С лодка в морето -безопасност

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

С лодка в морето -безопасност

Мнение от rikitikitavi »

Доста хора смятат, че в морето трябва да си с голяма и тежка лодка. Щот е по сигурно. За много от тези хора с лодки под 4 м са едва ли не е забранено да се влиза в морето. Смятам, че тези хора грешат. Голямата и тежка лодка може донякъде да обере част от човешките грешки и е по -просторна. Туйто. Аз подчертавам, че говоря само за риболов.
Оказва се, че главната част от притесненията идват от незнание за мерките за безопасност и "кво ся ши праим кат тъй съ сгуФнясъ ситуациятЪ " По -надолу съм написал основните необходими според мен знания. Ако има желаещи може да дописват.
Първо две думи за мен (за тези от вас, които не ме познават) . От 34 години съм с разни лодки за риба.
Ето едно грубо изброяване :
Надуваеми обикновенни с гребла - 160 см, 200 см,
220 см
Надуваеми с твърдо дъно : 330 см, 360 см, 380 см, 420 см.
Рибове : 420 см. 600 см, 800 см.
Дървени :600 см
Пластмасови :300 см, 420 см, 520 см
Спасителни : от 550 см до 1250см
И една яхта 900 см.
Критични ситуации (да потъне лодката) съм нямал. Нервни ситуации дал Нептун. Ама си подчертавам, че в лошо време предпочитам да съм на бряг.

С лодка в морето -добре е да знаем :
( Ще се опитам да напиша някои основни правила за безопаност с лодка.)
Ако сутринта на плажа вятъра ти хвърля пясък в очите то ти нямаш работа в морето.
Винаги си измисли резервно място за излизане ако обърне посоката на вълната.
Твоя живот е по -ценен от лодката. Зарязваш я и излизаш при нужда и без нея. Нищо не ти пречи да и удариш първо една котва.
Винаги следи часова прогноза за времето. Ако за бележиш, че ще се усилва вятъра то риболовствай в сянката на брега.
Има ли вълни то се стараеш да караш с тях или срещу тях. Запомни. Зигзага спасява от потъване.
Котвата винаги с теб. Първата ти работа при някакъв проблем с двигателя е да пуснеш котва. За да държи котвата при лошо време дължината на въжето е дълбочината по четири.
Винаги имай второ котвено въже. При лошо време си вземи и втора котва или голям камък.

Плващата котва е задължителна. Всяко обемисто потъващо нещо вързано с въже зад борда става плаваща котва.
Колкото по -бързо се движи лодката толкова по здраво се стиска щурвала и по -малки движения с него се правят.
Винаги в лодката резервно въже за палене и минимален набор инструменти за пристягане на кабелче или почистване на свещ.
Компас, GPS, зареден телефон и огледална повърхност или огледалце винаги с вас. Също и човек на брега знаещ къде отивате. Хубаво е и станция да има.
Постоянно следете небето над брега. Ако се намуси -бягайте.
Винаги тръгвайте с малко газ. Лодката се ускорява полека,че бая вода трябва да се избута в първия момент.
Следете охлаждането на двигателя и неговата температура.
Изпразвайте своевременно водата от лодката. Тя пречи на движението и товари двигателя.
Очила и шапка винаги в лодката.
Рибата се търси на ниски обороти. Рибата се стресира от високите обороти.
Винаги си имайте гребла в лодката и...погребете малко с тях да знаете как да се движите.
Двигателя се сервизира поне веднъж годишно. Смяна на масла и импелер на водна помпа според инструкцията. Бензин в карбуратора след риболов не се остава.
Гориво за двигателя за минимум 6 часа на пълен ход.
Всички акумулатори се зареждат преди влизане в морето.
Следете позицията си спрямо брегови ориентири постянно. Следете и колко навътре се намирате. Помнете :единствения който е задължен да ви помогне в морето е спасителния кораб....когато дойде и после товаструва скъпо. Колегите наоколо може и да не го направят. Може и да го направят ама не са длъжни.
Морското правило : помогни на всеки да излезе на брега. Ако можеш( безопасно за тебе)спаси и лодката му. Ако видиш някой отличаващ се от останалите лодки поговори с него. Може проблем да има.
Направи си сисрема така, че да пускаш и вдигаш котва от мястото където седиш и котвата да е вързана за носа на лодката.
Ако те хване силен вятър напълни лодката с вода.
Жилетки за всеки. При лошо време облечени.
Ауто -стоп въженцето за двигателя винаги на ръката.
Ако нещо двигателя смени звука излез към брега или прекъсни рболова.
Ако се вдигнат по -големи вълни вдигни котва и направи едно кръгче да видиш как е лодката. Ако много вземе да влиза вода спирай риболова.
Тръгнат ли да излизат другите лодки потърси причината. Може би е време и ти да излезеш.
Сама лодка много навътре в морето е добре да има и втори двигател.
Оттренирай излизане от морето при лошо време. Тогава най много се обръщат лодките.
При излизане вържи всичко ценно.
При голяма вълна се движи на гърба на вълната с нейната скорост.
Лодката може да се преобърне при рязък завой, при странична вълна и при рязко натоварване на единия от бордовете. Избягвайте тези ситуациий.
Ако при пълен ход отнемеш рязко газ и после върнеш на стара позиция влиза вълна през носа.
Разпредели багажа така, че при излизане на глисаж да не се струпа всичко в кърмата.
Кажи на екипажа да се държи преди да дадеш газ
Винаги се оглеждай за всякакви плаващи неща и ги избягвай.
Ако забележиш идваща вълна в гладко море обърни носа мъм нея.
Винаги имай сгъваем нож в лодката. Както и фенерче.
Преди палене на двигателя провери дали е отворено горивното кранче и кранчето в капачката на резервоара.
В морето винаги с документи. Морето е граница на страната ни и могат да те проверят.
Вода за пиене и нещо за ядене.
Носете си запалка. Ако ви убоде дракон нагреите мястото на убождане.
Съд за удобно изгребване на вода или помпа за целта.
Преди влизане в морето провери затворена ли е пробката за източване на вода.
Хвърляй по едно око на нивото на маслото на двигателя.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
todor471
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Пон Юни 30, 2014 11:24 am

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от todor471 »

Добавям, винаги със зареден телефон да се влиза.
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от lozzy.68 »

Браво,колега,адмираций за полезния труд,време и съдържателен текст!!!!!!За всички това е полезно,дори задължително!Много слука през сезона и да те пази Свети Никола!!!
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от lozzy.68 »

Компас, GPS, зареден телефон и ......Писал е Тоше ! Аз бих препоръчал и две квадратни кофи от сирене една в друга , не тежат,а стават за непромокаем ,,сеиф,, за телефони,документи и ........спешно WC ...пази боже!!!
Ba4oMisho
новобранец
новобранец
Мнения: 45
Регистриран на: Сря Юни 03, 2009 8:48 pm

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от Ba4oMisho »

:supz: :supz: :supz:
Аватар
nabor4eto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 385
Регистриран на: Съб Май 25, 2013 8:04 am
Местоположение: Варна

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от nabor4eto »

Адмирации за колегата "рикитикви"....това е поредният му пост , който е право в десятката :smt038....единственото, което мога да добавя е - никакъв алкохол в морето...колеги пийте ако ви се пие , но като излезете на брега...причините са много и няма да ги изброявам

П.С...наблюдавайте старите рибари, тези дето са със старите , бавни , дървени лодки...те знаят най-много за морето, времето и рибата :prayer:
Ненавременното изпиване на втората чаша, обезсмисляло първата :drinkers:
todor471
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Пон Юни 30, 2014 11:24 am

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от todor471 »

nabor4eto написа:Адмирации за колегата "рикитикви"....това е поредният му пост , който е право в десятката :smt038....единственото, което мога да добавя е - никакъв алкохол в морето...колеги пийте ако ви се пие , но като излезете на брега...причините са много и няма да ги изброявам

П.С...наблюдавайте старите рибари, тези дето са със старите , бавни , дървени лодки...те знаят най-много за морето, времето и рибата :prayer:
Те тия старите рибари почти винаги си пият в лодките
П.с. Хубаво е човек да има шише алкохол в лодката за дизенфекция, я се порежеш , я ти влезе някоя кука в ръцете, я те ухапе някой лефер докато го откачаш.
Аватар
fishmaster_M
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 280
Регистриран на: Чет Май 22, 2014 7:27 pm
Местоположение: Варна,Шкорпиловци

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от fishmaster_M »

todor471 написа:
nabor4eto написа:Адмирации за колегата "рикитикви"....това е поредният му пост , който е право в десятката :smt038....единственото, което мога да добавя е - никакъв алкохол в морето...колеги пийте ако ви се пие , но като излезете на брега...причините са много и няма да ги изброявам

П.С...наблюдавайте старите рибари, тези дето са със старите , бавни , дървени лодки...те знаят най-много за морето, времето и рибата :prayer:
Те тия старите рибари почти винаги си пият в лодките
П.с. Хубаво е човек да има шише алкохол в лодката за дизенфекция, я се порежеш , я ти влезе някоя кука в ръцете, я те ухапе някой лефер докато го откачаш.
:lol: :lol: Аз раните в лодката ги оправям с бира!!!Поздрави на колегата Николай за написаното тук от него,няма нищо излишно!Нека всеки,който влиза в морето с лодка да се замисли...
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от lozzy.68 »

Аз също,нямам нищо против да ме ухапят,няколко лефера!Все ще намеря,с какво да ги полея за дезинфекция. А сега сериозно,някои хора дори и на брега алкохола не им понася!Много от тях,после влизат в морето и вършат глупости,пази,Боже!!!Например да видиш,ездач на джет,с виснал от студ сопол,треперещ....щот му свършил бензина,а телефона му бил на брега,за да не го намокри!!!
zliaster

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от zliaster »

Hahahaha. Добре ли прочетох ? Старите рибари да гледам. Ай стига глупости. Морето ви е непозната материя :) Морето се опознава най-добре надалеч от брега .. отатък преградата 180 мили североизточно :) 1 седмица да те облъска и ще ревеш с кървави сълзи ;щ за каква безопасност ми говорите .. като си играете до коленете в "басейна" така да се каже :) в морето се случват толкова бързо нещата , че ще забравиш и гпс-и и плаващи котви .. и много моля .. учете теория и устройство на кораба преди да се изкажете .. не е въпроса да ти е просторно а да си УСТОЙЧИВ .. преди всичко напречно .. защото напречния метацентър се намира ниско над лодката .. и под действието на кренящ момент в един миг може този метацентър да се озове под центъра на масите и да пиете водичка в точката на залез .. колкото е по-широка лодката толкова е по-устойчива .. тоест зависи от рамото между двоицата сили на теглото и подемната .. понеже приложната точка на подемната е центъра на водоизместване .. той се премества по направление на наклона .. новата подемна сила в новата си приложна точка и силата на теглото се свързват чрез това рамо на статична устойчивост :) може да си говорим за устойчивост .. най-важната характеристика на един плавателен съд .. а не инвентара му ;щ мога да добавя към първия пост .. ако носите ботуши то те трябва да са 3-4 номера отгоре .. да се събуват лесно .. аз съм имал 2 падания зад борд в кофти време .. важни са първите няколко секунди .. толкова бързо се пълнят с вода , че става невъзможно да изплуваш ;) като се прави такава тема за безопасност .. направете си и статистика .. на случаите с кофти край .. от нашите има толкова много , за които нищо не се знае .. а за някакъв пиян чужденец дето го взел мъртвака се надига голяма гласност .. ;щ е кво толкоз нали ни е просторно на нас с големите и тежки лодки .. вода има за всички :)
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от КИРО »

Абе " злотоооо",кой от нас ще се пробва на 300 и кусур километра навътре бре?
ЗнаЙш ли колко бензиностанции трябват отзад?
И памперси де
- нека първо за брега да имат едно на ум с това дето Никито е писал.
А това за центъра на лодката дето си го писал,адмирации - много си прав,
но тука сме все любители,и лодките са други,нали чаткаш?
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
todor471
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Пон Юни 30, 2014 11:24 am

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от todor471 »

Злиастер, всеки трябва да си познава и усеща лодката в това спор няма, всеки си гледа от неговата камбанария, големи капитани с големи кораби потъват всекидневно, но недей подценява труда на колегата който е написал съвети за тия дето си играят в "басейна до коленете".
lefera1
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 353
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 11:13 am

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от lefera1 »

Аз намирам съветите за съвсем нормални и адекватни. Това би трябвало да има предвид всеки рибар с малка лодка. Тук не става въпрос за метацентрични височини, центрове на тежестта, кренящи моменти и свободни повърхнини в баластните танкове. Това касае търговското корабоплаване и товро- разтоварните операции. Аз бих добавил , че всеки трябва да се съобразява до колко да се отдалечава от брега съобразно вида на лодката, уменията си и метео обстановката.
bigfut
новобранец
новобранец
Мнения: 62
Регистриран на: Сря Дек 02, 2009 4:50 pm
Местоположение: Добрич

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от bigfut »

Бих добавил-ако от влизането до мястото за риболов сте направили 40;инути ход,тогава,когато сметнете,че морето ви гони щв ви трябва час и половина,а времето ще продължи да се влошава.Не излизайте в последният момент.Ако с гумена лодка се наложи да помогнете за отбуксиране на колега,въжето не на транеца,а през кръста-вашия или на човек от вашата лодка.Не подминавайте лодка с вдигнати нагоре гребла,със сигурност и трябва помощ.
Ако не можеш да помогнеш,не пречи.
Аватар
biserkehayov
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 278
Регистриран на: Сря Юни 08, 2011 9:33 am

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от biserkehayov »

Ей махнаха модераторите бутона "харесвам"!!!
Респект и благодаря за инфото! Аз с лодка още не съм влизал в морето, но теорията е важна!! благодаря още веднъж на всички!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”