Съвети и помощ при избор на първа щека

Всичко за сладководния риболов.

Модератор: bobopeli

horsta88
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 3:09 pm

Съвети и помощ при избор на първа щека

Мнение от horsta88 »

Здрвейте колеги,решил съм да пробвам и този вид риболов заради прецизноста и простота му.Много съм запален и бих казал опитен,интересувам се и чета доста.Ловя главно на фидер и плувка,фен съм на английската школа и поръчвам голяма част от оборудването си от чужбина поради високите цени у нас.Разполагам с няколко пръчки на Drennan и много ми допадат както те,така и всички тъкъми на фирмата и съм се спрял на две техни щеки от по 14.5м.Те са напълно окомплектовани с топ-сети,тапи,калафи и т.н.

http://drennantackle.com/viewProductDetails.php?id=690

http://drennantackle.com/viewProductDetails.php?id=762

Ще посещавам главно платени езера и ще ловя шарани и едри каракуди,но ако има и дребосък в изобилие бих се забавлявал и с тях.Ходя и в Гърция,а там има прекрасни условия за този вид риболов.Бюджетът ми е около 1400-1500лв,отворен съм за предложения и съвети от опитни колеги.
horsta88
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 3:09 pm

Re: Съвети и помощ при избор на първа щека

Мнение от horsta88 »

Изглежда няма интерес към въпросът ми,може би няма толкова вещи лица във форума.
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Съвети и помощ при избор на първа щека

Мнение от chirusa_bg »

Здравей колега,
Конкретните щеки не ги познавам, но мога да ти дам няколко общи съвети.

Английските комплекти са с къси топсети. За България ще ти трябват по-дълги топсети. Поне топ 4.
Не е проблем да си поръчаш допълнителни 4-ти колена, но е добре да си ги калкулираш в цената.
Не ти трябва дължина от 14.5 метра.
Почти неизползваема е за България. В момента продавам коляно за 14.5 мметра в обявите. За 9 години съм го ползвал 5 пъти за проба. При евтините модели - високото тегло, липсата на баланс баланс и голямото провисване те отказват. При скъпите, втората ми щека е мачов топ модел на 16 метра, най-голямата пречка е вятъра и неудобните брегове.

И аз, също като теб, пазарувам почти изцяло от Англия.
Бих те посъветвал да огледаш оферти за щеки втора ръка. Пазара на острова е много развит и има прекрасни предложения на добра цена.

ПП. Ако не си убеден, че това е твоя риболов, то покупка на евтина щека втора ръка от България също е добър вариант. В обявите на сайта има доста добри предложения на ниски цени.

Успех с избора.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
olegdimitrov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 127
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 5:55 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Съвети и помощ при избор на първа щека

Мнение от olegdimitrov »

Щекатския риболов е всичко друго ,но и прост или лесен .Английските щеки са правени за техния пазар и за нашите условия лично на мен не ми допадат . Късите топсети също за фактор . Една мека щека изморява много повече от малко по-тежка и по стегната . За около тези пари изкачат прекрасни щеки втора употреба и в бг . Успех!!
horsta88
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 3:09 pm

Re: Съвети и помощ при избор на първа щека

Мнение от horsta88 »

Благодаря за отговорите.Разгледах обявите отдавна,но не видях нищо хубаво,всяка щека почти е със няколко ремонта,а не смятам да купувам счупени и закрепени неща,предпочитам нова.Разясни ми по подробно,понеже не съм запознат със дължината на топ-сетите при англииските и другите производители.Гледах че разглобяват щеката на 2 части отзад на двоен ролер,докато достигнат до топ-сета.Ето мерките на тази на Дренан,има отделно за поръчване само екстара топ-сети и секция номер 3,цената на която е 55 паунда.Нужна ли ми е още една в повече?

Average Weights & Lengths 14.5 weighs 1,365g; ИЗТРИТО СЪДЪРЖАНИЕ length 14.5m 13.0 weighs 990g; ИЗТРИТО СЪДЪРЖАНИЕ length 12.8m Tip section: 1.45m Top two: 2.89m Top three: 4.53m Top four: 6.17m
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Съвети и помощ при избор на първа щека

Мнение от chirusa_bg »

Всичко зависи от това къде смяташ да ловиш. Дълбочината пред теб определя на кое коляно ще разглобяваш (колко ще ти е дълъг топсета) през този ден.
Топ2 (2.89м) е достатъчно за удобен риболов на дълбочина около 2.5метра. Това е и парчето, в което е монтиран ластика. Трябват ти няколко, за да разполагаш с различни ластици за различните ситуации.
Топ3 (4.53метра) е прилична дължина и напълно достатъчна за повечето водоеми. Позволява ти да ловиш на дълбочина около 4. Също така и по реките, където влакното от върха до плувката е по-голямо.
Аз бих искал да имам три топсета с тази дължина във всеки момент. Много рядко ми трябват повече.
Един къпинг и два за риболов са ми достатъчни в 90% от риболовите.

Откъде си колега? Да направим един риболов заедно тези дни? Аз съм в София.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
olegdimitrov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 127
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 5:55 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Съвети и помощ при избор на първа щека

Мнение от olegdimitrov »

Този дренан на 99% съм сигурен ,че е банани с пижами :(
olegdimitrov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 127
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 5:55 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Съвети и помощ при избор на първа щека

Мнение от olegdimitrov »

peasehead
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Пон Мар 28, 2011 2:12 pm

Re: Съвети и помощ при избор на първа щека

Мнение от peasehead »

olegdimitrov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 127
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 5:55 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Съвети и помощ при избор на първа щека

Мнение от olegdimitrov »

Колмика е възможно най-добрия избор който можеш да направиш ,ако бюджета ти го позволява .
horsta88
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 3:09 pm

Re: Съвети и помощ при избор на първа щека

Мнение от horsta88 »

И аз съм от София,бих се радвал да направим риболов заедно,телефона ми е 0877215930,звънни ми да се разберем.Гледах около 5 броя щеки на Колмик в Кюстендил при Митерсон,не ми допадат нещо,може би си вадя изводи от такъмите им който съм имал на тях,влакна,тежести,чадър и глава на кеп,пълни боклуци,а и доста скъпи като цяло.Макари и щеки не купувам от обяви на хора,не ги познавам и нямам доверие, хората не са коректни като цяло,после да не си вдигат телефона и такива работи,предпочитам да си купя нещо ново,да знам състоянието му.Питането ми е за модели от пазара в момента.Не съм сигурен че Дренан е лоша щека,на острова са светлинни години пред нас и ловят с техните неща от доста отдавна.
olegdimitrov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 127
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 5:55 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Съвети и помощ при избор на първа щека

Мнение от olegdimitrov »

Успех !! ;)
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Съвети и помощ при избор на първа щека

Мнение от chirusa_bg »

Ако си решил да е дренан на всяка цена ти препоръчвам аколайт карп. 13м пакета.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
horsta88
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 3:09 pm

Re: Съвети и помощ при избор на първа щека

Мнение от horsta88 »

:D :) Ами тя я 1000 паунда,мооого над това което мога да отделя като за начало,при положение че и платформа ми предстои да купувам,за нея също съм приготвил 1000 лв Rive Clasic Club D 25.И тя е със същите топ-сети като дължина като тази която съм харесал,дори стават и могат да се заменят,просто е по лека,топ моделът им нормално.Дори при представителят на Дреннан в БГ е продадена Acolyte и отзивите са много добри,но цената и е доста висока като за начинаещ.Ще взема нещо по евтино,пък като се науча,тогава ще му мисля.Идеята ми е да купя първо шаранска щека и по нататък да взема и мачова по лека,ясно е че само с една не може човек да лови всичко.Ходиь днес до представителят на Daiwa и Маver,каза че ще проверят какво имат и ще се свържат с мен.
olegdimitrov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 127
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 5:55 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Съвети и помощ при избор на първа щека

Мнение от olegdimitrov »

chirusa_bg написа:Ако си решил да е дренан на всяка цена ти препоръчвам аколайт карп. 13м пакета.
Сега човека си решил какво ще се купи ,обаче пита лично аз не мога да си обясня защо :( Разликите от една щека до друга са много повече от това какво показва кантара ,но като те гледам как разсъждаваш май ще го разбереш по скъпия начин. Поздрави.
Публикувай отговор

Обратно към “Сладководен Риболов”