017 12:16 pm

Re: Удължаване на влакно на шпула

Мнение от next788 »

Благодаря за полезната информация! Помогнах вашите съвети!
Публикувай отговор

Обратно към “Сладководен Риболов”