"За"и"против" траленето на морското дъно

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
oldseawolf
новобранец
новобранец
Мнения: 31
Регистриран на: Съб Окт 30, 2010 5:50 pm
Местоположение: Бургас

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от oldseawolf »

На дневен ред е бялата мида "миа аренариа"
mya_arenaria1.jpg
Траленето върви с пълна сила , преработката също.
За сведение , трала с който се добиват "работи" на 10-15см. под пясъка !!!
https://www.youtube.com/watch?v=pK767idHYmM
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
zliaster

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от zliaster »

JIRO написа: всичко е грозна вуняща тиня от разложени миди които със сигурност измират като бъдат отскубнати от скалата и в това можете да се уверите като видите тоновете мидени черупки
само не разбрах кой нормален ще тръгне да трали над скала :Д рискувайки живота си и този на екипажа си ? а тез с белите миди отдавна са в играта .. вие топлата вода открихте .. хората си дърпат на гръб едни тралчета самоделки с търмъци в плиткача и си докарват по 1 цигански надник минимум ;щ
Момчил Димитров
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 257
Регистриран на: Сря Дек 05, 2012 6:06 pm
Местоположение: Ахтопол

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от Момчил Димитров »

Потвърждавам за бялата мида,някой варненски тралове в момента са на юг и тралят бяла мида.А това за плиткача,бълха го ухапало морето!!Тука става въпрос за големи кораби,които унищожават морското дъно.Дали всичко това е законно незнам?Но дори да е законно,се пита тук кой малоумник е разрешил такова нещо?Ако някой може да повдигне въпроса пред когото трябва,ще бъде много хубаво!
Някой ден рибата в черно море ще я гледаме само на снимка и то от миналото :(
Момчил Димитров
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 257
Регистриран на: Сря Дек 05, 2012 6:06 pm
Местоположение: Ахтопол

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от Момчил Димитров »

Аз риба винаги ще си хвана за едното ядене,не е това проблема,хората с лодките които се изхранват с риболов те ще страдат много,ако не се вдигнат и не спрат това безумие.Нали затова плащат такса за стопански риболов и имат организация на професионалните рибари.Да се съберат и да се спре това дънно тралене.Ако трябва да се поставят доказалтелства пред европейската комисия,как заедно с бялата мида,хвърчат маломерните калканчета и стават на кайма!
Някой ден рибата в черно море ще я гледаме само на снимка и то от миналото :(
zliaster

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от zliaster »

рапана измира .. няма кво да яде ;щ тука до година две ще изчезне напълно и ще падне работата с траловете .. не яжте северни рапани (от тръбата на Север) .. имат някаква болест в ядката ..
buh
новобранец
новобранец
Мнения: 39
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:13 am
Местоположение: Варна

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от buh »

zliaster написа:рапана измира .. няма кво да яде ;щ тука до година две ще изчезне напълно и ще падне работата с траловете .. не яжте северни рапани (от тръбата на Север) .. имат някаква болест в ядката ..
Къде е това "ОТ ТРЪБАТА НА СЕВЕР" ????
zliaster

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от zliaster »

Изображение

ето ти я тръбата приятелю .. чак ме очудваш , че не я знаеш .. а в червените кръгове съм работил аз .. района на баржите и дерето .. направиха оценка на ядката и казаха , че има няква зараза и рапана е негоден .. той и без това си е негоден на Север .. шикалка много .. а сега и това .. просто да внимавате .. ;)
buh
новобранец
новобранец
Мнения: 39
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:13 am
Местоположение: Варна

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от buh »

zliaster написа:Изображение

ето ти я тръбата приятелю .. чак ме очудваш , че не я знаеш .. а в червените кръгове съм работил аз .. района на баржите и дерето .. направиха оценка на ядката и казаха , че има няква зараза и рапана е негоден .. той и без това си е негоден на Север .. шикалка много .. а сега и това .. просто да внимавате .. ;)

Благодаря, наистина я зная :D .
Но си си казаха да не би да е нещо друго.
Аватар
shturetc
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Пон Окт 03, 2011 9:24 am
Местоположение: Бургас

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от shturetc »

Taзи година през м.май,колкото пъти минах край Каваците,толкова пъти гледах как в морето се "оре" безпрепятствено и безнаказано.Посред бял ден. До сами брега/плажа.
Познати дори ми споменаха,че има издадени квоти за улов на бяла мида??!? Как? Нали беше абсолютно забранена(до скоро) и улова и се преследваше (уж) строго?!?
zliaster

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от zliaster »

бе кви квоти за бяла мида .. пълни глупости :Д рехава е популацията .. абс забранено е ;щ мида ли е няма шанс като цяло .. рапана яде .. няма конкуренция .. яде и докато е заровен .. 2 години може да не се покаже отгоре .. всички се юрнаха за риба сега .. аз съм още за рапан и виждам кво става ;щ край тръбата рапана беше дребен до преди месец .. почна да се появява черна мида и за нула време наедря .. сега почти няма шикалка .. освен нагоре Топола , Каварна ;щ това с орането по плажовете е пълна простотия ;щ и абсолютна цигания .. никога не съм си позволявал да прекрача границата от ловните полета .. гоня си 4-5 мили дистанция .. и гледам да пускам къс ваер .. да намалям триенето с дъното ;щ е вярно е , че така вадя по-малко отколкото искам .. но съм доволен :) бачкал съм в мидарника тука .. на едрата мида .. рапана лежи отгоре .. минавам и го вземам само него чрез подходящите настройки има хора дърпат с по 350 м ваери и 7 метрови тралове .. като заорат и вадят по 1-2 тона материал ... така че , там вече е до самия човек ;щ колко алчен може да бъде той ;щ
zliaster

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от zliaster »

https://www.maritime.bg/2016/07/21/42683/

хаха ей Бокооо колко си неподготвен .. кви делфини в траловете .. кви 5 лева :Д мога да докажа колко много делфин има в морето .. да снимам само клипове .. докато дърпам зад мене се скупчват по 10тина и нагоре .. мога да твърдя , че в какъвто и да е трал делфин не влиза !!! хапе и дърпа отвън мрежата и прави големи дупки и изтича риба от там .. но никога не влиза в трала :) единствено по даляните може да се открие някой кабарясал .. тез хора акъл нямат .. искат да блокираме пристанищата .. на там отиват нещата;щ
Аватар
az1972
новобранец
новобранец
Мнения: 87
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 11:24 pm
Местоположение: Поморие

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от az1972 »

Колега Zliaster
Би ли обяснил на нас непросветените ,каква е технологията на траленето за барбун?
Какво колегите ти, не нашите наричат ,,МАТЕРИАЛ'' за пресортиране и защо след като се появят варненски дъностъргачи в бургаският залив пазарът се пълни с чернокопчета (тенекийки) по 5см,барбунчета 4или 5см....и други РИБКИ С ГОЛЕМИНА МАКС.6см. на цена от 3лв.
Благодаря и поздрави!
А ако някой от компетентните органи чете и не верва на очите си,да отиде на пазара или да се качи на дъностъргач(ЗА КОЕТО ИМА ПРАВО) и да проследи процеса на СОРТИРАНЕТО със независими свидетели от Европейският Съюз!
Последно промяна от az1972 на Сря Авг 17, 2016 8:18 pm, променено общо 1 път.
Видяла жабата ,че подковават коня и тя вдигнала крачето !!!!
sta6ko
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Авг 17, 2016 12:15 pm

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от sta6ko »

kat svar6i matriala
i te 6te svar6at
zliaster

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от zliaster »

а не знам ;щ не съм компетентен аз :) кой как бачка .. кви робошки ползва :) аз съм на есен за едро ;щ на метър над дъното бачкам :) нещо друго да те интересува ? не са дъностъргачи а са с пелагични тралове :) с разкритие до 18 м .. .. работят над дъното ;щ така че нещо не си разбрал :)
todor471
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Пон Юни 30, 2014 11:24 am

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от todor471 »

Имам наблюдения върху въпросните дъностаргачи. Това са няколко таки от Балчик на едни турци които всяка есен идват в Несебър и тралират на юг. Траловете им са ниски но, много широки, някакво турско изпълнение взимат всичко наред- чернокопи , попчета, много барбун и много камберчета. Продават барбуна в гърция, турция. Български турци от Балчик са. Отчитат се където трябва и никой не ги закача.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”