болата-разни наблюдения

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

болата-разни наблюдения

Мнение от rikitikitavi »

Сега. Отварям темата заради достата противоречиви мнения от моя последен риболов там. 

Смятам да пиша наблюденията си и моите изводи. Който желае да пише. 

Първо и най-важно. Теченията там са две и са многи силни. Това налага основно риболов на много тежка котва. Аз съм с три килограмова и на метър пред нея едно кило и половина парче олово. 
Оловата много тежки. Въпреки малката дълбочина. Някъде 70-90грамови.
Въдиците мекички ама и съобразени с оловата.

Рибата често прави един преход в стил пръснат пасаж сухо дере-калиакра. Това сутринта. Към десет часа се групира пред носа и постепенно влиза навътре към Варна.

Вълни. Много е важно да се следи посоката на вълната. Бие ли директно в устата на Болата нямате работа в морето. Приплъзгващите покрай брега вълни не ни пречат на влизането и излизането ама винаги им следим посоката. Вземат ли да обръщат към брега въз.

При всяко по неприятно време кодвата в ръката за много бърцо пускане ако изгасне двигателя. Въжето поне 35метра да е.

Когато си на котва при лошо време първо палиш двигателя. С него държиш най-бавен срещу вълната и максимално бързо обираш кптвата. Въпреки бързината си навътре от вятъра поне с двеста метра.

На лошо време най добрата скорост е 4.5км в час. До 5.1. Така вървиш по вълната и може да завиеш срещу по големите вълни.

Когато сафрида е пръснат и не се товари имате два варианта. Или да вадите по един два или да заметнете на риисетина метра и да присуркввте по дъното.

Драконите са много и често микроскопични. Внмавайте.

Чипаретата са нещо интересно там. Много често всичко хваща. След два часа почва да избира рибата. За капризни риби чипаретата на Дядката са номер 1 Доказано и проверено.

  rikitikitavi on Чет Авг 10, 2017 10:57 am

От средата на август циркулацията на сафрида се попроменя. Започва да прави нещо като кръг. Сутринта е пред Болата на 9метър. После хваща диагонала навътре към русалка. Някъде ниво сухо дере започва да навлиза навътре и пасажа се разпада. Няколко часа след това се групира или пред калиакра или пред яйлата.

Зарганата сутрин избива пред буната. След 10часа се премества пред Калиакра или пред Русалка. И в трите случая рибата е в брега15-60метра. Началото на септември вече е на линия.


Един риболов наскоро: сафрида беше в есенно настроение. Все още на малки пасажи,но вече беше офомил "реката". От 16метър до 28метър дълбочина от Болата до Калиакра. Почти постоянно присъствие на сафриди. Може и на север да е било същото ама аз толкова проверих. 
Към 13часа реката се "сви" на плиткача на Калиакра. Имах близо два часа риболов пусниш вадиш. 
Имаше обаче хишник дето тревожеше рибите. Постоянно сменяха хоризонта. От 5метра та до дъното. 
Нептун ми показа ясно,че едрите риби не ми ги пуска. Ама аз нали инат. Имам две прехапани сафридски чипарета и две отнесени куки с октоподи на повод 0.38мм. 


Друга скорошна интересна ситуация:. Сафрида много.много едър и пръснат. Най-често в групички по шест седем рибки. Типично чернокопско поведение. За да е съвсем чернокопско поведението сафрида се мусеше на нормални чипарета. Смених три от моите съвсем без кълване. Колегата имаше едро чипаре с две розови куки . Освен това сложи и пилкер. Сафрида основно на пилкера и розовите куки. Колкото и да не вярвах сложих и аз розов пилкер и се включих. Закачах риби на пилкера и на куката до него.


Вятър:
Южния и всичките му близки пръска рибата. Влизането рядко има голям успех.

Источния не позволява влизане от Болата. Вълните винаги са големи и неприятни. Нямам идея как е риболова щот не влизам.

Североизточен. Рибно е времето ама вълните са опасни. Риболова е еприятен. Излизането ивлизането е рослово.

Северен и западен. Морето е гладко около брега. Риба обикновенно има. Лодките се отнасят много бързо от вятъра.


rikitikitavi

..........................
 




 
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
krp
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 192
Регистриран на: Пет Окт 03, 2014 8:33 am

Re: болата-разни наблюдения

Мнение от krp »

Благодаря!
Ценен споделен опит поне за мен..
valio_suzumar
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 217
Регистриран на: Нед Юни 17, 2012 9:02 pm

Re: болата-разни наблюдения

Мнение от valio_suzumar »

Браво за написаното.
torezzz
новобранец
новобранец
Мнения: 23
Регистриран на: Чет Юни 12, 2014 7:19 am
Местоположение: Балчик
Обратна връзка:

Re: болата-разни наблюдения

Мнение от torezzz »

Над умерен север или север-североисток прави вълна точно пред залива понеже се засилва по брега и се срещат с отразителните вълни и според мен е опасна. Колегата не е споменал но над 5 м/с. не е комфортно и не е желателно. За активноста на рибите съм на друго мнение, това като цвят и пр. чепарето важи за дадена година и период и не е миродавно. Общо взето редовното участие - води до по големи резултати, е и ако има слука е най добре.
Аватар
nabor4eto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 385
Регистриран на: Съб Май 25, 2013 8:04 am
Местоположение: Варна

Re: болата-разни наблюдения

Мнение от nabor4eto »

Много ми харесва темата..браво на колегата rikitikitavi...споделил е лични впечатления от опита си в морето...моите наблюдения съвпадат с неговите, но сигурно ще има и колеги на друго мнение, в което няма нищо лошо според мен...важно е повече хора да споделят опита и наблюденията си , а истината ще е някъде по средата, та: Аз лично пролетно време /края на Май и Юни/ търся сафрида пред носа на юго-исток от него и в посока Зеленка....от края на Юли влизам срещу Болата и от там към сухото дере, Русалка, Даляна и т.н. Не претендирам , че е правилно това което правя и не налагам мнението си. По отношение на чепаретата мисля, че е важно местоположението, където ловиш пр./на Калиакра или Бяла или по-надолу/. За цвета мога да кажа, че на Болата най-съм доволен от розово/бонбонено/ , тиквено и зелено. Може би комбинация от тези цветове най-много ми допада
Ненавременното изпиване на втората чаша, обезсмисляло първата :drinkers:
Чакала от Варна
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 408
Регистриран на: Съб Юни 24, 2017 5:20 am

Re: болата-разни наблюдения

Мнение от Чакала от Варна »

rikitikitavi написа:Сега. Отварям темата заради достата противоречиви мнения от моя последен риболов там. 

Смятам да пиша наблюденията си и моите изводи. Който желае да пише. 

Първо и най-важно. Теченията там са две и са многи силни. Това налага основно риболов на много тежка котва. Аз съм с три килограмова и на метър пред нея едно кило и половина парче олово. 
Оловата много тежки. Въпреки малката дълбочина. Някъде 70-90грамови.
Въдиците мекички ама и съобразени с оловата.

Рибата често прави един преход в стил пръснат пасаж сухо дере-калиакра. Това сутринта. Към десет часа се групира пред носа и постепенно влиза навътре към Варна.

Вълни. Много е важно да се следи посоката на вълната. Бие ли директно в устата на Болата нямате работа в морето. Приплъзгващите покрай брега вълни не ни пречат на влизането и излизането ама винаги им следим посоката. Вземат ли да обръщат към брега въз.

При всяко по неприятно време кодвата в ръката за много бърцо пускане ако изгасне двигателя. Въжето поне 35метра да е.

Когато си на котва при лошо време първо палиш двигателя. С него държиш най-бавен срещу вълната и максимално бързо обираш кптвата. Въпреки бързината си навътре от вятъра поне с двеста метра.

На лошо време най добрата скорост е 4.5км в час. До 5.1. Така вървиш по вълната и може да завиеш срещу по големите вълни.

Когато сафрида е пръснат и не се товари имате два варианта. Или да вадите по един два или да заметнете на риисетина метра и да присуркввте по дъното.

Драконите са много и често микроскопични. Внмавайте.

Чипаретата са нещо интересно там. Много често всичко хваща. След два часа почва да избира рибата. За капризни риби чипаретата на Дядката са номер 1 Доказано и проверено.

  rikitikitavi on Чет Авг 10, 2017 10:57 am

От средата на август циркулацията на сафрида се попроменя. Започва да прави нещо като кръг. Сутринта е пред Болата на 9метър. После хваща диагонала навътре към русалка. Някъде ниво сухо дере започва да навлиза навътре и пасажа се разпада. Няколко часа след това се групира или пред калиакра или пред яйлата.

Зарганата сутрин избива пред буната. След 10часа се премества пред Калиакра или пред Русалка. И в трите случая рибата е в брега15-60метра. Началото на септември вече е на линия.


Един риболов наскоро: сафрида беше в есенно настроение. Все още на малки пасажи,но вече беше офомил "реката". От 16метър до 28метър дълбочина от Болата до Калиакра. Почти постоянно присъствие на сафриди. Може и на север да е било същото ама аз толкова проверих. 
Към 13часа реката се "сви" на плиткача на Калиакра. Имах близо два часа риболов пусниш вадиш. 
Имаше обаче хишник дето тревожеше рибите. Постоянно сменяха хоризонта. От 5метра та до дъното. 
Нептун ми показа ясно,че едрите риби не ми ги пуска. Ама аз нали инат. Имам две прехапани сафридски чипарета и две отнесени куки с октоподи на повод 0.38мм. 


Друга скорошна интересна ситуация:. Сафрида много.много едър и пръснат. Най-често в групички по шест седем рибки. Типично чернокопско поведение. За да е съвсем чернокопско поведението сафрида се мусеше на нормални чипарета. Смених три от моите съвсем без кълване. Колегата имаше едро чипаре с две розови куки . Освен това сложи и пилкер. Сафрида основно на пилкера и розовите куки. Колкото и да не вярвах сложих и аз розов пилкер и се включих. Закачах риби на пилкера и на куката до него.


Вятър:
Южния и всичките му близки пръска рибата. Влизането рядко има голям успех.

Источния не позволява влизане от Болата. Вълните винаги са големи и неприятни. Нямам идея как е риболова щот не влизам.

Североизточен. Рибно е времето ама вълните са опасни. Риболова е еприятен. Излизането ивлизането е рослово.

Северен и западен. Морето е гладко около брега. Риба обикновенно има. Лодките се отнасят много бързо от вятъра.


rikitikitavi

..........................
 




 
Много се кефя на тия ,дето чуват петлите и го споделят с другите !
Само бих допълнил - алергозан,ксезал или най-добре метилпреднизолон в лодката !!!
Заради драконите и осите...
Морето обича хората,които го обожават !
krp
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 192
Регистриран на: Пет Окт 03, 2014 8:33 am

Re: болата-разни наблюдения

Мнение от krp »

Сега ако някой сподели и за чернокопи, лефери, паламуди и лавраци в този район, ще се радвам много и ще съм благодарен.
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: болата-разни наблюдения

Мнение от rikitikitavi »

Лаврак:
Основно е в брега. Там където има подводни възвишения. На север от Болата. Проблема е, че рядко излиза на линия. Обикновенно преди скапване на времето или преди оправяне. Дълбоко газещи воблери и много здрави чипарета са първото условие. Второто условие е да заебеш всякакъв сафрид. Третото условие е качествен сонар. Трябва за да прекарваш чипарето плътно покрай скалата.
Накрая. Търсиш по дъното на дълбочина над 10метра нещо дето да стърчи няколко метра нагоре. Прекарваш воблера на метър от дъното и на метър от скалата. След трето безрезултатно минаване продължаваш към следващо подобно място.

Понякога на такива места има струпване на лефери. Добрия сонар лесно ги различава. Риболова е по същия начин.
Като време от денонощието обикновенно преди слънцето да се е вдигнало и след като подмине ръба.
Видовете чипарета за тези риби.....нямам достатачно познания да ги коментирам.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
krp
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 192
Регистриран на: Пет Окт 03, 2014 8:33 am

Re: болата-разни наблюдения

Мнение от krp »

Голямо БЛАГОДАРЯ. И разбира се почерпка, ако/когато се срещнем някой ден.

Сафрида бързо омръзва и поради тази причина са ми интересни и другите рибоци, а ми харесва да съм в морето.
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 432
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: болата-разни наблюдения

Мнение от boqn_belchev »

Благодаря Ники! Лаврак съм виждал пред носа вятр север североизток около 17 чсептември.
Напомням че като видим харпунджийски буй да сме поне на 150 м. от него а да не го обикалме.
Днес не харесваше пиле.
Син Зелен и бронова. Че пари тъмно синьо най се нравеше на сафрида вятър север по обяд почти изток но лек.
ВъНа накъсано
Поздрави на Вальо от Тетевен.
Да вземе и да пише Че днес като се запознахме разбрах че има добри познания.Н а мен ще ви е интересно да сподели опиа си в ремонта на лодки.
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 432
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: болата-разни наблюдения

Мнение от boqn_belchev »

20170824_073029.jpg
20170824_152712.jpg
Днес майстора на синьото.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”