Флуорокарбон - за или против при търсене на див трофей?

Модератор: sapuna

Аватар
Антон Тонев
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2163
Регистриран на: Чет Ное 11, 2010 9:51 pm
Местоположение: Кърджали

Re: Флуорокарбон - за или против при търсене на див трофей?

Мнение от Антон Тонев »

За сейфти и инлайн, ползвам вече основно комби - 0.35мм монофил+ 2-2.5смм плетено при куката.Може и със силиконов косъм.Може и стандартно-вече според дъното.Флоро, отдавна не ползвам-не държи възела.На Пясъка, сега ги скубят основно на горен монтаж-5см,директно вързан повода към основното влакно, и със силиконов косъм, или директно на куката.Без флоро-само монофилни поводи.
Как обичам да си блажа със сланина,
как обичам с винце и на месечина,
да си лафя със дружина!
Антон Тонев
Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбон - за или против при търсене на див трофей?

Мнение от oneillbgm »

Не знам дали греша, разбира се поправете ме, но ФК първоначално е измислен за соленоводен риболов със резистентност към солената вода. Това няма значение, тъй като го намирам за особенно полечен и в сладководният риболов. По темата, за основно влакно... и дума да не става. За див водоем го намирам идеален за спининг, дропшот, както вече казах. Защо вечен, защото практически е вечен.

Въпросните англета... сега се изказа много непочтително към тях и ме засегна г-н Чаушев. Те са умели в направата и изпипването на монтажи, тактики и прочие в шарановият риболов. Смело твярдя и ненадминати. Всичко, което знаеш идва от дъждовна и приветливо красивата Англия. Та там дори и държавните водоеми са поддържани, чистени и зарибявани. Английските енглъри имат този вид култура, който ние нямаме. И да им се присмиваш на паткарниците, ние само мечтаем да имаме такива поддържани диви водоеми. Мечтата ми е един ден да ида на чист водоем без боклуци (в това число и немалка част от т.н. риболовци, мрежари, цигани, токаджий и прочее)
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: Флуорокарбон - за или против при търсене на див трофей?

Мнение от Димитър Чаушев »

Не се обиждай колега на тема англета, те и фудбола са измислили ама на........даже и България ги е била :x за чистотата и опазването на гьоловете им........факт който е очеваден. Там шаранджииството е индустрия, факт, но това нищо не значи на гьола :wink:
saw1977ewa
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Съб Ное 22, 2014 8:50 am

Re: Флуорокарбон - за или против при търсене на див трофей?

Мнение от saw1977ewa »

oneillbgm написа: По темата, за основно влакно... и дума да не става. За див водоем го намирам идеален за спининг, дропшот,........
+1.Защото е по-устойчив на механични повреди(камъни,миди и други)На див водоем(язовир,река)сам експериментирал с 100% флорокарбони на Шимано,Колмик,Филстар и др.Монтаж само от флоро(за река),комбиниран с плетено 4-5см и повече към куката(за да отсече линията и да я направи уж невидима)Ако трябва да направя равносметка колкото шарана съм хванал с флоро и без рибите са приблизително 50%на50%.Но съм минус 100лева :DС подходящите възли японското флоро държи на възел. :idea:
Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбон - за или против при търсене на див трофей?

Мнение от oneillbgm »

Димитър Чаушев написа:Не се обиждай колега на тема англета, те и фудбола са измислили ама на........даже и България ги е била :x за чистотата и опазването на гьоловете им........факт който е очеваден. Там шаранджииството е индустрия, факт, но това нищо не значи на гьола :wink:
Да и не колега.
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
Аватар
Mr.Fish
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 155
Регистриран на: Съб Яну 08, 2011 11:02 am
Местоположение: Пловдив

Re: Флуорокарбон - за или против при търсене на див трофей?

Мнение от Mr.Fish »

Chromeo написа:Извинявам се на колегата, Mr.Fish, за спам-а по-горе. Нека да доложа още нещо по темата за ФК. Като изходим гледна точка вида на водоема (див/арендован) редно е да обърнем внимание на логика, че бодената риба е по-предпазливата риба и следователно за нея трябва да използваме ФК. На арендованите водоеми рибите определено са бодени повече и с времето стават по-предпазливи. От аргумента за противното следва, че на див водоем, според мен ФК е излишен или поне няма да направи разликата, която би могъл да направи на арендован водоем. Съобразно заглавието на темата, моето мнение е против ФК на див водоем ;)
Да, съгласен. Благодаря!
За Отечеството работя, байо! Кажи ти мойте и аз твоите кривини, па да се поправим и всички да вървим наедно. Дякон Игнатий
Аватар
debeloto
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 253
Регистриран на: Сря Юни 27, 2007 10:58 am

Re: Флуорокарбон - за или против при търсене на див трофей?

Мнение от debeloto »

не харесвам ФК, макар че ползвам от него понякога като повод при фидер риболов на платики. вчера си правихме експеримент при риболов на бяла риба с тънък ФК и с два вида дебел монофил, единият от които бая дебел и слабо червеникав на цвят, така че няма как да остане неразличим. най-много даваше на монофилите, като най-голямата риба излезе на червеникавия. отдавам и фактори като прозрачност на вода, слънчегреене, дълбочина и разни подобни, които оказват влияние не по-малко от останалите неща :)
бай ламбри
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 6:12 am

Re: Флуорокарбон - за или против при търсене на див трофей?

Мнение от бай ламбри »

Ловя основно с флуорокарбон , за ултралаит спининг е перфектен, здрав потъващ, невидим и нерастиглив са основните му качесва. За малки потоци и рекички е незаменим до 1.5м дълбоки с прозрачна вода при по длбока невидимоста му се губи
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: Флуорокарбон - за или против при търсене на див трофей?

Мнение от Димитър Чаушев »

бай ламбри написа:Ловя основно с флуорокарбон , за ултралаит спининг е перфектен, здрав потъващ, невидим и нерастиглив са основните му качесва. За малки потоци и рекички е незаменим до 1.5м дълбоки с прозрачна вода при по длбока невидимоста му се губи
Сигурно е така колега но , тука говорим за шаранджйски монтажи :wink:
M_P_C
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Юни 19, 2016 1:33 am

Re: Флуорокарбон - за или против при търсене на див трофей?

Мнение от M_P_C »

Здравейте колеги,

нов съм във форума и това ми е първото мнение. реших да взема отношение по темата за флуорокарбон, защото от 2007-ма го ползвам за основно влакно, а нерядко и за поводи /преди да премина лека-полека към силиконов braid/. живея от доста време в Англия и ловя шарани в така наречените от някои от вас "двуметрови паткарници". според мен флуорокарбонът е отлично влакно, но когато е наистина качествен - аз лично ползвам X-line /не знам дали го предлагат в Бг, ей тва представлява https://www.google.co.uk/?gfe_rd=cr&ei= ... uorocarbon / и съм много доволен - чувствителен и на най-малкото подръпване, сравнително мек /за разлика от останалите свински опашки/ и потъва във водата като тухла. относно това, че е буквално невидим във водата, мисля няма две мнения. на всичкото отгоре е невероятно здрав - неведнъж ми се е случвало при закачване да извадя с изправена кука. честно казано не се сещам за някакви големи недостатъци освен неудобството, че трябва от време на време да се топи шпулата във водата, за да се намокри.

за поводи ползвам Korda IQ - тук е мястото да кажа, че повечето водоеми в Англия разрешават единствено и само използването на куки без контри и с течение на времето и определен брой откачени във водата риби реших да ползвам повече braid. но все още имам поводи от флуорокарбон. по скромното ми мнение, а и както един от колегите горе спомена, флуорокарбонът е една идея по-неподходящ, когато става въпрос за движението на куката и убождането в долната устна на шарана.

казвайки това разбира се, ще спомена, че съм ползвал и Korda Kontour за основно влакно и не останах въобще доволен - ужасни възли, замотавания и въобще главоболия.

така, че всичко зависи от избора на влакното, но моето мнение е, че флуорокарбонът си е добър избор и за основно влакно, и за поводи
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Флуорокарбон - за или против при търсене на див трофей?

Мнение от Slavi_82 »

Според мен лично с правилна презентация на стръвта плетеняците си остават най добрия подов за косъм и други видове монтажи за шаран.
Хубаво е само да не се прекалява с дебелината,и колкото по мек е плетеняка толкова по рибата не го усеща :)
Пробвам съм и с Флоро карбон и не съм постигал по добри резултати, да не кажа че даже са по лоши. Може би за щекарите има по голямо значение за плувка. но когато целия повод лежи на дъното и около него се се разтворило едно петно храна, лакомията на шарана натделява
и почва да пробва тва онова, или да бута храната с перки, и ако се престраши взима и бяга :) Ако не е гладен просто ще имате леко подбутване
с муцуната и плюе :) Много от т.н. фитки са именно от тва подбутване, не е гладна рибата а просто е от лакомия пробва, закачат се по на вържа
на дружите и често им се къса устата колкото и здрава да е, особено ако се лови с някой дебел ченгел N:2 или 4-ка кука. Т.н, по твърди та даже и монофили ви гарантират греда в такива ситуаций
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на тежко”