"За"и"против" траленето на морското дъно

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от Моряка »

Булти както винаги ,абсолютно прав.Миди изкъртени ги отпиши.А и да не забравяме,че захващането на мидата си иска време(мидарниците-въжета-малки миди сложени в мрежа като гаца например,докато се захванат)Лошо е ,но наближава времето,когато знаещи места и можещи ще вадят миди,а цената ще фърчи нагоре :evil:
А сега де? :roll:
M.S.M
новобранец
новобранец
Мнения: 47
Регистриран на: Вто Авг 19, 2008 7:03 pm
Местоположение: Бургас

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от M.S.M »

Колега Булти спазвай добрия тон, ако обичаш,нито обиждам някого, нито заплашвам, просто изказвам мнение,освен това нито съм тралил, нито възнамерявам,знам за вредата от траловете,но от тях има и полза (според мен) колко повече рапан щеше да има и колко по малко мида ако не се тралеше. И да гмуркал съм където постоянно се трали за мое очудване си имаше мида жива при това и попчета си имаше и то доста. За разлика от местата с одвесна скала като змийския като агалина като скалите пред лахана борун, кадето не е останала почти никаква мида, поради огромните популации от рап
ани и мангали :axe: :axe: :axe:
п.п. съжалявам ако съм подразнил някого, с постовете си, и аз обичам морето колкото вас просто мисля , че трала е по малкото зло, от рапана който ако се остави на произвол да се множи не ми се мисли :cry: :cry: :cry:
не спори с глупак ще те свали на нивото си и ще те бие с опит
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от Моряка »

Така е,обаче рапана се придвижва ,а мидата ....В близост до брега не се трали,само водолази събират рапана и то големите(малките не) и мидата изчезва,а покрай нея и рибата,която се храни с мида.Абе ако можеме да приучим братята роми да да се прехранват с рапан :lol: :lol: :lol: ще настане такъв живот :drinkers: :drinkers: :drinkers:
А сега де? :roll:
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от КИРО »

Само дето ги мързи да ги вадят.Ако им ги оставим на мегдана,докато се обърнеш,и миризмата на рапана ще са гепили. :D
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от Моряка »

КИРО написа:Само дето ги мързи да ги вадят.Ако им ги оставим на мегдана,докато се обърнеш,и миризмата на рапана ще са гепили. :D
Е понеже съм близко до тях ,да взема да им спретна една две салати ,и някоя манджа с озиз :roll: ,че да ги зарибя :lol: :lol: :lol:
А сега де? :roll:
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от Булти »

колега МСМ искам да ти се извиня за грубия тон , но ме беше набарала грипарата и май си го искарах на теб...по отношение на дънните тралове обаче идея си нямаш какво причиняват те :wink: ....
....нека хипотетично приемем , че разрешат свободно траленето с дънни прибори...хората които до този момент са се крили и са го правили ще почнат нон стоп , водолазите които до този момент са се гмуркали честно , понякога с риск за живота , ще захвърлят аквалангите и наргилетата и те ще почнат да тралят - първо щото е по лесно , второ щото няма да издържат на конкуренцията на траладжийте...всеки , който има читава лодка и обича парите ще си направи дънен трал - евтино е ....изкупните цени на рапана ще паднат драстично...мидите подфърляни от трал в трал ще изчезнат тотално...постоянно ще се вдига чернобилската радиация запечатана в дентрита на дъното , морските организми ще мутират непрекъснато , живота в придънния слой ще изчезне напълно , мътилките вдигани от дъното постоянно ще провокират цъфтежи на морето .....туризма ще замре....нивото на сероводорода ще достигне критични нива ....ще достигне водната повърхност, при досега му с атм. въздух ще се възпламени със сила по-голяма от тази на ядрен взрив и ще придизвика цунами( това явление се е случвало вече случайно при земетресение с последвал взрив и водната стена е заляла два руски черноморски града преди около 200 год. :!: )....цунами ще опустошат черноморските брегове....вследствие взривовете и отделените емисии атмосферата на планетата ще се удебели още повече , затоплянето на климата достигнало и без това критични стойности , рязко ще се покачи....последната капка вода в чашата ще прелее и ледниците ще се разтопят напълно ....масата на планета ще се преразпредели и това ще промени скороста и на въртене ....възможна промяна на траекторията на планетата ни в слънчевата система...възможен сблъсък , взрив и унищожаване на сл. система ...оттук нататък не ми се прогнозира а и не ме интересува , господ да му мисли :evil: ....теория на пеперудата....или ефект на доминото - се тая....

п.п. поне 10 пъти съм сънувал цунами в Бургаския залив :shock:
rimohit
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1391
Регистриран на: Пет Май 13, 2005 9:04 pm
Местоположение: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от rimohit »

п.п. поне 10 пъти съм сънувал цунами в Бургаския залив :shock:
Много странно ... и аз!
татовамомченценаучибезбройнещаотмоитерепортажидобисмелостоттяхвидячеивБългарияможедаселовирибаскаяккопираабсолютновсичкитемимаршрутиирепортажиипослегипредставикатосвоивМаниятаинаРиба
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от КИРО »

rimohit написа:
п.п. поне 10 пъти съм сънувал цунами в Бургаския залив :shock:
Много странно ... и аз!
Поне да бяхте го записали..... :D
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
kalkan4o
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1519
Регистриран на: Вто Авг 09, 2005 11:43 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от kalkan4o »

Гледам хубава тема сте заформили, отделих малко време да я прочета цялата.

Има доста верни и неверни работи, но като че ли предпочитам да запазя мнението за себе си :) !
За бракониерите само слънчаци :lol: !
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от Булти »

що?
gmurkacha
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 548
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 1:21 pm
Местоположение: Ахтопол София http://bungala-ahtopol.com/
Обратна връзка:

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от gmurkacha »

Как що бе Булти щото в Варна тралят цяла зима каклканчета педарки и вадят 5 -те лива за това.Всеки от нас е виждал бразда от трал и знае за какво става дума.Доказано е че където е тралено дъното флората и фауната се унищожава почти на 100% и след това са нужни 40-50 години за пълното му възтановяване.Не на траловете от мен.
rimohit
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1391
Регистриран на: Пет Май 13, 2005 9:04 pm
Местоположение: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от rimohit »

:lol: :lol: :lol: :lol:
Има доста верни и неверни работи, но като че ли предпочитам да запазя мнението за себе си :) !
що?
Как що бе Булти щото в Варна тралят цяла зима каклканчета педарки и вадят 5 -те лива за това.....
Гмуркач.Той булти цял трактат за апокалипсис изписа по темата ..Чети и малко по нагоре..не само последното мнение :D
татовамомченценаучибезбройнещаотмоитерепортажидобисмелостоттяхвидячеивБългарияможедаселовирибаскаяккопираабсолютновсичкитемимаршрутиирепортажиипослегипредставикатосвоивМаниятаинаРиба
gmurkacha
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 548
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 1:21 pm
Местоположение: Ахтопол София http://bungala-ahtopol.com/
Обратна връзка:

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от gmurkacha »

Пиша си по темата колега .Просто за сънищата си си отвори нова тема!!!!
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от КИРО »

Шшштт,намалете оборотите.
Всеки си казва мнението,което не означава караници. :wink:
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
kalkan4o
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1519
Регистриран на: Вто Авг 09, 2005 11:43 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от kalkan4o »

Защото, не съм на вашото ниво на познание, и предпочитам да не се излагам затова :roll: .

Както бях казал преди 1 година, болна тема ми е, защотото хляба ми зависи пряко от това, и определено мойто мнение неможе да е безпристрастно.

Не мисля, че е останало много да се коментира по темата. Както повечето казахте траловете вредят на морското дъно. Незнам дали ще се намери някой да го обори това, но определено не вредят на мидите, тъкмо обратното. По-добре дъното на морето, на 10-15 мили от брега да бъде разоравано, отколкото популацията на рапана да си нараства безпроблемно, и скоро да затруднява живота на всички други видове по пряк или косвен път.Някой го беше обяснил ми се струва.Като няма мида, няма кислород, от там идват проблемите с планктона и т.н.

Гмуркача, къде се продават тези калканчета "педарки" след като бъдат изтралени :roll: ? Не съм виждал никъде да се продават...
За бракониерите само слънчаци :lol: !
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”