Малка лодка (кану) и морска радиостанция

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Мишката
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 148
Регистриран на: Чет Фев 12, 2015 8:13 pm

Re: Малка лодка (кану) и морска радиостанция

Мнение от Мишката »

Аз трябва да имам позивна или трябва да имам нечия чужда позивна (на марината или пристанището)? Радиолиценз специално за морска станция или обикновен радиолюбителски? На осми без лиценз става ли?
Последно промяна от Мишката на Сря Сеп 20, 2017 5:57 pm, променено общо 1 път.
Късметът е на страната на подготвените.
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Малка лодка (кану) и морска радиостанция

Мнение от rikitikitavi »

Позивна ти се дава като си регистрирана лодка. С нея се обозначаваш в ефира. Може си лафиш колкото искаш ня каналите различни от 16. Това се вотшдят лични разговори. Гово ри си стига да има с кого. Вече за официалните си трябва да се обозначиш някак си. Щото лодката ми е в беда-аз съм Иван-как да разберат коя от всичките лодки си....абе имай си джобна станция. Може и да не ти потрябва никога. Важното е телефона да е зареден.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Мишката
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 148
Регистриран на: Чет Фев 12, 2015 8:13 pm

Re: Малка лодка (кану) и морска радиостанция

Мнение от Мишката »

Капитанско свидетелство искат за съд над 4 метра, съответно за такъв съд регистрацията е задължителна и позивната ти идва "автоматично" с тескеретата дето е редно да имаш за гемията... За по-малък съд за който не ти искат капитанско искат ли регистрация, че да го пуснеш в морето и ако не е задължителна може ли да се прави по желание?
Късметът е на страната на подготвените.
Аватар
EU_BG_akademika
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Мар 31, 2008 8:03 am
Местоположение: с.Пчелник област Варна

Re: Малка лодка (кану) и морска радиостанция

Мнение от EU_BG_akademika »

Работата е малко измешана, значи:
1. Регистрация на плавателен съд е задължителна за двигател над 20 кс. независимо от дължината и дължина над 457 см, независимо от двигателя. С регистрацията получаваш регистрационен номер, а не позивана.
По закона за далекосъобщенията, ако нямаш изкаран лиценз за радиолюбител и нямаш позивна от рода на LZ123, можеш да използваш станцията 0.5W в свободния граждански диапазон само.
Всякакви други дейности са закононарушение. Със станция 0.5W в морето ще се чуеш максимум на 500 м. Аз имам на лодката станция 50W, Кобра, морско изпълнение която е с 1.5м антена. Когато регистрирах лодката, я взеха под внимание, без да ми искат лиценз за радио любител. Може би ако станцията е само морска, тоест ако е програмирана да работи само "нa mаrine VHF band", може да се използва и без лиценз за радио любител какъвто аз нямам. Законът мълчи по този въпрос.
Можеш да регистрираш всякакъв плавателен съд по желание.
Ако искаш да си щастлив 2 часа-напий се, ако искаш да си щастлив 1 месец- ожени се, ако искаш да си щастлив цял живот- стани рибар.
/китайска мъдрост/
Мишката
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 148
Регистриран на: Чет Фев 12, 2015 8:13 pm

Re: Малка лодка (кану) и морска радиостанция

Мнение от Мишката »

Аха, значи законът няма ясен текст който да определя нямащите право да ползват морско радио. Значи да притежавам морска станция не е незаконно, но да я използвам без позивна дори по време на бедствие ме закрепя на кантар между незаконното и под-въпрос законното. Баси...
До колкото знам свободни са 27 мегахерцовите и 446 мегахерцовите радиа (с последните имам известен опит).
Късметът е на страната на подготвените.
Аватар
EU_BG_akademika
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Мар 31, 2008 8:03 am
Местоположение: с.Пчелник област Варна

Re: Малка лодка (кану) и морска радиостанция

Мнение от EU_BG_akademika »

Точно така
Ако искаш да си щастлив 2 часа-напий се, ако искаш да си щастлив 1 месец- ожени се, ако искаш да си щастлив цял живот- стани рибар.
/китайска мъдрост/
Аватар
nkolev66
Модератор
Модератор
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Дек 31, 2011 6:29 pm
Местоположение: Бургас

Re: Малка лодка (кану) и морска радиостанция

Мнение от nkolev66 »

EU_BG_akademika написа:Работата е малко измешана, значи:
1. Регистрация на плавателен съд е задължителна за двигател над 20 кс. независимо от дължината и дължина над 457 см, независимо от двигателя. С регистрацията получаваш регистрационен номер, а не позивана.
..............
Можеш да регистрираш всякакъв плавателен съд по желание.
Академик, пробвал съм да регистрирам в БГ, гумена лодка 3,6 метра - не става (или не съм бил достатъчно настоятелен, но ми цитираха някакво разпореждане, където пише "не подлежат на регистрация.....").
Аватар
EU_BG_akademika
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Мар 31, 2008 8:03 am
Местоположение: с.Пчелник област Варна

Re: Малка лодка (кану) и морска радиостанция

Мнение от EU_BG_akademika »

Трябва да ги регистрират, защото например в Гърция ти искат регистрация за всичко във водата....
От друга страна оборудване за 2 мили няма как са побереш в лодката, така че си оставаш на 500 метра дори с регистрацията...
Последно промяна от EU_BG_akademika на Чет Сеп 21, 2017 11:23 am, променено общо 1 път.
Ако искаш да си щастлив 2 часа-напий се, ако искаш да си щастлив 1 месец- ожени се, ако искаш да си щастлив цял живот- стани рибар.
/китайска мъдрост/
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Малка лодка (кану) и морска радиостанция

Мнение от КИРО »

Мишката написа:Аха, значи законът няма ясен текст който да определя нямащите право да ползват морско радио. Значи да притежавам морска станция не е незаконно, но да я използвам без позивна дори по време на бедствие ме закрепя на кантар между незаконното и под-въпрос законното. Баси...
До колкото знам свободни са 27 мегахерцовите и 446 мегахерцовите радиа (с последните имам известен опит).
По принцип е забранено да се "сере" в ефира.Има си строги правила и закони за това.
Има няколко разрешени честоти за любителите,около 5mHz/9mHZ/14mHZ /28mHZ,това не са точните диапазони де,а ориентировъчни.

За морето е 156,400mHZ,т.е. 8-ми канал,и пак с уговорката,че няма да почнеш да разправяш на
Академика,с какви ламета е разцветката на чепарето ти.
Всички честоти са заети и платени,затова и наказанията за работа в тях са големи.
Представям си,Академика с неговата 50 ватова станция,как се е нахендрил по невнимание
на звуковата честота на Нова ТВ,и обеснява какъв лефер вади в момента. :lol:
Или пък в канала на Гранична полиция ???????
Тези които ги ползваме в морето,нарушаваме закона отвсякъде,но има едно
ГОЛЯМО НО.
Работим с малки станции,до 1W,в морето има връзка до 5-8км,
зависи на колко високо ти е антената.
Аве Синко,за къв чеп са ти 50W?
Имаш ли си на идея какво представляват 50W в морето? - май НЕ.
И с какво я храниш тази апаратура ми е интересно?
При 12W,антена на 10м височина,и бряг на 50м височина,спокойно подържам
връзка на 190км.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Малка лодка (кану) и морска радиостанция

Мнение от КИРО »

nkolev66 написа: Академик, пробвал съм да регистрирам в БГ, гумена лодка 3,6 метра - не става (или не съм бил достатъчно настоятелен, но ми цитираха някакво разпореждане, където пише "не подлежат на регистрация.....").
Не можеш да събереш в тази лодка задължителното оборудване бре,как да те пуснат?
И още,разрешената зона за лодки клас С е IA- т.е. 2 мили
Надуваемите основно ги водят клас D,само за затворени водоеми (защитени води де)
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
EU_BG_akademika
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Мар 31, 2008 8:03 am
Местоположение: с.Пчелник област Варна

Re: Малка лодка (кану) и морска радиостанция

Мнение от EU_BG_akademika »

КИРО написа:
Аве Синко,за къв чеп са ти 50W?
Имаш ли си на идея какво представляват 50W в морето? - май НЕ.
Така купих лодката ве, никога не съм се обаждал, не е имало за какво и по добре. Слушам РК-тата на 6-8 канал и времето по 26-ти канал. Тя е стационарна и си се храни от 12V акумулатор... Знам че до 100км мога да се чуя. :D Аи без стационарна станция не дават 5 мили от брега, които имам аз....
Ако искаш да си щастлив 2 часа-напий се, ако искаш да си щастлив 1 месец- ожени се, ако искаш да си щастлив цял живот- стани рибар.
/китайска мъдрост/
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”