Въдица за шаран и амур

Модератор: sapuna

Corewin
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 114
Регистриран на: Вто Сеп 23, 2014 6:08 am
Местоположение: Априлци ; София

Въдица за шаран и амур

Мнение от Corewin »

Здравейте колеги. Ще имам нужда от помощ за избора на въдица и макара за шаранджийски риболов. Бюджета е така да се каже символичен - 100лв - 120лв макс. Не практикувам такъв вид риболов. Нямам сигнализатори, кобри и т.н. но пък имам надуваема лодка, с която искам да вкарвам навътре монтажа до петно със захранка . Трябва ми съвет към какъв вид сигнализация да се насоча. Дали със шпионка, овисена между 2ри и 3ти водач, или да изправя въдицата нагоре, за да закача звънче на последния водач. Виждал съм че някои колеги, които нямат сигнализатори така практикуват. По-лесно ще забелязвам кълванетата по този начин ми се струва, защото ще се чува веднага. Това с овисената шпионка я го забележа, я не... Имам ли нужда от байтрънър макара, за да изполвам този начин на сигнализиране със звънчето? Благодаря предварително. Нека всеки, който мисли че може да ми даде ползотворен съвет да го направи. Трябва до петък да си избера нещо. Че другата седмица идва дългочакания момент, в който се паркирам на Сопот за една седмица :fishing3:
Да направиш нещо тъпо със стил - на това му викам изкуство!!!
Спартак
новобранец
новобранец
Мнения: 93
Регистриран на: Съб Апр 07, 2012 2:58 pm

Re: Въдица за шаран и амур

Мнение от Спартак »

https://www.decathlon.bg/komplekt-za-sh ... 50168.html Ето ти въдица с макара. Разглеждах я на живо и ми се стори прилична, но не съм я ползвал ! След това сигнализатор - https://fishingbg.eu/aksesoari/signaliz ... lizator-fl , оптегач - https://www.nasluka-shop.com/obtegach-w ... rue&page=2 , колчета ( ето ти 2 варианта, трябват ти 2 на въдица), вариант 1 - https://www.nasluka-shop.com/metalno-ko ... rue&page=2 , вариант 2 - https://fishingbg.eu/aksesoari/signaliz ... ox-s-glava , макар да е добре, да си вземеш лалета с подходяща ширина за бланката на пръчката. И горе - долу се побираш в бюджета.
дядо тричко
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Яну 20, 2019 10:23 am

Re: Въдица за шаран и амур

Мнение от дядо тричко »

Най евтиният вариант е телескопа, желателно е първият водач да е 50 мм, за по голяма дистанция при хвърляне от брега с по дебела корда. Ако намериш такъв е сигурно че е предназначен за шарани и мятане от брега, има такива по около 40 лева. Които ще ти вършат работа. Но щом ще внасяш с лодка може и да е 40 мм, но като използваш по тънко влакно няма проблеми. Макарата за шарани задължително трябва да е с двоен аванс- байтрънер. И да не е по малка от 6000, но щом ще внасяш с лодка трябва да е по голяма от 7000, за да сбира над 250 метра по дебела корда, защото големите шарани са на дълбокото където ще внасяш монтажа. При дънният риболов колкото макарата е по голяма, е и по стабилна и по сигурна. Въдицата не се държи, а се поставя на стойка, така че тежината и не е недостатък, а напротив предимствата и са много. Дебелата корда ще компенсира неопитността ти в този вид риболов. Единствения недостатък на по денелата корда е че при замятане се скъсява дистанцията. Ако ще ловиш през деня както е по закон, звънеца ти е достатъчен, когато шарана опъне звънеца звъни и аванса на развиващата се макара свири(когато щракваш лостчето на байтрънъра след замятането), и да си задремал ще го чуеш. защото се чува чак на отсрещният бряг, ако не правиш дискотека. Така ще се събереш спокойно в бюджета който си предвидил. Желая ти наслука.
Спартак
новобранец
новобранец
Мнения: 93
Регистриран на: Съб Апр 07, 2012 2:58 pm

Re: Въдица за шаран и амур

Мнение от Спартак »

1-во защо байтрънара да е задължителен ? 2-ро кое ,,гаси" напора на рибите - въдицата или кордата ? 3- то ако шарана вместо да направи ,,рън" и да тръгне навътре, тръгне обратно как този звънец ще индикира кълване ?
дядо тричко
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Яну 20, 2019 10:23 am

Re: Въдица за шаран и амур

Мнение от дядо тричко »

Е много въпроси. Ако продължаваме в този ред можем да си зададем въпроса защо ни е нужна въдица и макара, когато шарана може да се лови и с корда навита на шише? Но все пак ще се опитам да ти отговоря.
Двойният яванс на марарата има много предимства, и ни улесмява доста при риболова. Когато липсва при всяко замятане трябва да затегаме аванса до край, и след всяко замятането да го отпуснем на необходимият режим. Ако забравим да го натегнем преди замятане, ще се развие и кордата ще ни среже пръста. Ако забравим да го отпуснем след замятането по големите шарани ще ни отвлекат въдицата в язовира преди да реагираме. Излетите ни са изпълнени с емоции, които ни извеждат от равновесие, отвличат ни вниманието, и често грешим, когат трябва да правим повече неща.
Гасенето на ударите се извършва от върха и въдицата, макарата и накрая всички грешки се понасят от кордата. Опитният рибар лови с по тънка корда при правиният подбор на въдицата и точното отрегулирване на макарата. До известна степен разбира се , защото никои не може да предвиди каква риба ще му удари. Но когато започващ някакъв нов вид риболов имаш доста пропуски и единственото ти спасение от всички грешки е кордата, по дебелата ти осигорява повече сигурност.
Когато рибата се отдаличава от нас звънеца се вдига нагоре, когато идва към нас пада, и в двата случая звъни и ние засичаме. Работата с звънеца е значително опростена и не може да ни заблуди при мними и леки подръпвания които са ялови.
Накратко всичко е въпрос на предпочитания в зависимост от опита и стремежа ни да предвидим онова което ще ни се сучи, но всеки излет е уникален и ни поднася много изненади. Всички методи теории и оборудване са дискусионни и не могат да се приемат като задължително правило, нито да ни гарантират успешен риболов, именно в това се състой магията на риболова. Наслука приятели.
Спартак
новобранец
новобранец
Мнения: 93
Регистриран на: Съб Апр 07, 2012 2:58 pm

Re: Въдица за шаран и амур

Мнение от Спартак »

Точно края на поста ми хареса и се съгласявам. Със всичко казано по - горе се надявам да помагаме на колегите. Хубаво е да се вземе максимума за бюджета с който колегата разполага.
Аватар
Saltwater™
новобранец
новобранец
Мнения: 16
Регистриран на: Нед Апр 01, 2018 11:54 am

Re: Въдица за шаран и амур

Мнение от Saltwater™ »

Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на тежко”