Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Аватар
bboy
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 135
Регистриран на: Съб Дек 11, 2010 7:51 pm

Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от bboy »

Здравейте,
Дойде време и аз да се замисля по-сериозно по въпроса за закупуването на надуваема лодка и двигател. В тази тема искам да изложа впечатленията, с които останах след като изчетох всички свързани теми и ще се радвам да коментират компетентни хора, дали са правилни. Накратко изискванията по които търся комплекта са:

1. Надеждност - Не случайно на първо място търся надеждност. Почти нямам познати с лодки, които да подадът ръка при нужда. Т.е. варианта за двигател на който не мога да разчитам не е добър за мен.

2. Компактност - Имам нужда от лодка и двигател, които ще се съберът в купе (с доста голям багажник и при свалени задни седалки) и могат да се обслужват от сам човек. Т.е. варианта колесар не съществува към момента.

3. Комфорт - В по-голяма част от случаите в лодката ще сме 2 човека, но няма да са редки и случаите да бъда сам.

Лодката
Бързо установих, че оптималната дължина за подобни случаи е 3 - 3.30. Започнах търсенето, като в началото бях почти убеден, че имам нужда от лодка с надуваемо дъно. В частност наблегнах на мненията за HonWave T32IE. Почти липсват негативни мнения и повечето коментарите са, че модела е доста сполучлив. Но като цяло мненията за лодки с надуваемо дъно са доста разнообразни. Негативните се отнасят по-скоро за лодки с V-образни дъна, какъвто е и HonWave-а и са по отношение на това, че не е удобно да стоиш изправен. Другия най-често споменаван минус на този тип лодки е, че лодката се "гъне", когато въздуха в дъното се сгъсти (а може би не само), което забавя хода на лодката, затруднява глисирането и създава проблеми при вълнение. Основното, което ме накара да се разубедя от надуваемото дъно е, че предимствата ми изглеждат по-малко спрямо алуминиевото. Там ги няма основните 2 проблема и реално за тази дължина и двете не е възможно да се носят без колелца на транеца. Като видях цената на колелцата и другите аксесоари за HonWave тотално се отказах и от honda-та. Добра алтернатива виждам в Zander. Повечето мнения са, че изпълнението е доста качествено. Като разнообразие от модели и цени също ми се струват по-добре. И така лодката реших да бъде Zander 3.30 с алуминиево дъно. Цената с колелца и тента очаквам да бъде под цената на HonWave-а.

Двигателя
Както с дължината на лодката така и за мощността на двигателя бързо установих, че оптималната е 10 кс. В началото бях почти убеден, че имам нужда от двутактов. В частност наблегнах на мненията за Genovo. Като цяло мненията са доста добри като основно почитателите на японските марки препоръчват японци. Т.е. не видях реално сериозни оплаквания от собственици. Но историята с лодката се повтаря и тук мненията са много разнообразни за двутактови и четиритактови. Основните минуси на двутактовите са шума и разхода. Нямам проблем и с двете стига шума да не ми пречи на риболова. Но видях и доста мнения, че не са подходящи за тролинг. От друга страна четиритактовите нямат тези 2 проблема, но теглото значително се увеличава и другото, което ме притесни е, че не се препоръчва да се транспортира легнал. Тук имам още доста колебания. Ако е четиритактов също се замислям за Mercury вместо Genovo, в случай, че наистина си заслужава 1000-та лева разлика. В крайна сметка и 3-те варианта са на кантар и може да действам според ситуацията.

Както казах, ще се радвам на мнения от компетентни колеги.
Аватар
rashkoto1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 636
Регистриран на: Вто Май 30, 2017 1:28 pm

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от rashkoto1 »

Най-важното е да си определиш бюджет и да си кажеш(пред себе си) къде, кога и колко ще ползваш комплекта.
За Геново попитах един продавач преди 2 години (който го продаваше) и ми каза: "На късмет е приятел'' ......сам си направи извода :)
3.30 с 10к.с няма да можеш сам да я пускаш от плажа без приспособления( тежи колкото торба цимент ама няма как да я фанеш под ръка)..тана,че си предвиди и колелца и начин за транспорт в бюджета.
Инак 3.30м с 10к.с. е супер за до около края на септември.(за съжаление обаче , октомври и част от ноември е истинскияТ риболов )
От всичко най-обичам, гол по пясъка да тичам!
Аватар
bboy
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 135
Регистриран на: Съб Дек 11, 2010 7:51 pm

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от bboy »

Колелцата са предвидени в бюджета. За съжаление в момента няма как да се оборудвам с колесар, затова и смятам тази дължина за оптимална за моя случай. Сигурен съм, че ще има моменти в които ще гледам морето от брега, но това е компромис на който съм склонен. Бюджета както всеки се надявам да бъде в долните граници, но ако наистина си заслужава мога да "развържа" кисията.
Аватар
rashkoto1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 636
Регистриран на: Вто Май 30, 2017 1:28 pm

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от rashkoto1 »

bboy написа:Колелцата са предвидени в бюджета. За съжаление в момента няма как да се оборудвам с колесар, затова и смятам тази дължина за оптимална за моя случай. Сигурен съм, че ще има моменти в които ще гледам морето от брега, но това е компромис на който съм склонен. Бюджета както всеки се надявам да бъде в долните граници, но ако наистина си заслужава мога да "развържа" кисията.
Aз съм с подобен комплект и разчитам в лошо време да ме вземат един-двама приятели.
Инак няма много места от които да я пуснеш, аз най-често я пускам от Ной(Траката и плажа на Аспарухово са опции също) и има моменти
в които си заслужава всяка дадена стотинка(бе кеф си е винаги, даже и да няма нищо).Сега се замислям за пластмасова с колесар(че много тегаво oктомври като не може да влезеш , а чернокопите ''изяждат бега'' :mrgreen: ), но...ще видим коя година ще е :D .Та мисълта ми е да не стигнеш и ти до този извод след 1-2 години и да не можеш да ползваш нищо от комплекта :) . Moята я транспортирам на напречните греди на колата и е безпроблемно.
От всичко най-обичам, гол по пясъка да тичам!
Аватар
nabor4eto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 385
Регистриран на: Съб Май 25, 2013 8:04 am
Местоположение: Варна

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от nabor4eto »

от доста време използвам надуваема лодка по простата причина , че искам да съм независим от чужда помощ при пускане и прибиране на лодката...имал съм 3,30м /тохамаран/ и 3,00м /Хонда/ и двете са били с твърдо дъно/едната с дървени плоскости, а Хондата с алуминиево дъно/..в 99% от случаите съм влизъл сам и ми е било сравнително комфортно /доколкото това може да се каже за надуваем терлик/. Ако ще влизате двама, според мен е по-добре да помислиш за 3,60м дължина и 10кс двутактов мотор. При всички случаи за двама човека 3,0м ще Ви е малка. Това го твърдя от дългогодишен опит. За марката на лодката няма да споря - каквато си я избереш според джоба/Хонда, Промарин, Тохамаран, Зандер и тн...всички се правят в Китай/. По отношение на мотора двутактовия ще ти е по-удобен , тъй като е в пъти по-лек от четиритактовия..това , че горял много е вярно, но за малките мотори /10кс/, това е принебригително малка разлика. Не знам от къде си и къде ще риболовстваш, но за района на Варна ти гарантирам , че с 10кс мотор , няма да изгориш повече от 6-7литра бензин за целия риболов. Ако си с четиритактов , това ще е около литър два максимум по -малко, което в пари 5 лева, а цената на четиритактовия е в пъти повече. За моторите, препоръчвам някоя от следните марки Ямаха, Тохацу, Сузуки - Хонда не споменавам , защото те нямат двутактови машини.
ПС.. по отношение на транцевите колела, могат да се изработят много лесно...моите съм ги правил абсолютно сам и ми излязоха в пари около 20лв
Ненавременното изпиване на втората чаша, обезсмисляло първата :drinkers:
Аватар
bboy
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 135
Регистриран на: Съб Дек 11, 2010 7:51 pm

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от bboy »

Точно за риболов в района на Варна става дума. И аз не обичам да съм зависим от някого, затова съм се спрял на 3.30, иначе има възможност да си разделим разходите за по-голяма лодка с приятел, но предпочитам да е лично моя. Няма да му откажа, ако реши да ми прави компания, но и не искам да търся задължително втори човек, за да вляза. Разхода на двутактковите не ме притеснява толкова колкото шума и вибрациите и по-конкретно ме притеснява, че ще влияят негативно на риболова, а и срещнах мнения, че не са много подходящи за тролинг. Транцеви колела мисля да купя задължително. Споменах само, че цената за HonWave с надуваемо дъно ме шокира. За зандер са около 200 лева, което ми се струва по-разумно. Двутактови японци не можах да намеря нови без директно впръскване. Някъде четох, че са спрели да ги произвеждат, заради някакви забрани на ЕС.
Аватар
bboy
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 135
Регистриран на: Съб Дек 11, 2010 7:51 pm

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от bboy »

И един страничен въпрос. Кога според вас е най-подходящото време за покупка? Има ли сега по коледните празници добри оферти или е по-добре да се изчака до пролетта?
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от bobo_33333 »

Аз там съм пораснал...
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от lozzy.68 »

bboy написа:Точно за риболов в района на Варна става дума. И аз не обичам да съм зависим от някого, затова съм се спрял на 3.30, иначе има възможност да си разделим разходите за по-голяма лодка с приятел, но предпочитам да е лично моя. Няма да му откажа, ако реши да ми прави компания, но и не искам да търся задължително втори човек, за да вляза..
Мноооого добре ,знам, за какво говориш! НО, в Морето сам, НЕ се влиза !!! Освен, с ,,Уфимка,, за попче !!! Запазена марка, за по-възрастните риболовци-,,Пенсъри,, . Та, по твоята питанка,.При 3.00 м. или 4.00 м. лодка ,,Хамалъка,, е един ! Теглото -4 к. с. - 10 к.с.(мотор) е едно ,,почти,, ,по нагоре, си натежават!!! Дори ,да си инат и здрав физически -25 кг. м+75-80 кг. л. = около 100 кг. !!! До тук добре ,но има разстилане, помпене ,полагане на твърд (желателно- АЛ -стил ) - ,,дъно ,, допомпване, ,, пангоз ,, или 2 ... котви, сонари ,жилетки ,кофи,.... и ,,Такъми,, +хладилни чанти, за улов и ... ,,Фанти +Коли ,, има и още !!! НО, това ще го усетиш,при първото влизане !!!Сигурен съм на 100% ,че лодка на брега, която ти се струва, мнооого голяма ,повярвай, НЕ Е така ,в Морето !!! Преди всичко ,Е Сигурноста,после Комфорта и Удоволствието, от всичко написано преди това ...!!! Според мен,вземи си лодка, побираща 2-ма ,по лесно и бързо ще ти е !!! Има фактори ... Дъжд,местене.по най-,,даващото,, Октомври-Ноември време ,ще мръзнеш при помпене и изпомпване!!! Та, Не прави риболова си , ....АД !!! Помисли си , ... И НЕ БЪРЗАЙ !!! Винаги има време,да се ... !!! Все пак ,успех в избора ,много Слука и Късмет !!! :drinkers:
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от lozzy.68 »

За твоя случай ,НО, има и колесари !!! :wink:
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от lozzy.68 »

А пък ,забрани от брега ,НЯМА ... :wink: :lol: :drinkers:
Аватар
nabor4eto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 385
Регистриран на: Съб Май 25, 2013 8:04 am
Местоположение: Варна

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от nabor4eto »

bboy написа:И един страничен въпрос. Кога според вас е най-подходящото време за покупка? Има ли сега по коледните празници добри оферти или е по-добре да се изчака до пролетта?
http://www.hydrostart.com/1.%D0%9B%D0%B ... 0_DPW_SPC/
Ненавременното изпиване на втората чаша, обезсмисляло първата :drinkers:
Аватар
nabor4eto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 385
Регистриран на: Съб Май 25, 2013 8:04 am
Местоположение: Варна

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от nabor4eto »

Доколкото разбирам, искаш да влизаш повечето случаи сам...ако е така, мотор 6кс двутактов ще ти е достатъчен да те вади на глисаж и да се движиш със скорост около 26км/ч..това при положение , че си с лодка от 3,00 до 3,60м и не си по-тежък от 110кг :D ...твърдя го от личен опит
Ненавременното изпиване на втората чаша, обезсмисляло първата :drinkers:
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от lozzy.68 »

:smt023 Абе и аз съм сам ... (45кг. !) ама + 120 кила багаШ ... :D и то,Ноември ... :lol: За мотора, ТВЪРДО 4- такта ... :shock: 6-10 НР ... :drinkers:
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Вечната дилема за надуваема лодка и двигател

Мнение от lozzy.68 »

Идеята Е ,да си помагаме ,а не, да набутваме някой ! :) Ако ,на мен ми бе казал,някой ,това, което пишем сега ,нямаше да съм на трета лодка, ... ама уви ... !!! :smt102 Тогава нямаше ,кой и откъде ... :cry: Сега ,пак бих си взел ... надуваема с (алум. - стил !!!) и 10 коня ,4 такта !Може и 4 м. -20 коня !!! :D Но, там цената ,леко се вдига ... :cry: :drinkers: Дейба тез реклами ,докато го напиша и пратя , се изнервих с две водки ,,Смирноф,, .... :twisted: :drinkers:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”