"За"и"против" траленето на морското дъно

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от КИРО »

Булти написа:Калканчо , ако аз бях на твое място не бих изкупувал тралени рапани - така хем ще си ходя дълги години за риба , хем ще си запазя бизнеса за дълго :wink: ....
Той откъде да знае какви са рапаните ?
Ама май,тая тема почва да се изчерпва.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
kalkan4o
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1519
Регистриран на: Вто Авг 09, 2005 11:43 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от kalkan4o »

КИРО, май си прав наистина взехме да въртим и сучим едно и също :roll: . Иначе се знае прекрасно кой какви рапани носи, водолазни или тралени :wink: .

Винаги ще се намери кой да купува рапани, били те тралени или водолазни. Пазара е огромен, суровината е малко.
За бракониерите само слънчаци :lol: !
Дели
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 538
Регистриран на: Вто Окт 26, 2004 4:48 pm

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от Дели »

Така и не разбрах траленето забранено ли е и ако е забранено къде е публикувана забраната и кой трябва са следи за нарушенията.
kalkan4o
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1519
Регистриран на: Вто Авг 09, 2005 11:43 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от kalkan4o »

Забранено е. Нямам идея къде е публикувана забраната, но може да си сигурен в това :wink: . Би трябвало ИАРА, и граничните катери :wink: !
За бракониерите само слънчаци :lol: !
venito80
новобранец
новобранец
Мнения: 92
Регистриран на: Съб Мар 22, 2008 8:51 am

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от venito80 »

киро,прочетох ти някои мнения относно траленето и изобщо не съм съгласен с теб!95% от калкана които се продава е от тралове.рапана няма да се изчисти с тралове и не разбирам какво полезно виждаш в това морето да се разорава :? !а и за делфините които са умрели от замърсяване на дунав-не е верно.всички умрели делфини по брега са от калкански мрежи
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от КИРО »

venito80 написа:киро,прочетох ти някои мнения относно траленето и изобщо не съм съгласен с теб!95% от калкана които се продава е от тралове.рапана няма да се изчисти с тралове и не разбирам какво полезно виждаш в това морето да се разорава :? !а и за делфините които са умрели от замърсяване на дунав-не е верно.всички умрели делфини по брега са от калкански мрежи
Първо добре дошъл.
Второ,всеки си изказва мнението и никого не ангажира с него.
Повече мнения,по-голяма истина.
Друг е въпроса,какво можем ние да направим по този проблем.
Май нищо.
Иначе относно хайвера на калкана,той го хвърля на повърхността на водата,близо до брега.Най-вече април,май.Първите 6 месеца е обикновенна рибка,едва след това започва да се променя,и да ляга на дъното.Гледал съм го по нашата ТВ преди много години.Както и едни кадри,как голям калкан гони сафрид.Беше отдавна,ако намеря нещо,ще ви го пусна.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
lefera1
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 353
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 11:13 am

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от lefera1 »

против трала съм 100 на 100 Да си събират рапаните като японските ловци на бисери . Ааййй шшии гии и траловете
ttkkxx
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Нед Юни 08, 2008 10:58 am

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от ttkkxx »

Първо добре дошъл.
Второ,всеки си изказва мнението и никого не ангажира с него.
Повече мнения,по-голяма истина.
Друг е въпроса,какво можем ние да направим по този проблем.
Май нищо.
Иначе относно хайвера на калкана,той го хвърля на повърхността на водата,близо до брега.Най-вече април,май.Първите 6 месеца е обикновенна рибка,едва след това започва да се променя,и да ляга на дъното.Гледал съм го по нашата ТВ преди много години.Както и едни кадри,как голям калкан гони сафрид.Беше отдавна,ако намеря нещо,ще ви го пусна.
От къде мога да си го изтегля този филм.Ако изобщо го има някъде разбира се.
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от КИРО »

Търсих го вчера,но и аз не го открих.БНТ не си пускат архива в нета,или аз поне не открих нищо.
Спомена ми бе,че там го гледах или по някой варненски канал.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
starcho
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1495
Регистриран на: Съб Фев 07, 2009 7:58 pm

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от starcho »

тралят основно за рапани,калкан доста вадят,но на пясък явно рапана се научил да ходи.вадят доста едри миди,бе тоя трал зъбат ли е?на траката цяло лято разтоварваха рапани
debeliq amyr
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Фев 26, 2009 9:02 pm
Местоположение: varna

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от debeliq amyr »

на панорама и кранево също тралеха бая ама май че нещо а ги насмели и се поспряха
Ivanjello
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Пет Юли 13, 2007 11:31 pm

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от Ivanjello »

Здравейте колеги!Искам да Ви запитам къде във Варна се изкупуват рапани и на каква цена.Благодаря предварително.
П.П.-Видях,че Калканчо е писал цена,но информацията е от 2008г. затова питам.
stambog
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Май 08, 2009 10:37 am

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от stambog »

"Дълбоководното тралене е все едно да изсечеш цяла стара гора, за да изловиш катеричките в нея", казва Роджърс, имайки предвид ниския икономически ефект от този вид риболов и същевременно високата му екологична цена.
То траленето е като комунизма "ядеш пиеш на корем а след 50г. децата ни плащат сметките".
Четох мненията по горе, да съгласен съм с вас но ако всичко се прави с мярка но в нашата държавица това е много разтегливо понятие. :rolleyes:
Аватар
Stanimir17
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1249
Регистриран на: Пет Фев 17, 2006 6:00 pm
Местоположение: Варна

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от Stanimir17 »

По дъното няма само черни миди, калкан и рапани.Тралът е.ава майката на цялото дъно, от траловете пускат каквото оцелее /без рапаните/ ама по дъното какъв мор настава не е истина. Иначе си има начини за тралене и ако се прави както трябва екосистемата се възтановява, за целта дъното се разделя на акватории, които се сменят на ротационен принцип. Така поне го правят някъде другаде.

Калканчо, хубаво съдиш, че някой не разбирали.Нo рапаните няма как да изядат всички миди /дълго е за обяснение и съчетано с това че ме мързи :oops: .../
Дето казваш по-добре да се разоре дъното я вземи опъни една оградна мрежа и я влачи в градинката с цветя на баба си и след това анализирай :D.
А за защита на мидата от рапана има много, ама много по-ефикасен метод. Даже се и изплаща във времето. Има две полета, които са лапнали близо милион лева. И там наистина резултатите са супер, няма рапани сред мидите.
In vino veritas!
:partyman:
Аватар
JIRO
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 180
Регистриран на: Чет Май 14, 2009 1:49 am

Re: "За"и"против" траленето на морското дъно

Мнение от JIRO »

Скоро попаднах на тази тема и се възмущавам, че има додри един който е съгласен морето ни да се "оре"!
Трябва да се преследват от закона тези които са отговорни за унищожашането на стотици хиляди хектари от мидени полета, един само пример по цялата дължина на траверс м/у нос калиакра и нос емине има пясъчна коса изплитняване от 40 на 20м с няколко километра ширина ,навремето беше покрит с миден килим с дебелина на места над 1м ,в момента там няма и 1 мида всичко е грозна вуняща тиня от разложени миди които със сигурност измират като бъдат отскубнати от скалата и в това можете да се уверите като видите тоновете мидени черупки особенно по северното черноморие където траленето породължава за разлика от Варненския залив където всичко бе унищожено преди 1 десетилетие...
Мога още много да пиша но нищо няма да се промени защото този бизнес има много силно лоби на правителствено ниво и в института към БАН...
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”