програма за морска навигация с карти за бяло море за лаптоп

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

andonis
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 118
Регистриран на: Пон Окт 30, 2006 8:57 pm

програма за морска навигация с карти за бяло море за лаптоп

Мнение от andonis »

Колеги,търся програма за морска навигация с карти за бяло море за лаптоп.Ако някои може да помогне с идеи ще бъда благодарен. :)
tryico
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 108
Регистриран на: Пет Мар 16, 2007 11:13 am
Местоположение: Varna

Re: програма за морска навигация с карти за бяло море за лап

Мнение от tryico »

Миналото лято плавахме с една яхта из БГ черноморие и капитана използваше лаптопа с програма СМАР. Имаше качена карта за всички морета, като тази за Черно море, която ползвахме беше доста подробна. Към лаптопа той свързваше преносим GPS Garmin и по този начин системата ставаше чартплоер. Вместо GPS, продават специално за компютри GPS приемник, който свързваш през USB и върши същата работа. Обеща да ми я качи на флашка, но ще се видя с него след месец. Ако не ти е спешно ще ти я дам, като я получа, ако не търси я да я дръпнеш от някъде.
andonis
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 118
Регистриран на: Пон Окт 30, 2006 8:57 pm

Re: програма за морска навигация с карти за бяло море за лап

Мнение от andonis »

ще ти бъда безкраино благодарен,колега :oops:
Аватар
djambaza
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 135
Регистриран на: Нед Май 01, 2011 3:02 pm
Местоположение: Варна

Re: програма за морска навигация с карти за бяло море за лап

Мнение от djambaza »

Имам кракната TRANSAS със карти за целия свят. От първите версии на програмата е, но ще свърши работа. Но задължително трябва да си свържеш GPS приемник. Не съм я ползвал в реални условия, а само съм я инсталирал да я разгледам. Ако имаш желание да ти я пратя, пиши едно лично да се разберем.
От едната страна на въдицата, винаги има по един балък.
Аватар
Motorski
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Май 13, 2009 6:19 pm
Местоположение: Варна

Re: програма за морска навигация с карти за бяло море за лаптоп

Мнение от Motorski »

Темата актуална ли е? Можете ли да препоръчате програма за Windows 7, която да работи с вграден в лаптопа GPS модул?
ИзображениеАматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"Изображение
dimitarl
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Ное 19, 2012 1:39 pm

Re: програма за морска навигация с карти за бяло море за лаптоп

Мнение от dimitarl »

Motorski,oпитай със OpenCPN, работи със карти CM93.Иначе другия вариант е емулатор на андроид и инсталация на Навионикс.Съществуват доста програми за навигация под Windows, но са и доста тежки и като инсталация и като обем, отделно от това и не подържат по-масово разпространените карти.Може да се опита и с HomePort na garmin ама нямам спомен дали можеше да се върже GPS и да се ползва за навигация.
Аватар
Motorski
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Май 13, 2009 6:19 pm
Местоположение: Варна

Re: програма за морска навигация с карти за бяло море за лаптоп

Мнение от Motorski »

Благодаря, ще пробвам - а картите вградени ли са в програмата или се свалят отделно?
ИзображениеАматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"Изображение
dimitarl
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Ное 19, 2012 1:39 pm

Re: програма за морска навигация с карти за бяло море за лаптоп

Мнение от dimitarl »

OpenCPN се сваля от официалния сайт безплатно.Картите ги теглиш отделно.Ако се затрудняваш с картите пиши, ще опитам да помогна.
Аватар
Motorski
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Май 13, 2009 6:19 pm
Местоположение: Варна

Re: програма за морска навигация с карти за бяло море за лаптоп

Мнение от Motorski »

Инсталирах тази програма, но няма карти за българското крайбрежие (поне аз не намерих нищо друго, освен няколко километра по р. Дунав)
ИзображениеАматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"Изображение
zliaster

Re: програма за морска навигация с карти за бяло море за лаптоп

Мнение от zliaster »

Horizon-XP е програмата , която ти трябва .. най-точно дава изобатите .. типичния картограф .. връзваш си gps-a .. както на елкон .. емулация на сериен порт .. пускаш си захранване от гпс-а .. кабел трижилен .. + - и маса .. serial to usb преходник и на лаптопа инсталираш драйвер за преходника .. можеш да си ползваш програмката докато си на море .. ако ти се мъкне лаптоп де .. не ти знам идеята каква е .. може да си настройваш през какъв интервал от време да ти чертае дирята .. можеш да си водиш логбук с всички излизания .. показва ти закачки .. и т.н ;щ ако те интересува повече пиши да ти обесня ;щ единственото , което е че програмата работи под XP ;]
Аватар
Motorski
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Май 13, 2009 6:19 pm
Местоположение: Варна

Re: програма за морска навигация с карти за бяло море за лаптоп

Мнение от Motorski »

Да, може би не изясних идеята - имам GPS модул в лаптопа и идеята ми е да го ползвам - като излизам на разходка или риболов да го взимам с мен. За това си търся подходяща програма, с която да мога да си следя положението, да си запазвам места, маршрути и т.н. Операционната система е Windows 7.
ИзображениеАматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"Изображение
dimitarl
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Ное 19, 2012 1:39 pm

Re: програма за морска навигация с карти за бяло море за лаптоп

Мнение от dimitarl »

Motorski написа:Инсталирах тази програма, но няма карти за българското крайбрежие (поне аз не намерих нищо друго, освен няколко километра по р. Дунав)
Добре, сега ще видя дали при мен се вижда Българското крайбрежие, и ако се вижда ще пусна една снимка тук.Ако ти хареса как се вижда, ще кача картите на сървър и ще тидам линк.
По-интересното в момента, не е коя карта имаш а дали Програмата вижда GPS - а, ако не го вижда, смисъл няма да продължаваш с картите(ще се наложи да опиташ с друг софтуер).
dimitarl
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Ное 19, 2012 1:39 pm

Re: програма за морска навигация с карти за бяло море за лаптоп

Мнение от dimitarl »

Ето това се вижда при мен:
Varna.jpg
Трябва да кажа, че аз опит в морето нямам, и незнам дали влаченето на лаптоп в лодката е удачно или не.Опита ми със всякакъв софтуер за навигация е от мой личен интерес и не съм използвал програмите в реални условия.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
Motorski
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Май 13, 2009 6:19 pm
Местоположение: Варна

Re: програма за морска навигация с карти за бяло море за лаптоп

Мнение от Motorski »

Ехаа, при мен беше горе-долу толкова подробно, но само за участъка от Дунав, за който споменах.
Купувал ли си ги или си ги свалил от някъде?
ИзображениеАматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"Изображение
dimitarl
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Ное 19, 2012 1:39 pm

Re: програма за морска навигация с карти за бяло море за лаптоп

Мнение от dimitarl »

Ето това е карта на Garmin отворена в HomePort:
Входа на пристанището
Vhod Kanal.jpg
и малко по на Север
Buni.jpg
Проблема е, че в Home Port няма как да вържеш GPS, или поне аз незнам да може.Картата на Гармин на мен ми харесва повече, ама освен да си седиш в къщи, и да си планираш излета за друго, така както е на компа нестава(освен ако не е в GPS на Гармин разбирасе).
Може да направим така:
качвам картата за OpenCPN някъде и ти я теглиш и инсталираш (ще покажа как) или сам си намери и изтегли карти CM93.
Ако искаш картата на Garmin, процедурата е същата(теглиш и инсталираш Home Port от сайта на Гармин картата с инструкции я давам аз, или си я теглиш от някъде).
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”