С лодка в морето 2017-сафрид

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
ИвоСф
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 272
Регистриран на: Нед Апр 10, 2016 10:24 pm

С лодка в морето 2017-сафрид

Мнение от ИвоСф »

Здравеѝте на всички. , мисля че тази е време вече да се отворим тази за 2017 година.
makadamia77
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Май 19, 2016 3:31 pm

Re: С лодка в морето 2017-сафрид

Мнение от makadamia77 »

От няколко дена го търся във Варна но ядец.
Аватар
paynera
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Пон Апр 11, 2005 12:07 pm
Местоположение: Варна

Re: С лодка в морето 2017-сафрид

Мнение от paynera »

Темата се отваря с улов и снимка!!!
Наи обичам , зъби на бели риби да събличам
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: С лодка в морето 2017-сафрид

Мнение от kiril_bulgaria »

Почва сезона, надявам се всички да го прочетат написаното от мене.
И така, миналата година ме удари дракон. Как премина това премеждие при мене?

Първоначално ме заболя, но нищо, което да плаши душите наши! Казвам си: да не съм луд да излизам, нищо ми няма. Сега влязох в морето, а толкова рядко вече имам свободно време! Но след 4-5 минути започна да ме боли. Казах си: айде, Кирчо, прибирай се. Нищо ти няма, ама бях чел във форума за разни случай. Звъннах по телефона на сина, докторче е. Бях пред църквата на Царево, след около 5-10 минути бях на пристанището.

Бре, започнах да се изпотявам, а и болка голяма. Ама голяма! Боли, че ми идва да викам! Завързах лодката, той ме чакаше, в колата и в болницата. Сина ми казва: Баща ми, АЗ знам какво трябва да се прави в такива случай, ама тук, в Царево, лекарите от бърза помощ, по-добре знаят. Всяка година имат поне по няколко случая. Да, ама не! Неделя е, има само един екип и той е помежду Варвара и Ахтопол на катастрофа.

Отиваме отсреща в аптеката, взема инжекции и една система. Помежду другото и звънна на колеги и в Токсологията в София.

Ситуацията при мене, около 25 минути след удара на дракона: БОЛИ, БОЛИ!, че се не трае. Изпотен и пребледнял. Ръката леко надута, изтръпнала. Увеличен лимфен възел под мишницата.

Отиваме вкъщи, а там вече 7 доктори ме чакат, дъщерята и зетя: УНГ, коремна хирургия, педиатри 2, кардиолог, акушер-гениколог и джипи. Казвам си: Е, Кирчо, като умреш, поне с грижите на доктори ще умреш! Продължава да боли, ама много! АМА МНОГО БОЛИ! Легнах аз на леглото, климатика включен, веднага включена система и инжекции. Мерене на кръвното. А те, въртят се около мене и си говорят глупости. Хилят се и си разказват случаи от практиката. Сякаш аз не съществувам. (след това ми казаха, че това е част от обучението - да не покажеш на пациента, че е много болен и с поведението си да показваш, че е лек случай, за да не създадеш в него паника)

Боли, ама боли! Разбирате ли, боли!

Само дъщерята остана при мене, и тя е докторка. Другите слязоха долу на двора и почнаха да играят карти.

А аз лежа и се потя, въпреки климатика. И боли! Е, след около 30 минути започна да намаля болката, пооправих се. След системата, още 10 минути в леглото , и аз на двора с тях.

Резултат няколко дни: Пръста подут. И съпругата ми да казва, че съм бил пребледнял като смъртник.

Тогава се сетих, че имах в компютъра имам едно мнение на лекар от форума, дадох им да го четат. И тяхното мнение беше, че колегата им е написал точно и ясно какво се прави и това е ПРАВИЛНАТА процедура.

Моят съвет: удари ли те дракон, бегом към брега, един телефон на 112 и там, където ще излезеш с лодката да те чака бърза помощ. Всички лекари знаят какво да предприемат в такива случай, обучавани са.
Последно промяна от kiril_bulgaria на Чет Май 25, 2017 9:11 am, променено общо 2 пъти.
Изображение
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: С лодка в морето 2017-сафрид

Мнение от kiril_bulgaria »

ЕЙ това си бях запазил в компютъра, ама се сетих след като всичко премина.

Здравейте колеги.
Тъй като ни обвинихте, нас, докторирите, че сме безучастни към проблема "убождане от дракон", реших да напиша. Лекар съм, в момента, анестезиолог-реаниматор, но по-голяма част от трудовия стажа съм бил в спешна помощ. Така относно отровата, не съм чувал за противоотрова, поне не в Бг.

Прилага се обща дезинтоксикационна терапия. Тя е интравенозни вливания и стимулиране на диурезата (пикаенето). Що се касае за в лодката на два-три километра в морето и вероятна алергична реакция или настъпваща(настъпила) такава, трябва веднага да се започне лечение. То включва:

(1) Урбазон-прилага се от 0,5мг до 10-15мг на кг тегло пр. за 75кг около 100мг има ампули от 125мг една обикновенно е достатъчна при и.в. приложение при и.м. съмнителен ефект относно времето(бързината) на действие. В ампулата е в прахообразно състояние така че трябва разтворител 2-3 амп. дестилирана вода или същото количество физ.серум, прави се шприц.

(2) Алергозан прилага се 20-40мг(1-2амп) и.в. или и.м. почти няма значение как. При и.в. приложение по силен седативен ефект и опасност от заспиване апликацията е бавно за окло5-10мин,така че по-добре и.м. ВНИМ!!!! само при нормално или по- високо кр. налягане.

При ниско кр. нал.

(3)Адреналин 0,2-0,5 най-добре подкожно след 3 мин ако няма ефект отново. Има амп. 1мл-1мг за една апликация 0,2 до 0,5мл ВНИМ!!!! при високо кр.налягане. Реда на приложение се определя от състоянието. При ниско кр.налягане (зачервена и/или изпотена кожа, свето въртеж,задух,мек едва доловим пулс)първо Адреналин

.ВНИМ!!!Тези дозировки са за възрастни, за деца са други!!!!!За това ви е необходимо:

1спр 10куб.см 1спр. 2куб.см. 2игли с черен накраиник по-тънки са и е по-лесно за неопитни.

По-голямата спр. е за Урбазона и Алергозана,малката е за адреналина.

1шише Йодасепт разтвор,не маз и един пакет марли 5/5 за почистване на убоденото място и местата на апликация на медикаментите,есмарх за пристяганена крайника на който ще правите венозната инжекция за по добро открояване на вените и пристягане на убодения крайник с цел да не се разпространява отровата в организма.

Пристегнатия краиник се отхлабва за1-2мин на всеки 30мин.Не се гори, изсмуква или изстисква убоденото или ухапано място.Тези мероприятия се правят и при ухапване от змии, скорпиони, оси, пчели и др. Желателно е да ги прави квалифициран медицински персонал или обучени хора по първа долекарска мед помощ. Всеки може да помоли личния си лекар да му обясни или да се обърне към БЧК и да изкара такъв курс.

Медикаментите да се прилагат само ако се намирате далече, имали сте алергични прояви(напр. обриви от храна и тн.). За незнаещите какво е есмарх, това обикновенно е гумена лента, но става и моркуч, въже, колан, тел и тн. подръчни материали. Ако нещо не ви е ясно-питайте.

Наслука и със здраве!

Носете си запалка. Ако ви убоде дракон нагреите мястото на убождане.
Изображение
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: С лодка в морето 2017-сафрид

Мнение от kiril_bulgaria »

Разгледайте и тези теми, когато имате свободно време:

Морски дракон-техника и тактика
viewtopic.php?f=155&t=23617&hilit=%D1%8 ... 0%BE%D0%BD


Дракон в кануто!
viewtopic.php?f=155&t=10496&hilit=%D1%8 ... 0%BE%D0%BD


Моят съвет: удари ли те дракон, бегом към брега, един телефон на 112 и там, където ще излезеш с лодката да те чака бърза помощ.
Изображение
vesko1234
новобранец
новобранец
Мнения: 96
Регистриран на: Сря Авг 24, 2011 9:41 pm
Местоположение: Варна

Re: С лодка в морето 2017-сафрид

Мнение от vesko1234 »

Убоденото място се нагрява 15 минути със запалка или гореща вода до температура, която може да се понася. Токсина е протеин и се денатурира при температура 50-60 градуса и след това останалите мероприятия- 112, системи, инжекции стават излишни.

https://en.wikipedia.org/wiki/Weever#Treatment
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: С лодка в морето 2017-сафрид

Мнение от КИРО »

Кире,преди 2 г доктор ни предложи за зорзаман,
едни ампули барабар със спринцовките и иглите.
Сега отворих рибарския сак ( с много джоб по него ),
и чета МЕТИЛПРЕДНИЗОЛОН - това е прахчето,другата ампула е
СТЕРИЛНА ВОДА.
Знам че вадиш водата със спринцовката,наливаш я в Метил....,
разклащаш 2-3 сек,всичко това обратно в спринцовката,
и ако имаш яд на някого,му биеш иглата в задника - иначе и мускулно ставало.

Та въпросчето ми е,това има ли някакъв срок на годност ?
Последните 10г не съм имал случай,някой в лодката да има
директна среща със шиповете на дракона,ама знам ли какво ще се
получи ако стане такава ?
До брега обикновено ще отиде към 30-40мин. докато се домъкна.
Да ударя на дърво,кръстя се над чесъна,мириша умряла лисица от миналата седмица,
може би затова още нямам допир с иглите на дракона.
В лодката очите ми на четири,гледам и другите какво вадят.
Доста са ме спасявали предупрежденията ми де. :wink:
ОФФФФФФ.
След обяд мисля да паля мотора вече,надявам се скоро да съм на вода.
Не ми е до рибата,много ми липсва разходката в морето.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: С лодка в морето 2017-сафрид

Мнение от kiril_bulgaria »

Адаш, нямам идея колко им е срока на годност. Но вероятно имат.
Не са скъпи, хвърляй ги и купи нови. И аз така ще направя, че се наплаших много!
Страх лозе пази! Бях на 5 минути от брега, ами ако бях влязъл към завода и на 25-30м?
И при това, че на младини, преди 35-40г ме е удрял дракон. Ама спомена беше, че боли, ама млади бяхме и носехме на бой.

Чета Вашите приключения и улови и все едно съм в Бг, в лодката. С нетърпение чакам някой да се похвали с първият улов.
Изображение
Момчил Димитров
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 257
Регистриран на: Сря Дек 05, 2012 6:06 pm
Местоположение: Ахтопол

Re: С лодка в морето 2017-сафрид

Мнение от Момчил Димитров »

Баси колко писаници и никой не написа за риба в темата,а тя е Сафрид 2017.Хубаво би било да се закрие темата и когато се хване риба да се пише за улов на риба и чепаретата с които е хваната.Колегите които хванаха сафриди и чернокопи днес и вчера е хубаво да открият темата :)))).Да им е честит улова!!!
Някой ден рибата в черно море ще я гледаме само на снимка и то от миналото :(
Аватар
smel1968
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 543
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 6:50 pm
Местоположение: Варна

Re: С лодка в морето 2017-сафрид

Мнение от smel1968 »

И аз съм на мнение да се закрие-а това за драконите е полезно.
Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита.” -Христо Ботев
krp
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 192
Регистриран на: Пет Окт 03, 2014 8:33 am

Re: С лодка в морето 2017-сафрид

Мнение от krp »

Някои хора вече имат сафрид. Аз не съм влизал още само видях.
Аватар
EU_BG_akademika
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Мар 31, 2008 8:03 am
Местоположение: с.Пчелник област Варна

Re: С лодка в морето 2017-сафрид

Мнение от EU_BG_akademika »

Мен също ме едрял дракон, болката е зверска, ама организмът изгражда имунитет, втория път боли по малко на третия още по малко и на четвъртия все едно му`а те е клюцнала.... Това от токсиколог го знам, иначе за сега съм с едно удряне.
Ако искаш да си щастлив 2 часа-напий се, ако искаш да си щастлив 1 месец- ожени се, ако искаш да си щастлив цял живот- стани рибар.
/китайска мъдрост/
Аватар
st_beer
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 361
Регистриран на: Сря Юли 19, 2006 1:10 pm
Местоположение: Ямбол

Re: С лодка в морето 2017-сафрид

Мнение от st_beer »

EU_BG_akademika написа:Мен също ме едрял дракон, болката е зверска, ама организмът изгражда имунитет, втория път боли по малко на третия още по малко и на четвъртия все едно му`а те е клюцнала.... Това от токсиколог го знам, иначе за сега съм с едно удряне.
Не разчитай на това ,което си написал.Втория и третия път си боли все толкова силно както първия. Може би ако те удря често в порядъка на кратко време наистина ще се изгради имунитет ,но ако те удря по веднъж на няколко години ти гарантирам,че болката си е все такава както и първата.
Hobie Mirage Outback
Аватар
EU_BG_akademika
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Мар 31, 2008 8:03 am
Местоположение: с.Пчелник област Варна

Re: С лодка в морето 2017-сафрид

Мнение от EU_BG_akademika »

Вероятно си прав, пък и да не си, нямам никакво намерение да го проверявам доброволно....:-)
Ако искаш да си щастлив 2 часа-напий се, ако искаш да си щастлив 1 месец- ожени се, ако искаш да си щастлив цял живот- стани рибар.
/китайска мъдрост/
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”