BigPit макари

Модератор: sapuna

аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: BigPit макари

Мнение от аксел »

Макарата трябва да устои на опъна на рибата(аванса), и да успее да прибира влакно когато е под напрежение-нищо повече.Всичко друга е Пунта Мара.Закачате една туба от мин вода(1.5литра)на въдицата и виждате как работи аванса, и дали макарата има достатъчно драг да вдигне бутилката.[/quote]
Това имам предвид,като казвам,че са слаби макари,половината от тях няма да се справят с тази задача. :idea:
.....опасно е да се навива плетено влакно и да се използват за риболов на трофейни риби,поради бигпит,лонкаст шпулата си тези макари имат тънка и дълга ос,която лесно се изкривява под напрежение. :idea:
валатът не най-лошото нещо на света
kevlar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:12 pm

Re: BigPit макари

Мнение от kevlar »

[/quote]опасно е да се навива плетено влакно и да се използват за риболов на трофейни риби,поради бигпит,лонкаст шпулата си тези макари имат тънка и дълга ос,която лесно се изкривява под напрежение.

Това, последно твое изказване ме кара да се смея!
Виж, следната макара, оста и е 5мм и е от дурал, затова и е толкова лека! Според теб, са допуснали сериозна конструкционна грешка, а хората използват макарата за морски риболов. Явно, не са попадали на трофейни риби!
viewtopic.php?f=132&t=90939
''Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме'' - Васил Левски
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: BigPit макари

Мнение от sapuna »

Истина е ,че при някои модели хода на шпулата е прекалено голям ,но нали все искаме прецизно редене на влакното.И аз като завъртях за пръв път YF-а и останах доста изумен и предубеден.14кг е най-голямата ми риба извадена с нея ,а оста си е здрава и непокътната.Независимо от положението на барабана ,силата на опън ВИНАГИ е по протежение на оста /тези водачи все пак си имат няколко предназначения/ ,аванса и строя на пръчката облекчават напъните и единствената контактна точка остава ролката на бигела.При много сериозен драг ,странично/долно положение на ролката и прекалено твърда пръчка теоретично е възможно да се изкриви оста ,но аз лично такова нещо не съм виждал.Така че ,монофил или плетеняк - все тая!
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Аватар
a4koy
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Нед Сеп 06, 2015 11:48 am

Re: BigPit макари

Мнение от a4koy »

Защо винаги се говори за Дайва и Шимано? Какво им има на тези макари.Да не би да са лоши или да отстъпват на доста модели които предните 2 предлагат за доста по-висока цена.Много макари,много пръчки,влакна и какво ли още не.Автора на темата започна с 1 питане за биг пит макара ,а от там се започна спор едва ли не кой какво е ползвал.Лонг каст,биг пит,драг,килограми,оси,шпули,водачи (той е описал на какво ще ги слага),тегло,стойки и накрая няма нищо на лице.Големи хора ,а не се научихме как да си помагаме 1 на друг.Същото е и тук в тия форуми,някой като хване някоя риба - водоема в тайна,стръвта в тайна и само глупости се споделят.
kevlar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:12 pm

Re: BigPit макари

Мнение от kevlar »

Давам за пример, Шимано защото притежавам горепосочената макара и съм и правил ревю! Как да споменавам макара, която не съм имал и не знам нищо за нея?
''Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме'' - Васил Левски
Аватар
a4koy
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Нед Сеп 06, 2015 11:48 am

Re: BigPit макари

Мнение от a4koy »

kevlar написа:Давам за пример, Шимано защото притежавам горепосочената макара и съм и правил ревю! Как да споменавам макара, която не съм имал и не знам нищо за нея?
Tака е ,но ти говориш конкретно за себе си.Друг се изказва защото е чул нещо за някоя макара от някой доволен и говори от негово име.Има и "разбирачи" които Shimano Superbaitrunner 10 000 XTR или 10 000aero XTAE казват ,че били за фидер.Е от това повече няма къде да се смея.
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: BigPit макари

Мнение от sapuna »

a4koy написа:Автора на темата започна с 1 питане за биг пит макара ,а от там се започна спор едва ли не кой какво е ползвал.Лонг каст,биг пит,драг,килограми,оси,шпули,водачи ...
Автора зададе още няколко въпроса в последствие.Да не говоря ,че и ти вземаше отношение.Последното го написа само за да си в играта ли?
Заради точно ей такива мнения и още няколко в други теми ,спряха да пишат хората ,спряха да споделят и да ви поднасят всичко на готово!
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Аватар
a4koy
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Нед Сеп 06, 2015 11:48 am

Re: BigPit макари

Мнение от a4koy »

Митко просто темата отива като повечето към коша или към НИКЪДЕ.Взех мнение в началото и после спрях за да видя до къде ще стигнат нещата.Но като виждам няма развитие,а спор които се увеличава.
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: BigPit макари

Мнение от Димитър Чаушев »

Автора пита за 400 лева каква биг-пит макара да си вземе , и най естествено и логично го насочваме кум най- доброто за тия пари , аз не вижда проблем !
kevlar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:12 pm

Re: BigPit макари

Мнение от kevlar »

Димитър Чаушев написа:Автора пита за 400 лева каква биг-пит макара да си вземе , и най естествено и логично го насочваме кум най- доброто за тия пари , аз не вижда проблем !
Много точно казано, все пак трябва да се съобразяваме с автора на темата.
''Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме'' - Васил Левски
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: BigPit макари

Мнение от аксел »

Сапуне,съгласен съм с тебе,но все пак ролката на бигела е разположена под прав ъгъл спрямо оста.При риболов с плетено влакно без грам разтегливост/ при докрай стегнат аванс съм виждал изкривени оси при риболов на сом с шарански макари.
Кевлар,не казвам,че макарата,която имаш не е здрава,все пак при морския сърфов риболов се лови с монофил на плажове,където има възможност за маневриране, и все пак големите акули ги ловят с Фин Нор Офшор,защо ли.При използване за шарански риболов,където се рови обикновенно с монофил до 0.35 ,за платени водоеми лонгкаст-бигпит макарите са идеални
валатът не най-лошото нещо на света
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: BigPit макари

Мнение от sapuna »

Не го отричам и за това написах че теоретически е възможно.Не ми се е случвало и не съм виждал ,но все пак аз и хората около мен ловим шарани ,а там работата е по-малко силова.При драговите макари това нещо е съобразено и не случайно хода на шпулата е по-къс ,оста е калена ,в някои случаи неподвижна и т.н.Ролката на бигела наистина пречупва на 90* влакното ,но ако се замислим при горна мъртва точка на шпулата намотката е в най-долната и позиция /пак е по средата на оста/.Производителите много преди нас са предвидили тези фактори.Е ,при шир потребата и шпули съм виждал на прах и изкъртени манивели и изкривени оси ,но нали все пак дискутираме що годе прилични макари.
Поздрави и Весел празник на всички!
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на тежко”