Прът и макара за риболов на тежко???

Модератор: sapuna

mjjmiro
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Чет Мар 08, 2007 4:43 pm

Прът и макара за риболов на тежко???

Мнение от mjjmiro »

Здравейте, не разбирам много от риболов, ходил съм няколко пъти и искам да си купя прът и макара за риболов на тежко - шаран, каракуда, амур, щука. Възможностите ми за прът са до към 80лв и макара също за към 70-80лв, която да събира поне 170м 0.40 влакно, пръта - три секционен 3.60 за да издържа по големки риби примерно до към 10кг. Може ли да ми препоръчате нещо за тия пари? Какво означава Акция 40-100гр и Акция 3 lbs??? Кое е важното за добрия прът??? Благодаря!
Аватар
doko
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 518
Регистриран на: Сря Ное 02, 2005 9:38 pm
Местоположение: В. Търново

Мнение от doko »

За акциите има доста писано може да се поровиш и да прочетеш. Но с 2 думи това е тежеста с който се мята оптимално разстояние. 3 либри е идеална за целта която искаш ти. За макара мога да ти кажа по добре да си вземеш Биг Пит тоест макара с голяма шпула. А въдицата да ти е 2-у или 3-и коленна а НЕ телескопична. Всичко друго е въпрос на вкус и възможности. :wink:
Аватар
Chester
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 219
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 6:48 pm

Мнение от Chester »

Моя съвет е да си вземеш 1 шарански прът 3.60 м 3lb защото като хванеш 1 шаран ще забравиш за сякакви хишници и каракуди :wink:
Хвани и Пусни !
mjjmiro
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Чет Мар 08, 2007 4:43 pm

Мнение от mjjmiro »

Благодаря, а някави впечатления от тези макари http://tomaxshop.com/catalog/product_in ... 918dbc271f ,http://tomaxshop.com/catalog/product_in ... 918dbc271f и този прът. Какво ще кажете за тази комбинация
Какво се означава с 12", както и 12ft. има го на някой пръти + посочените Lbs/ за които вече разбрах/
Аватар
Chester
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 219
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 6:48 pm

Мнение от Chester »

Шпулата на макарата ми се жижда малка а лично аз предпочитам 3-и коленни пръти
УспеХ
Хвани и Пусни !
Аватар
doko
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 518
Регистриран на: Сря Ное 02, 2005 9:38 pm
Местоположение: В. Търново

Мнение от doko »

Chester написа:Шпулата на макарата ми се жижда малка а лично аз предпочитам 3-и коленни пръти
УспеХ
Принципно 2-у коленните са по добри и по добре се гънат. Единственото предимство на 3-и коленните е по лесно траспортиране. Така че ако може да си ги събира в колата това е по добре. Относно макарата лично на мен не ми допада много. По добре дай още пари за макара. :wink:
Аватар
Chester
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 219
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 6:48 pm

Мнение от Chester »

Просто изказвах мнение :D
Хвани и Пусни !
Аватар
doko
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 518
Регистриран на: Сря Ное 02, 2005 9:38 pm
Местоположение: В. Търново

Мнение от doko »

Chester написа:Просто изказвах мнение :D
Аз също съм със 3 коленни и ми вършат работа но не е най-долброто. :wink:
Аватар
Chester
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 219
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 6:48 pm

Мнение от Chester »

Easy Carp :?: :wink:
Хвани и Пусни !
Аватар
doko
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 518
Регистриран на: Сря Ное 02, 2005 9:38 pm
Местоположение: В. Търново

Мнение от doko »

Chester написа:Easy Carp :?: :wink:
Естествено :lol: :wink:
mjjmiro
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Чет Мар 08, 2007 4:43 pm

Мнение от mjjmiro »

а тази макара как е http://tomaxshop.com/catalog/product_in ... 918dbc271f , има по голяма вместимост на корда, двоен аванс и антиреверсна система - която не знам за какво служи. Колата ми е комби така, че проблем с транспорта на такъма няма. А тези които са 50Lbs http://tomaxshop.com/catalog/product_in ... 918dbc271f добре ли се хвърлят от ръка или по добре да е 3Lbs 3.6м. Ако може да ми препоръчате и други марки пръти и макари. Понеже съм вжидал да ловят с пръти Трабуко и хората са доволни съм се насочил към тях. Благодаря!
Аватар
doko
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 518
Регистриран на: Сря Ное 02, 2005 9:38 pm
Местоположение: В. Търново

Мнение от doko »

Тая тояга дето си я посочил е с ролков водач и е 2.10 тоест не е за шаранджийски риболов ако питаш мен а за сомски, нищо че там пише друго. Ако искаш евтин и добър прът вземи си easy carp на fillstar. Има ги на 3.6 и 3.90. Само им сменяш върховия водач и си бомба. А за макара има едни на eurohold stinger аз съм с такава и съм много доволен. Пак е с двоен аванс и съмбира бая.
mjjmiro
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Чет Мар 08, 2007 4:43 pm

Мнение от mjjmiro »

като цени да ме ориентираш и защо трябва да се сменя водача?
Аватар
Chester
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 219
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 6:48 pm

Мнение от Chester »

Прътите изи карп неса карбонови доколкото знам а относно онази макара която бе6е посочил миро (аз се казвам мирослав сигурно сме адаши) системата която ти е непосната се казва байтрънър и работи така: примерно хвърлил си на едиси колко метра и както при обикновенните макари разхлабваш аванс след това като засичаш го затягаш (зависи колко си ги разхлабил) райтрънара е задния аванс той се отпуска така че като тръгне рибата на няма много много съпротивление и онази непосната ръчка за теб се бута напред тана е клучен а като завъртиш ръчката на макарата се изключва може и с ръка но предния аванс си го затягаш колкото прецениш (той обикновенно се държи по стегнат)и така като потегли рибата байтрънара е включен и когато хванеш пръта завърташ леко ръчката и изведнъж рибата минава на твърд аванс и се засича и от там нататак работиш с предния аванс
П.П. надявамсе да си ме разбрал УспеХ!
А относно тоя последния прът недей си го взема той може да ти послужи да влачене от лодка (тролинг) или както каза колегата доко за сомове или за КИТОВЕ :lol: МНОГО Е ТВЪРД
НаслукА!
Хвани и Пусни !
mjjmiro
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Чет Мар 08, 2007 4:43 pm

Мнение от mjjmiro »

здр.!
да, аз също съм Мирослав и сме адаши. Та към кои пръти да се насоча- карбонови или не? С прът от 3lbs могат ли да се вадят големи риби? За макарата реших да е тази на трабуко с двойния аванс и байтрънара системата. Само за пръта се чудя още но ще е 3.6м, качеството зависи ли от броя на водачите?
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на тежко”