Цвят на боядисване на морска лодка до водолинията

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Цвят на боядисване на морска лодка до водолинията

Мнение от kiril_bulgaria »

Колеги. Гледам морето и си мисля:

Дали има значение в какъв цвят е боядисано дъното на морска лодката, до водолинията?

Защо? Ами рибата гледа нагоре и вижда лодката и се плаши.

Дядо ми, Васил Камъша, професионален рибар (Бог да му прости греховете), боядисваше дъното на лодката със зелено. Винаги.
Аз бях хлапе и се мотаех в краката му, и много исках да бъде със синьо, но той използваше само зелена боя.

Едно време, дървените лодки ги боядисваха със зелено или синьо. Основните цветове, както си спомням.

Та и моят въпрос е: Има ли значение цвета на боята?
Изображение
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Цвят на боядисване на морска лодка до водолинията

Мнение от lozzy.68 »

Навремето,боя за лодките не се продаваше НИКАКВА !!! Естествено,по разбираеми ,за годините и строя причини!!! :mrgreen: Тези,които имаха лодки основно дървени,след Калафатене, ги боядисваха ,тертиплийски с цел да ,,изкарат сезона,, !!! :wink: ,, Намираше,, се само синя и зелена боя!.....от БМФ и БНА !!! :? Лошо ,няма,само това се намираше и то не за всеки......та оттам иде идеята за цвета ,а иначе Морето си е синьо-зелен цвят от край време,(демек Камофлаж) !!! :D През 90-те години,рязко почнаха ,да ги боядисват в керемидено-червен цвят.....?!?!?! защо ли...... :mrgreen: ,,ХЕМПЕЛ,, ............. :drinkers:
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: Цвят на боядисване на морска лодка до водолинията

Мнение от kiril_bulgaria »

За да пишеш това, значи си малък. Нямаш спомени за "онова време". И мозъка ти вече е промит.

Алкидна боя за дърво си имаше по железариите, различни цветове, на завод "Гаврил Генов" - Русе.

Това, че имаше възможност от поделенията да се вземе, си е друга приказка. Имаше, затова се вземаше! А сега отиди да вземеш?

Оранжевият цвят - имаше спуснато писмо от ДИК, за пребоядисване в оранжев цвят лодките. С презумпцията, че по-добре се виждат в морето. Работех като нач. ОТК на Странджа-Мичурин. Разпоредбата беше за кратко време, няколко месеца, но се боядисаха много лодки. По-лошото е, и пластмасовите лодки, една партида ЯЛ 6 замина с оранжев цвят, доколкото си спомням, отпреди 30+г.

След краткото уточнение за колегата lozzy.68, моят въпрос е:
Има ли значение цвета на боята за подводната част на лодката? Тук не коментираме различните качества и видове, а само цвета на боята.
Изображение
pepesound
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Авг 23, 2010 9:26 pm

Re: Цвят на боядисване на морска лодка до водолинията

Мнение от pepesound »

Щом дядо ти я е боядисвал в зелено не виждам причина да не се довериш на това което е правил,старите хора знаеха много повече от нас,нямаше интернет и всичко правеха на усет и опит!
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Цвят на боядисване на морска лодка до водолинията

Мнение от lozzy.68 »

Мозъка Ми не е промит,но това е друга тема!!! :wink: Алкидната боя (зелена) с нея си мажеха в Бургас ,,ТАРБИТЕ,,на оградите!!! за лодки си имаше,,, ,,друга боя,, !!! :lol: ДА Малък съм, ...50 годишно пишлеме,, със скромен 12 годишен стаж в КОРАБОСТРОЕНЕ И КОРАБОРЕМОНТ!!! Едва ли знам , че ,,ОРАНЖАВАТА., боя се ползва за ,,ОГЛЕДАЛОТО,, СПАСИТЕЛНИ ЛОДКИ,, пояси весла и т.н.?!?! :( От ,,Поделенията,, и ,,ГАВРИЛ ГЕНОВ,, не съм вземал ,НИЩО ,а и не ми е трябвало!!! Относно ,,ПОДВОДНИЯ ЦВЯТ,, естествено,че ще е по-морски,да не се плаши рибата,все пак са били рибарски лодки,а не ,,искрящи ДЖЕТОВЕ,, с цел видимост и атракция!!! Ако съм бил полезен ,добре,все пак искам да споделя нещо от ЛИЧЕН опит за по-младите,които за съжаление няма как да ,,Опитат,, от ,,УМИШЛЕННО УНИЩОЖЕНОТО НИ КОРАБОСТРОЕНЕ И КОРАБОРЕМОНТ,,!!! .............. Много слука и късмет на Всички !!! :drinkers:
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: Цвят на боядисване на морска лодка до водолинията

Мнение от kiril_bulgaria »

Като се връщаме към "онова време",

Такива "специални бои" се използваха при боядисване на корабите в Илия Бояджиев, както надстройките, така и подводната част на корабите.

При лодките, масово, за основа и импрегниране на дървото се използваше безир. Боята също се разреждаше с безир.

А въпросните огради в махалата се боядисваха със зелена боя, направо от кутията и се разреждаше с бензин.

По спомен.

За какво беше питането, какви са отговорите...
Изображение
Аватар
nabor4eto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 385
Регистриран на: Съб Май 25, 2013 8:04 am
Местоположение: Варна

Re: Цвят на боядисване на морска лодка до водолинията

Мнение от nabor4eto »

Дали има значение в какъв цвят е боядисано дъното на морска лодката, до водолинията?

Защо? Ами рибата гледа нагоре и вижда лодката и се плаши.

Здравей колега..личното ми мнение е , че цвета няма никакво значение.Мисля , че рибата се плаши от самото присъствие на плавателния съд във водата :fishing12: , а не от цвета и. Не съм сигурен дали окото на рибата възприема цветовете по същия начин , като окото на човека, за да има значение как е боядисана лодката до водолинията.
Ненавременното изпиване на втората чаша, обезсмисляло първата :drinkers:
Аватар
az1972
новобранец
новобранец
Мнения: 87
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 11:24 pm
Местоположение: Поморие

Re: Цвят на боядисване на морска лодка до водолинията

Мнение от az1972 »

Колкото по светъл -толкова по добре.
Ако следваш природните закони и се притесняваш дали ще плашиш рибата.
Повечето риби са с тъмен гръб и светъл корем .
Дъното е тъмно погледнато от горе.
Повърхността е светла погледната от долу на горе.
Еволюцията е решила този проблем милиони години преди нас ,кой сме ние та да се противопоставяме и да си измисляме свои теории.
А по въпроса кое плаши рибата .....едно от плашилата е бързото и безотговорно каране с висока скорост на модерни лодки от новобогаташки келешчета в районите за риболов.

П.С. Да живее Илия Бояджиев и безплатният антифаулинг керемидено-червен цвят!
Видяла жабата ,че подковават коня и тя вдигнала крачето !!!!
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Цвят на боядисване на морска лодка до водолинията

Мнение от lozzy.68 »

П.С. Да живее Илия Бояджиев и безплатният антифаулинг керемидено-червен цвят! :? ................. Tова, не беше ли, ,,Обществена тайна,, ?!?! :lol: :lol: Наслука!!!
Аватар
az1972
новобранец
новобранец
Мнения: 87
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 11:24 pm
Местоположение: Поморие

Re: Цвят на боядисване на морска лодка до водолинията

Мнение от az1972 »

Лека му пръст на бат Илия ,на колко хора е помогнал ,колко лодки е боядисал.
Пък и колко огради,ламаринени покриви, подове на москвичи и лади през соца бяха боядисани с антифаулинг вместо с грунд...щото е безплатен или пък от незнание.То на човека и фамилията му е Бояджиев -точно по занаята.
А бе кво да кажа Почивай в мир бат Илия и прости че те споменаваме тук нали е ден за прошка.
Амин и наздраве(по късно като се прибера) за отминалите славни времена!

Колега lozzy.68 и ти прости ,нали е ден за прошка,че разсекретих досието ама нали има давност вече. хахаха
Видяла жабата ,че подковават коня и тя вдигнала крачето !!!!
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Цвят на боядисване на морска лодка до водолинията

Мнение от lozzy.68 »

Прошка?!?! Кой в БГ прощава?!?! :lol: Простил съм Ти и на Всички в форума ,ако Има защо !!! :D Интересно Ми е,че след толкова много години,защо, всеки си мисли,че в ,,бившия Илия Бояджиев,, се прави Боя,продава такава и че всички там ,,Бояджии,, ?!?!?!?!...... :( Ама ,Аз не съм бил ,,бояджия,, !!! :wink: Айде със :drinkers: !!!
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Цвят на боядисване на морска лодка до водолинията

Мнение от КИРО »

Ся за прошката:
На всички прощавам,прошка не искам.
Щото кът разберете,че скоро няма да отворя сервиза,
още утре ще ме "благословите".
Относно боята,и мен много ме вълнува цвета,че ме чака тази дейност.
До сега бях с "керемида - антифаулинг демек" в долната част,
ама при мен това не ми трябва,
обикновенно лодката ми стои на хелинга.
Така съм си спокоен,и да дойде щорм,буря или каквото да е да се изтърси на главата,
а аз съм си на село.
Иначе съм си националист - бяло,зелена 15см лента,червено отдолу.
Но най-вероятно ще бъде бяло/зелено - това още го мисля де.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
az1972
новобранец
новобранец
Мнения: 87
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 11:24 pm
Местоположение: Поморие

Re: Цвят на боядисване на морска лодка до водолинията

Мнение от az1972 »

lozzy.68 написа:Прошка?!?! Кой в БГ прощава?!?! :lol: Простил съм Ти и на Всички в форума ,ако Има защо !!! :D Интересно Ми е,че след толкова много години,защо, всеки си мисли,че в ,,бившия Илия Бояджиев,, се прави Боя,продава такава и че всички там ,,Бояджии,, ?!?!?!?!...... :( Ама ,Аз не съм бил ,,бояджия,, !!! :wink: Айде със :drinkers: !!!
Всички сме наясно какво се прави в кораборемонтен завод,просто темета е за боя и смешката трябваше да е бояджииска.
Айде съз здраве и Наслука!
Видяла жабата ,че подковават коня и тя вдигнала крачето !!!!
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: Цвят на боядисване на морска лодка до водолинията

Мнение от kiril_bulgaria »

Следя темата, въпреки разводняването ѝ.

При едно бързо търсене, цвят боя за антифаулинг (противообрастваща боя) я има различни разцветки - мръсно бяло, синьо, керемидено....Цена около 48 - 70лв за 750гр. боя. Това означава, че какъвто и да е избора на цвят го има в магазините.

А ако лодката не е постоянно на вода, то избора на цвят за морска боя е много голям - специализирана морска за дърво, за пластмаса, за желязо...

•Дядо ми избираше зелена боя за подводната част на дървената лодка.
•Адаша Киро следва старите завети на рибарите, избира зелена боя, и сигурно има защо. Той си знае!
•Мнението на колегата az1972 е научно обосновано и резонно: .."Колкото по светъл - толкова по добре. ....Ако следваш природните закони.... Повечето риби са с тъмен гръб и светъл корем...Дъното е тъмно погледнато от горе.....Повърхността е светла погледната от долу на горе.

Лодката ще бъде на пристанището през целият сезон > май-октомври, което автоматически означава използването на антифаулинг (противообрастваща боя)

Това са цветовете, към които се заглеждам след Вашите коментарии -
Бяла, мръсно бяла, сребриста, зелена, синя.

Вашите мнения са важни за мене, както и за колегите, четящи темата.

Също така мнения за фирми производителки, с утвърдени традиции и качество.

:fishing12:
Изображение
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Цвят на боядисване на морска лодка до водолинията

Мнение от lozzy.68 »

Бат Киро,остави,таз боя ,антифаулинг,лодки,лепенки и др. ,кажи,как си със Здравето,добре ли си,вече?!?! :? Има време за всичко,но Здравето е си е баш-най...!!! Лично,Ти желая бързо възстановяване,много,Здраве,Слука и Късмет!!! :drinkers:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”