BigPit макари

Модератор: sapuna

Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: BigPit макари

Мнение от Димитър Чаушев »

znaiko написа:Може ли и аз да се намеся. Мисля че неправилно задавате критериите за макара. Ще опитам да обесня първо този който ще купува макара трябва да отговори на въпроса как ще лови от ръка или ще разпъва. Ако е от ръка макарата трябва да е лека за да не се уморява човек като хвърля цял ден. 200 метра влакно да събира макарата стига за такъв вид риболов. Ако иска да хвърля далече тогава трябва пръчки 3,90 метра а и акцията отива на 3,5 либри. Ако ще разпъва тогава капацитета на шпулата и големината на макарата са други. За съжаление универсална макара няма.
Разбира се ,че може да се намесиш колега но , с риск да ми се обидиш( което уверявам те не ми е целта) ще опитам да ти дам повод за размисъл .
1-Кой шаранджия хвърля цял ден ?
2- Шпулата която събира 200 метра 0,32 е малка,респективно малка макара , плитката лог каст шпула която събира 200 метра 0,32 е за голяма макара ,респективно тежка макара .
3-За да хвърляш на далече ,не само пръчката трябва да е 3,90(което не е задължително ) но и макарата трябва да е голяма (тежка) !
4- Ние сме шаранджии , отивайки на гьола трябва да сме готови за всички варианти , затова шаранджийските макари се конструират с биг пит- лонг каст шпули , да събират много влакно и да може да хвърляш на далече .
Шаран може да се хване с всякаква макара , но не винаги може да достигнеш желаното място за риболов с нея .
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: BigPit макари

Мнение от Димитър Чаушев »

аксел написа:може и да има разлика......и тя да е в дебелината на оста и здравината на короната и пиньона......,но може и да греша.Макарите с лонг каст шпула са с дълга и тънка ос,тоест достатъчно нежни за да бъдат биг пит макари.
Стига глупости :idea: Нищо лично и без лоши чувства но ,почна да ми идва малко в повече . :smt023 :wink:
znaiko
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Съб Сеп 23, 2006 11:33 am
Местоположение: london

Re: BigPit макари

Мнение от znaiko »

rado25 написа:
znaiko написа:Може ли и аз да се намеся.
Може, ама по добре да не беше.
Благодаря ти колега RADO25 че ми обясни колко съм тъп. Сега обясни и на колегата отворил темата колко е тъп защото 690 грама макара му е тежка и трябва да си купи по голяма. Митко не ти се сърдя за нищо не се притеснявай просто не мога да свикна че една макара трябва да покрива всички ситуации. Но ако аз имах тази дилема такава макара щях да си купя. Извинявайте че се намесих.
Аватар
rado25
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 348
Регистриран на: Чет Сеп 24, 2009 5:21 pm
Местоположение: Варна

Re: BigPit макари

Мнение от rado25 »

znaiko написа: Благодаря ти колега RADO25 че ми обясни колко съм тъп.
А, няма за какво, не ми беше това целта. Просто исках да те подсетя, че когато не знаеш какво да каже - напишеш, по добре не казвай нищо.
написа:Обърни си шапката с козирката назад. Шарана си мисли, че си тръгваш и започва да кълве.
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: BigPit макари

Мнение от аксел »

Добре де....... биг пит-голяма шпула,има предимство за дистанцията при използване на монофили над определен диаметър,поради по-малкото насукване.Лонг каст дълга шпула има предимство за дистанцията при по-тънки монофили,поради по големия брой редици корда на шпулата.......като цяло слаби макари.
валатът не най-лошото нещо на света
kevlar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:12 pm

Re: BigPit макари

Мнение от kevlar »

аксел написа:може и да има разлика......и тя да е в дебелината на оста и здравината на короната и пиньона......,но може и да греша.Макарите с лонг каст шпула са с дълга и тънка ос,тоест достатъчно нежни за да бъдат биг пит макари.
Сигурно се шегуваш!?
Това, означава ли че биг пит макарите, са нежни макари?
аксел написа:Лонг каст дълга шпула има предимство за дистанцията при по-тънки монофили,поради по големия брой редици корда на шпулата.......като цяло слаби макари.


Aмa че изказване , как така слаби макари, а кои са ''силни'' макари?
''Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме'' - Васил Левски
Аватар
isavkov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 300
Регистриран на: Вто Дек 01, 2015 10:57 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: BigPit макари

Мнение от isavkov »

Ок, аз малко се пообърках вече... като се скарахте, отново.
Трябва ли ми bigpit/loncast макара или не? Или ми трябва пръчка с 50мм водачи? или и двете...?
Във форума всички мятат по километър дистанции, хващат по 100 килограмови риби и са ултра-шампиони...
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: BigPit макари

Мнение от Димитър Чаушев »

Ти шаранджия ли си или мухар , хи хи хи .
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: BigPit макари

Мнение от hshopov »

znaiko написа:
rado25 написа:
znaiko написа:Може ли и аз да се намеся.
Може, ама по добре да не беше.
Благодаря ти колега RADO25 че ми обясни колко съм тъп. Сега обясни и на колегата отворил темата колко е тъп защото 690 грама макара му е тежка и трябва да си купи по голяма. Митко не ти се сърдя за нищо не се притеснявай просто не мога да свикна че една макара трябва да покрива всички ситуации. Но ако аз имах тази дилема такава макара щях да си купя. Извинявайте че се намесих.
Радо е сериозен мъж и едва ли е целял да те нарече тъп,но в случая е прав! В шаранджийския риболов теглото на макарата не е критерий,защото въдиците са на стойката и не се налага да мааш като със спининг по цял ден! За шпулата и метражите няма да ги коментирам! Да не ми се разсърдиш и на мен сега?! Нищо лично и без грам умисъл за обида! Поздрави! :) П.П. Сапунеееее,къде си Сапуне?!?!?!? :lol:
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
znaiko
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Съб Сеп 23, 2006 11:33 am
Местоположение: london

Re: BigPit макари

Мнение от znaiko »

Не се сърдя на никой няма проблем. Имам доста видове макари и 3 комплекта пръчки от опит мога да кажа че колко ще хвърля зависи от това как ще риболувам. Ако използвам PVA стикове или торбички дистанцията се скъсява доста всички преимущества на даден вид макара се стопяват на практика. При бюджет 400 лева на макара избора е между Дайва и Шимано колко да е голяма макарата за да не е тежка на колегата. Баитрънар ли предпочита или само преден аванс, бърз аванс ли предпочита или плавен. Супер бавна осцилация ли предпочита или нормална. За тези пари всички макари редят добре влакното имат хубав аванс и ролката за навиване на влакното е антиусукваща.
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: BigPit макари

Мнение от lusienn »

Тика сцептер ми е макарата,има и плитка

Размер 5000 шпула,има и дълбока 9000

Размер.

В магазина струва,157 лв.

Чисто нова.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Аватар
Антон Тонев
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2163
Регистриран на: Чет Ное 11, 2010 9:51 pm
Местоположение: Кърджали

Re: BigPit макари

Мнение от Антон Тонев »

Какво значение има дали е сърфова(конусовидна),или с нормална шпула.По важното е вътре какво има(вложени материали),за да не се чупи като солета(Osako xsa8000).Какво сте се задърляли, като някакви пъпчиви пубери.Макарата трябва да устои на опъна на рибата(аванса), и да успее да прибира влакно когато е под напрежение-нищо повече.Всичко друга е Пунта Мара.Закачате една туба от мин вода(1.5литра)на въдицата и виждате как работи аванса, и дали макарата има достатъчно драг да вдигне бутилката.
Как обичам да си блажа със сланина,
как обичам с винце и на месечина,
да си лафя със дружина!
Антон Тонев
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: BigPit макари

Мнение от lusienn »

Аз се обадих защото в Италия на плажа,ползват такива макари да хвърлят около 100 метра от брега,и

разгледах точно кой марки предпочитат-оказа се Тика-Сцептер :wink:
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
kevlar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:12 pm

Re: BigPit макари

Мнение от kevlar »

[quote="Антон Тонев"] пъпчиви пубери
Мноого грубо бре
''Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме'' - Васил Левски
Аватар
Антон Тонев
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2163
Регистриран на: Чет Ное 11, 2010 9:51 pm
Местоположение: Кърджали

Re: BigPit макари

Мнение от Антон Тонев »

kevlar написа:
Антон Тонев написа: пъпчиви пубери
Мноого грубо бре
Нищо лично към никой.Сории.
Как обичам да си блажа със сланина,
как обичам с винце и на месечина,
да си лафя със дружина!
Антон Тонев
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на тежко”