Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Аватар
nabor4eto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 385
Регистриран на: Съб Май 25, 2013 8:04 am
Местоположение: Варна

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от nabor4eto »

lozzy.68 написа:За мотора, ТВЪРДО 4- такта ... :shock: 6-10 НР ... :drinkers:
Четиритактовите имат много предимства, но имат и недостатъци....цената е двойна и тройна, килограмите им..10кс четиритактов тежи около 45кг, а колегата иска да го сваля и поставя всеки път на лодката, което ще му убие мерака за риба много бързо, та за това му предложих вариант 6кс двутактов, двуцелиндров мотор, който тежи 25кг. НО за едно съм съгласен, че ако имаше кой да ми каже и възможноста да си го позволя - колесар с поне 5м лодка и максимум мощност на двигателя, който позволява лодката
Ненавременното изпиване на втората чаша, обезсмисляло първата :drinkers:
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от lozzy.68 »

Tohatsu 6 коня 4 такта -25 кила ! :smt023 Здрав, лек ,сравнително евтин -(нов)е около 2500 лв !За сам човек е приказка ! ПРИМЕРНО ! :fishing5: :drinkers:
Аватар
nabor4eto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 385
Регистриран на: Съб Май 25, 2013 8:04 am
Местоположение: Варна

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от nabor4eto »

lozzy.68 написа:Tohatsu 6 коня 4 такта -25 кила ! :smt023 Здрав, лек ,сравнително евтин -(нов)е около 2500 лв !За сам човек е приказка ! ПРИМЕРНО ! :fishing5: :drinkers:
Тука сме на едно и също мнение - страхотен двигател
Ненавременното изпиване на втората чаша, обезсмисляло първата :drinkers:
Аватар
Ribar
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 401
Регистриран на: Вто Юни 01, 2004 9:45 pm
Местоположение: Стара Загора, Варна

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от Ribar »

Здравейте, колеги!
Използвам темата, за да не отварям нова.

Скоро се сдобих с лодка Skipper SM260 (украинска, нова), в ръководството пише, че е подходяща за мотор до 5к.с. и 20кг...спрях се на Genovo (с оглед на това, че 2тактови други, освен китайски не се продават, а и цената им е оптималната, на която съм способен). Моделите са следните:
Genovo 3.6hp (14.5кг)
Genovo 5hp (20кг)

Предпочитам да си взема този 5hp, но това, което ми е всъщност питането е следното - 5к.с., 20кг + гориво 2.7л (от описанието на двигателя) = 22.7кг...дали няма да е проблем за транеца инда не стане някой сакатлък, като разлепяне и т.н.
Благодаря!
Риба има глава дълга 9 см. Дължината на опашката е равна на дължината на главата плюс половината от дължината на тялото. Дължината на тялото е равна на дължината на главата плюс дължината на опашната. Колко дълга е рибата?
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от lozzy.68 »

Прекрасна лодка, за шаранджийски риболов !!! :D За Морето си е ,,несериозна работа ,,!!! С балон 34 см, , тегло 24 кг. ! Сигурността първо и какво е това 2.7 л гориво ,за Морето ,ще ти е нужен ,допълнителен резервоар който е минимум 12 литра +котва+такъми +собственото ти тегло +нещичко друго (хладилна чанта,жилетка, ...) + УЛОВА ,който си е килца -колко става в ... кила ?!?! А на нея и дават МАКС 290кг. ?!?! За втори човек,забрави ! Наслука и КЪСМЕТ в избора ! :smt023 :drinkers:
Аватар
Ribar
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 401
Регистриран на: Вто Юни 01, 2004 9:45 pm
Местоположение: Стара Загора, Варна

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от Ribar »

да ..питах за мотора..
Риба има глава дълга 9 см. Дължината на опашката е равна на дължината на главата плюс половината от дължината на тялото. Дължината на тялото е равна на дължината на главата плюс дължината на опашната. Колко дълга е рибата?
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от lozzy.68 »

5 КОНЯ !!! Е по- удачен ,В СЛУЧАЯ !!! :D Ако , това ще ти помогне !!! :wink:
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от lozzy.68 »

Разликата Е 6 (шест) кила -половин кофа Чернокоп ... !!! :wink: Наслука !!!
Аватар
Ribar
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 401
Регистриран на: Вто Юни 01, 2004 9:45 pm
Местоположение: Стара Загора, Варна

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от Ribar »

разликата е в това, че ръководството позволява до 20кг двигател, не пише с или без горивото и ако (случайно) е с, то 5к.с. стават 22.7кг, което надвишава максимално допустимото натоварване, което от своя страна, предполагам, означава проблеми...това ми е дилемата.
Благодаря иначе за предупрежденията относно безопасността.
Риба има глава дълга 9 см. Дължината на опашката е равна на дължината на главата плюс половината от дължината на тялото. Дължината на тялото е равна на дължината на главата плюс дължината на опашната. Колко дълга е рибата?
Аватар
nabor4eto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 385
Регистриран на: Съб Май 25, 2013 8:04 am
Местоположение: Варна

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от nabor4eto »

Ribar написа:Здравейте, колеги!

Предпочитам да си взема този 5hp, но това, което ми е всъщност питането е следното - 5к.с., 20кг + гориво 2.7л (от описанието на двигателя) = 22.7кг...дали няма да е проблем за транеца инда не стане някой сакатлък, като разлепяне и т.н.
Благодаря!
Моето лично мнение е, че няма да имаш никакви проблеми заради 2,7кг разлика ....така или иначе, мисля, че изпитанията които се правят на транеца, са с повече от 20кг.....не на последно място съм виждал колеги с надуваеми лодки за които се препоръчва до 15кс мотор, да им слагат 20кс и то четиритактови, които са доста по-тежки.....така че , според мен, НЕ трябва да се притесняваш
Ненавременното изпиване на втората чаша, обезсмисляло първата :drinkers:
Аватар
Ribar
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 401
Регистриран на: Вто Юни 01, 2004 9:45 pm
Местоположение: Стара Загора, Варна

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от Ribar »

благодаря, колега, за мнението. Киро също изрази такова мнение, благодаря и на него. Решено е :)
Риба има глава дълга 9 см. Дължината на опашката е равна на дължината на главата плюс половината от дължината на тялото. Дължината на тялото е равна на дължината на главата плюс дължината на опашната. Колко дълга е рибата?
le6o123
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Яну 17, 2009 8:19 am

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от le6o123 »

Здравейте, за да не отварям нова тема ще питам в темата на колегата. За което му се извинявам.
Влизам за риба в морето с лодка Барк 3,1м винаги двама човека (общо160кг+20кг багаж) сега е бутам с двигател 3,5hp и средната ми скорост е между 7 и 9 км/ч според GPS-a. Въпроса ми е някой с подобна лодка и двигател 6hp ако може да сподели каква скорост развива? Знам че двигател с 10hp ще са идеалният вариант но килограмите му ми идват малко в повече.
Аватар
nkolev66
Модератор
Модератор
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Дек 31, 2011 6:29 pm
Местоположение: Бургас

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от nkolev66 »

le6o123 написа:Здравейте, за да не отварям нова тема ще питам в темата на колегата. За което му се извинявам.
Влизам за риба в морето с лодка Барк 3,1м винаги двама човека (общо160кг+20кг багаж) сега е бутам с двигател 3,5hp и средната ми скорост е между 7 и 9 км/ч според GPS-a. Въпроса ми е някой с подобна лодка и двигател 6hp ако може да сподели каква скорост развива? Знам че двигател с 10hp ще са идеалният вариант но килограмите му ми идват малко в повече.
Дори 10 коня, няма да ти помогнат при такава конфигурация - малка и къса лодка, която трудно би излязла на глисаж. Със шест коня едва ли ще вдигнеш повече от 11 - 12 км./час (дори мисля, че ще са най-много 11). Моя опит е с лодка 3,6 м. и 8 к.с. = 12-13 км./час. след това 3,8 м. и 15к.с. = 28 км./ч., а сега съм с 4 метра и 20 коня = 38 км./ч. - всички по-горе изброени комбинации са при товар от двама човека и доста багажи.
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от kiril_bulgaria »

Что мы имеем на практике исходя их теории:

Для выхода на глиссирование надо 1 л.с. на 22-25 кг. груза.

Если лодка имеет ярко выраженную килеватость, то вес на 1 л.с. снижается до 20 кг.

Все это конечно примерно, т.к. в большей степени глиссирование зависит от
конструкции корпуса лодки, материала лодки, мощности и типа мотора, гребного винта, угла установки мотора и развесовки груза в лодке.

Для наглядности скажем, что надувная лодка требует более мощного мотора нежели пластиковая при общих равных условиях.

Для улучшения глиссирования на корпуса могут быть установлены продольные реданы, транцевые пластины и т.п. улучшения.
Изображение
El Pescador
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 485
Регистриран на: Вто Окт 20, 2009 7:29 pm

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от El Pescador »

до тука както си го описал всичко е правилно ,само ще пропуснеш комфорта ;)
моята риба никой не може да я хване ,
въпроса е да мога аз да я хвана :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”