Риболов с хранилки " Метод"

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Бачо Илия »

hristotihov написа:Това е разновидност на swing tip.

Точно :smt023 Аз и по-горе го писах..."първообраза..."; само че тук не пречи за големите дистанции и няма проблем при вятър :idea: 8)
Изображение
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Бачо Илия »

Като разновидност на хранилките "метод фидер" аз смятам че са и всички "инлайн" хранилки, пружини, олова с форми и възможности за поставяне на топки захранка и т.н. Разликата на тези хранилки от класическата хранилка "метод фидер" е, че утежнението им е разположено радиално и при монтажите не е много удачно повода с куката да се набива в захранката, тъй като при падането на дъното куката със стръвта може да се окаже под хранилката. Вариантите, според мен са два: или много къс- 7/8см повод с кука и стръв, който е свободен и не се набива в хранилката, или по-дълъг повод - 30/60/90см, като само куката със стръвта се забива в топката, е повода е свободен. При такъв монтаж с дълъг повод, при пропадането свободния повод играе ролята на плаваща котва и винаги е над хранилката, както и куката когато топката тупне на дъното; трчбва да се отчита обаче, че при наклонени дъна топката не трябва да е кръгла или овална, а по-скоро с неправилни форми или квадратна.
В последните години започна да става доста популярен и риболова на толстолоби с пружини, както под повърхноста "на тапа", така и "на дъно". Доста съм писал във форумите по този въпрос, независимо че 90% от толстолобите които съм хванал за последните 10-11 години са "на плувка с директен" , та ще постна два изцяло осъвременени от мен монтажа за риболов на толстолоби с "инлайн" пружини и монтажи за фидер с хранилки "метод", които изглеждат доста цивилизовано и отговарят на всички съвремени изисквания:
По-долу ще постна два осъвременени "до дупка" толстолобаджийски монтажа, които според мен отговарят на всички изисквания за безопасност на рибите при късане на основното влакно, естетически издържани са, с много добри показатели за контрол на линиите, индикациите на кълването и т.н. Монтажите са изпробвани "на вода" от към плаваемост , точност на подаване и задържане в петното, индикации на кълването и т.н. Специално тези монтажи, които ще постна по-долу съм ги направил и "на косъм"... та и аз да постна нещо "на косъм" по форумите.... :mrgreen: :lol:

На първият монтаж: "толстолоб с инлайн хранилка, под повърхноста ", тапата е заменена с плувка като тези на долната картинка с товароносимост 15 гр, а обичайната весдесъща пружина е заменена с лека "инлайн" пружина с пластмасова тръбичка:

Изображение

Най- общият вид на монтажа, след монтирането на отделните елементи, изглежда ето така:

Изображение

Детайлно:

Изображение

Отдолу-нагоре: Кука номер 6 с монтиран "на косъм" между ограничител и стопер, "олекотител"- малко бяло стиропорене топче с неутрален аромат; 8-сантиметров плетен повод с вирбел; възел между вирбела и основната линия; амортизатор- гумена съчма; инлайн пружина; стопер- гумена съчма с пластмасов конусовиден клин, 15-гр плувка тип "морков" със сменяема за различна осветеност и за нощен риболов 4.5мм антена.

Монтажа в притегнат и готов за риболов, вид; като цяло и детаилно:

Изображение

Изображение

Разбира се, плетения повод с монтажа на "олекотителя" на косъм, може да си бъде и обикновенния повод с хирургическия конец, но и в двата случая, при този монтаж индикацията на кълването е много по-добра, управленито на линията при вятър е много по-лесно, а при късане на основното влакно толстолоба няма да ходи с пружина на муцуната до края на дните си- при първото и закачане някъде, основното влакно лесно се изхлузва през стопера с клина и остава само повода с куката и част от влакното.

По-долу е и монтажа "толстолоб с инлайн- хранилка, на дъното":

Изображение

Тук обичайната пружина отново е заменена с "инлайн" пружина, която обаче е радиално утежнена- в случая 40 гр; "олекотителя" е заменен с "повдигач"- в случая, зелено и доста по-голямо стиропорено топче с аромат на анасон, също монтирано "на косъм", между ограничител и стопер; гумения стопер с конусовидня клин е изнесен малко по-назад по линията за да осигури по-доброто самозасичане, а топката която се поставя на пружината е много по-голяма от тази "на плувка"- там е колкото яйце, а тук е 2-3 пъти по-голяма; и тук плетения повод с косъма може да бъде "нормалния"- този с хирургическия конец... Останалото, като влакна, макари, пръти, колчета, тактика и т.н, ще го пиша по-нататък в темата! :idea:

п.п. първия монтаж е тестван "на вода", точно с влакното което е на картинките- 0.225/Colmic- AXIAL, прът- мощен "НН"-фидер 3.90/4.20 връхче 2 1/2 унции, макара Корморан-Коркаст 8Пи с дълбока шпула; това е при очаквания за риби до 4-6.000кг!!!
Последно промяна от Бачо Илия на Пон Юни 28, 2010 12:51 pm, променено общо 1 път.
Изображение
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от dunavski »

Ето и една разновидност на "метода" и от мене. Става въпрос за така наречения "натоварен ваглер" (bagging waggler). Представлява голям цилиндричен прав ваглер със малка метод хранилка в основата.

Изображение
А. Вашия ваглер хранилка трябва да е голям и здрав. Проверявайте мястото между ваглера и хранилката за повреди защото по време на сесията плувката доста се натоварва.
B. Проверете и основната си линия. Тя също трябва да е без наранявания защото тя доста се натоварва при постоянните презамятания. Основна линия в порядъка на 8-10 lb. ще подходящ.
C. Вашата захранка трябва да е мека и пухкава. Обикновенния метод микс е твърде лепкав за тази техника - нормалните шаранджйски миксове са по - подходящи забъркайте я локо по - влажна отколкото бихте я направили за обикновен фидер.
D. Използвайте лиид клип за фиксиране на плувката и шлаухки. Първо нанизвате едната шлаухка после лиид клипа втория шлаух и връзвате един вирбел номер 12. Плувката зе закача за лиид клипа и приплъзвате първия шлаух върху кукичката на клипа зада фиксирате плувката.
E. Вашия повод трябва да е подходящ за работата висококачествен повод от 8 lb. е добра стартова точка ако има наистина големи риби може да минете и на 10 lb. Дължината на повода трябва да е на дълбочината на която се хранят рибите. Тука е добре да експериментирате добра стартова точка е 2-3 фута
F. Монтаж на косъм е най-добър и обикновенните боили са достатъчно здрави зада издържат замятане. Може да хванете няколко шарана на една и съща боила. Кука с широка извивка номер 10-12 комбинирана със светла стръв
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
Станимир Бегов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 865
Регистриран на: Вто Авг 11, 2009 11:24 am
Местоположение: Хасково

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Станимир Бегов »

Това съм го пробвал и работи ,особенно когато на дъното има закачки и камъни само дето куката ми е 4 номер щото боили с 12 номер кука ми се струва несериозно :D
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от butnik »

Колега,у нас няма малки размери бойлита,за разлика от чужбина.По правилно е да го разбираш пелети или гранули.А тях на 12№ си стават,дали с рингче/силиконов пръстен/ или на косъм си е вече решение на рибаря.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Бачо Илия »

Пооправих темата до тук и ще я продължа по-нататък 8) :drinkers:
Изображение
Ribko
фен клуб-скобар
Мнения: 1751
Регистриран на: Съб Дек 26, 2009 6:23 pm
Местоположение: София

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Ribko »

Хм интересно, тря да се пробва това с плувката и пружината под нея.... :)
''Голямата риба е прекалено ценна, за да бъде улавяна само по един път!''
С ЩЕКА И МАЧ, ПАК СЪМ СИ НЕМОЖАЧ !
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Бачо Илия »

Според мен, най-удачния вариант за регламентиране на въпроса "фидерен"или "шаранджийски" е риболова с хранилки "метод" е разграничаването на два отделни метода риболов с хранилки "метод фидер"( така съм го и срещал в английски източници), а именно:
" Match Method Feeder", единия метод и " Specimen Method Feeder", другия метод. Приликата между двата е типа на хранилката(с първообраз, весдесъщата пружина) и късия повод с кука в захранката или близко до нея, а разликата е във вида на такъмите, изискванията към линии и поводи, вида и теглата на хранилките, методиката на захранване и дохранване и не на последно място- начина на индикация на кълванетата.
Аз по-нататък в темата ще се опитам да разгранича и специфицирам двата варианта на риболов с хранилки "Метод фидер". По начало, хранилките "метод" са създани за риболов предимно на шарани, в неголеми затворени водоеми от типа на арендни и рибарници и със сравнително голяма "шаранонаситеност". В последствие този риболов се е доразвил и за едри платики и линове, а в реките освен шараните все по-чест обект са и едри екземпляри бяла мряна. Специално у нас, аз смятам че последните години сериозно "набира скорост" и риболова на толстолоби в затворените водоеми и р.Дунав, пък било то и на стандартните пружини, които също са разновидност на хранилките "метод". По принцип, хранилките "метод" представляват различни разновидности на утежнени рамки, мрежи, пружини или само тежести със специална форма, които са така конструирани, че около тях да може да се облепят теста, захранки с различна твърдост(глетавост), размекнати в известна степен пелети, както и всякакви допълнителни добавки като зърна, накълцани или умъртвени червеи, части от протеинови топчета и т.н. По-долу различни варианти на хранилки и специални тежести, които са с това предназначение(в най-общ вид):

Изображение
Изображение
Изображение

Това е първата обща черта на хранилките "метод фидер", а втората обща черта на риболова с такива хранилки, е че куката със стръвта е монтирана на къс, приблизително 3 инча(около 8см. повод), като може да бъде вътре в топката захранка или извън нея, но с такъв разчет че да не може да достигне основното влакно и да се получи уплитане при замятането, приводняването или пропадането към дъното; на различните варианти "вътре" или "отвън", ще се спра по-нататък- те са в зависимост от конструкцията на конкретната хранилка, вида на стръвта и др. Идеята е: при сравнително гъстите и сравнително едри риби, куката да е или в захранката и шараните ровейки да я засмучат, или да е в непосредствена близост до нея; при всички положения, различните варианти на монтажите са самозасичащи, а поводите могат да бъдат монофилни, флуорокарбонови, плетени(със или без покритие); стръвта може да бъде монтирана както директно на куката, така и "на косъм".
Хранилките които се ползват, обичайно са с тегла 1-3 унции (28-84гр., без захранката), рибите които са обект на този риболов- относително едри и борбени, което от своя страна изисква и сериозни такъми. Посочените тегла на хранилките имат и изключения, особенно когато се ползват все по-набиращите скорост и популярност хранилки "флат"(плосък)- за "мач метод фидер" се ползват и хранилки с тегла 1/2-ра и 3/4-ти унции(14 и 21гр), на които ще се спра по-подробно нататък в темата.

8)
Изображение
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Бачо Илия »

И в двата случая, съвременните хранилки "метод фидер" представляват специални тежести с рамка или плоскости, които са усъвършенстван вариант на класическата пружина. И в двата случая са съобразени с основните изисквания на английския дънен риболов- Фидер или на Модерния Шаранджийски риболов, като: такъми, линии, поводи монтажи, тактика на захранване, дохранване и риболов; начини на индикация на кълванетата и т.н.
При по-лекия вариант на риболов с хранилки МЕТОД - т.н. "Match Method Feeder", прътите които се ползват са мощни фидери с акция "Н"(хеви) или "НН"(екстра хеви), които трябва да са в състояние да издържат на замятането със сравнително тежките хранилки- 1- 1 1/2 унции (28-42гр, без захранката) или по нашите стандарти 25-30-35-40 гр; теглото на напълнените такива хранилки е приблизително двойно и не всеки фидерен прът е способен да изхвърли такава тежест и с такова съпротивление на въздуха при замятането на обемистите "методи". При вариантите на по-леки хранилки 1/2-ра или 3/4-ти унции(14-21гр, за които писах по-горе в темата), могат да се ползват и по-леки варианти на фидерни пръти- М и МН. Лично аз смятам, че за затворени водоеми са подходящи всякакви дължини на прътите- 3.30-3.60-3.90-4.20..., а за риболова в по-големи реки, по-удачни са по-големите дължини(поради спецификата на риболова "на течение"). Макарите също трябва да са надеждни, здрави и с плавно работещ аванс (преден или заден); може да се ползват и макари с байтрънър, но специално за този тип риболов(тип"Мач") с хранилки "метод", аз имам определени сериозни резерви и ако макарата е такъв тип, то по-добре е да не се включва по време на риболова. За размера на макарите, считам че най-добрия вариант е размер 4000, а на второ място- размер 5000.
Относно влакната и поводите. Изхождайки, че "обичайните заподозрени" при този риболов са сравнително едри риби- шарани по платени водоеми, едри платики, бели мрени и т.н. и съобразявайки се със това, че все пак това е по-лекия вариант на риболов с хранилки "метод фидер", колегите в Англия са определили една 10-фунтова(4.500кг) горна граница на "заподозрените" и в тази връзка и насока, линиите които се ползват са минимум 8-фунтови(3.600кг)за основното влакно и с малко по-нисък тест за поводите. В зависимост от теглото на напълнените хранилки аз ползвам влакна със сечение 0.20/0.205 и 0.22/0.225 с поводи 0.18 или 0.20. По изключение ползвам и 0.25 с поводи 0.22- за риболов в арендни язовири пред или в близост до шавар и при наличие на обитатели от рода на случайни, средно големи толстолоби; тогава, задължително ползвам максимално тежка хранилка за този тип риболов и с максимално качено количество захранка на нея за да се натегне добре линията.
Относно начина на индикация на кълванетата. При риболова "Мач метод фидер",индикацията на кълването се извършва както при нормалния риболов с фидер- по сгъването на връхчетата, като има една характерна особеност на която ще се спра малко по-нататък . В следващия пост ще се разгледам хранилките, захранките, монтажите и риболова по метода "Match Method Feeder"

8)
Изображение
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Бачо Илия »

Съществуват различни варианти на изпълнение на хранилки за "Match Method Feeder", но всички те задължително са на един и същи принцип- представляват утежнена рамка или спирала в която се натъпква и пресова захранката. Много голяма част от тях и много популярни в последните години са хранилките от типа Flat(плосък, лежащ плътно на дъното):

Изображение

Изображение

На картинките по-горе са два модела на Korum- " Carp feeder" и " Flat in-line feeder", които са хранилки от точно този тип.
Първият модел е предназначен специално за риболв на шарани, като е снабден с къс шокабсорбер(ластик); ластика е монтиран или по този начин, или между два вирбела като и в двата случая този монтаж е фиксиран монтаж- основната линия е свързана фиксирано горния край на хранилката, а повода е свързан към долния вирбел( пръстенче) на ластика. Ластика(шокабсорбер- паур гъм, в случая) има функциите да поема и гаси първоначалните мощни тласъци на хванатия шарани да не допуска късането на повода или откачанията на куката от устата на шарана.
При хранилки от този тип трябва да се има в предвид, че при късане на основното влакно шарана може да ходи много дълго с хранилката, няма как да се освободи от нея и в тази връзка е препоръчително да не се ползват плетени влакна за поводи, а основното влакно трябва да бъде много по-здраво от късия повод и ластика, взети заедно!
Втория тип хранилки(инлайн) предполагат и ползването на много здрави поводи( плетени влакна, със или без твърда обвивка) монтажи "на косъм" и т.н., като тук вече монтажа може да бъде подвижен, фиксиран( със силиконов стопер) или полуфиксиран( от горното ухо на вирбела на повода към силиконовата тръбичка в долния край на хранилката).
За пълненето и пресоването на захранка или пелети в тези два типа хранилки за Match Method Feeder, има и специални форми(легла) за оформяне до на пълнежа преди замятането:

Изображение

Изображение

И две филмчета по въпроса за пълненето на този тип хранилки:

[youtube]<object width="640" height="505"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/qmNuQ6cjk7A&hl ... ram><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/qmNuQ6cjk7A&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="505"></embed></object>[/youtube]

[youtube]<object width="640" height="505"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/UCDq9Gv-PhE&hl ... ram><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/UCDq9Gv-PhE&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="505"></embed></object>[/youtube]

8)
Изображение
Аватар
hristotihov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1512
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 10:30 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от hristotihov »

Бачо, добре дошъл! ..... отново. :wink:

Мисля че при метод фидер, не трябва да се ползва фидер пръчка. Не трябва да се ползва нито медиум, нито хеви фидер, нито нищо, което на върха има куивер тип. Смисъл от пръчка с индикация на върха има само ако монтажа е подвижен през хранилката (класическата кошница за фидер) и най-леките дръпвания на линията, без никакава тежест и съпротивление се индикират на връхчето.
При метода не трябва да се лови с връх индикатор, защото монтажа е на самозасичане и линията не е подвижна през хранилката. При този монтаж, върха ще се сгъне чак когато рибата е убодена и понесе тежката хранилка със себе си, а сгъването ще е меко казано - мощно.

Бих ловил дребни риби на класически фидер и по-йедри риПки на метод фидер така:
Класически фидер - фидер пръчка - куивер тип, подвижна през хранилката линия и макара без байт рънър.
Метод - шаранджийска пръчка, монтаж на замозасичане, индикация със сигнализатор и включен байт рънър.

:drinkers:
нямам живарник
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Бачо Илия »

Ицо, аз специално и затова съм ги разграничил на два отделни метода за риболв с хранилки "метод фидер"- фидерен и шаранджийски и съм ги спесифицирал по-горе :idea: По-надолу в темата мисля че ще се и доязясни въпроса "кое, как и с какво?"

Едно филмче, как се подготвят пелетите за такъв риболов(доста колеги не знаят как точно да си направят пелетите) и след него, още едно филмче за самия риболов "Мач метод фидер":

[youtube]<object width="640" height="505"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/6HLJ9TRCe4M&hl ... ram><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/6HLJ9TRCe4M&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="505"></embed></object>[/youtube]

[youtube]<object width="640" height="505"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/m-RkIuyUzJQ&hl ... ram><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/m-RkIuyUzJQ&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="505"></embed></object>[/youtube]

:wink:
Изображение
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Бачо Илия »

Още няколко модела хранилки ФЛАТ:

Продължавам по нататък с една хранилка на английската фирма NISA- Method Feeders / хранилки метод фидер/

Porkys - Flat Method Feeders/ плоска хранилка "метод"/

Хранилките:
Изображение
Изработена е по иновативна технология от производителя, и като хранилка и като цялостен монтаж:
Изображение
Предлага се със специално изработен за нея, шокабсорбер от специални полимери със добре капсуловани вирбели(с различна големина) в двата края:
Изображение
На по-горната картинка е показан и специален монтаж със стопер за риболов с пасти и теста; стопера и монтажа на пастите:
Изображение
Монтажа със шока:
Изображение
Пълненето на тези хранилки, а и изобщо на хранилките "флат" е обяснено и показано с филмчета в по-горе в темата.
Предлагат се само с грамаж 36гр, като това тегло е определено от фирмата -производител на базата на опитите и грешките, така че хранилката да е стабилна при полет от една страна и да може да се задържа стабилно и на всякакви стръмни дъна, от друга страна.

Плоски хранилки на MIDY и CRALUSSO:

MIDY- Splash'Em Feeders:

Изображение

Изработени са от спирала с тръбичка и листово утежнение; предлагат се в три размера(грамажи) 1/2oz 3/4oz и 1.0oz (14, 21 и 28гр.) Така като ги гледам, няма нищо сложно да бъдат направени- такива неутежнени спирали с тръбички се продават навсякъде; може да им се сложи и шокабсорбер с вирбели в краищата или конус и тръбичка за полуфиксиран монтаж.
Изображение

По долу е още един модел "флат": CRALUSSO-Flat Feeder Basket- инлайн, 50gr; от този модел имам заприходени и десетина бр. 20 и 30гр. Дължината на хранилката с включително гумените накрайници е 10.5см.

Изображение

За да завърша с хранилките Flat при риболова Мач метод фидер, поствам двата модела хранилки и устройствата за пълнене с пелети и захранки, показани във филмчетата по горе. Хранилките са в двата варианта- за фиксиран монтаж със шокабсорбер и за полуфиксиран инлайн монтаж:

Garbolino:
Изображение

Preston Inovation:
Изображение
Изображение
Изображение
Устройствата за пълнене на Престън са с подвижно дъно за по-лесно изваждане на хранилката след напълването и!
Изображение
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Бачо Илия »

По отношение на самия риболов "Мач метод фидер"- риболова се извършва с пръти, влакна и макари за риболов с фидер, подбрани с необходимата здравина, съобразно теглото на хранилките(с пълнежа) и голимината на предполагаемите по-едри риби- шаран, амур, едри платики и т.н. Захранването и дохранването се извършва както при риболова с фидер - само с кошничката или и с допълнителни способи в по-топлия сезон. Разпадането на захранката или овлажнените пелети на дъното, трябва да става бързо и за не повече от няколко минути след попадането на кошничката на дъното ; захранката се счита за неправилно овлажнена, ако от нея има останало по хранилката при изваждане след 15 минути. След падането на хранилката на дъното- нищо не са "придърпва"; само се натяга линията, а повода е дълъг 8-12 см. Дръжката на пръта трябва винаги да е "под ръка"(за да не замине), аванса да е прецизно настроен, съобразно здравината на линията и размера на очакваните риби, а по-добрата позиция на пръта е той да сключва ъгъл с водната повърхност около 45 градуса- тук не е необходимо отчитането и на най-фините и незабележими кълванета и попивания на стръвта; пръта(лови се само с един прът) и позатегнатия и правилно регулиран аванс също участват в самозасичането на рибите, а ползването на байтрънър (за разлика от "спесимен метод фидер") е непрепоръчително; след сгъването на върха и самозасичането на рибата, трябва да се направи моментална подсечка за да се забие куката достатъчно добре в месестата устна на шарана.

:wink:
Изображение
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Бачо Илия »

„Specimen method feeder”:

Метода „Specimen method feeder”(Спесимен Метод Фидер) е по-тежката версия на риболова и монтажите с хранилки „метод”. Използват се стандартни шаранджийски пръти(щекерни или телескопи) с тест на кривата 2.5-3 фунта (1.1-1.3 кг), за риболова на едри шарани, или усилените пръти от типа Авон( с два сменяеми фидерни върха), с тест на кривата 1.75-2.0 фунта (790-900 гр.).
Да кажа няколко думи за оборудването, което ползвам при риболов с хранилки метод. Единия вариант на окомплектацията ми са два мощни шаранджийски телескопа на GLOBE, модел 1100 ZEUS 330 (3.25lb), карбонови, 6-коленни(долните три колена са с кръстосана оплетка от карбонова лента, горните три с радиална), много здрави СИК-ови водачи с тройни крачета, като керамиката на връхния водач обхваща цялата метална част. Прътите са окомплектовани с макари TEBEN- WEF-500, 5-лагерни с преден аванс. Макарите са размер 5500 със по 350м влакно 0.25 на основните шпули(мерено с микрометътър). Комплекта се завършва от 4бр колчета на CORMORAN,окомплектовани със сигнализатори и обтегачи:

Изображение

Изображение

За този риболов се ползват поставки от типа "rod rest"(като моите на картинките по-горе с такъмите за този метод на риболов) или "rod pod"за твърди терени; с электронни звукови сигнализатори, обтегачи и визуални индикаторами(вкл. за нощен риболов) Макарите са с по-голяма вместимост и е обичайно да са „байтрънър”, а основните влакна да са с тест от 8 до 15 фунта (3.6-7 кг).

Стил „Specimen Style”

Независимо от това, че принципа е един и същи (като при „мач метод фидер”), хранилката Спесимен метод се явява силно увеличена версия на хранилката Мач метод и дизайна и е доста по-различен. Хранилките обикновенно са с тегло 1.5-3.0 унции(40-85гр) Тя е конструирана във вид на тежест с централно отверстие или отверстие само в единия край, на което са монтирани „крила”, около които се набива захранката. Гумения шокабсорбер отсъства, вместо това основното влакно се промушва по оста на хранилката и се връзва за вирбел(с точно определен размер), които се фиксира във силиконовата тръбичка в долния край, създавайки полуфиксиран инлайн монтаж. За повод често се ползват плетени влакна, я в горния край на хранилката- гумен конус(опашка) и противоуплитащ шлаух
За да стане по-ясно по долу са и двата варианта на хранилки и монтажим "метод фидер"

Мач Метод Фидер:
Изображение

Спесимен Метод Фидер
Изображение
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на тежко”