Риболов с хранилки " Метод"

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от dunavski »

На Сенсас съм ползвал ето тези
Изображение
Разтварят се доста бързо и при по-продължително накисване стават на тесто. Струват 9 лв/900 гр
На Дайнамит байтс съм ползвал тези
Изображение
По моята схема на накисване отвън омекват, но от вътре са твърди така може да се слепват, но във водата за 2-3 мин. се разпадат пак на отделни гранули за стръв слагам една суха пелета нанизана на гумен пръстен. Струват 9 лв./900 гр
А Томи Пикеринг ползва долните пелети които ако не се лъжа отскоро вече ги има и у нас.
Изображение
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Бачо Илия »

Малко инфо и снимки по хранилките и формичката които съм ползвал в последния пост на предната страница в темата:
Бачо Илия написа:
butnik написа:И двата ги има ;) 8.50 са матриците и 5.40 хранилките +-20ст.
Ице, мерси за инфото, а на Боги(BZI) за доставката; току що получих и средната по размер формичка, с пълния комплект хранилки-15, 30 и 45 гр.; цената общо е 26лв, без няколко стотинки; хранилките са взаимозаменяеми с тези 21 и 28гр, на МИДИ и 30-грамовите на Кралусо(има ги по-горе в темата).
Имам да черпя при първа възможност! 8-)

Изображение

Оригиналът:

Изображение
Изображение


И двата "тунинга":

Изображение
Изображение
Изображение

Тези на МИДИ са без тръбичка и опашка, трябва да се слагат допълнително, иначе цената и на двете хранилки е по около 2 лева/бр.
Изображение
Аватар
Invader
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 7:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Invader »

Днес , така да се каже направих един случаен, но тематичен риболов на "метод фидер" :)

Изполвах хранилката от тази снимка (40 гр.) Изображение. Захранката беше някаква съвсем обикновенна от 2 лв, но примесена с вкисната царевица.
Ловях с две пръчки. Поводите бяха плетени 15 лб на Суфикс. И на двете ледкор Суфикс 25 лб. Едната беше с повдигач, а другата без. Нямах пипане 2-3 часа и реших да променям по нещо от монтажа, докато имам успех. И той не закъсня. Единия монтаж го преработих, като повода го смених с 12 см монофил 0.30 с две царевички на косъма и след 20-30 мин. имах слука-около 2 кг. шарко. И така още два пъти, все този размер и пак с този монтаж. Мислех, че трудно ще се самозасечат рибите с тази 40 г. тежест, но не беше така. Първата, докато стигна до пръчките, си взе 10-на метра аванс. И трите ги заковах в долу вляво.

Съжалявам, че при кепването на втората риба, се подхлъзнах и се озовах във водоема с телефона в джоба, като същевременно си счупих въдицата и макарата, че баш върху тях си стоварих 105 кг туловище :( И сега не мога да извадя снимки, но при първа възможност и това ще стане.

Колеги, Вие имате ли наблюдения с кой монтаж имате повече слука? Например повод - плетен/флорокарбонов, вид на хранилката. И колко често прехвърляте пръчките?
:fishing6:
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от snegk »

Честотата на прехвърлянето е в зависимост от микса, колко е рехав, зависи и дали има течение, зависи дали има дребосъци и в зависимост дали ние искаме да шляпаме често или да се надяваме само на стръвта.Изобщо много фактори които сами преценяме според обстановката.Когато се работи с метод се използват къси поводи, свободни във вирбела, или казано, гъвкави. :wink:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Бачо Илия »

Invader написа:..................Ловях с две пръчки. Поводите бяха плетени 15 лб на Суфикс. И на двете ледкор Суфикс 25 лб. Едната беше с повдигач, а другата без. Нямах пипане 2-3 часа и реших да променям по нещо от монтажа, докато имам успех. И той не закъсня. Единия монтаж го преработих, като повода го смених с 12 см монофил 0.30 с две царевички на косъма и след 20-30 мин. имах слука-около 2 кг. шарко. И така още два пъти, все този размер и пак с този монтаж. Мислех, че трудно ще се самозасечат рибите с тази 40 г. тежест, но не беше така. Първата, докато стигна до пръчките, си взе 10-на метра аванс. И трите ги заковах в долу вляво. ......................
Колеги, Вие имате ли наблюдения с кой монтаж имате повече слука? Например повод - плетен/флорокарбонов, вид на хранилката. И колко често прехвърляте пръчките?
Колега, какъв точно да е монтажа и материала за повод, зависи от конкретния случай; в голяма степен зависи и от състоянието, начина на хранене и поведение на шараните по отношение на примамките и монтажите. В поста нищо не спомена за водоема, какъв точно тип е- платен, неплатен...посещаем, непосещаем и т.н. но като чета за тия рокади с монтажа и какво точно е било успешния вариант, явно става дума за понаплашени риби, които ако все пак се завъртят покрай петното и примамките, до толкова са нахитряли от хващаниия и пускания че или няма да "захапят" на нормалния монтаж, или ако го направят, имат отработена схема на лапане и плюене на стръвта...без да се хванат, без даже да има някаква индикация на сигнализатор или друго, щото "работата" въобще не може да опре до тежеста, камоли пък и до самозасичане. В такива ситуации е препоръчително да се ползват т.н. "ултимативни" монтажи и риболова с хранилки "метод фидер", като цяло и без значение дали е "мач" или "спесимен", е един от тях- късия повод(7-12см) и сравнително тежките хранилки (според метода, линиите, рибите и т.н.), задължително монтирани с фиксиран или полуфиксиран "инлайн"- монтаж, предполагат свеждането до минимум манипулажциите на шараните с монтажа и стръвта и при най-леко зацепване на куката следва незабавно самозасичане.
Сравнително твърдия и къс повод който си ползвал- 12 см 0.30(монофил) в случая може да се окачестви към един конкретен тип монтажи или т.н монтажи "Stiff-rig" при който след засмукване на стръвта, късия и много твърд повод пречи куката да бъде изплюта, без шарана да буде убоден и да хукне нанякъде със все последствия... :D

Ето едни вързани три такива монтажа с дължина 5-12 сми и три различни големини и форма на куките:
Изображение

В случая, куките са размери 3, 4 и 8, повода е от флуорокарбон 19.5 либри (0.35) на Корморан, косъмът е вързан предварително с безвъзлов възел и е от тънко плетено влакно 0.06 мм:
Изображение
Изображение
Изображение

В твоя случай, не знам какъв е бил косъмът, но в общи линии е сработил точно този вид монтаж- на картинките ясно се вижда как флуорокарбона седи като тел, а ако се поизпъне леко на пара, ще седи още по, като тел. Желателно е и възлите да се постегнат на пара или да им се капва секундно лепило, щото този материал има чудодейното свойство да се саморазвързва при големи напъни :idea: Фактически, твърдия повод на този монтаж, затруднява бързото изплюване, настава лека паника и мръдване нанякъде, следва убождане, бягство и понеже тежеста е "инлайн", а повода къс- сработва цялата маса на инерцията на тежеста и шаро бодро поема към кепа... :D :D 8)
Това в общи линии е и основния принцип на риболова с хранилки метод!!!

п.п. много ще е интересно и ако се споделят малко повече детайли относно водоема; спортед мен или шараните са се плашили от плетения повод и въобще са заобикаляли стръвта, или са я манипулирали "тарикатски"- да лапат леко и да я плюят моментално, преди куката да се зацепи в устната... :idea: 8)
Изображение
Аватар
Invader
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 7:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Invader »

Мерси на двамата адаши :drinkers:

Съжалявам за пропуска! Става въпрос за Руенското езеро, който е платен водоем. Доста е дълбок. На метър от брега беше 1 м дълбочина, а в средата достигал до 10 м, че и повече. Ловях на 20-30 м от брега, където дълбочината беше около 4-5 м.
Интересното беше, че 2-3 мин. преди всеки рън усещах по сигнализатора някакво пипане, но косъма ли пипаше, или смучеше от хранилката не знам. Факт е, че като смених повода взе да си кълве. Преди с брейда нищо не писукаше!

Ето такива бяха рибите
Изображение

Това беше монтажа
Изображение

Ето къде се бодяха
Изображение
:fishing6:
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Бачо Илия »

Invader написа:Мерси на двамата адаши :drinkers:

Съжалявам за пропуска! Става въпрос за Руенското езеро, който е платен водоем. Доста е дълбок. На метър от брега беше 1 м дълбочина, а в средата достигал до 10 м, че и повече. Ловях на 20-30 м от брега, където дълбочината беше около 4-5 м.
Интересното беше, че 2-3 мин. преди всеки рън усещах по сигнализатора някакво пипане, но косъма ли пипаше, или смучеше от хранилката не знам. Факт е, че като смених повода взе да си кълве. Преди с брейда нищо не писукаше!
Аз пуснах по-горе едно филмче, ама сигурно си го пропуснал:
Следващия важен момент е кълването и подсечката- трябва да се отсяват и елиминират излишните "шумове" на сигнализаторите- това са моментите когато сравнително едрите риби ровят в топката и я разтикват насам, натам; монтажите са самозасичащи и се прави подсечка в момента, както много точно е показано на филмчето по-долу:

[youtube]<object width="640" height="505"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/rHrhJljjXrY&hl ... ram><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/rHrhJljjXrY&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="505"></embed></object>[/youtube]
Независимо че монтажа е самозасичащ и независимо от теглото на хранилката, дори и да е голямо, пак трябва да се направи подсечка в необходимия момент за да се забие куката добре и да няма откачаниия :idea:

Ето и още едно подобно филмче:

[youtube]<object width="640" height="505"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/V2FBBK8i3t4&hl ... ram><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/V2FBBK8i3t4&hl=en_US&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="505"></embed></object>[/youtube]

:D
Изображение
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от snegk »

Затова аз или използвам грипа и на нея качамака.Или слагам до грипата на клипса пружина със захранка.Самозасичането е сигурно.Това е обаче за шарански такъми, там шумове не се усещат, при положение, че грипата е минимум сто грама плюс захранка, отделно оптигача ми е доста тежък, влакното 0,35.Когато бачкам с фидера, там си слагам метод хранилка, но си засичам като на фидер.
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Аватар
Invader
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 7:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Invader »

Бачо Илия, видях го, обаче при мен нямаше пропадане на обтегача, а само леко писукане, все едно с пръст си пипам влакното.
Както и да е :) Важното е, че този риболов ми стана интересен и на следващия излет ще продължа с експериментите :)
Наслука :drinkers:
:fishing6:
nikolayyyyyy
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 279
Регистриран на: Чет Окт 15, 2009 3:56 pm

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от nikolayyyyyy »

много интересна тема сте захванали за което ви поздравявам колеги,много интеросно ми стана и на следващия риболов ще пробвам някой от монтажите които БАЧО ИЛИЯ е показал :D
Изображение
batistuta
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 114
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 6:59 pm
Местоположение: с.Малчика обл.Плевен

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от batistuta »

Invader написа:Няма какво толкова да се превежда. Този метод според мен е за краткотрайни /ежедневни/ излети. Най-важното (пак за мен) от изчетените материали се крие в тази картинка, на която е обяснен монтаж на т.н. "in-line feeder":

Изображение

А. Използвайте най-добрите захранки за водоема, т.е. трябва да имаме предрарително инфо за гьола!
B. Използвайте къси и здрави поводи (най-подходящи пак според мен са плетените влакна) с дължина 8-15 см. Аз лично съм се спрял на 12 либрови.
С. Използването на вирбел с карабинка е желателно, тъй като лесно може да си смениш повода и стръвта /косъм или чарвей).
D. Препоръчва се нанизването на мънисто, което да поема удара на хранилката при замятане.
E. Това е хранилката. В случая е подвижна, която позволява рибата да поеме стръвта без да усети съпротивление. За целта през хранилката минава тръбичка.
F. Трябва да се използват захранки с подходяща консистенция, която след разтваряне на направи хранително петно, а не да си стои на хранилката и същевременно да не изхвърчи при замятане.
G. Тук дават препоръки за дебелината на основното влано, като зай-подходящо посочеат 8-12 либрово. Аз съм с 0,30 :wink:

Иначе за повечето риболовни сайтове се допитвам до http://translate.google.com.

А колкото до тези хранилки, при тях се разчита на самозасичането на рибата, тъй като освен рамка, която да задържа захранката има и собствена тежест (аз съм срещал такива с тежест от 40 до 80 гр):
]ИзображениеИзображениеИзображение
Захранката за метода не трябва ли да е някаква паста или тесто
Аватар
tedideo
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 116
Регистриран на: Съб Мар 13, 2010 3:54 pm
Местоположение: Плевен

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от tedideo »

Колеги от каде мога да си купя пълнителя за пелетите ? :shock: :shock: :shock: :drinkers:
Повторението е майка на знанието!

Изображение
Аватар
bobifoto
новобранец
новобранец
Мнения: 55
Регистриран на: Пет Сеп 18, 2009 1:59 pm
Местоположение: София

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от bobifoto »

Колеги многохубава тема се е получила :) само дето е за раздел риболов на фидер.
Ето една много добра статия за метод фидер:
http://www.ribibg.com/index.php?p=get_a ... cle_id=268
ИзображениеИзображениеИзображение
Дидо_99
новобранец
новобранец
Мнения: 37
Регистриран на: Пон Фев 21, 2011 10:38 pm

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Дидо_99 »

snegk написа:Ако беше я направил инлайн,щеше да се самозасече и по трудно да избяга. :wink:


Прав си ;)
Аватар
bobifoto
новобранец
новобранец
Мнения: 55
Регистриран на: Пет Сеп 18, 2009 1:59 pm
Местоположение: София

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от bobifoto »

Явно аз съм много зле :D слагам гранулите на сенсас във формичката на престън и като натисна си оставят в пепелничето а не върху хранилката.
Гранулите ги кисна една две минута във вода и после ги изчаквам 5-6 минути за да поемат водата, а формичката на престън я мокря уж да не залепва.
ИзображениеИзображениеИзображение
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на тежко”