Флуорокарбон - за или против при търсене на див трофей?

Модератор: sapuna

Аватар
Mr.Fish
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 155
Регистриран на: Съб Яну 08, 2011 11:02 am
Местоположение: Пловдив

Флуорокарбон - за или против при търсене на див трофей?

Мнение от Mr.Fish »

Как можем да се възползваме максимално от този тип влакно - за основно влакно, за комбинация с плетено, за поводи, за далечни разстояния с разпъване от лодка или замятане от ръка?
Това влакно е малко специфично и поражда различни мнения, когато става въпрос за успешни монтажи и ще ми е интересно да прочета нещо повече от хора с опит в изграждането на такива посредством флуорокарбон специално в риболова на шаран на диви водоеми.
Информацията в интернет сочи, че той е невидим във водата, по-твърд е, което възпрепятства оплитания, но отслабва възлите, не се влияе особено от климатичните въздействия.
Какво обаче показва практиката?
Ще се радвам да стане добра дискусия с примери.
За Отечеството работя, байо! Кажи ти мойте и аз твоите кривини, па да се поправим и всички да вървим наедно. Дякон Игнатий
ianimar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 863
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 9:57 pm
Местоположение: Варна

Re: Флуорокарбон - за или против при търсене на див трофей?

Мнение от ianimar »

аз лично не съм голям фен на фк.,за мирни риби винаги нормален монофил щот те пробват стръвта и ако усетят твърдоста на фк исплюват,използмам фк.за хишни риби но не съм сигорен че има файда,щот хишхика не опипва а атакува,лично мнение :drinkers:
Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбон - за или против при търсене на див трофей?

Мнение от oneillbgm »

Световно известни риболовци ловят с флуорокарбонови поводи и го използват заради нулевата му видимост във водата. Пречупва светлината и се слива с нея, което практически го прави невидим за рибоците. Вечен е, неразтеглив, невидим, здрав. Но се пречупва, за него се използват спец. възли. Обикновенните го пречупват и се къса. Тънките ФК влакна са добри за мирна риба, а по-дебелите за хищна риба, дори и за щука. Става и за топло, и за студено. Става и за сладка, и за солена вода. Идеален е за повод на изкуствени примамки, тъй като рибата ще вижда само стръвта. Идеалната презентация. Използвам го за дроп-шот монтажа или джиг за в момента. Доволно.

Как да познаем истинският ФК? Ами той не изгаря като фитил, както обикновенният монофил. Става на топче, което е иделно.

Хубаво е ФК да се използва само за поводи, не и за основна линия, защото тъй като е вечен... Не е полезно за майката природа да попада в нея.
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
Петър Недев
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 590
Регистриран на: Сря Май 04, 2005 10:01 am
Местоположение: Кърджали
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбон - за или против при търсене на див трофей?

Мнение от Петър Недев »

Изобщо не е вечен !!
Когато няма риба.......не кълве!
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: Флуорокарбон - за или против при търсене на див трофей?

Мнение от hshopov »

Петър Недев написа:Изобщо не е вечен !!
Колегата има предвид,че не се разгражда и не е полезен,захвърлен сред природата ама нейсе! Имам няколко комбинирани монтажа в класьора и съм ги ползвал,но не са ме вадили от капото :D и няма как да им препиша магическа стойност! Сигурен съм обаче , че при бистра вода и пресирана риба ще дадът резултат! Отказах се да връзвам други монтажи освен комбито, защото ми се струват много дървени заради твърдостта на самото влакно! Разбира се,колкото по твърд е един монтаж,толкова по трудно може да бъде изплют,но тук проблема със завъртането на куката си остава и мисля,че меката връзка при комби рига си идва точно на мястото! Това е мое неангажиращо мнение...нека другите да кажат,също! Флурокарбона не е толкова здрав,като монофил със същия диаметър,но пък невидимоста му компенсира и ползването на по-дебело влакно за монтаж не е проблем!
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: Флуорокарбон - за или против при търсене на див трофей?

Мнение от Димитър Чаушев »

oneillbgm написа:Световно известни риболовци ловят с флуорокарбонови поводи и го използват заради нулевата му видимост във водата. Пречупва светлината и се слива с нея, което практически го прави невидим за рибоците. Вечен е, неразтеглив, невидим, здрав. Но се пречупва, за него се използват спец. възли. Обикновенните го пречупват и се къса. Тънките ФК влакна са добри за мирна риба, а по-дебелите за хищна риба, дори и за щука. Става и за топло, и за студено. Става и за сладка, и за солена вода. Идеален е за повод на изкуствени примамки, тъй като рибата ще вижда само стръвта. Идеалната презентация. Използвам го за дроп-шот монтажа или джиг за в момента. Доволно.

Как да познаем истинският ФК? Ами той не изгаря като фитил, както обикновенният монофил. Става на топче, което е иделно.

Хубаво е ФК да се използва само за поводи, не и за основна линия, защото тъй като е вечен... Не е полезно за майката природа да попада в нея.
Предполагам под "световно известни " имаш в предвид англетата които ловят в плитки двуметрови паткарници с бистри води , аз лично никога няма да ловя на диво с нещо което се къса като лукум на възел па било и той най-специалния еле па за повод за шаран :wink:
Аватар
Chromeo
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 345
Регистриран на: Вто Май 10, 2011 6:41 pm
Местоположение: гр. Хасково
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбон - за или против при търсене на див трофей?

Мнение от Chromeo »

Малко friendly fire, от моя страна заради "англетата" :D
12072529_10153056512701360_2569845981377800481_n.jpg
12072529_10153056512701360_2569845981377800481_n.jpg (78.42 KiB) Преглеждано 5499 пъти
Иначе, относно ФК, аз лично не го ползвам тъй като, със и без него при мен резултатът е еднакъв. А, не се е и случвало когато сме повече хора този с фк да вади повече риба или пък да му кълве по-стръвно заради фк.
catch a fish or die trying !!!
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: Флуорокарбон - за или против при търсене на див трофей?

Мнение от hshopov »

Chromeo написа:Малко friendly fire, от моя страна заради "англетата" :D
Иначе, относно ФК, аз лично не го ползвам тъй като, със и без него при мен резултатът е еднакъв. А, не се е и случвало когато сме повече хора този с фк да вади повече риба или пък да му кълве по-стръвно заради фк.
Този път много неуместно! Темата е за държавен водоем! Много ми се иска да ги видя тия англета на опоскан,огромен,родопски водоем например! Да не им се смеят само местните дядовци?!?! :lol: П.П. Расте ли шкембето...както сме си говорили :lol: :drinkers: ?
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
Аватар
Антон Тонев
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2163
Регистриран на: Чет Ное 11, 2010 9:51 pm
Местоположение: Кърджали

Re: Флуорокарбон - за или против при търсене на див трофей?

Мнение от Антон Тонев »

Миналата година сме на яз Кърджали, с онова цесекарче Петре.Сонари, шамандури, дълбочини и т.н.
Аз залагах на три монтажа-сейфти, инлайн и горен.Всичките бяха комби със флоро.Петре и той горкия почти същото.Първия ден-нищо.На втория ден, дойде един приятел със сина си.Изкара две сгъваеми въдици- тип Бай Иван от....... Забърка най просата ярма в една кофа.Монтажа-ами пружина, ама кукичките вързани не с капрон, а с най обикновена корда/ отгоре една и отдолу една с къс повод-стръв царевица на куката диркетно от кочана/млечна/.Та, заметна той, седна да пие една бира, след това изкара едно диваче към 3 кила и си тръгна.А ние С Петре, с нашите монтажи, си говорихме само общо взето до края на излета.
Та за мен извода какъв е.На шарана, а и на другите риби, въобще не и им дреме с какви поводи сме.Стига да има риба, и на дронка ще извадиш. :D
Как обичам да си блажа със сланина,
как обичам с винце и на месечина,
да си лафя със дружина!
Антон Тонев
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: Флуорокарбон - за или против при търсене на див трофей?

Мнение от Димитър Чаушев »

:lol: Така е Тони факт, ама да сложиш нещо което знаеш че се къса, да очакваш нещо да клъвне и да има голяма вероятнос да ти скъса си е. ......мазохизъм :lol:
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: Флуорокарбон - за или против при търсене на див трофей?

Мнение от hshopov »

Антон Тонев написа:Миналата година сме на яз Кърджали, с онова цесекарче Петре.Сонари, шамандури, дълбочини и т.н.
Аз залагах на три монтажа-сейфти, инлайн и горен.Всичките бяха комби със флоро.Петре и той горкия почти същото.Първия ден-нищо.На втория ден, дойде един приятел със сина си.Изкара две сгъваеми въдици- тип Бай Иван от....... Забърка най просата ярма в една кофа.Монтажа-ами пружина, ама кукичките вързани не с капрон, а с най обикновена корда/ отгоре една и отдолу една с къс повод-стръв царевица на куката диркетно от кочана/млечна/.Та, заметна той, седна да пие една бира, след това изкара едно диваче към 3 кила и си тръгна.А ние С Петре, с нашите монтажи, си говорихме само общо взето до края на излета.
Та за мен извода какъв е.На шарана, а и на другите риби, въобще не и им дреме с какви поводи сме.Стига да има риба, и на дронка ще извадиш. :D
БААТЕЕ ТОНЧООО...БАААТЕЕЕ ТОНЧОООО :rock: ! Айде да спамим докато не се е появил Сапуна,че ключи наред :lol: ! Сега сериозно...това с дедето е било чист късмет според мен,а иначе като цяло си прав! Има ли риба си взима и не гледа! :drinkers: Да ама като няма,как да съпоставим различните видове поводи,правилно! Можем да мислим само логично и да се надяваме да сме прави! В любовта към природата и опазване на рибното богатство можем само да ги гледаме от далече англетата за съжаление! :fishing8:
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
Аватар
Chromeo
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 345
Регистриран на: Вто Май 10, 2011 6:41 pm
Местоположение: гр. Хасково
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбон - за или против при търсене на див трофей?

Мнение от Chromeo »

hshopov написа:Този път много неуместно! Темата е за държавен водоем! Много ми се иска да ги видя тия англета на опоскан,огромен,родопски водоем например! Да не им се смеят само местните дядовци?!?! :lol: П.П. Расте ли шкембето...както сме си говорили :lol: :drinkers: ?
Ами то Каспе си е река Ебро :wink:
catch a fish or die trying !!!
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: Флуорокарбон - за или против при търсене на див трофей?

Мнение от hshopov »

Chromeo написа:
hshopov написа:Този път много неуместно! Темата е за държавен водоем! Много ми се иска да ги видя тия англета на опоскан,огромен,родопски водоем например! Да не им се смеят само местните дядовци?!?! :lol: П.П. Расте ли шкембето...както сме си говорили :lol: :drinkers: ?
Ами то Каспе си е река Ебро :wink:
Само дека нема мрежари,цигани и токаджии ;) айде нема нужда! Знаеш ,че те уважавам и ме кефят репортажите ти ама сега сам себе си лъжеш :drinkers:
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: Флуорокарбон - за или против при търсене на див трофей?

Мнение от Димитър Чаушев »

От кога англетата не бяха печелили, е........късмета е голям човек да знайш, подплатен със средства е не победим :wink:
Аватар
Chromeo
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 345
Регистриран на: Вто Май 10, 2011 6:41 pm
Местоположение: гр. Хасково
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбон - за или против при търсене на див трофей?

Мнение от Chromeo »

Извинявам се на колегата, Mr.Fish, за спам-а по-горе. Нека да доложа още нещо по темата за ФК. Като изходим гледна точка вида на водоема (див/арендован) редно е да обърнем внимание на логика, че бодената риба е по-предпазливата риба и следователно за нея трябва да използваме ФК. На арендованите водоеми рибите определено са бодени повече и с времето стават по-предпазливи. От аргумента за противното следва, че на див водоем, според мен ФК е излишен или поне няма да направи разликата, която би могъл да направи на арендован водоем. Съобразно заглавието на темата, моето мнение е против ФК на див водоем ;)
catch a fish or die trying !!!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на тежко”