ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Модератор: sapuna

Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от antivik »

НЕ конусовидната шлаха се надява с тесния край към куката, на повода и после се изтегля върху вирбела.
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
Аватар
Антон Тонев
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2163
Регистриран на: Чет Ное 11, 2010 9:51 pm
Местоположение: Кърджали

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от Антон Тонев »

Горния монтаж, правилно построен с къс повод,много често е по ефикасен от модерните напоследък монтажи.Направи си една въдица така,една с лийдкор/стандартен сейфти монтаж/, и една с хранилка с къс повод отдолу.
Как обичам да си блажа със сланина,
как обичам с винце и на месечина,
да си лафя със дружина!
Антон Тонев
aleks980208
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2015 11:29 am

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от aleks980208 »

Антон Тонев написа:Горния монтаж, правилно построен с къс повод,много често е по ефикасен от модерните напоследък монтажи.Направи си една въдица така,една с лийдкор/стандартен сейфти монтаж/, и една с хранилка с къс повод отдолу.
Поводите от нормално влакно ли да ги правя ?
Аватар
Антон Тонев
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2163
Регистриран на: Чет Ное 11, 2010 9:51 pm
Местоположение: Кърджали

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от Антон Тонев »

aleks980208 написа:
Антон Тонев написа:Горния монтаж, правилно построен с къс повод,много често е по ефикасен от модерните напоследък монтажи.Направи си една въдица така,една с лийдкор/стандартен сейфти монтаж/, и една с хранилка с къс повод отдолу.
Поводите от нормално влакно ли да ги правя ?
За горен монтаж/хеликоптер/-не- само монофил. За останалите може и с плетено, може и с флорокарбон, може и комбиниран/combi-rig/монофил+плетено.
Как обичам да си блажа със сланина,
как обичам с винце и на месечина,
да си лафя със дружина!
Антон Тонев
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от hshopov »

Колега , ти изобщо прочете ли какво съм ти написал??? Ако си,прочети го пак внимателно, защото си направих труда да го напиша като за първолак... Започвам да си мисля, че се бъзикаш с нас :roll: . П.П. Тонка писал съм му и за влакното за повода за елементарен , работещ монтаж , а той ПАК пита...къде го заби с флоро и комби риг и ти :shock: :D . Веско му пусна линк към речник с картинки и нъцки. Накрая ще си оставя телефона за детайлно обяснение :rolleyes:
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от sapuna »

Антон Тонев написа:За горен монтаж/хеликоптер/-не- само монофил
Те ти малко материал за размисъл ;)
Прикачени файлове
2388DSC02960-med (1).JPG
2388DSC02960-med (1).JPG (42.97 KiB) Преглеждано 2695 пъти
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
aleks980208
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2015 11:29 am

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от aleks980208 »

hshopov написа:Колега , ти изобщо прочете ли какво съм ти написал??? Ако си,прочети го пак внимателно, защото си направих труда да го напиша като за първолак... Започвам да си мисля, че се бъзикаш с нас :roll: . П.П. Тонка писал съм му и за влакното за повода за елементарен , работещ монтаж , а той ПАК пита...къде го заби с флоро и комби риг и ти :shock: :D . Веско му пусна линк към речник с картинки и нъцки. Накрая ще си оставя телефона за детайлно обяснение :rolleyes:
За пръв път чувам монофил и плетено влакно. Не разбрах каква е разликата между кордата за повод и плетеното влакно затова попитах в случай че ми се изясни.
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от hshopov »

Това доказва ,че не си чел внимателно, какво съм написал. В скоби съм пояснил, какво е монофил. Кордата на макарата ти е монофил ,а за поводи при монтаж на косъм се използва най често плетено , защото е по меко и при засмукване , куката се обръща и забива в долната устна на шарана. Виж сега снимката на sapuna . Те ти ги двете перли с вирбела между тях, конуса надянат на него и куката с косъма и стръвта.
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
aleks980208
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2015 11:29 am

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от aleks980208 »

hshopov написа:Това доказва ,че не си чел внимателно, какво съм написал. В скоби съм пояснил, какво е монофил. Кордата на макарата ти е монофил ,а за поводи при монтаж на косъм се използва най често плетено , защото е по меко и при засмукване , куката се обръща и забива в долната устна на шарана. Виж сега снимката на sapuna . Те ти ги двете перли с вирбела между тях, конуса надянат на него и куката с косъма и стръвта.
Сега ми се изясни неграмотността ми с влакната, а за хеликоптера мисля че го разбрах.
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от hshopov »

Третия монтаж е инлайн! За цела ти е необходимо инлайн олово( пробито е по цялата си дължина и в дупката е сложено гумено лале от едната страна е конусовидно,а от другата е с по голям диаметър за да се забие вирбела в него)! промушваш основното си влакно през оловото, връзваш го за вирбела и внимателно го полагаш в чашката на гуменото лале! От другата страна на бързата връзка на вирбела( там е извит като бастунче) си закачаш готовия повод с куката и нанизваш конусовидния , противо- оплитащ шлаух! Цялата ти линия изглежда така: Кука вързана с повод,конус нанизан на бързата връзка на вирбела, олово и основна линия! Целта на лалето е да задържи вирбела стабилно в себе си за да не се движи свободно оловото по цялата ти основна линия и това да попречи на самозасичането при вземане на стръвта!
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
aleks980208
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2015 11:29 am

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от aleks980208 »

hshopov написа:Третия монтаж е инлайн! За цела ти е необходимо инлайн олово( пробито е по цялата си дължина и в дупката е сложено гумено лале от едната страна е конусовидно,а от другата е с по голям диаметър за да се забие вирбела в него)! промушваш основното си влакно през оловото, връзваш го за вирбела и внимателно го полагаш в чашката на гуменото лале! От другата страна на бързата връзка на вирбела( там е извит като бастунче) си закачаш готовия повод с куката и нанизваш конусовидния , противо- оплитащ шлаух! Цялата ти линия изглежда така: Кука вързана с повод,конус нанизан на бързата връзка на вирбела, олово и основна линия! Целта на лалето е да задържи вирбела стабилно в себе си за да не се движи свободно оловото по цялата ти основна линия и това да попречи на самозасичането при вземане на стръвта!
Тоест разликата на този инлайн монтаж е само в оловото.
Прикачени файлове
Първия ми опит за косъма.
Първия ми опит за косъма.
1444558407954127133888.jpg (4.4 MiB) Преглеждано 2650 пъти
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от hshopov »

Косъма да е от външната страна на куката...обърни го! Намотките на възела на нивото на острието на куката!
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
aleks980208
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2015 11:29 am

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от aleks980208 »

hshopov написа:Косъма да е от външната страна на куката...обърни го! Намотките на възела на нивото на острието на куката!
Ще го направя на ново, с повече намотки, а за дължината добре ли е ?
И размера на клупа добре ли е ?
Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от oneillbgm »

По-полека, човекът за 2 дни не може да научи всичко на един път. Тепърва научава нови термини, монтажи и аксесуари към риболовът. И вие ще се лутате в мислите си докато си изясните всичко ако някой ви заговори за квантова физика...

Клюпът ти не е задължително да е толкова голям.

https://www.youtube.com/watch?v=gQIKccWD-1E" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow" rel="nofollow - Heavy Bottom Bait Rig
https://www.youtube.com/watch?v=37AynYCzQ0c" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow" rel="nofollow - A Multi Rig
https://www.youtube.com/watch?v=EuBIbJPFt2o" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow" rel="nofollow - A Chod Rig
https://www.youtube.com/watch?v=Mqf-B2jhx6c" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow" rel="nofollow - The Hinged Pop-UP Rig
https://www.youtube.com/watch?v=N-FFpT34nS8" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow" rel="nofollow - Blow-Back Rig - Препоръчвам ти го! Лесен е.

https://www.youtube.com/watch?v=c3EPOG7Fp0M" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow" rel="nofollow - Method Feeder Rigs - Препоръчвам ти го! Лесен е.

Англичаните са най-добрите в световен мащаб при шарановият риболов. Изпипват монтажите и ги правят работещи. Така, че, учи се от тях. Както и французите, след това и повечето европейци. Най-грубите риболовци са американците. Те са лемари, ползват груби, тежки монтажи, не се учи от тях. Ако желаеш, ще те затрупам с книги за риболов на шаран от-до. Но са на английски.
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
aleks980208
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2015 11:29 am

Re: ПОМОЩ. Монтаж за шаран.

Мнение от aleks980208 »

Много благодаря за предоставените клипове, за този който ми препоръча тези Mega method части продават ли се в нашите рибарски магазини ?
Може да ми кажеш някоя книга ще се справя с английския.
Заключено

Обратно към “Риболов на тежко”