шаранджй на помощ

Всичко за сладководния риболов.

Модератор: bobopeli

Аватар
niki_st
новобранец
новобранец
Мнения: 40
Регистриран на: Съб Апр 16, 2005 9:15 pm
Местоположение: Софиа

шаранджй на помощ

Мнение от niki_st »

мога ли да ловя ШАРАН на плувка.каква техника да приложа.каква стръв и е такива благодаря :shock:
Аватар
altavoto_me4e
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 176
Регистриран на: Чет Май 27, 2004 10:13 pm
Местоположение: Младост

Мнение от altavoto_me4e »

Ники тука КАЛИН АНИМАЛ може да ти помогне
ОТ КАКТО ПРОЧЕТОХ ЗА ВРЕДАТА ОТ АЛКОХОЛА СПРЯХ ДА ........ЧЕТА!!!!!
Аватар
old fox
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 640
Регистриран на: Вто Апр 12, 2005 10:52 pm
Местоположение: СОФИЯ

Мнение от old fox »

:shock: Пробвай с ваглер и малка спирала без тежест 8)
Аватар
bobot26
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Съб Апр 16, 2005 5:53 pm
Местоположение: Pernik
Обратна връзка:

Отговор на Ники

Мнение от bobot26 »

Ники, не съм шаранджия, а обичам повече хищниците. Обичам плувката, блесната и туистерите. Много зависи къде ще ходиш на излет. На язовир задължително с подвижна плувка и да имаш представа от дълбочината (почти до дъното). Плувката да е голяма, ако искаш да закачиш спирала с подхранка на нея + червеи (торни).
Ако ловиш "на капан" - да може да носи тежестта на кюспето и тестото.
Но колегата е прав, че на този вятър, ако не искаш да се "преследваш" с плувката ти трябва тип "ваглер" със собствена тежест.
Дано не съм закъснял с писмото. На КУКА! :?
Даскала
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Мнение от chirusa_bg »

Колега ,как аджеба го правиш това с спиралата ? Как се балансира плувкта при този монтаж може ли да ме светне някой
а и какаво става с баланса след 5мин във водата
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
bobot26
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Съб Апр 16, 2005 5:53 pm
Местоположение: Pernik
Обратна връзка:

Спирала

Мнение от bobot26 »

Монтажът е като "с крайна тежест". (Можеш да забодеш и куки в спиралата). Ако плувката е над 25-30 грама и подхранката е достатъчно твърда няма да се усети и до двадесетата минута изобщо. А за балансирането "почти на око" - примерно една пружина със собствена тежест 10 грама, след като и махна оловото и я напълня с такава подхранка(твърда) ми излиза около 20-25 грама. Зависи от месенето. В повечето случаи х2 или х2.5 на обем. После по антената ще разбереш кога да прехвърлиш. :)
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Мнение от chirusa_bg »

10х и аз си го представях горе -долу по същия начин , ама някък си в омален вариант
благодаря и наслука
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
kalinanimal
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 204
Регистриран на: Сря Окт 13, 2004 12:13 pm
Местоположение: Младост 4 ;)

Мнение от kalinanimal »

Пич , може и сом да ловиш на плувка , стига стръвта да е на дъното .
Къде мислиш да ги ловиш тия шарковци ?
На река или на гьол ?
дай рибо рибо дай
Аватар
old fox
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 640
Регистриран на: Вто Апр 12, 2005 10:52 pm
Местоположение: СОФИЯ

Мнение от old fox »

Има два варианта :shock: На подвижна плувка, ако има закачки :shock:И ваглер без тежест със много изтеглен стопер :shock: Регулира се с макарата и става много чуствителна линията :wink: :wink: Това пак си е на дъно ама за мързеливи риби :D :D
lz1igr
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 625
Регистриран на: Нед Май 01, 2005 7:56 pm
Местоположение: plovdiv

всеизвестно

Мнение от lz1igr »

Работя с тапа"щукарка" и олово около 14-16гр.От опит ще ти кажа Ники,че шарана трудно ще се нахвърли на голяма кука.Затова,използвай 12-14 номер и корда 0,28-0,35.Колкото за стръвта,на различните водоеми е различно.Най-често,там,където каракудата е малко и няма малки рибки,върви на червен червей.Но през лятото съм хващал шаран на едно зрънце жито или царевица.Трябва да ти кажа приятелю,че шаранджийския риболов е една много трудна работа,но удоволствието да извадиш тоя исполин е невероятно.Наслука.
Аватар
niki_st
новобранец
новобранец
Мнения: 40
Регистриран на: Съб Апр 16, 2005 9:15 pm
Местоположение: Софиа

Мнение от niki_st »

много ти благодаря за изчерпателниа одговор
Mitchell
новобранец
новобранец
Мнения: 83
Регистриран на: Пет Апр 22, 2005 6:26 am

Re: всеизвестно

Мнение от Mitchell »

lz1igr написа:Работя с тапа"щукарка" и олово около 14-16гр.От опит ще ти кажа Ники,че шарана трудно ще се нахвърли на голяма кука.Затова,използвай 12-14 номер и корда 0,28-0,35.Колкото за стръвта,на различните водоеми е различно.Най-често,там,където каракудата е малко и няма малки рибки,върви на червен червей.Но през лятото съм хващал шаран на едно зрънце жито или царевица.Трябва да ти кажа приятелю,че шаранджийския риболов е една много трудна работа,но удоволствието да извадиш тоя исполин е невероятно.Наслука.
Веселба, а? И аз, пак от опит, ще ти кажа, че с тая шамандура е твърде голяма вероятността шаранът да изплюе още преди ти да си усетил, че изобщо нещо ти кълве. А не мислиш ли, че 14-ката стои (меко казано) странно, вързана с "кабелче" 0.30 или 0.35?! :shock:
lz1igr
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 625
Регистриран на: Нед Май 01, 2005 7:56 pm
Местоположение: plovdiv

относно шаранджийския риболов

Мнение от lz1igr »

Разбира се,че си прав Мичел.Само че съм пропуснал в съобщението си,че става въпрос за по-дълбоки водоеми.Колкото до този метод на ловене,практикувам го от 2г и съм доволен.Не знам как е при теб,но аз нямам проблеми за връзване на кука №14 с корда 0,28-0,35.Пръта ми не е дълъг-3,3м,но предимството е там,че мога да хвърля далече и което е най-интересното ,оказа се,че тази шамандура е доста чувствителна,а оловото допринася за самозасичане на шарана-както обичам да се заблейвам.Повода е около 25-30см.Благодаря ти за подсещането.
dako
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Вто Апр 12, 2005 12:38 pm
Местоположение: St zagora

Мнение от dako »

ЗА МАЛКАТА КУКА СЬМ СЬГЛАСЕН С КОЛЕГАТА , АБЕ МНОГО ДЕБЕЛИ ТИЯ КОРДИ :? ИЛИ ТРЯБВА ДА СЛОЖИШ ТЬНАК ПОВОД :roll: НАСЛУКА :lol:
Mamka mu stara ako ne ia hvan!!
Mitchell
новобранец
новобранец
Мнения: 83
Регистриран на: Пет Апр 22, 2005 6:26 am

Мнение от Mitchell »

Въпросът беше не толкова дали ще успея да вържа 14-ка с такова дебело влакно, колкото дали ще имам проблеми с мнителността на шарана... Вярно е, че на запад хората отдавна са го измислили - твърд повод с обвивка, която в самия край до куката се обелва, т.е. там поводът е мек, а по-голямата част остава твърда за да допринесе за т.нар антиежект ефект. Твоето предложение обаче трудно ще се навия да ползвам - малката кука ще стърчи накъдето реши влакното, щото каквото и да си говорим, 0.35 е доста твърдо влакно. Каква е стръвта в този случай?
Тежестта служи за самозасичане, ама при дънните монтажи, за тези на плувка явно е нововъведение. :)
Публикувай отговор

Обратно към “Сладководен Риболов”