Пружина VS Фидер

Модератор: sapuna

Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Пружина VS Фидер

Мнение от butnik »

На много от платените водоеми край Пловдив е забранен риболова с пружина с повече от една кука,защо ли.И друго бих добавил-аз мисля как да увелича рибните ресурси,а не как да ги намаля да избивам комплекси и да се фъчкам за голям хващач вървейки из квартала с телен живарник пълен с риба.Пружината си е чист метод фидер,разликата с обикновенната кошничка е пасивността и.С кошника презамяташ по-често,получава се интензивен риболов след подхранване на местото,а пружината е айлякчийска работа-плющиш бирите обръщаш пържолите и чакаш звънеца.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
kevlar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:12 pm

Re: Пружина VS Фидер

Мнение от kevlar »

Абсолютно правилно казанo:
-Пружината си е чист метод фидер

П.П.-Плющиш бирите обръщаш пържолите и чакаш звънеца.
-това не въздействува ли концентрацията,Адaш :)
''Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме'' - Васил Левски
Mr. Angelov
новобранец
новобранец
Мнения: 89
Регистриран на: Пет Фев 28, 2014 11:13 am

Re: Пружина VS Фидер

Мнение от Mr. Angelov »

Така е, съгласен съм напълно с вас. Пружината е метод фидер и риболовът с нея не е активен. Но все пак, всеки сам си преценява как му харесва да лови. Дали да е концентриран в плувката или върха на фидера или да чака сигнализатора да писне.
Забелязал съм, че има водоеми, в които шаранът предпочита захранката пред стръвта. В такива моменти мисля, че използването на метод фидер хранилка, куката (куките) на която е заровена в захранката, е по-добрия вариант. Когато водоемът е голям и/или няма много риба, предпочитам по-големи хранилки като пружина. Според мен повечето храна ще е по-лесна за откриване от рибата. Може и да греша, но опитите с флат метод и пружина при мен са в полза на пружината. Обаче не виждам как пружината би била ефективна, ако заровиш само една кука в захранката. Също така мисля, че използвнето на 4 куки, в случаи, в които са забити в захранката, не е проблем за рибата. Рибата не се "закърфичва", както беше писано, а и повечето куки остават в страни или отдолу на хранилката. Реално рибата има достъп най-много до 1 или 2 куки.

В случаи, в които рибата предпочита стръвта, споделям мнението на butnik и бих заложил на обикновена кошничка.
Аватар
Bethoven
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Съб Юни 21, 2008 9:46 am
Местоположение: София

Re: Пружина VS Фидер

Мнение от Bethoven »

Ангелов, не става въпрос какво ще наденеш или вържеш на линията. Пружина, кошничка, метод хранилка, олово.....без значение....всеки използва каквото желае и намира за най-ефикасно.
КУКИТЕ, КУКИТЕЕЕЕЕ.....
До две на брой. ТОЧКА.
Стига си мънкал....четири та четири. С четири куки се закачи и бягай далече. Аман от професори. БЕЗ ИЗВИНЕНИЕ.
Аватар
flex
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 141
Регистриран на: Пет Мар 16, 2012 2:01 pm
Местоположение: Русе

Re: Пружина VS Фидер

Мнение от flex »

Хаха.. убихте ме направо, още ли ги дъвчете тези куки? 2 страници - 2 куки, не 4 куки, 2 куки, не 4 куки!? Рибата няма да се излови с въдици колега спокойно, дали 2 дали 4, проблема не е в куките, знаете кои са бракониерите, не че толерирам 4те куки - просто няма смисъл от тях.. оплитат се, закачат се и т.н. Аз лично съм изпускал сом може би 10+ KG на Дунав, защото бях с 2 куки и едната се закачи в камък на 7-8 метра от брега. От тогава използвам навсякъде по 1 кука. :wink:
Korekom
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 156
Регистриран на: Съб Юли 26, 2014 5:50 pm

Re: Пружина VS Фидер

Мнение от Korekom »

Пробвах вчера монтажа на Мариян на пружина с 1 кука за самозасичане на рибата. Сложих въдицата на сигнализатор, вдигнах стръвта със студиопорено топче над дъното (затревено беше мястото, където бях и не ставаше за фидер риболов поради по-тънките поводи и гадните водорасли, които се събират по целия монтаж) и имах около 10-тина удъри на по-едри каракуди, отколкото се ловяха на плувка! Явно монтажът работи но имам още да го изкусурявам. Мисля да спирам "бракониерството" с 4 куки на пружина!
Наслука!
Korekom
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 156
Регистриран на: Съб Юли 26, 2014 5:50 pm

Re: Пружина VS Фидер

Мнение от Korekom »

Вчера на Копринка имах много по-голям успех на фидера отколкото на пружина! Почти 7 или 8:1! Фактът се дължи на това, че миналата седмица си купих лайт фидер 20-80гр и вече и най-леките кълвания/придърпвания се усещат и отчитат от карбоновия връх! Преди с другия ми хеви фидер 60-120гр със стъклопластови върхове си беше мъка и ловях предимно на пружината!
Вчера скъсих повода на фидера от 30-35см на около 15см и нямах просто пропуск - хвърля-вадя! А на пружината дрънне сигнализатора, дърпам-засичам и ту съм закачил рибка ту не съм. Не ползвах голямата дънарка 100-200гр а телескопична въдица 40-80гр че иначе няма много кеф при вадене на рибата на пружина.
Аватар
flex
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 141
Регистриран на: Пет Мар 16, 2012 2:01 pm
Местоположение: Русе

Re: Пружина VS Фидер

Мнение от flex »

Колега не е от фидера. С хеви фидер 60-120 акция можеш да усещаш и кълването на попче, всичко е въпрос на правилно подбиране на връх-кошница, правилно позициониране на фидера.
Korekom
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 156
Регистриран на: Съб Юли 26, 2014 5:50 pm

Re: Пружина VS Фидер

Мнение от Korekom »

Ето как ги слагам двете въдици:
Изображение
Фидерът с наведен над водата връх (5-10см) под ъгъл (120-150градуса) спрямо където замятам. И двата ги слагам по един и същ начин. Ако нещо греша - казвайте!
Аватар
flex
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 141
Регистриран на: Пет Мар 16, 2012 2:01 pm
Местоположение: Русе

Re: Пружина VS Фидер

Мнение от flex »

Има няколко правила за поставяне на фидера за по отчетливи кълванета.

1. Когато ловиш на язовири, и езера фидера се поставя леко или изцяло настрани. Всичко зависи от конкретното място, дали духа или не и т.н. Ако духа може да го поставиш с върха надолу както си направил, но леко настрани от водата. Тоест върха да е максимално близо до водата, а влакното да е изцяло под вода.

2. Когато си на река фидера се поставя право напред към водата и максимално високо върха нагоре. Така поставен остава по-малко влакно във водата и по не се влия толкова много от течението на реката.

Когато искаш отчетливи кълванета и на най-малките риби върха ти трябва да е сгънат и линията максимално изпъната. Това става когато си подбрал правилно върха който ще използваш спрямо хранилката. Ако имаш хеви фидер той вероятно е 60-120 акция и ако си го купил с 3 върха те вероятно са 2,3,4 oz. 2oz ти е най-тънкия връх който се равнява на около 55-60гр, тоест ползваш хранилки около 35-40гр. Ако сложиш по-лека хранилка няма да ти се сгъне върха достатъчно и няма да имаш отчетливи кълванета. Ако сложиш по-тежка хранилка можеш да си счупиш върха, така че трябва да си подбереш хранилките според върховете с които разполагаш. Ако спазваш тези правила (правилно позициониране и правилно подбиране на връх) ще усещаш и попчетата на хеви фидера. Вече какво е удоволствието от това нещо е отделна тема :rolleyes:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на тежко”