BigPit макари

Модератор: sapuna

Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: BigPit макари

Мнение от sapuna »

До тук никой с аргументи .... давайте ,не друго .... сайта е индексиран с гугъл ,някой търси и чете ... вас чете ... и се излагате .... излагате и nariba.com ....
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: BigPit макари

Мнение от hshopov »

sapuna написа:Да се върнем в началото.Какво означава биг пит и какво лонг каст?Може ли бига да е лонг и лонга да е бит? :D
Или с други думи ББЛЦ-то биг пит ли е или лонг каст?!?!?! Пак за протокола питам,само? Ако приемем,че fl kh 9000 e big pit,плитката и шпула logcast ли е?!
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: BigPit макари

Мнение от sapuna »

Нито отговор ,нито конкретен въпрос.Пак питам аз?
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: BigPit макари

Мнение от hshopov »

sapuna написа:Нито отговор ,нито конкретен въпрос.Пак питам аз?
Ако имаш предвид мен ,нещо се бъркаш. Аз не питам та да ми отговори някой. Иначе разликите съм ги обсъждал с теб във фейсбук още когато ме учеше на МШР. Да отговарят разбирачите. Аз нищо не знам. :wink: дал съм предложение на колегата. Въпросите ми бяха риторични. Тъй като в гугъл няма или почти няма отговор на конкретния въпрос а ти си капацитет , защо един път завинаги не светнеш аудиторията каква е разликата най накрая ,че мен ме е страх да те цитирам вече. Иначе силата е във формата на шпулата...
Последно промяна от hshopov на Нед Апр 17, 2016 10:14 pm, променено общо 1 път.
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: BigPit макари

Мнение от Димитър Чаушев »

sapuna написа:Да се върнем в началото.Какво означава биг пит и какво лонг каст?Може ли бига да е лонг и лонга да е бит? :D
Не е ли голяма дълбока шпула? А лонг каст, бавна осцилация, много навивки на един ред. Иначе в на риба големи капацитети ша знаеш :fishing2:
пп.Забравих да отговоря на въпроса ти, всички макари с бавна осцилация и големи шпули са биг пит лог каст .
Ако бъркам моля да ме поправиш.
kevlar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:12 pm

Re: BigPit макари

Мнение от kevlar »

Специално, за Митаците!!!
Както казах по-горе, Дайва налагат първи лонг каст макара. Това става през 80-те години с моделите-Tournament SS9000 и Tournament SS3000, които и до ден днешен се предлагат като Tournament S6000T и Tournament S5000T. Профила на шпулите (дължината и диаметъра), на модерните модели на Дайва, са базирани на модела SS3000. Между тези модерни макари, са и Saltiga Surf, Iso-Ento и Windcast, Emblem Pro A.
Високата 45mm шпула на SS9000 се вижа и при модела, Tournament Surf Basia QDII.
Шимано, навлизат в края на 90-те при моделите за дистанция с моделите, Super Aero Titanium-използващ много тънки брейдове, Power Aero Spin Pа-късметлия съм че притежавам 2 от тях :lol: и най-добрия модел Technium MgS XSA, XTB е същата макара но с бавна осицилация от около 80 намотки, при движение на шпулата от ГМТ до ДМТ! И, докато Дайва правят експерименти с дължината на шпулата, прецизното навиване на Шимано взема връх над 45мм шпула на SS9000 и Basia.

Или с други думи ББЛЦ-то биг пит ли е или лонг каст?!?!?!
-Митак, според мен, си е биг пит (голяма яма), с голямата си, дълбока шпула! А това лонг каст(далечно хвърляне, мятане), се асоциира с големия диаметър на шпулата и бавната осицилация. А не, че е лонг каст шпула.
FL GH 8000- си е типична лонг каст шпула-дълга и конусна.
Всичките, лонг каст шпули са копирани от Дайва. Всички SS-модели на Дайва са с такива шпули, както и 3-те модела X; S; Z!

Лично за мен, най-добрата макара, би била хибрид между дългата 45мм шпула на Дайва, със супер бавната осицилация на Шимано!!! :shock:

Колега albundi29, надявам се си доволен от отговора ми?!
Ако ли не, повече няма да коментирам по темата. :rolleyes:
''Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме'' - Васил Левски
kevlar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:12 pm

Re: BigPit макари

Мнение от kevlar »

Димитър Чаушев написа:Забравих да отговоря на въпроса ти, всички макари с бавна осцилация и големи шпули са биг пит лог каст .
Ако бъркам моля да ме поправиш.
Това означава ли, че Дайва като нямат макари с бавна осицилация, като Шимано нямат и биг пит макари?! :rolleyes:
''Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме'' - Васил Левски
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: BigPit макари

Мнение от hshopov »

:fishing9: След тоя реферат , мисля че няма какво повече да се добави. Почти същото го но не в научен стил го бях чул в една беседка на язовир Батак пиейки уиски преди 2 години. За ББЛЦ питах аз и въпроса ми беше реторичен. П.П. егати оспамената тема...
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
kevlar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:12 pm

Re: BigPit макари

Мнение от kevlar »

isavkov написа:Привет,
засилил съм се да си купувам big pit макари. По първоначална идея се бях спрял на Fox FX11. За мое щастие имах възможност миналият уикенд да им направя тест. Оказа се че са ми малко неудобни и имах чуството че ще си откъсна крайник с тях :D
Запитах себе си а и чичо гугъл какви алтернативи има, но бих искал да чуя и вашето мнение. Уж за сега реших да се преориентирам към по малкия вариант FX9, но ми казаха че не била голяма разликата.
Пръчките на които ще ги слагам са Fox Warrior S, 12ft, 3lb. Бюджета ми е около 300-400лв, на макара.
Как, да разбирам ''Оказа се че са ми малко неудобни и имах чуството че ще си откъсна крайник с тях''?
Искаш да кажеш, че ти идва тежка ли? По книга е 590гр, ако а FX9 е 560гр но навива само 80см, докато Fox FX11 навива 95см,
Иначе, ме спечелиха със супер бавната си осицилация и двата клипса.
''Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме'' - Васил Левски
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: BigPit макари

Мнение от Димитър Чаушев »

kevlar написа:
Димитър Чаушев написа:Забравих да отговоря на въпроса ти, всички макари с бавна осцилация и големи шпули са биг пит лог каст .
Ако бъркам моля да ме поправиш.
Това означава ли, че Дайва като нямат макари с бавна осицилация, като Шимано нямат и биг пит макари?! :rolleyes:
Караш ме да пиша за термини измислени от фирмите производители които са много размити и не ясни , за мене лог каст е макара с бавна осцилация ,повече навивки на един ред по-малко съпротивление на влакното при изнизване от шпулата, биг пит е макара със шпула която събира поне 400 метра 0,35 , дайва имат такива шпули , значи имат биг пит но нямат лонг каст(не вярвам на написаното от производителя ) , други ползват следния номер , удалжават шпулата за да стане лонг каст но колко влакно събира не знам ,не съм имал досег с такава шпула . Обобщавам , биг пит може и да е лонг каст , ти си дал примери по-горе но си забравил ББЛЦ . Това със заобляне на канта (предния край на шпулата ) с цел по-големи дистанции , без макарата да е бавна е , търговски трик .
Шопов , ББЛЦ е биг пит -лонг каст .
kevlar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:12 pm

Re: BigPit макари

Мнение от kevlar »

Димитър Чаушев написа:
kevlar написа:
Димитър Чаушев написа:Забравих да отговоря на въпроса ти, всички макари с бавна осцилация и големи шпули са биг пит лог каст .
Ако бъркам моля да ме поправиш.
Това означава ли, че Дайва като нямат макари с бавна осицилация, като Шимано нямат и биг пит макари?! :rolleyes:
Караш ме да пиша за термини измислени от фирмите производители които са много размити и не ясни , за мене лог каст е макара с бавна осцилация ,повече навивки на един ред по-малко съпротивление на влакното при изнизване от шпулата, биг пит е макара със шпула която събира поне 400 метра 0,35 , дайва имат такива шпули , значи имат биг пит но нямат лонг каст(не вярвам на написаното от производителя ) , други ползват следния номер , удалжават шпулата за да стане лонг каст но колко влакно събира не знам ,не съм имал досег с такава шпула . Обобщавам , биг пит може и да е лонг каст , ти си дал примери по-горе но си забравил ББЛЦ . Това със заобляне на канта (предния край на шпулата ) с цел по-големи дистанции , без макарата да е бавна е , търговски трик .
Шопов , ББЛЦ е биг пит -лонг каст .
Ти, му викаш-Куме Иване, той ...........
''Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме'' - Васил Левски
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: BigPit макари

Мнение от Димитър Чаушев »

Нещо не разбра ли ?
znaiko
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Съб Сеп 23, 2006 11:33 am
Местоположение: london

Re: BigPit макари

Мнение от znaiko »

Може ли и аз да се намеся. Мисля че неправилно задавате критериите за макара. Ще опитам да обесня първо този който ще купува макара трябва да отговори на въпроса как ще лови от ръка или ще разпъва. Ако е от ръка макарата трябва да е лека за да не се уморява човек като хвърля цял ден. 200 метра влакно да събира макарата стига за такъв вид риболов. Ако иска да хвърля далече тогава трябва пръчки 3,90 метра а и акцията отива на 3,5 либри. Ако ще разпъва тогава капацитета на шпулата и големината на макарата са други. За съжаление универсална макара няма.
Аватар
rado25
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 348
Регистриран на: Чет Сеп 24, 2009 5:21 pm
Местоположение: Варна

Re: BigPit макари

Мнение от rado25 »

znaiko написа:Може ли и аз да се намеся.
Може, ама по добре да не беше.
написа:Обърни си шапката с козирката назад. Шарана си мисли, че си тръгваш и започва да кълве.
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: BigPit макари

Мнение от аксел »

може и да има разлика......и тя да е в дебелината на оста и здравината на короната и пиньона......,но може и да греша.Макарите с лонг каст шпула са с дълга и тънка ос,тоест достатъчно нежни за да бъдат биг пит макари.
валатът не най-лошото нещо на света
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на тежко”