търся шаранджийска въдица

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
Аватар
lishev_64
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 928
Регистриран на: Сря Май 25, 2011 10:19 pm
Местоположение: Варна

Re: търся шаранджийска въдица

Мнение от lishev_64 »

hshopov написа:........... Предимствата на кастинг въдицата са ,че можеш да търсиш рибата и на 50 и на 100метра. Защо риболовеца да не се възползва от тях ( състезателния кастинг е друга бира и няма общо с риболова)? Не си мислете,че акция 3.5лб , задължително я прави кол за домати( за3ти път...акция и стой са две различни неща). Веднага давам пример с FL STRATEGIST , 390СМ , 3 части , 3.75 либри( поносим бюджет,красива пръчка, върхов строй но не дърво в никакъв случай, приятен кастинг и сигурност). Бих я препоръчал на колегата,но ще излезе извън бюджета му и ще се наложи да събира за макара и не бих препоръчал да си я купи от магазин с доста дебела надценка( не знам как е при вас но тук по магазините го има) Иначе това за кола за домати и удоволствието от риболова му го писах аз , а за другото сте абсолютно прави и двамата! :)
...........................
Напълно съм съгласен с Христо. Голямото събира и много, и малко, Кастинговата въдица хвърля надалеч и на близо. Макар, че "кастингова" е условно казано. Но тъй като сме свикнали така да назоваваме всяка 3,5 либрова сопа, нека я наречем кастингова. Точно посочената пръчка: FL STRATEGIST ще е идеална за колегата като старт в шаранджийския риболов. Стегната е, здрава и не е "колец" в никакъв случай, въпреки посочените 3,75 либри (които според мен в действителност са си 3,5) Пръчката хвърля доста добре и дава сигурност при хвърлянето. Не съветвам колегата да се насочва към по- меките сопи именно защото сега започва. Умението да се борави с по меките пръчки според мен се придобива с времето и е нужен известен опит. Съгласете се, че ще бъде крайно разочарован, когато на водоема меката сопа му "увисне" зад гърба. Ще се уплаши най-вероятно, да не би да я счупи и ще хвърля с нея несигурно и страхливо.
Като придобие опит, сам ще взема решение каква акция и какъв строй ще му паснат най-добре.
А това дали да е на две или три части - всеки знае, че двуколенните работят по-добре, но са и по-трудни за транспортиране.
3,60 или 3,9 ? - Ако може да я транспортира - 3,60 на две части , ако иска на три части - 3,90. Това е моя съвет. Според мен 3,60 на три части не си заслужава.
Това е мое мнение, придобито с времето и разбира се, не ангажирам с него. :D
:drinkers:
НА СЛУКА... И НЕКА БЪДЕМ ЧОВЕЦИ !!!
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: търся шаранджийска въдица

Мнение от hshopov »

Аз за това съм написал да не се бърка с дисциплината Кастинг и твърдо съм зад STRATEGIST в случая при все,че излиза от бюджета , но и лятото е далече та , колегата може да събере още малко парици! Той си знае,разбира се! Пожелавам му успех в търсенето!
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: търся шаранджийска въдица

Мнение от Димитър Чаушев »

Чакайте малко ............. Твърдата пръчка не е за начинаещ СПОРЕД МЕНЕ ! Защо : пръчката не се огъва а от там и усещането на рибата е "измамно " , това води до прекалено напъване от рибаря а от това следва откачане , твърдата пръчка ще му даде увереност при замятане но ,само толкова ! Дистанцията както знаем не зависи само от пръчка ,трябват тренировки и"чалъм " ! Защо колегата трябва да си вземе по-мека пръчка : меката пръчка се огъва повече ,усещането на рибата е по-чуствително и вероятността да напънеш прекалено е по-малка(заради визуалното огъване на пръчката ) ,от там идва и по-малко откачания и съдрани джуки . Три либрова пръчка е идеална за начинаещи , също така е добре пръчката да му е пълен параболик (огъването да почва почти от макародържача ) за да усеща рибата и да избегне късания и откачания заради прекомерно напъване .Разбира се има още много условности но ,трябва да се знае , че пръчката вади рибата .
Те така мисля аз ! :wink:
пп. Твърденията че пръчка на две части е по-добра от тази на три ,няма да коментирам :wink:
kevlar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:12 pm

Re: търся шаранджийска въдица

Мнение от kevlar »

Три либрова пръчка е идеална за начинаещи - Те така мисля и аз ! wink:
''Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме'' - Васил Левски
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: търся шаранджийска въдица

Мнение от hshopov »

Ама защо се плашите от тия 3.5 либри и двамата още повече,че Митко има стратези! Пак ги мешате акция и строй , несъзнателно еееей! 3.5 НЕ ОЗНАЧАВА ДЪРВО! Стратег на две части с акция 3.75 и 390 см дължина си е парабола отвсякъде и приятна въдица за кастинг! На 3 части също е кеф нищо , че е 3.75 либри! Чичи Митко като чуе стегната въдица си представя арматурно желязо! :)
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: търся шаранджийска въдица

Мнение от Димитър Чаушев »

Не Ице ,аз знам ама ..... за начинаещ е по-добре 3 либри и параболик заради причините които изброих по-горе . За какъв кастинг говорим при човек който за първи път ще хване шаранджииска сопа , като и свикне на 3 либровата и дистанцийте ще дойдат . Поке Ултегра е мека пръчка но това не ми пречеше да метам 100 метра , стратегиста на 3 части си е върхов строй (така го усещам аз ) и воденето на рибата трябва да е много прецизно иначе ........ ще дере джуки .
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: търся шаранджийска въдица

Мнение от hshopov »

Митак знам,че знаеш,но подсъзнателно,този съвет го даваш от позицията на човек,който има опит! Забрави за либри и строй...ти за пръв път пипаш въдица за шаран! усещането,за мека въдица определено няма да ти даде сигурноста на такава, по стегната и задължително ще си мислиш,че ако я натиснеш,здраво ще се счупи! В тази връзка Тони е съвсем прав,горе! Пак ти казвам 3.5 либри не е задължително въдица с върхов строй та няма смисъл да се тревожиш и за джуките! П.П. Наистина,последен мой пост тук! Момчето съвсем ще се обърка накрая,а и нищо чудно Митко да и тегли ключа...време е!
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: търся шаранджийска въдица

Мнение от Slavi_82 »

Извинявам се за грубия език но не мога да разбера защо така серете по темата на момчето с разни размисли и страсти,коя е по добра, коя има по добър каст и т.н, В същност в цялата тема не видях нито 1 адекватно предложение нито за пръчка нито за макара.
В съшност 100 лв са си много малко като бюджет но не е невъможно да се направи един приличен комплект .
Като макара ти предлагам DIamant Alb XW 8000. червярчен механизъм, лонг каст шпула и т.н. За 52 лв си с доста добро предложение на пазара. http://best-fishing.eu/%D0%BC%D0%B0%D0% ... diamant-xw
предложение N:2 MIfine YA 7000 пак червяк,пак с лонг каст, метална дръжка и т.н. добър китаец малко по скъп от диаманта
http://best-fishing.eu/%D0%BC%D0%B0%D0% ... ne-ya-9000

За пръчка Осако са малко твърдички но доста стегнати тояги, ще ти свършат добра работа и за кастинг от брега и за по едри риби.
Например осако black fox в булит 2000 е на 56 лв . тва е само линк да видиш тоягата http://orca-bg.com/%D0%92%D1%8A%D0%B4%D ... -Black-Fox
carp project също доста причлична тояга http://orca-bg.com/%D0%92%D1%8A%D0%B4%D ... rp-Project
слим карп пак много добра с тънка бланка малко по скъпа но не съм сигурен за цената около 60 лв някъде ще е в булит http://orca-bg.com/%D0%92%D1%8A%D0%B4%D ... -Carp-Slim

Общо взето в bulit2000 имат всичко на осако и то на цени до -20-30 лв от цените които виждаш в нета. А за тия пари и въдиците и макарите ще ти извадят много риби стига да се ползват както трябва и да се пазят
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: търся шаранджийска въдица

Мнение от hshopov »

Да. Наистина тона е малко груб,а щом не си видял предложенията,защото такива има,явно си чел между редовете! Относно акането и ти си се постарал,добре в мнението си! Предоженията ти пак не са до 100 лева а отгоре,така,че приятелю и твоето си мирише :) ! От друга страна не виждам нищо лошо в размислите и страстите относно типа въдици! Колегата въз основа на тези размисли ще направи правилния избор...не , че не поспамихме! Така, че добре дошъл в клуба на акачите ;) П.П. Надявам се да го приемеш с подобаващо чувство за хумор,защото точно това целях! :) Колегата не се включи та нищо чудно вече да си е купил въдица,а ние си пишем ли пишем! Поздрави! :drinkers: П.П.П От трета страна ти поне излезна с определени модели,което пък е похвално :)
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: търся шаранджийска въдица

Мнение от Slavi_82 »

Ти ако си мисиш че може да се намери точно до стотинка всичко далеч бягай от тънките сметки .Например 52 лв диманта и 56 за осако блекс фокс са ти 107 лв. Ама дали ще има платиш доставките или ще ходиш да си ги купи от магазина пак избора си е негов. Обаче ще сложи и поне едно влакно,куки тежести и там са ти едно минимум 10 лв ,стойки ,сигнализатори и сумите стават бая по дебели. Един шарандийски кеп най евтините са по 17 лв :) Същия с които не можах да гребна една риба 10+ на богров :D Хубавите са кепове с 1-1.20 ширина на главата са по 40-50 лв минимум и т.н. Та затова дали ще са 100 или 107 лв тва не е за коментиране,защото това са една гола тояга и макара те са основата на такъма,а карбо специлист на филстара е такава точилка дето и доматите няма да си притча с такива камоли да ловя с тях,а и не вярвам да има и 10% карбон в тях
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: търся шаранджийска въдица

Мнение от hshopov »

Знам бе братле. Напълно прав си в случая. Бюджета е водещ иначе такъми колкото щеш. Аз за това се обърнах шеговито, горе. Дано поне сме насочили колегата с нашите брътвежи. Поздрави.
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: търся шаранджийска въдица

Мнение от Димитър Чаушев »

Славчо ,всичко което е написано има връзка с избор на пръчка ,как видя че сме акали не знам , аааааа може би защото не сме дали линк като тебе. Най лесно е да копнеш линк на дадена пръчка на х цена и да дадеш "адекватно мнение " според твоите критерии за помощ .
В тоя форум може ли да се трие или може само да се заключва? Ако може да се трие ,моля модератора да ми изтрие мненията от темата .
yordanov90
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Пон Яну 11, 2016 12:19 am

Re: търся шаранджийска въдица

Мнение от yordanov90 »

решението е взето свързах се с правилния човек. мерси за съветите
а това че спамвате не е лошо защото мисля че най накрая разбрах разликата между акция и строи :D:D:D:D
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: търся шаранджийска въдица

Мнение от Slavi_82 »

Димитър Чаушев написа:Славчо ,всичко което е написано има връзка с избор на пръчка ,как видя че сме акали не знам , аааааа може би защото не сме дали линк като тебе. Най лесно е да копнеш линк на дадена пръчка на х цена и да дадеш "адекватно мнение " според твоите критерии за помощ .
В тоя форум може ли да се трие или може само да се заключва? Ако може да се трие ,моля модератора да ми изтрие мненията от темата .
Аз Показвам на линковете какво представляват самите въдици, за да придобие най обща представа.
За съжаление например ако момчето не знае в сайта на bulit2000 тия дебили ги мързи и да си добавят асортимент, промоции и т.н.
например имаха карп столове останали единични бройки към 80 лв последния път като ходих преди нова година беше някога.
Те там имат всичко въдици и макари на осако които ги има на българския пазар които в сайта им няма да ги видиш :) Цените им също ще те учудят защото са до минус 20-30 лв на артикул. И какво излиза че ако вземе един комплект например 3 бр въдици и макари по 10 лв да ги вземе по евтино, ето ти едно 60 лв с които може да си купи нещо друго което му е необходимо.

п.п: Ще се радвам ако накрая момчето каже и какво е взел :)
yordanov90
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Пон Яну 11, 2016 12:19 am

Re: търся шаранджийска въдица

Мнение от yordanov90 »

пристигнат ли и снимки ще има :D :D :D
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на тежко”