Начинаещ спинингист

Всичко за сладководния риболов.

Модератор: bobopeli

Ентусиаст
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Май 31, 2017 10:04 pm

Начинаещ спинингист

Мнение от Ентусиаст »

Здравейте Колеги,

Днес се сдобих с това http://www.filstar.com/bg/%D0%9F%D1%80% ... ster/8236/ , тъй като съм начинаещ, до скоро ловях с една въдица за 40лв.,
2.10м., 20 - 40гр. акция, като замятах примамки 5 - 6гр. ,но онзи ден закачих в язовира и в опит да я откача се счупи направо на две.
Та ако може да ме посъветвате за избора на макара и големина и. Определено съм се спрял на няколко модела на Shimano - Sahara, Nasci и Stradic, заслужават ли си парите Nascito и Stradica, защото съм си намерил Sahara за 134лв. ? Също така четох, че предавателното число за Спининг макара не трябва да е повече от 5.1:2, защото прибира много бързо и по - трудно се води бавно примамката.
Тъй като пръта е с акция 8 - 35гр., дали ще е удачно да замятам 5-6гр. примамки, основно блесни и малки
воблери ? И да уточня, че за сега ще ловя само от брега.
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2266
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Начинаещ спинингист

Мнение от bobopeli »

С тази ще ти е по комфортно да работиш с 5-6гр. примамки- отколкото с предишната,но най добре би трябвало да работи пръчката в рамките на обявеният тест.Още от името на спининга си личи че е създаден с цел риболов на джиг ,а с тая дължина е перфектен за риболов на бяла от бряг.Като първа пръчка спокойно може да го ползваш и за други риби :D

Относно макарата-носи по тежка макара 260- 300 грама,аз бих сложил Риоби Заубер :D Ако държиш да е Shimano гледах че новите Stradic-ци имат модели с по малко предавателно число.



Успехи в спининга!
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Начинаещ спинингист

Мнение от rap66 »

Интeресно как се балансира 130-140 гр. пръчка с 280-300 гр. макара. Относно макарата - всяко шимано си струва парите, ако си го купиш на нормална цена (справка Ebay и xxxx.de). Новия Stradic FB много ми хареса и отвън, и отвътре. И ако искаш дълго да те радва,
след 2 месеца пълна профилактика от професионалист, и после след всеки сезон също.
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Начинаещ спинингист

Мнение от garfield_90 »

rap66 написа:Интeресно как се балансира 130-140 гр. пръчка с 280-300 гр. макара. Относно макарата - всяко шимано си струва парите, ако си го купиш на нормална цена (справка Ebay и xxxx.de). Новия Stradic FB много ми хареса и отвън, и отвътре. И ако искаш дълго да те радва,
след 2 месеца пълна профилактика от професионалист, и после след всеки сезон също.
Пак зависи от пръчката и макарата. Аз съм с Barracuda Jet spin 240 - 148 гр, а макарата ми е Ryobi Oasys turbertini 3000 с тегло 315гр и баланса е перфектен. Като сложа пръст на края на шпулата където идва спрямо пръчката - сопата си стои в абсолютно хоризонтално положение.В интерес на истината и аз не очаквах да има такъв перфектен баланс, но уви
Ентусиаст
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Май 31, 2017 10:04 pm

Re: Начинаещ спинингист

Мнение от Ентусиаст »

Значи Shimano Sahara 3000 би паснала доста добре. Въпроса е дали оборотите да са 6.1:2 или 5.1:2 ?
Макар, че като гледам тук цената на Stradic - а e доста добра https://superfishing.net/preden-avans/3 ... i4-fb.html , но все пак е почти 3 пъти по скъпа от Сахарата.
Аватар
pampasa
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1382
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2007 2:32 pm
Местоположение: София

Re: Начинаещ спинингист

Мнение от pampasa »

А от тук :

Страдик

https://www.nordfishing77.at/shimano-st ... -2017-5681

за 310 лв. /с доставката / ......................примерно :wink:
Един ден , ще накарам България да се гордее с мен .......
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2266
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Начинаещ спинингист

Мнение от bobopeli »

rap66 написа:Интeресно как се балансира 130-140 гр. пръчка с 280-300 гр. макара.
Перфектно се балансира защото все пак е дълга 2,52 метра :D

rap66 написа:Относно макарата - всяко шимано си струва парите, ако си го купиш на нормална цена (справка Ebay и xxxx.de). Новия Stradic FB много ми хареса и отвън, и отвътре.
С едно леко уточнение от Stradic нагоре,ниският клас на шимано по добре не :D


rap66 написа:И ако искаш дълго да те радва,
след 2 месеца пълна профилактика от професионалист, и после след всеки сезон също.
За ниският клас може би и смяна на лагерите на 3(три) риболова.По сериозните карат години с по неангажираща подръжка :wink:
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Начинаещ спинингист

Мнение от rap66 »

bobopeli написа:.....
Само да питам, какви макари Shimano си имал/имаш, и някока виждал ли си какво има вътре (може и на клипче) като нова, след 2 месеца и след година сериозна експлоатация. И можеш ли да сравниш с Някакво Риоби примерно някой конкретен модел на Шимано или Даива. Щото аз съм имал всякакви Риобита, Ванкуиш 2012, Страдик 2017, Рарениум 2014 (май беше), Биомастер SW, Биомастер 2012, и съм отварял и доста други Шимана най различни, и знам какво представляват нови и след 1-2-10 г.

п.п. Ако мислиш че скъпата макара ще я купиш и ще караш 10 г. без да полагаш никакви грижи за нея, си в голяма грешка. Колкото е по прецизна машината токова по взискателна към потдръжка и консумативи е. Но ако се грижиш добре за нея, и след 5-6-10 г. ще е като нова. Ако не си готов да дадеш 10-15-20 лв. на година за профилактика, по добре не си купувай скъпа макара, че ще останеш разочарован.
Ентусиаст
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Май 31, 2017 10:04 pm

Re: Начинаещ спинингист

Мнение от Ентусиаст »

rap66 написа:
bobopeli написа:.....

п.п. Ако мислиш че скъпата макара ще я купиш и ще караш 10 г. без да полагаш никакви грижи за нея, си в голяма грешка. Колкото е по прецизна машината токова по взискателна към потдръжка и консумативи е. Но ако се грижиш добре за нея, и след 5-6-10 г. ще е като нова. Ако не си готов да дадеш 10-15-20 лв. на година за профилактика, по добре не си купувай скъпа макара, че ще останеш разочарован.
Нямам идея как се смазват особено пък тези по сложните Шимана, четох малко, но ми се вижда прекалено прецизно и сложно. Ще поръчвам Сахарата, само въпроса ми е коя да взема 6.1:2 или 5.1:2 ?
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2266
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Начинаещ спинингист

Мнение от bobopeli »

Ентусиаст написа:
Нямам идея как се смазват особено пък тези по сложните Шимана, четох малко, но ми се вижда прекалено прецизно и сложно. Ще поръчвам Сахарата, само въпроса ми е коя да взема 6.1:2 или 5.1:2 ?
За тая ли иде реч SAHARA FI ако е тя нека да е SH2500FI която е 5.0:1
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2266
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Начинаещ спинингист

Мнение от bobopeli »

rap66 написа: Само да питам, какви макари Shimano си имал/имаш, и някока виждал ли си какво има вътре (може и на клипче) като нова, след 2 месеца и след година сериозна експлоатация..................................................................................................................................
Каквото имам имам мое си е,взел съм го да ходя за риба с него не да се хваля по форумите.Да дадеш 500 лева за макара и след 8 риболова да я пратиш за профилактика ми изглежда леко малоумно :DСъгласен съм след 5-6 години вярна служба и 200 риболова да направиш профилактика ама да я отваряш след всеки дъжд :mrgreen:

Сега ще ме извините,но както казваше един класик-спешно ми се налага да ида за риба
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Ентусиаст
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Май 31, 2017 10:04 pm

Re: Начинаещ спинингист

Мнение от Ентусиаст »

bobopeli написа:
Ентусиаст написа:
Нямам идея как се смазват особено пък тези по сложните Шимана, четох малко, но ми се вижда прекалено прецизно и сложно. Ще поръчвам Сахарата, само въпроса ми е коя да взема 6.1:2 или 5.1:2 ?
За тая ли иде реч SAHARA FI ако е тя нека да е SH2500FI която е 5.0:1
Защо 2500 размер след като и двете са 250 гр. ?
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Начинаещ спинингист

Мнение от rap66 »

Може и SHC3000FI , те ще са еднакви, само C3000 ще е с малко по голяма шпула.
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2266
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Начинаещ спинингист

Мнение от bobopeli »

rap66 написа:Може и SHC3000FI , те ще са еднакви, само C3000 ще е с малко по голяма шпула.
SHC3000FI e по бърза 6.2:1 :D
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Ентусиаст
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Май 31, 2017 10:04 pm

Re: Начинаещ спинингист

Мнение от Ентусиаст »

bobopeli написа:
rap66 написа:Може и SHC3000FI , те ще са еднакви, само C3000 ще е с малко по голяма шпула.
SHC3000FI e по бърза 6.2:1 :D
Така едната е SHC3000FI - 5,0 : 1 другата е SHC3000HGFI - 6,0 : 1 и двете са по 250гр., коя от тези 2 - те е по подходяща за спининг, ако пък тази по - бавната шпулата и е по - голяма няма ли да прави възли на конеца ?
А Shimano Nasci много по - добра ли е от Shimano Sahara ?
Публикувай отговор

Обратно към “Сладководен Риболов”