ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Модератор: sapuna

aleks980208
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2015 11:29 am

ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от aleks980208 »

Здравейте, колеги.
Нов съм в риболова и най-сложния шаранджийски монтаж който съм ползвал е олово в края на влакното и прикрепена кука с царевица нанизана на нея някъде на 30см. над оловото.
Моля препоръчайте ми някой монтаж или ме насочете към друга тема ,защото кукичката ми се усуква около главното влакно постоянно и нямам удари.
Благодаря Ви !
Аватар
dizela_88
новобранец
новобранец
Мнения: 75
Регистриран на: Пон Сеп 22, 2014 6:13 pm
Местоположение: Якимово , Монтана

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от dizela_88 »

Тука ще намериш всичко необходимо http://www.nariba.com/forum/viewforum.php?f=127" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false; , но като за начало можеш да започнеш със safety bolt rig.
aleks980208
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2015 11:29 am

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от aleks980208 »

dizela_88 написа:Тука ще намериш всичко необходимо http://www.nariba.com/forum/viewforum.php?f=127" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow , но като за начало можеш да започнеш със safety bolt rig.
Можеш ли да ми помогнеш с този safety bolt rig намерих няколко снимки в гугъл но ми е пълна мъгла.
Задължително ли е да се слага такова покритие на възела на куката ?
Може ли с силиконов косъм защото не знам как се прави този възел?
Телен повод ли да ползвам ?
Може ли да използвам олово за плувка върху повода ?
Трябва ли да слагам повдигач на косъма ?
Благодаря :)
Аватар
Bigmarlin
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2251
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2011 2:06 pm
Местоположение: Плевен

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от Bigmarlin »

Отиваш в някой хубав магазин и си купуваш има готови сейфтита,клипсове,олова и тн ,продавача би могъл и той да ти каже няколко думи,хубавичко ги оглеждаш,изчиташ раздела с монтажите,след това си купуваш качествени матряли и се пробваш ти.В тубата и във форума е пълно с начини за построяване на всички монтажи по много След това вече може да зададеш по конкретни въпроси

Телен повод не се ползва ,а ледкор,и то не винаги,но при някои монтажи и релеф на дъното е препоръчително
aleks980208
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2015 11:29 am

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от aleks980208 »

Благодаря
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от hshopov »

Такаааа...да започнем! Куките ти трябва да са шаранджийски( с ухо,а не с лопатка) За предпочитане е косъма да не е силиконов! В нета има много изписано за монтаж на косъм и как да си го направиш...разгледай ги! Никак не е трудно ;)! Има и видео клипове! Не е задължително да слагаш шлаух под куката( сиреч само кука и влакно...ИЗЧИСТЕН монтаж) За целта ще са ти необходими куки,плетено влакно ( със или без покритие...ти си решаваш) и комплект игли за пробиване на царевицата,топчетата,повдигачите и прочие! За направата на сейфти монтаж ще са ти необходими и клипсове( напиши в гугъл и ще ги видиш) ,вирбели с бърза връзка и едни конусовидни шлаухчета които не позволяват оплитане на монтажа( нанизват се на плетеното влакно с куката и се закачат ва бързата връзка на вирбела! Това е съвсем накратко защото тук във форума има ужасно, много информация! Трябва само да прочетеш необходимото и си почти готов! Другото са практически упражнения на водоема ;)! Пожелавам ти успех с четенето и гледането на видео клипове, а и в риболова , също! П.П. Прочети и научи,какво е шок лидер и ледкор и тяхното приложение в шаранджийския риболов! Ще ти трябват!
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от antivik »

Единственото де се различавам от горе написаното е за силиконовия косъм. Ползвал съм го, обаче що ме домързя да връзвам монтажи и да ровя в класьора /дали случайно не е останал готов :wink: /.
Имаше резултат обаче си беше на платен паткарник.
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от hshopov »

И аз съм ползвал силиконов косъм,когато си нямах и представа за какво иде реч! Не казвам,че няма да стане,но не съм сигурен дали куката ще се завърти и ще ковне шаро в долната джука, а и по ред други причини! Към колегата пуснал темата: Ако това което ти описах ти е трудно( лично аз не вярвам да не можеш да се справиш,като прочетеш и изгледаш няколко клипа) има и друг монтаж подобен на твоя! Връзваш си оловото на парче(около метър) монофил(корда , влакно и т.нт. , както ти е удобно и както го наричаш) нанизваш на монофила гумена перла на 20 см. да речем от оловото, нанизваш вирбела с бързата бръзка и отгоре нанизваш още една гумена перла като диаметъра на перлите трябва да е съобразен с диаметъра на ухото на вирбела и да не позволяват той(вирбела) да минава през тях! След това нанизваш монтажа на косъм на противо оплитащия,конусовиден шлаух, правиш клуп на влакното,закачаш го за бързата връзка и нанизваш отгоре конусчето! По този начин ухото на вирбела се върти свободно като перка между двете перли и това, както и конуса не позволяват на повода с куката да се оплетат в основното ти влакно на което е завързано оловото! Това е монтаж хеликоптер в опростен и лесен вариант и лесно можеш да си го направиш! П.П. Д вете перли трябва да се движат по монофила с усилие , а не свободно, а разстоянието до оловото можеш да си регулираш сам движейки ги нагоре или надолу! Накрая на монофила си връзваш клуп и го съединяваш към основното влакно...това на макарата( може и клуп в клуп)!
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
Аватар
Bigmarlin
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2251
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2011 2:06 pm
Местоположение: Плевен

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от Bigmarlin »

Така написано, не виждам ко може да се обърка :shock:
delio-haidutin
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1116
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 8:17 pm
Местоположение: шумен град

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от delio-haidutin »

Bigmarlin написа:Отиваш в някой хубав магазин и си купуваш има готови сейфтита,клипсове,олова и тн ,продавача би могъл и той да ти каже няколко думи,хубавичко ги оглеждаш,изчиташ раздела с монтажите,след това си купуваш качествени матряли и се пробваш ти.В тубата и във форума е пълно с начини за построяване на всички монтажи по много След това вече може да зададеш по конкретни въпроси

Телен повод не се ползва ,а ледкор,и то не винаги,но при някои монтажи и релеф на дъното е препоръчително
недей да го подвеждаш да си купува готви монтажи ,особено тези в пакетчета.ще дойде време и ще бере ядове с тях.нито куките са хубави ,и влакното е боклук.
а относно оплитането ,вероятно причината е че използваш дълъг повод,повода ти трябва най-много да е 10 см.друг вариант е да използваш монтаж тип "хеликоптер",ако искаш да си със горна кука.
ВАСИЛ ЛЕВСКИ: "...Ако допуснете утре, когато сте вече свободни да ви управляват днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии, които и днес ви грабят най-безжалостно, то по-добре да си останем под сянката на султана....."
Аватар
Bigmarlin
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2251
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2011 2:06 pm
Местоположение: Плевен

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от Bigmarlin »

Bigmarlin : след това си купуваш качествени матряли и се пробваш ти...
Имах предвид да ги разгледа наяве,да ги пипне дето се вика,ако няма откъде.То е ясно другото...
Аватар
Vesko1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2352
Регистриран на: Нед Яну 28, 2007 8:50 pm
Местоположение: Кърджали

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от Vesko1 »

Тука е обяснено от а до я...с картинки
http://www.nariba.com/forum/viewtopic.php?t=23802&f=18" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
ИзображениеИзображение
http://daewoo-chevrolet.com
Пичка всеки може да си хване...но 22 килограмов амур хващат само ..майсторите.
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от hshopov »

delio-haidutin написа: недей да го подвеждаш да си купува готви монтажи ,особено тези в пакетчета.ще дойде време и ще бере ядове с тях.нито куките са хубави ,и влакното е боклук.
а относно оплитането ,вероятно причината е че използваш дълъг повод,повода ти трябва най-много да е 10 см.друг вариант е да използваш монтаж тип "хеликоптер",ако искаш да си със горна кука.
За готовите монтажи подкрепям,напълно! За другото изобщо не си прав! Дължината на поводите ми е около 20 см.( това да не ти е пружина) и нямам оплитания! 10 см. повод слагам на инлайн хранилка или пружина, но не това пита момчето :idea: ! Десятка слагам и на монтаж хеликоптер с една кука( това е шаранджийски монтаж)! :drinkers:
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
aleks980208
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2015 11:29 am

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от aleks980208 »

Благодаря на всички за съветите за 15 минути четене научих повече от колкото за цяло лято по язовирите :D
aleks980208
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2015 11:29 am

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от aleks980208 »

Горния монтаж го разбрах горе-долу остава ми да се пробвам като си купя материали.
А за долния монтаж,конусовиден шлаух това върху възела на куката ли е ?
Задължително ли е слагането на такова пръстенче върху куката ?
Заключено

Обратно към “Риболов на тежко”