Въпрос за тролинг

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

krp
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 192
Регистриран на: Пет Окт 03, 2014 8:33 am

Re: Въпрос за тролинг

Мнение от krp »

Стана интересно :-)
Благодаря на всички за идеите и споделения опит и мнения..

Хм...5.50 верно ли няма да може да се пусне на Болата... едната част т.е. дясната на залива като се излиза от него е по-дълбока. Лявата част рекичката пък и морето правят наноси да и става плитко доста..
Караш ме да се замисля...пред вид, че ми е любима дестинация за многодневен риболов...а тази година не съм ходил и 1 път, защото ми писна филма с товаро-разтоварно-окомплектоване-разкомлектоване дейности с малката лодка..
Другия вариант е от Варна на ход... то ако идеш с дизелов джип до там масрафа е същия...само времето е повече, ако те завари вълна на връщане да кажем и ветрове... за студено време не е ок..

Да мисля да е с нов мотор... и ако 70-75 става и за двете може да ползвам такъв, защото е по-лек. Те им дават разни бесни скорости 78-90km/ч , които не мисля да достигам ...това вероятно с по-големите мотори...
В интерес на истината 5.5 я дават с мотор до 190кг, който да бъде оптимален 90 и макс.115кс. или 2х50кс. т.е има възможност за два двигателя също..там математиката е интересна..
Докато 5м. с мотор тежък до 170кг. с опт.70 и макс.90 кс
Аватар
EU_BG_akademika
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Мар 31, 2008 8:03 am
Местоположение: с.Пчелник област Варна

Re: Въпрос за тролинг

Мнение от EU_BG_akademika »

Аз говоря от личен опит, а не какво съм видял :D Моята лодка е 5м метра, но е с тегло 350кг. 115кс . и резервен 6кс. Има 138литра резервоар, който винаги е пълен и 50 литра вода който също е пълен. С акумулатори и всичко останало, което съм напъхал вътре, наближава тон. Сам в нея съм достигал 45 мили и мога да ти кажа, че това е една много опасна скорост, да не говорим за разхода. Ако имаш възможност добре е да сложиш максимума който дава производителя. Имай пред вид, че той в занижен с 20% защото си връзват гащите, така че пак не е реалният максимум.
Другият съвет е, купувай максимално дълбока, а не дълга лодка, моята е с мореходност 6 Бофорт и вярвай ми, тези и качества могат да бъдат живото спасяващи, ако си избръмчал до Болата и те хване време на връщане. Впрочем предполагам, че никой няма да може да пуска от Болата догодина, ама това е за друга тема.
След доста опити установих че 3-4к оборота са оптималните за доброто придвижване или 30-40км/ч
Тия глупости с два по 50 вместо един от 100 на моя транец няма как да станат. Освен двигателя, на транеца имам стълба, два стабилизатора, и сондата на сонара. При пълен поворот остават по 5см между двигателя и всичко останало, а самото оребрение/усилване на транеца е за един двигател. Та не мисли за два еднакви двигателя за този размер лодка. Хората знаят какво правят и няма нужда ние да преоткриваме топлата вода.
Но ако искаш да поддържаш два двигателя с масла, свещи, импелери, агренажи ремъци, ролки, аноди и филтри, то мисли в тази посока.
Нямам какво да кажа повече по въпроса. Е то я лодчицата отзад.....

Изображение

Аз не виждам възможност за разполагане на 2 по 60коня двигателя..... :roll:
Ако искаш да си щастлив 2 часа-напий се, ако искаш да си щастлив 1 месец- ожени се, ако искаш да си щастлив цял живот- стани рибар.
/китайска мъдрост/
ЖАБИ-2
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 206
Регистриран на: Вто Юли 26, 2011 2:11 pm
Местоположение: Варна

Re: Въпрос за тролинг

Мнение от ЖАБИ-2 »

Не ме разбирайте погрешно - не искам да убеждавам никого в това че лодка с два еднакви двигателя е за предпочитане пред такава с един основен мотор - изказвам лично мнение изградено от опит. Това, че разказвам какво съм видял е за да подтикна колегите да погледнат извън рамката... През последните 20 години си изкарвам хляба с проектиране, строеж, експлоатация и ремонт на различни плавателни средства. Рано или късно ще резберете че морето не е до колене...дано само не е по трудния начин. Тоя парусник дето го е снимал колегата академик като го духне вятъра няма да може дори да се задържи с носа срещу вълните с тия 5 кончета, а за връщането до брега да не говорим.. Смешно е да се мисли за спестяване на пари от поддръжка на втори двигател.. Който е решил да влиза в морето е добре да се презастрахова - няма вечни двигатели, както няма и непотопяеми съдове. Извинявайте за спама, но дори и един човек да разбере за какво говоря, значи си е заслужавало!
И най-лошия ден на риболов е много по-добър от най-добрия ден на работа!
Аватар
EU_BG_akademika
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Мар 31, 2008 8:03 am
Местоположение: с.Пчелник област Варна

Re: Въпрос за тролинг

Мнение от EU_BG_akademika »

Колега извинявай, ама понеже световните производители, още не са достигнали до висините на твоята техническа мисъл и произвеждат парусници, може ли да покажеш какво си проектирал и построил като плавателен съд в диапазона 4.5-5.5 метра, което е основният размер лодка, за любителски риболов в Черно море, как и какви двигатели си разположил, та и ние да се поограмотим покрай теб? Аз съм любознателен човек и много обичам да научавам неизвестни за мен неща свързани с лодките.

Единственото което намирам по темата е това...


Прави се за първи път, експериментално и както се вижда няма стълба другите неща, които ги няма не се виждат. Правена експериментално за северните морета и не е пусната в производство. Тази лодка спокойно носи 120 коня но така се ограничава до 80, пише го в коментарите от тези които тестват. Освен това е 5.6м без ролбар, и още две места за сядане.....
Който иска да си я поръча, аз не бих..... :D
Ако искаш да си щастлив 2 часа-напий се, ако искаш да си щастлив 1 месец- ожени се, ако искаш да си щастлив цял живот- стани рибар.
/китайска мъдрост/
d.dim
новобранец
новобранец
Мнения: 49
Регистриран на: Пон Фев 22, 2016 9:06 pm

Re: Въпрос за тролинг

Мнение от d.dim »

ЖАБИ-2 написа:Не ме разбирайте погрешно - не искам да убеждавам никого в това че лодка с два еднакви двигателя е за предпочитане пред такава с един основен мотор - изказвам лично мнение изградено от опит.
Не знам как да те разберем правилно. Сигурно ако споделиш част от личния си опит с конкретни модели лодки и конфигурации ще е по разбираемо. А и снимките вършат добра работа.
ЖАБИ-2 написа:Това, че разказвам какво съм видял е за да подтикна колегите да погледнат извън рамката...
Това с поглеждането извън рамката добре. Но пак ти казвам, подплати го с примери. А и къде остана опита от предното изречение и стана "какво съм видял"?
Щото едни други излязоха извън рамката и сега участват в паради с женски дрехи.
ЖАБИ-2 написа:През последните 20 години си изкарвам хляба с проектиране, строеж, експлоатация и ремонт на различни плавателни средства. Рано или късно ще резберете че морето не е до колене...дано само не е по трудния начин.
Респект и уважение към заниманията ти. Покажи твои проекти по темата. И най-вече такива които подкрепят твърденията ти.
ЖАБИ-2 написа: Тоя парусник дето го е снимал колегата академик като го духне вятъра няма да може дори да се задържи с носа срещу вълните с тия 5 кончета, а за връщането до брега да не говорим..
И тук не си съвсем прав. Но и няма смисъл да влизаме в спор.
ЖАБИ-2 написа:Смешно е да се мисли за спестяване на пари от поддръжка на втори двигател.. Който е решил да влиза в морето е добре да се презастрахова - няма вечни двигатели, както няма и непотопяеми съдове.

Ами не е смешно. Нормално е. Смешно е да се преекспонират опасностите в крайбрежните плавания. Пред компютъра е по безопасно. И добре, че не всички се презастраховат, защото щеше да им се стъжни на дизайнерите. Ония дето си изкарват хляба с проектиране на лодки. Представи си ги ония презокеанските с платната да им турнем по два двигателя.
ЖАБИ-2 написа:Извинявайте за спама, но дори и един човек да разбере за какво говоря, значи си е заслужавало!
Наистина малко на спам ми прилича. И за да не е съвсем я ми припомни кои производители на двигатели имат в гамата си такива с обратно въртене до 50-60 коня? Щото аз пък дето съм гледал май нещо такова трябва да са.
Аватар
EU_BG_akademika
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Мар 31, 2008 8:03 am
Местоположение: с.Пчелник област Варна

Re: Въпрос за тролинг

Мнение от EU_BG_akademika »

Впрочем моята лодка при 1-2 бала, и двама души над 100кг с малкият матор с пълна газ поддържа 5-6 мили в час
Първата ми работа след пускането, беше това да пробвам за да знам на какво мога да разчитам. Така че до 5-6 м/сек този двигател ще бута лодката срещу вятъра. Пък ако ме хване буря и големият се развали, ще използвам малкия да помага на двете ми котви. Само че, вероятността да остана в морето при прогноза за подобно време е равна на вероятността за шестица от тотото.......
Ако искаш да си щастлив 2 часа-напий се, ако искаш да си щастлив 1 месец- ожени се, ако искаш да си щастлив цял живот- стани рибар.
/китайска мъдрост/
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Въпрос за тролинг

Мнение от lozzy.68 »

Усещате ли Колеги ,как темата от тролинг ...отиде на някакви си ДВА мотора...?!?!? :roll: :drinkers:
torezzz
новобранец
новобранец
Мнения: 23
Регистриран на: Чет Юни 12, 2014 7:19 am
Местоположение: Балчик
Обратна връзка:

Re: Въпрос за тролинг

Мнение от torezzz »

Аватар
EU_BG_akademika
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Мар 31, 2008 8:03 am
Местоположение: с.Пчелник област Варна

Re: Въпрос за тролинг

Мнение от EU_BG_akademika »

lozzy.68 написа:Усещате ли Колеги ,как темата от тролинг ...отиде на някакви си ДВА мотора...?!?!? :roll: :drinkers:
Вече е на 5 мотора.... :D
Ако искаш да си щастлив 2 часа-напий се, ако искаш да си щастлив 1 месец- ожени се, ако искаш да си щастлив цял живот- стани рибар.
/китайска мъдрост/
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Въпрос за тролинг

Мнение от lozzy.68 »

Ами, тогава да минем,на,, light throling,, !!!
IMG_20170422_084650.jpg
Махнах му двигателите,заради,ДИК-а !!! :wink: Верно,харчи ,ама и носи...Кофти,че трудно...приставаме,ама колкото,толкоз... !!! Айде,че паламуда напира...!!! :fishing5: :drinkers:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Penev1987
новобранец
новобранец
Мнения: 69
Регистриран на: Съб Авг 15, 2015 11:02 am

Re: Въпрос за тролинг

Мнение от Penev1987 »

Искам да питам каква акция трябва да имам на пръчката за тролинг на лефер и паламуд ?
Аватар
rashkoto1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 636
Регистриран на: Вто Май 30, 2017 1:28 pm

Re: Въпрос за тролинг

Мнение от rashkoto1 »

Penev1987 написа:Искам да питам каква акция трябва да имам на пръчката за тролинг на лефер и паламуд ?

Ако си начинаещ (като мен ) в тролинга те съветвам да вземеш нещо по -евтино(фибростъкло) като начало. 100-150гр акция мисля , че е добре.
От всичко най-обичам, гол по пясъка да тичам!
l14o
новобранец
новобранец
Мнения: 53
Регистриран на: Нед Ное 01, 2009 11:24 am

Re: Въпрос за тролинг

Мнение от l14o »

За Черно море ли става въпрос тази акция 100-150 гр.Това е много според мен.Моята е 8-35 гр. акция.
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Въпрос за тролинг

Мнение от lozzy.68 »

viewtopic.php?t=89954#p1318535 Не четем ,колега,значи ,не се интересуваме ...много !!!Мързел ли ,що ли ... ?!?! Аз лично ползвам 10-40 ! Успех и Наслука !!! :D :drinkers:
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Въпрос за тролинг

Мнение от lozzy.68 »

Тук не замяташ,а просто...влачиш...(средно за Черно море -един воблер е около 15-45 грама !!!) Нищо страшно,кой и да е прът,(в разумните граници) до 4-5 кила,дай Боже повече,с точния аванс и рутина-никакъв проблем !!! :wink: :drinkers:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”