"За"и"против" траленето на морското дъно

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от КИРО »

kalkan4o написа: По-добре дъното на морето, на 10-15 мили от брега да бъде разоравано, отколкото популацията на рапана да си нараства безпроблемно, и скоро да затруднява живота на всички други видове по пряк или косвен път.Някой го беше обяснил ми се струва.Като няма мида, няма кислород, от там идват проблемите с планктона и т.н.
Писано е още на 1 страница в темата.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
kalkan4o
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1519
Регистриран на: Вто Авг 09, 2005 11:43 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от kalkan4o »

:smt023
За бракониерите само слънчаци :lol: !
gmurkacha
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 548
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 1:21 pm
Местоположение: Ахтопол София http://bungala-ahtopol.com/
Обратна връзка:

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от gmurkacha »

Колега за да не ги хвърляте си ги хапвате защото са премазани от рапаните в трала а и съм виждал да се продават такива директно от таките дето тралят айде моля ти се!
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от Моряка »

В интерес на истината,че се вади калкан на траловете,така е има,имам комшия работи там :?
А сега де? :roll:
kalkan4o
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1519
Регистриран на: Вто Авг 09, 2005 11:43 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от kalkan4o »

gmurkacha написа:Колега за да не ги хвърляте си ги хапвате защото са премазани от рапаните в трала а и съм виждал да се продават такива директно от таките дето тралят айде моля ти се!

Ял ли си мида, вадена с трал ? Това дето го казваш във Варна не се случва, 2 лета работих на изкупен пунк за рапани и познавам доста траладжий по цялото черноморие. Не ги ядат на 100%!

Моряка, особено зимно време когато калкана се доближи до брега, се слагат калканските тралове и отиват специално за калкан. Иначе докаго са за рапани, калкана е достя рядко срещан, особено лятото. Морските котки и попчетата са 99% улов на траладжиите. :wink:
За бракониерите само слънчаци :lol: !
gmurkacha
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 548
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 1:21 pm
Местоположение: Ахтопол София http://bungala-ahtopol.com/
Обратна връзка:

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от gmurkacha »

Морските котки и попчетата са 99% улов на траладжиите. Говорех за калканчетата педарки не за мидите!!!!!!
Е това малко ли е според теб колега!!!????А гнездата на другите риби който се унищожават???А хайвера които е хвърлен и оплоден на какво става като мине трала през него?Морските котки и попчетата не са ли и те от обитателите на морето?Просто е по лесно с трала и повече рапани се вадят колега а за това кое е по вредно рапаните или човека с трала можем да поспорим много.
kalkan4o
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1519
Регистриран на: Вто Авг 09, 2005 11:43 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от kalkan4o »

gmurkacha написа:Морските котки и попчетата са 99% улов на траладжиите. Говорех за калканчетата педарки не за мидите!!!!!!
Е това малко ли е според теб колега!!!????А гнездата на другите риби който се унищожават???А хайвера които е хвърлен и оплоден на какво става като мине трала през него?Морските котки и попчетата не са ли и те от обитателите на морето?Просто е по лесно с трала и повече рапани се вадят колега а за това кое е по вредно рапаните или човека с трала можем да поспорим много.

За това, че може да се спори е ясно, аз не споря с никого. Просто казвам това което мисля, и определено не мисля, че съм безгрешен, както всички останали може да ми е грешно мнението.Просто си обсъждаме тука.

Иначе гнезда на риби на 10-15 мили от брега във тинята едва ли има много, още по-малко щом има рапани :roll: . Калканския хайвер, се стой на дъното, а ако не се лъжа плува, и същност калкана си хвърля хайвера през пролетта когато е близо до брега, на 10 мили няма хайвер с 2 думи.Доколкото морските котки и попчетата, говорим за някакъв минимален улов, дори има дни в които изобщо няма такъв.

Според мене рибната популация намалява много повече от мрежите. Примерно това лято, едни варненски рибари, оставиха калкански мрежи лятото цели 25 дена. Инаше много калкан, на 10 риби обаче 1 е жива. И въпреки това имаха 2-3 тона. За мене това е за затвор направо, но съм безсилен :roll: :x !
За бракониерите само слънчаци :lol: !
kalkan4o
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1519
Регистриран на: Вто Авг 09, 2005 11:43 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от kalkan4o »

Ето една интересна извадка :) !

Изображение
За бракониерите само слънчаци :lol: !
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от Булти »

лобито на тралещите е доста силно - там играят големите пари и отвреме на време в пресата излизат платени публикации , че едва ли не траленето е полезно :evil: ...обаче след презастроявнето на брега , в туризма играят още по-големите пари и въпрос на време е кога инвестиралите там ще се усетят ,че траловете косвено в течние на времето (особено след два , три кафяви цъфтежа на морето на сезон - предизвикани от траловете )им ибават мамата на бизнеса и ще вземат мерки...тъй че - "не бойте се деца " :D
kalkan4o
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1519
Регистриран на: Вто Авг 09, 2005 11:43 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от kalkan4o »

Информацията в статията е вярна, независимо дали е платена или не. Така че, може да се замислим щом в страните от ЕС е разрешено, ние по-големи ли природозащитници сме :roll: :lol: .
За бракониерите само слънчаци :lol: !
gmurkacha
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 548
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 1:21 pm
Местоположение: Ахтопол София http://bungala-ahtopol.com/
Обратна връзка:

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от gmurkacha »

Да колега разрешено е ама на точно определена акватория и в точно определено време и това се спазва за разлика от при нас!
nikgeo
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 233
Регистриран на: Сря Мар 01, 2006 6:15 pm
Местоположение: Добрич - 43˚34'25" N, 27˚49'43" E

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от nikgeo »

gmurkacha написа:Да колега разрешено е ама на точно определена акватория и в точно определено време и това се спазва за разлика от при нас!
И, а някой не ги спази..., жална му е майка !
!!! Едно е да си ПРОСТОСМЪРТЕН,а съвсем различно е да си ПРОСТ и СМЪРТЕН ...... но някои така и не го разбраха !!!
kalkan4o
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1519
Регистриран на: Вто Авг 09, 2005 11:43 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от kalkan4o »

gmurkacha написа:Да колега разрешено е ама на точно определена акватория и в точно определено време и това се спазва за разлика от при нас!
Така трябва да бъде и при нас. :wink:

Друг е въпроса, че то когато е забранено няма контрол, а разреши ли се...ще стане още по зле. Просто ни трябват по сериозни органи на реда. В случея ИАРА и граничните патрули, могат да поемат това задължение. След 10 години може би :roll: !
За бракониерите само слънчаци :lol: !
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от Моряка »

kalkan4o написа:Така че, може да се замислим щом в страните от ЕС е разрешено, ние по-големи ли природозащитници сме :roll: :lol: .
Явно тия дето пишем в темата ,я сме чували,я сме виждали и сме знаещи :wink: Обаче сме затворено море,а и лай.ата от Дунав и Девня(и не само) напластени сега се ровичкат.Аз не желая да влизам в полемика,както пишеш Калканчо в темата се писа доста,къде вярно,къде невярно,истината е ,че нас ни интересува риба да има(миди и др)тоест не мисля,че пишештите в темата желаят мъртвило в морето,а напротив.И е истина,че и да пишем ситуацията пак ще е такава.Може би по-нататък.....
А сега де? :roll:
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от Булти »

Калканчо , ако аз бях на твое място не бих изкупувал тралени рапани - така хем ще си ходя дълги години за риба , хем ще си запазя бизнеса за дълго :wink: ....
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”