Риболов с хранилки " Метод"

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Бачо Илия »

Доста пъти е коментирано по форумите, дали риболова с хранилки "Метод Фидер" е фидерна техника или е техника и способ на модерния шаранджийски риболов и в тази връзка пускам темата за коментарии и детайлно обсъждане на дънния риболов с хранилки метод. Аз лично считам че този риболов се прилага по-често със шаранджийски такъми от колкото с фидери и затова пускам темата тук. Ще се опитам детайлно да разгранича двата варианта на риболова с хранилки "метод фидер", както и ползваните такъми и аксцесоари.

Изображение

п.п. по -нататък в темата ще ползвам съкратеното наименование " метод " :idea:
Последно промяна от Бачо Илия на Пон Юни 28, 2010 12:33 pm, променено общо 1 път.
Изображение
Аватар
RAAZIEL
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1436
Регистриран на: Чет Яну 31, 2008 5:16 pm
Местоположение: Варна

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от RAAZIEL »

Добра тема отвори за коментари.Ще я следя с интерес.
Аватар
nikikati
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 326
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 1:01 pm
Местоположение: София/Бургас/Русе

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от nikikati »

Напоследък се оказва добър вариянт за риболов на шаран в комбинация с монтаж на косъм!
Но не във всичките му разновидности, разбира се! :idea:
Шаранът не ти гледа такъмите!

CATCH & RELEASE
Аватар
Invader
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 7:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Invader »

Утре смятам да пробвам с тези два монтажа, и по-точно с втория:
ИзображениеИзображение

Може би не трябва да използвам повдигач, но дъното мисля е тинесто, така че ще видим. За стръв съм се спрял на царевица и дебел земен/торен червей. Ако имам слука на този монтаж ще споделя.
А аз няма да откажа съвети и мнения по отношение на "метод фидера".
Ето и малко материали по темата:
http://www.gofishing.co.uk/Advice/Rigs/ ... eeder-rig/
http://www.alltackledup.co.uk/methodfeederrig.htm
http://www.carpanglersgroup.com/boltrig ... eeder.html
:fishing6:
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Бачо Илия »

Колега, да беше ги попревел :idea:
Изображение
Аватар
Invader
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 7:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Invader »

Няма какво толкова да се превежда. Този метод според мен е за краткотрайни /ежедневни/ излети. Най-важното (пак за мен) от изчетените материали се крие в тази картинка, на която е обяснен монтаж на т.н. "in-line feeder":

Изображение

А. Използвайте най-добрите захранки за водоема, т.е. трябва да имаме предрарително инфо за гьола!
B. Използвайте къси и здрави поводи (най-подходящи пак според мен са плетените влакна) с дължина 8-15 см. Аз лично съм се спрял на 12 либрови.
С. Използването на вирбел с карабинка е желателно, тъй като лесно може да си смениш повода и стръвта /косъм или чарвей).
D. Препоръчва се нанизването на мънисто, което да поема удара на хранилката при замятане.
E. Това е хранилката. В случая е подвижна, която позволява рибата да поеме стръвта без да усети съпротивление. За целта през хранилката минава тръбичка.
F. Трябва да се използват захранки с подходяща консистенция, която след разтваряне на направи хранително петно, а не да си стои на хранилката и същевременно да не изхвърчи при замятане.
G. Тук дават препоръки за дебелината на основното влано, като зай-подходящо посочеат 8-12 либрово. Аз съм с 0,30 :wink:

Иначе за повечето риболовни сайтове се допитвам до http://translate.google.com.

А колкото до тези хранилки, при тях се разчита на самозасичането на рибата, тъй като освен рамка, която да задържа захранката има и собствена тежест (аз съм срещал такива с тежест от 40 до 80 гр):
]ИзображениеИзображениеИзображение
:fishing6:
Аватар
Fat
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 1:18 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Fat »

Само да вметна, че на последната сутрин от НС5 на едната въдица (на около 30м. от брега, дето бил Делев)
с монтаж хранилка (като последната показана) от 40г., на хранилката протеинова паста с разни буламачи,
повод около 10см. + кука A1 6№, две царевички и повдигач, имах удар около 6 сутринта!
За съжаление сигнализатора му паднала батерията и след като ми размотало почти цялата шпула,
каквото е било си отишло. Хранилката беше на 50м. по кордата отишла ...
Навивах с мисълта за скъсано но се оказа, че се е откачило. :evil:
Та, работи си хранилката Метод. И си хваща.
Само дето, понеже стояхме до 5 сутринта с двама колеги, легнах и затова не чух нищо.
Та така.
"Щастие за всички, щастие даром!"
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от snegk »

Ако беше я направил инлайн,щеше да се самозасече и по трудно да избяга. :wink:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Аватар
Fat
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 1:18 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Fat »

Точно този модел малко трудно става, да се движи свободно по влакното ...
Трябва да се залепят чаркуляците. Оловото изпада и после се заплита
всичко в основната линия и по дъното. Освен това около мен имаше още 6 дънни -
Представям си, ако не се беше откачила, на каква вълна щеше да е всичко.
Наложи се да придърпвам мойте.
Да бях чул сигнализатора щеше да е по-добре. Тъй си мисля.
Ма аз съм лаик и още се уча.
:lol:
"Щастие за всички, щастие даром!"
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Бачо Илия »

Една идея за сравнително точно захранване на по-големи дистанции и то с презентиране на захранката директно на дъното, при риболов " на тежко" с хранилки МЕТОД :idea: Кошничките на първата снимка са съответно 80гр. лявата и 60-грамови, другите две. Полезният им обем се доближава до този на средно голяма ракета:

Изображение

Изображение

:idea: 8) 8)
Последно промяна от Бачо Илия на Пон Юни 28, 2010 12:36 pm, променено общо 1 път.
Изображение
Pavkata 1977

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Pavkata 1977 »

Бачо Илия със сигурност мога да кажа,че 80гр.фидер+храната ще стане доста тежко за стандартна 3 либрова шаранска въдица.Аз лично ползвам 40гр.,абсолютно същата(и същия монтаж на косъм) като на снимката на колегата Invader и като се напълни с захранка си тежи.С тоягата на Шимано(Аливио) и Спро(3лб) се хвърля,но с другите две,които също са ми 3 лб ситуацията е сложна.Хранилката си е доста масивна и доста храна събира...Мисля си,че при 80гр. фидер и 40-50гр. храна трябва да се съобразим сериозно и с тоягите,с които разполагаме(удряме горната граница за 3лб на каталога на Шимано).А като наблюдения,мога да кажа само,че нямам празно - всяка риба,която е ударила е извадена и пусната(говоря за шаранчета между 1-3кг.,такива са ми ударили :D ),празните кълванета почти ги няма,куките,които ползвам са на JRC,стръв 2-3 зърна царевица(от унгарската Cuuk,мисля нещо такова беше).И не на последно място се спестяват доста пари от ПВА продукти,но който гони дистанция...ще трябва да търси друг вариант.
Дано някой ден на Домлян да ги пробваме! :D :D :D
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Бачо Илия »

За хранилките " метод" аз съм писал в една (заключена) тема, как точно трябва да се настоварват за големи дистанции и със шаранджийски пръти; аз ползвам 40-грамови хранилки с фидери и шаранджийски пръти 3/3.5 либри, ползвам и 80-грамови с пръти 3.30(шаранджийски телескопи, 3.25 либри) :idea: :idea: 8)
Последно промяна от Бачо Илия на Пон Юни 28, 2010 12:41 pm, променено общо 1 път.
Изображение
Аватар
Fat
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 1:18 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Fat »

Точно! :D
Само дето аз ловя по-рядко и от съвсем скоро.
Моите за 80г метод + храната са 2,4 с акция 100-300 и
2,4 с 60-120 за риболов до брега /тогава просто внимавам за пръчката/.
"Щастие за всички, щастие даром!"
Pavkata 1977

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Pavkata 1977 »

Бачо Илия,доколкото виждам ти "метода" го ползваш вместо ракета(заради акцията),аз например имам една тояга Зебко 2.70м,100-300гр.,която ,мисля да приспособя или за ракета или за "метод"захранване?А колегата Fat говори за тояги 2.40 с акция 100-300 грама за риболов,не за спод!Според мен това е прекалено корава въдица за риболов на шаран в затворени водоеми!За реки не мога да взема отношение.
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Бачо Илия »

Павка, не ползвам метода вместо ракета :idea: За захранване ползвам тези хранилки от картинките по-горе; те не са хранилки "метод" а са си обемисти и тежки кошници за фидер :idea: . След това ги свалям и монтирам "Метод"-и. Може да се ползват и други видове монтажи вкл. шаранджийски, фидер, " на дъно", пружина-класико и т.н. :wink: Тук предимството е че сравнително бързо и на сравнително големи дистанции се доставя захранка от всякакъв вид и консистенция и то директно на дъното на относително малко и концентрирано петно ( както е при риболова с фидер). Задължително ползвам клипса при захранването, като после при риболова ползвам едновременно, "на смени" и клипс и маркировка на влакното ( става дума за шаран и амур, иначе- само клипса) :D 8) Става дума за дистанции в пределите на 70-80 метра :idea: 8)
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на тежко”