"За"и"против" траленето на морското дъно

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
ivanpavlov
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Ное 23, 2007 5:25 pm
Местоположение: Каварна

"За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от ivanpavlov »

Уважаеми колеги! През последните 3 години ми прави впечатление, че продължава безконтролно, безобразното и безнаказаното тралене на морското дъно. Според мен това е основна причина за липсата на риба, унищожаването на мидените полета, морската флора и фауна като цяло. Във същото това време явно, че институциите не са си на мястото. Визирам и Гранична полиция и ИАРРА. По крайбрежието всички са си наврели главите в задниците /не в пясъка/. Непосредствено до брега, на по-малко от 500 метра се хвърлят мрежи. Миналото лято един турист щеше да се удави-заплете си краката в една мрежа хвърлена на 10 метра от брега/плажа/. Какво като е неохраняем... Никой от капацитетите в страната не излезе със ясно и категорично становище по проблема. Моето скромно мнение е, че зад всичко това стоят някои интересни организации от типа на посттоталитарни силови групировки, които има интереси в търговията с рапани и калкан. Ето защо поставям проблема на Вашето внимание. Надявам се, че сред Вас има магистрати, полицай и авторитети които по някакъв начин биха могли да привлекът вниманието на отговорните институции в страната по този въпрос. Иначе бъдете сигурни, че след 5-10 години в морето ще има само вода. Моля за Вашите мнения и идеи. Бъдете живи и здрави и наслука!!!
Аватар
rumci
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5748
Регистриран на: Вто Окт 31, 2006 4:28 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от rumci »

Едва ли има колега от форума, който да бъде "за" траленето на морското дъно, а безхаберието на контролните органи не е изненада за никого(и те са в играта).Лично аз не съм оптимист за скорошно решаване на проблемите с бракониерството.
Аватар
баничката
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 367
Регистриран на: Сря Май 23, 2007 9:26 pm
Местоположение: Враца

Мнение от баничката »

То за хората на закона май вече всичко е ясно след последните разкрития за корупций в системата- май много неща вече се изясняват.
:D :D :D
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Мнение от КИРО »

Бре,г-н Павлов.Поставяш един наболял въпрос,дето как да отговоря от моя гледна точка?
1.Траленето на морското дъно,се прави на места където няма скали,а мидите са основно по скалите.
2.Мрежите се пускат близо до брега и близо до скалите/където ги има/,основно за кая.
3.Мрежите са обозначени с някакви буйове,ако искаш да ги видиш.И затова се хвърлят на неохраняеми места.Все пак и за рибарите трябва да има"хляб"
4.5.6.и т.н. траленето е от много повече години,но чак до унищожение на флора,още повече и фауна,не съм много съгласен.Как ще коментирате наличието на рапаните? Които прогресиващо нарастват.Това са едни от най-големите "бракониери" на Черно море.Унищожават мидените плантации с часове,а мидите са белия дроб на морето.
- Траленето скоро не съм го виждал близо до брега,поне от РК-тата.
-И като за последно,ние рибарите по Черно море,ловим основно кая/местна продукция/,калкан/пак тоже, ама кой има късмет/,а всичко друго идва от долните морета през пролетта,и си отива през есентта,и кой колкото хване е берекет.
А като FINAL.Цяла Европа сере в Черно море.Е това го коментирай,г-н Павлов
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Мнение от Моряка »

Киро аз бях пийнал както ме посъветва и не можах да отговоря тук ,ама като гледам си казал сичко дето ми се въртеше из главата.Само да добавя,че не ми пука за чужденец дето се фърлил да плува в неохранявано място.Както се казва влиза на своя отговорност.И айде стига с това,че като има някъде да се плюе,че е бракониерство и веднага А Н А Т Е М А .Аз съм израснал с такива морски люде и заставам трърдо зад тях.И още щях да забравя,че като се гмуркам много често виждам малки рапани по камъните и да иба.ат мамата на мидите.Ако напълно се оголи един подводен риф/не знам дали та се казва/къде отиват рибите криещи се там и намиращи храна?Айде ,че е време за празнуване.Поздрави на всички и най много здраве. :) :drinkers: :partyman: :supz: :supz: :supz:
ivanpavlov
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Ное 23, 2007 5:25 pm
Местоположение: Каварна

Мнение от ivanpavlov »

Киро съгласен съм, че хляб трябва да има за всички и две мнения по въпроса няма. Едно е да тралиш за рапан, а съвсем друго е да тралиш за каквото дойде. Това тяхното тралене е разораване на морското дъно. Калкан не остана по морето. Нали ти е ясно, че като обърнат дъното с "хастара нагоре" всичко се унищожава. Изтърван му е края вече...
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Мнение от КИРО »

Повече съм чувал да вадят калкан на мрежи и парагади,отколкото на трал.И там влизат бройки,но малко.Преди години Мисля,че военните кораби бяха набарали мрежите на южните братя. Към 30 т.калкан разтовариха на брега.Тях защо спряха да ги гонят? Един път опитаха близо до руския бряг да ловят,ама казаците потопиха единия им кораб,другия го направиха на решето,и ги пуснаха да си ходят и да разправят.Повече турски гемии около руския бряг не отиват,а от наши териториални води не излизат.Големите калкани са на дълбочина 60-80м,това е доста навътре,хайвера го хвърлят на повърхноста на водата,траловете там не им пречат,лягат на дъното чак към 6-8месец.калкана също обича камъка,заради попчето и мидата.Не знам колко корабчета за рапани има под български флаг,но не мисля че нанасят огромни щети.Но преди две години Дунава като заля половин Европа,нея година рибата беше кът,доста делфини умряха/тогава набедиха пак рибарите с даляните и мрежите /.Според мен глобалния проблем на Черно море е друг,но се мълчи по въпроса.
Аватар
баничката
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 367
Регистриран на: Сря Май 23, 2007 9:26 pm
Местоположение: Враца

Мнение от баничката »

Трябва да се изгонят мургавите араби, нашественици в морето- окупирали са южните му брегове и го обезрибяват безогледно-
2 потопени гемий, например ще ни осигурят 20 години спокойствие.

ПА нека се репчат после- Джорж Буш е наш човек!
:D :D :D
kalkan4o
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1519
Регистриран на: Вто Авг 09, 2005 11:43 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от kalkan4o »

Ся аз като човек на който му зависи хляба от това ще кажа, че г-н Павлов изобщо не е в час.

Траленето се извършва върху тинесто дъно най-често без миди или почти без миди, много рядко върху мидени полета.Това мисля че е ясно защо е така, и все пак за незнаещите ще кажа, че в мидените полета траля се вади през 5-10 минути и има по 1-2 тона миди и по 5 каси рапани...което е лудост просто.А когато мидите се изтралят те се отлепят една от друга което спомага за по-бързото порасване на малките миди.Освен това траладжийте не взимат миди, защото имат пясък вътре.


Калкани влизат в траловете само зимата и то със специалните тралове за калкани.А лятото само морски котки :wink: .

Няма да продължавам да говоря, защото се ядосвам и не мисля да убеждавам някой в това.Съвсем скоро траленето ще бъде разрешено :wink: .
За бракониерите само слънчаци :lol: !
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Мнение от КИРО »

Калканчо,няма място за ядосване.По-добре опиши на съфорумците за какво иде реч,за да няма и други недоразумения по този въпрос.Лично аз не съм запознат в пълния смисъл,какво означава тралене за рапани,само съм чувал от познати.Но тралене е имало отдавна.Варна имаше май 5 РК-та,през 80-те години,но и риба имаше.И някой змарид се хващаше,от време на време и скумрия се виждаше,тези видове не са изчезнали от тралене според мен.
goshodimov
новобранец
новобранец
Мнения: 65
Регистриран на: Пон Окт 02, 2006 1:34 pm
Местоположение: Добрич

Мнение от goshodimov »

Бихте ли ми казали какво точно правят рапаните ,че не ги харесвата ? Разбрах нещо , че правят на мидите но какво точно ?
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Мнение от КИРО »

Ами ,рапана се храни само с миди.Като изяде едната,се прехвърля на другата,докато унищожи всичко от камъка,след което се придвижва към следващия камък.
kalkan4o
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1519
Регистриран на: Вто Авг 09, 2005 11:43 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от kalkan4o »

Всъщност най-големия деликатес за рапаните са стридите, и затова в момента изобщо няма стриди в морето.А иначе се хранят с миди както каза Киро.

А проблема не е в рапаните а в, това че се тралят, което същонст не е проблем, но някой си внушават така.Предполагам незнаете, че се трали на 10 мили от брега и дори повече понякога и от 18-35 метра най-често.Там едва ли има много за унищожаване :wink: .

Киро, прав си няма място за ядосване :wink: .
За бракониерите само слънчаци :lol: !
Аватар
rumci
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5748
Регистриран на: Вто Окт 31, 2006 4:28 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от rumci »

Предполагам, че има рапанджии които тралят „на10мили от брега и повече",но аз лично съм наблюдавал как го правят на 100 - 200 метра от брега край Бургас. Май нещата опират до съвест?
kalkan4o
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1519
Регистриран на: Вто Авг 09, 2005 11:43 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от kalkan4o »

rumci1974 написа:Предполагам, че има рапанджии които тралят „на10мили от брега и повече",но аз лично съм наблюдавал как го правят на 100 - 200 метра от брега край Бургас. Май нещата опират до съвест?
Около Варна такова нещо не се случва,защото освен някой желязо друго няма да затралиш :lol: .

Соленчо, батка, ако мислиш, че се занимавам само с учелище не си познал :lol: .

Я кажи сега, това "СКОПЯВАНЕ" на морето до какво води ?Ако размътването на тинята е скопяване, ок съгласих се :lol: . Освен да намали популацията на тия пришалци рапаните нищо друго не прави.Не че има спасение от рапаните вече де :wink: .
За бракониерите само слънчаци :lol: !
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”