Какво се случва?

Всичко за сладководния риболов.

Модератор: bobopeli

kristian.g
новобранец
новобранец
Мнения: 11
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2017 12:08 am

Какво се случва?

Мнение от kristian.g »

Здравейте,
Отскоро чета форума и реших да се регистрирам. Не разбирам много от риболов, напротив, ловя само на плувка и от 1 седмица на пружина. Харесвам да ходя за риба само през топлите месеци. За мен е винаги удоволствие и дори когато не хвана нищо, а това в последно време се случва, не е драма, но оставя някои питанки в главата ми :D Когато бях малък ходех на р. Белица, която е близко до Велико Търново. Никога не съм ползвал бял червей, даже не съм си помислял и да си купувам. Излизах с четвърт хляб и нямаше проблем. Нямало е дни, когато да не ми е кълвяло или да няма игра с плувката. Напротив, прибирах се с и в кофата имаше винаги бялка и не само. И не бях само аз така, а всички рибари имаха улов. Реката не е кой знае колко дълбока, просто имаше бент и там се струпваше вода някъде около 2 метра-3 метра. Мисълта ми е, че рибата кълвеше, дори само на хляб - никакви банани, ягоди, топчета, мириси и всякакви щуротии не са се използвали. От години не съм ходил там, но предполагам какво е сега. Сега ходя само около София. Наблюденията са ми, че когато хвърлиш плувката не се случва нищо и започва едно чудене къде е проблема. Плувката седи неподвижно в продължение на часове и можеш да заспиш. Ходя понякога на Кътина и ми се струва, че сме само аз и водата. Само понякога изскача някоя чевеноперка. Никак не е малък язовира, а даже е и многоо дълбок и да няма нищо в хиляди кубици вода направо ме учудва. Преди години бях ходил и на Богоров, та и там е същата работа. На Волуяк има риба, но там е много плитко и не ми е интересно. Миналата седмица ходих и на яз. Огняново за първи път. Видя ми се готино местенце, чукна ми 5-6 пъти за около час и извадих едно костурче, след което си тръгнах защото се задаваше дъжд.
Въпросът ми е откога рибата стана толко капризна, за да и купуваш стръв овкусена с ягода? Защо няма движение на плувката както когато бях пети клас и какво се случи с непретенциозната риба, която кълве на хляб? Защо на водоемите висиш по 6 часа и изкарваш две слънчевки. Въобще има ли риба като цяло? :fishing7:
Последно промяна от kristian.g на Вто Сеп 26, 2017 5:16 pm, променено общо 3 пъти.
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Какво се случва?

Мнение от lusienn »

Ти риболовен билет колко пъти си

Извадил досега,с това да започна?
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
kristian.g
новобранец
новобранец
Мнения: 11
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2017 12:08 am

Re: Какво се случва?

Мнение от kristian.g »

Всеки път и понеже не съм активен си изкарвам спрямо времето, когато искам да ходя.
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Какво се случва?

Мнение от lusienn »

На колко си години?
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
kristian.g
новобранец
новобранец
Мнения: 11
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2017 12:08 am

Re: Какво се случва?

Мнение от kristian.g »

25
Аватар
Павел Три
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3553
Регистриран на: Чет Май 22, 2014 1:56 pm

Re: Какво се случва?

Мнение от Павел Три »

Люс ,тука въпросите ти за билет и години малко като че ли са......какво общо имат с кълването на рибата ? Аз като съм на 66 и като постоянно си вадя годишен билет ,защо и на мен не ми кълве както някога ? Струва ми се че проблема е другаде .
Късмет.Всичко е до късмет. :D
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Какво се случва?

Мнение от lusienn »

Е ако искаш ти отговаряй.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
gotvii
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Окт 03, 2016 8:39 am

Re: Какво се случва?

Мнение от gotvii »

Така е навсякъде / kristian.g /.Ти си по млад и не знаеш какви бяха затворените водоеми преди 25-30 години.Всичко започна с концесиите и арендите през 90-те.От там дойде цялото опустошаване на държавните язовири и безнаказаното бракониерство.Няма закони-Няма спирачка.Не се отчайвай от риболова.Насочи се към реките в които рибата плува свободно и с колкото и мрежи и ток да я гонят пак няма да я изловят.
gotvii
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Окт 03, 2016 8:39 am

Re: Какво се случва?

Мнение от gotvii »

И гледай малките шилета да пускаш обратно в кошарата че да пораснат.
kristian.g
новобранец
новобранец
Мнения: 11
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2017 12:08 am

Re: Какво се случва?

Мнение от kristian.g »

Рибите ги пускам, защото нямам нужда от тях. Не мога да ям нещо, което съм уловил , пък и харесвам морската риба. Преди много години хората са нямали билети според мен, поне това, което ми е казвал дядо ми, пък по водоемите е имало наистина много риба :) Не съм се отчаял от риболова, защото за мен е удоволствие на първо място. Не мога да разбера едно и то е защо има бракониери по язовирите, след като по магазините главно рибата е морска?
Благодаря на хората, които отговориха до момента! И на тези с жизнено-важните въпроси, разбира се
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Какво се случва?

Мнение от lusienn »

Богров никога не е бил под аренда,

Нито пък другите баластиери,

Чепинци или Негован.

Панчарево също,

Враждебна и тн.

На Богров имаше много уклей,

Преди 30 години,норма се правеше за

3 часа на Тръстиково пръчка.

Сега е много обрасъл и заблатен,

През годините тровен и пресушаван,

В плитката си част.

София не е същата както преди

30 години,много замърсяване има

В тия баластиери.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Какво се случва?

Мнение от miro253 »

Колега, темата ти може да се приеме многозначно. Какво се случва.... - ами нищо за последните 25 години. Аз лично на Панчарево хващам много повече риба от тогава, но това се дължи според мен на еволюцията ми в риболова. С тази пружина, дето си започнал да се занимаваш според мен си се върнал в годините на дядо ти. Не се обиждай, но за мен е така. Прочети повечко във форума и сам ще се убедиш. Иначе е факт, че нещата се променят, но то в този живот само едно е сигурно ..... . Скоро пробвал ли си на р. Белица с парче хляб?
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Какво се случва?

Мнение от lusienn »

Да има предвид че баластиерите са

40 метра дълбоки,там където вадят

Пясък,все още.

Някой са затрупани с тонове боклуци,

Хиляди камиони си изсипваха там товара

Всеки по стар риболовец ги е виждал,

Навсякъде,някой баластиери изчезнаха

Под боклука,в подпочвените води

Мърсотията отива в близкия до него

Водоем,затова и не ходя от години на

Такива места.

Има теми профилирани,за областа

И яз. Искър,там все още пружината работи

Но лятото.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1126
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Какво се случва?

Мнение от rap66 »

Случва се това, че натиска върху рибите е огромен, в сравнение с преди 30-50 г. Тогава нямаше транспорт, докъдето стигнеш с влак, колело или балканче. Нямаше макари и въдици. Нямаше влакна и куки. Най добрата захранка беше свински грнули откраднати от ТКЗС то. Стръвка беше хляб или торен червей, изкопан от торището край кравефермата. И големите риби ако имаш шанс да ги закачиш, няшаше шанс да ги извадиш. Няма аванс, дърпа, къса и заминава. Сега за без пари имаш оборудване, да обезрибиш тогавашен водоем за 2-3 месеца. Сега се качваш на колата и за един час си на другия край на окръга, щото си чул че някой извадил нещо. Водоемите са по чисти откъм храна за рибите и по мръсни откъм химии. На босвора турците излавят всичко що мърда и е по голямо от кибритена клечка, това дето е оцеляло от нашите тралове
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Какво се случва?

Мнение от lusienn »

Затова големите и чисти язовири,

Е хубаво да се зарибяват и опазват,

Та след 30 години като питат нашите

Внуци къде има риба да им е ясно

Кой и къде е пуснал нещо,за да има

И за тях,и за след тях.

В София и областта живее една четвърт

От Българите,естествено че натиска

Върху рибите е голям.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Публикувай отговор

Обратно към “Сладководен Риболов”