Кастинг и дистанция

Модератор: sapuna

Аватар
isavkov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 300
Регистриран на: Вто Дек 01, 2015 10:57 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Кастинг и дистанция

Мнение от isavkov »

А здравейте,

понеже предишната тема в която бях писал, че търся биг пит макара повдигна доста въпроси, реших да пусна отделна, в която да дискутираме техники и методи за кастинг на голяма дистанция. Нека да направим темата полезна със съвети и размишления, кой къде греши и какво може да подобри. Моля ви да спазваме добрия тон, за да стане темата полезна и за други потребители.

Това над което последно време размишлявам, е въобще трябва ли ни да гоним голяма дистанция? Разбирайте 100-120-140м.
Като цяло си зависи от водоема на който ловим, разбира се - дали е малък, къде се крие рибата и т.н. Вие какво мислите?
Във форума всички мятат по километър дистанции, хващат по 100 килограмови риби и са ултра-шампиони...
delio-haidutin
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1116
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 8:17 pm
Местоположение: шумен град

Re: Кастинг и дистанция

Мнение от delio-haidutin »

isavkov написа:Това над което последно време размишлявам, е въобще трябва ли ни да гоним голяма дистанция? Разбирайте 100-120-140м.
по някаква причина рибата ако я няма на 60-70 м,естествено ,че ще я търсиш на по-далече.въпросът зависи от много фактори,само пример ти давам ,-широчина 130-140 м ,отсрешният бряг е обрасъл с тръстика и папур ,и е с труден достъп за риболовци.би трябвало рибата да е там ,а не пред краката ти :)
ВАСИЛ ЛЕВСКИ: "...Ако допуснете утре, когато сте вече свободни да ви управляват днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии, които и днес ви грабят най-безжалостно, то по-добре да си останем под сянката на султана....."
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Кастинг и дистанция

Мнение от Митко Кирилов »

Чудесна актуална тема за обмяна на опит и мнения!
Бих искал да „раздухам“ и разширя темата от малко по-широк аспект.
Кастингът и дистанцията не са приоритет само на сладководния риболов, а с цялата си тежест и значимост се отнасят и за морския риболов ,както на дъно /за кефалови/,така и от брега, вълноломи, кейове и буни за улов на зарган и кефалови.Докато в първия случай ще става дума за класически риболов „на дъно“ с техники сходни и почти еднакви, като за сладководния, така и за морския риболов , то във втория ще преобладават техники и начини да се постига дистанция с използването на бомбарда.Тази техника също се прилага и в сладководния риболов главно при улов на пастърва.
Лично аз съм на мнение, че това няма да се отрази на качеството на мненията, като се приеме за основно да се обсъжда как, с какво и по какъв начин е постигната максимална дистанция.
Очаквам с интерес първите коментари и споделен опит.
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Аватар
isavkov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 300
Регистриран на: Вто Дек 01, 2015 10:57 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Кастинг и дистанция

Мнение от isavkov »

Митко Кирилов написа:Чудесна актуална тема за обмяна на опит и мнения!
Бих искал да „раздухам“ и разширя темата от малко по-широк аспект.
Кастингът и дистанцията не са приоритет само на сладководния риболов, а с цялата си тежест и значимост се отнасят и за морския риболов ,както на дъно /за кефалови/,така и от брега, вълноломи, кейове и буни за улов на зарган и кефалови.Докато в първия случай ще става дума за класически риболов „на дъно“ с техники сходни и почти еднакви, като за сладководния, така и за морския риболов , то във втория ще преобладават техники и начини да се постига дистанция с използването на бомбарда.Тази техника също се прилага и в сладководния риболов главно при улов на пастърва.
Лично аз съм на мнение, че това няма да се отрази на качеството на мненията, като се приеме за основно да се обсъжда как, с какво и по какъв начин е постигната максимална дистанция.
Очаквам с интерес първите коментари и споделен опит.
Именно. това е идеята :)
Във форума всички мятат по километър дистанции, хващат по 100 килограмови риби и са ултра-шампиони...
kevlar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:12 pm

Re: Кастинг и дистанция

Мнение от kevlar »

[quote="isavkov"]Това над което последно време размишлявам, е въобще трябва ли ни да гоним голяма дистанция? Разбирайте 100-120-140м.
Ех Иване, Иване, пак пусна темичка!
Ако си мислиш, че ще ги достигаш, по-горе посочените метри с монтажа, забрави!
100метра, иде-дойде, ама 120-140м и то с 3 либри пръчка, мноого ме съмнява.
Затова има и лодки за захранка.
Понякога, рибата е навътре и иска сериозно мятане.
''Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме'' - Васил Левски
unn0rmall
новобранец
новобранец
Мнения: 43
Регистриран на: Нед Апр 03, 2016 5:49 pm

Re: Кастинг и дистанция

Мнение от unn0rmall »

Ако търсиш голяма дистанция просто си вземи сърф кастинг въдица и тежести по 150-200 грама и тези метри вече няма да са мираж за теб :P
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Кастинг и дистанция

Мнение от sapuna »

Що ли си мисля ,че кастинг и далечно замятане при риболов са две съвсем различни неща!Ако е състезателна дисциплина ,то говорете за 180/190/200м и нагоре ,за риболов на дистанция 130/140/150м примерно.Тези 100-120 са си ежедневие и една дъвкана десетки пъти тема.Разстояние ,което се покрива с ПВА без проблеми при един добре подбран такъм.
Сърфовата техника пък е нещо съвсем различно.
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
delio-haidutin
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1116
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 8:17 pm
Местоположение: шумен град

Re: Кастинг и дистанция

Мнение от delio-haidutin »

unn0rmall написа:Ако търсиш голяма дистанция просто си вземи сърф кастинг въдица и тежести по 150-200 грама и тези метри вече няма да са мираж за теб :P
коегата пита:
isavkov написа:Това над което последно време размишлявам, е въобще трябва ли ни да гоним голяма дистанция? Разбирайте 100-120-140м.
демек ,има ли смисъл от търсене на риба на големи дистанции :idea: .факторите от които зависи къде е рибата и имали такава необходимост ,са много .споменах вече една причина(попитахме 100 човека.... :lol: ).на големите държавни ,едрата риба също е далечко от брега,а там някъде става въпрос за 300-400м.
ВАСИЛ ЛЕВСКИ: "...Ако допуснете утре, когато сте вече свободни да ви управляват днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии, които и днес ви грабят най-безжалостно, то по-добре да си останем под сянката на султана....."
kevlar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:12 pm

Re: Кастинг и дистанция

Мнение от kevlar »

На Жребеца се опъва на по 250-300мт
Митак, ти мааш като за последно, затова покриваш, пък и си щангист!!!
''Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме'' - Васил Левски
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: Кастинг и дистанция

Мнение от hshopov »

160, 170 та и нагоре не са проблем за мен! Мятам си го спокойно,ловя си , а другите гледат!
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
albundi29
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 303
Регистриран на: Пон Яну 25, 2010 9:03 am

Re: Кастинг и дистанция

Мнение от albundi29 »

Колега преди да пуснеш потедната ти безмислена тема ползвай търсачката и ако не ти е ясно нещо или го няма тогава питай тук е обяснено всичко viewtopic.php?f=114&t=19185 от хора които са на ТИ със риболова!!!Незнам какво има да дискутираш и разискваш,топлата вода е открита отдавна.Чети този и карповят форум и приложи наученото на практика и ще си отговориш на много въпроси.Със такива теми само убъркват младите колеги и както каза Сапуна излагаме форума.преди 5-6 години подобна тема се триеше на момента а авторът получаваше почивка м/у 1 седмица и 1 месец.И така се отсяваха само темите които са от полза а сега....... ама май шефовете станаха много добри и затова се стига до тук.Не се обиждай нищо лично към теб!!!Пожелавам ти мн.излети и наслука през тази година.
Жаден съм а вода не ми се пие
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: Кастинг и дистанция

Мнение от Димитър Чаушев »

hshopov написа:160, 170 та и нагоре не са проблем за мен! Мятам си го спокойно,ловя си , а другите гледат!
Опа ,опа! !! :fishing6:
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: Кастинг и дистанция

Мнение от hshopov »

Димитър Чаушев написа:
hshopov написа:160, 170 та и нагоре не са проблем за мен! Мятам си го спокойно,ловя си , а другите гледат!
Опа ,опа! !! :fishing6:
Ми....кво да напиша,деа!?!?! :D
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
Аватар
isavkov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 300
Регистриран на: Вто Дек 01, 2015 10:57 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Кастинг и дистанция

Мнение от isavkov »

albundi29 написа:Колега преди да пуснеш потедната ти безмислена тема ползвай търсачката и ако не ти е ясно нещо или го няма тогава питай тук е обяснено всичко viewtopic.php?f=114&t=19185 от хора които са на ТИ със риболова!!!Незнам какво има да дискутираш и разискваш,топлата вода е открита отдавна.Чети този и карповят форум и приложи наученото на практика и ще си отговориш на много въпроси.Със такива теми само убъркват младите колеги и както каза Сапуна излагаме форума.преди 5-6 години подобна тема се триеше на момента а авторът получаваше почивка м/у 1 седмица и 1 месец.И така се отсяваха само темите които са от полза а сега....... ама май шефовете станаха много добри и затова се стига до тук.Не се обиждай нищо лично към теб!!!Пожелавам ти мн.излети и наслука през тази година.
Колега, хайде да не ми даваш наклон на.... въдицата :)
Не съм нито в настроение за това, нито имам желанието за поучителните ти постове. Идеята на тази тема е обсъдиме актуална информация и всеки да сподели наблюденията си от своите лични риболовни излети. Ако не ти отърва - недей да коментираш.
Ако се беше напрегнАл да почетеш малко повече, вместо да ми даваш акъл, щеше да видиш, че НЕ питам нищо, а опитвам да създам дискусия, в която всеки "на ТИ с риболова" да сподели своите умения.
Хайде стига, защото и без това съм ядосан вече в края на тоя дълъг ден, не искам и с тебе да се товаря.
Във форума всички мятат по километър дистанции, хващат по 100 килограмови риби и са ултра-шампиони...
kevlar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:12 pm

Re: Кастинг и дистанция

Мнение от kevlar »

Така е, като не ти оттърва темата, не пиши в нея!!!
Има хора, им е приятно да се дискутира и да обменят идеи. Който му е интересно, ще чете!
''Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме'' - Васил Левски
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на тежко”